vdr-femon 2.3.0 - en to de translation catalogue (73 entries)

en: DVB Signal Information Monitor (OSD)
de: DVB Signal Informationsanzeige (OSD)

en: Signal Information
de: Signalinformationen

en: Femon not available
de: Femon nicht verfügbar

en: Transponder Information
de: Transponderinformation

en: Protocol
de: Protokoll

en: Stream Information
de: Streaminformation

en: Video Stream
de: Videostream

en: Aspect Ratio
de: Seitenverhältnis

en: Frame Rate
de: Bildrate

en: Video Format
de: Videoformat

en: Resolution
de: Auflösung

en: Audio Stream
de: Audiostream

en: Channel Mode
de: Kanalmodus

en: Sampling Frequency
de: Abtastrate

en: Bit Stream Mode
de: Bitstream Modus

en: Audio Coding Mode
de: Audiokodierung

en: Center Mix Level
de: Center Mix Pegel

en: Surround Mix Level
de: Surround Mix Pegel

en: Dolby Surround Mode
de: Dolby Surround Modus

en: Low Frequency Effects
de: Tieftöner Effekte

en: Dialogue Normalization
de: Dialog Normalisierung

en: basic
de: Standard

en: transponder
de: Transponder

en: stream
de: Stream

en: Classic
de: Klassischer

en: Hide main menu entry
de: Hauptmenüeintrag verstecken

en: Define whether the main menu entry is hidden.
de: Legt fest, ob der Hauptmenüeintrag ausgeblendet ist.

en: Default display mode
de: Standard Anzeigemodus

en: Define the default display mode at startup.
de: Definiert den Standard-Anzeigemodus beim Start.

en: Define the used OSD skin.
de: Definiert die verwendete OSD-Oberfläche.

en: Define the used OSD theme.
de: Definiert das verwendete OSD-Theme.

en: Define the position of OSD.
de: Definiert die Position des OSD.

en: Downscale OSD size [%]
de: OSD Größe verkleinern [%]

en: Define the downscale ratio for OSD size.
de: Definiert den Verkleinerungsfaktor der OSD-Größe.

en: Red limit [%]
de: Grenze Rot [%]

en: Define a limit for red bar, which is used to indicate a bad signal.
de: Definiert einen Grenzwert für den roten Balken, um ein schlechtes Signal zu kennzeichnen.

en: Green limit [%]
de: Grenze Grün [%]

en: Define a limit for green bar, which is used to indicate a good signal.
de: Definiert einen Grenzwert für den grünen Balken, um ein gutes Signal zu kennzeichnen.

en: OSD update interval [0.1s]
de: OSD Updateintervall [0.1s]

en: Define an interval for OSD updates. The smaller interval generates higher CPU load.
de: Definiert den Intervall für OSD-Updates. Ein kleineres Intervall erzeugt eine höhere CPU-Last.

en: Analyze stream
de: Stream analysieren

en: Define whether the DVB stream is analyzed and bitrates calculated.
de: Definiert ob der DVB-Stream analysiert und die Bitraten berechnet werden.

en: Calculation interval [0.1s]
de: Berechnungsintervall [0.1s]

en: Define an interval for calculation. The bigger interval generates more stable values.
de: Definiert den Intervall für die Berechnung. Ein größerer Intervall erzeugt stabilere Werte.

en: Use SVDRP service
de: SVDRP-Service verwenden

en: Define whether the SVDRP service is used in client/server setups.
de: Legt fest, ob der SVDRP-Service in Client/Server-Setups verwendet wird.

en: SVDRP service port
de: SVDRP-Service Port

en: Define the port number of SVDRP service.
de: Definiert die Portnummer des SVDRP-Service.

en: SVDRP service IP
de: SVDRP-Service IP

en: Define the IP address of SVDRP service.
de: Definiert die IP-Adresse des SVDRP-Service.

en: Help
de: Hilfe

en: Fixed
de: Fest

en: stereo
de: Stereo

en: joint Stereo
de: Joint-Stereo

en: dual
de: Dual

en: mono
de: Mono

en: interlaced
de: Interlaced

en: progressive
de: Progressiv

en: reserved
de: belegt

en: extended
de: erweitert

en: unknown
de: unbekannt

en: component
de: Komponentenvideo

en: Music and Effects (ME)
de: Musik und Effekte (ME)

en: Visually Impaired (VI)
de: Sehbehindert (VI)

en: Hearing Impaired (HI)
de: Hörbehindert (HI)

en: Dialogue (D)
de: Dialog (D)

en: Commentary (C)
de: Kommentar (C)

en: Emergency (E)
de: Notfall (E)

en: Voice Over (VO)
de: Überlagerte Stimme (VO)

en: Ch1
de: Kan1

en: Ch2
de: Kan2

en: not indicated
de: nicht angegeben

en: free
de: frei
