On 28.4.2019 23:34, Miroslav Lachman wrote:
kdyz interface adresu nema, odchazi pozadavek z 0.0.0.0 na 255.255.255.255 kdyz ji ma, tak odchazi z te, kterou ma primo na adresu DHCP serveru, ktery minule adresu pridelil

To je pravdepodobny rezim prace DHCP klienta, prestoze jsou mozne i jine varianty.

No a firewall propousti jen ty prvni pakety ...

Na firewallu nemam zadne pravidlo, ktere by jmenovite povolovalo cokoliv na DHCP portech 67 a 68. I tak to adresu dostane. Predpokladam, ze je to na zaklade pravidla, ktere povoluje odchozi UDP s keep state:
pass out on bge0 inet proto udp all keep state

To vypada jaki 'IPFilter' syntaxe. Ja vim, ze ipf tu je s nami uz hodne dlouho, ale zatim jsem tak nejak nenasel duvod na nej z ipfw prejit ergo ho nejak do hloubky nastudovat. A obecne jsem, u zadneho firewallu, neprisel na chut statefull filtrovani.

I tak se mi ale nezda, ze by tohle pravidlo mohlo zajistit obousmerny pruchod DHCP paketu.

Obavam se, ze 'keep state' zaridi, ze z "protismeru" jsou dovoleny pakety kde zdrojove a cilove adresy a portu jsou navzajem prohozeny. No to ale u DHCP casto neplati. Dotaz odchazi z 0.0.0.0:67 na 255.255.255.255:68, ale vraci se z IP adresy DHCP serveru na IP adresu tazatele (ktery ji jeste nezna!) pripadne take na broadcast.

Zkusmo jsem pridal jmenovita pravidla, povolujici obousmerny provoz mezi porty 67 a 68

pass in quick on bge0 proto udp from any port = 67 to any port = 68 keep state pass out quick on bge0 proto udp from any port = 68 to any port = 67 keep state

Pravidlo na ktere jsi se odvolalaval nahore obsahuje 'pass out' az kontextu se mi zda, ze ma povolovat vsechny odchozi pakety - tedy pakety opoustejici stroj smerem "do dratu". Pak ale tyhle dve pravidla nejspis nemuzou byt dobre. DHCP klient posila pakety "out" - z portu 67 na port 68 serveru. No a server odpovida "in" a portu 68 na port 67. Me se zda, ze to mas poskladane obracene.

No a ten keep state je tam patrne uplne navic, protoze, jak uz vyse zmineno, DHCP odpoved nemusi prichazet z adresy na kterou sel dotaz ani nemusi byt adresovana na IP ze dotaz odesel.

Ale ani prohozeni 'in' a 'out' neni zarukou, ze to bude spravne. Nevidim v pravidlech 'quick', takze pruchod paketu muze stale zakazat i nejake pozdejsi pravidlo - a netusim, co s tim udel;a ta "stavovost".


Ale v logu se mi zase objevilo dhclient[40538]: send_packet: Permission denied.

To podporuje moji hypotezu, ze to nemas dobre ;-)

Dan
--
FreeBSD mailing list (users-l@freebsd.cz)
http://www.freebsd.cz/listserv/listinfo/users-l

Odpovedet emailem