lyx 1.3.0 - en to da translation catalogue (2562 entries)

en: Close|^[
da: Luk|^[

en: Tabbed folder
da: Faneblad

en: Key:|#K
da: Nøgle:|#N

en: OK
da: O.k.

en: Label:|#L
da: Referencemærke:|#m

en: Cancel|^[
da: Annullér|^[

en: Update|#U
da: Opdatér|#O

en: Style:|#S
da: Stil:|#S

en: Browse...|#B
da: Gennemse...|#G

en: Add bibliography to TOC|#T
da: Tilføj litteraturliste til indhold|#i

en: Styles:|#y
da: Stile:|#i

en: Browse...|#r
da: Gennemse...|#G

en: Apply|#A
da: Anvend|#A

en: Restore|#R
da: Nulstil|#N

en: Close|^[^M
da: Luk|^[^M

en: Update|#Uu
da: Opdatér|#Oo

en: Family:|#F
da: Familie:|#F

en: Series:|#S
da: Serie:|#S

en: Shape:|#H
da: Form:|#o

en: Size:|#z
da: Størrelse:|#r

en: Misc:|#M
da: Diverse:|#D

en: Color:|#C
da: Farve:|#v

en: Toggle on all these|#T
da: Skal disse alternere?|#t

en: Language:
da: Sprog:

en: These are never toggled
da: Disse valg alternerer ikke

en: These are always toggled
da: Disse valg alternerer

en: Inset keys:|#I
da: Indstiksnøgler:|#I

en: Bibliography keys:|#k
da: Litteraturliste-nøgler:|#ø

en: Search
da: Søg

en: Regular Expression|#x
da: Regulært udtryk|#u

en: Case sensitive|#C
da: Versalfølsomt|#V

en: Previous|#P
da: Forrige|#F

en: Next|#N
da: Næste|#N

en: Full author list|#F
da: Komplet forfatterliste|#K

en: Force upper case|#u
da: Gennemtving versaler|#v

en: Text before:|#b
da: Tekst før:|#f

en: Text after:|#T
da: Tekst efter:|#e

en: Save as Document Defaults|#v
da: Gem som dokumentstandard|#s

en: Use Class Defaults|#C
da: Benyt klassestandarder|#y

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Size:|#S
da: Størrelse:|#S

en: Width:|#W
da: Bredde:|#B

en: Height:|#H
da: Højde:|#H

en: Orientation
da: Retning

en: Portrait|#r
da: Højformat|#H

en: Landscape|#L
da: Bredformat|#B

en: Margins
da: Marginer

en: Custom sizes|#M
da: Tilret størrelser|#r

en: Special (A4 portrait only):|#S
da: Speciel (kun A4 højformat):|#S

en: Bottom:|#B
da: Bund:|#B

en: Inner:|#I
da: Indre:|#I

en: Outer:|#u
da: Ydre:|#Y

en: Headheight:|#H
da: Tophøjde:|#h

en: Headsep:|#d
da: Topseparator:|#p

en: Footskip:|#F
da: Bundmargin:|#u

en: Sides
da: Sider

en: Separation
da: Adskillelse

en: Columns
da: Kolonner

en: Fonts:|#F
da: Skrifttyper:|#y

en: Font Size:|#O
da: Skriftstørrelse:|#r

en: Class:|#l
da: Klasse:|#K

en: Page style:|#P
da: Sidetype:|#S

en: Spacing:|#g
da: Afstand:|#n

en: Extra Options:|#X
da: Ekstra indstill.:|#n

en: Default Skip:|#u
da: Standardafstand:|#a

en: One|#n
da: En|#n

en: Two|#T
da: To|#T

en: One|#e
da: En|#E

en: Two|#w
da: To|#o

en: Indent|#I
da: Indrykning|#I

en: Skip|#K
da: Afstand|#f

en: Quote Style
da: Gåseøjne-stil

en: Encoding:|#E
da: Tegnsæt:|#T

en: Single|#S
da: Enkelt|#E

en: Double|#D
da: Dobbelt|#D

en: Language:|#L
da: Sprog:|#S

en: Float Placement:|#L
da: Placering af flydere:|#c

en: Section number depth:
da: Afsnitsnummerdybde:

en: Table of contents depth:
da: Indholdsfortegnelsesdybde:

en: PS Driver:|#S
da: PS-driver:|#d

en: Use AMS Math|#M
da: Brug AMS-matematik|#m

en: Use Natbib|#N
da: Benyt Natbib|#N

en: Citation style:|#i
da: Litteraturhenvisningsstil:|#L

en: Bullet depth
da: Punkt-typer

en: Standard|#S
da: Standard|#t

en: Maths|#M
da: Matematik|#M

en: Open|#O
da: Åbn|#b

en: Collapsed|#C
da: Ordnede|#O

en: Inlined View|#I
da: Indlejret visning|#I

en: Template:|#t
da: Skabelon:|#s

en: File:|#F
da: Fil:|#i

en: Parameters:|#P
da: Parametre:|#P

en: Edit file|#E
da: Redigér fil|#R

en: View result|#V
da: Vis resultat|#V

en: Update result|#U
da: Opdatér resultat|#O

en: Directory:|#D
da: Katalog:|#K

en: Pattern:|#P
da: Mønster:|#M

en: Filename:|#F
da: Filnavn:|#F

en: Rescan|#R
da: Genindlæs|#G

en: Home|#H
da: Hjem|#H

en: User1|#1
da: Bruger1|#1

en: User2|#2
da: Bruger2|#2

en: Placement
da: Placering

en: Page of floats|#P
da: Flyder-side|#P

en: Bottom of the page|#B
da: Sidens bund|#B

en: Top of the page|#T
da: Sidens top|#T

en: Here, if possible|#r
da: Her, om muligt|#H

en: Span columns|#S
da: Udbred over flere kolonner|#U

en: Ignore internal LaTeX rules|#I
da: Ignorér LaTeX's placeringsregler|#I

en: Alternatives|#l
da: Alternativer|#A

en: Here, definitely!|#H
da: Ubetinget her|#h

en: Document default|#D
da: Dokumentlayout|#D

en: Forked child processes:|#F
da: Spaltet underproces:|#S

en: Kill processes:|#K
da: Dræb processer:|#D

en: All ->
da: Alle ->

en: Output
da: Uddata

en: LyX View
da: LyX-visning

en: Draft mode|#a
da: Kladdetilstand|#a

en: Do not unzip|#u
da: Udpak ikke zip|#U

en: Scale:|#S
da: Skala:|#S

en: Maintain aspect ratio|#M
da: Bevar størrelsesforhold|#s

en: Display:|#D
da: Vis:|#V

en: Right top:|#R
da: Højre top:|#t

en: Left bottom:|#L
da: Venstre bund:|#b

en: Units|#U
da: Enheder|#E

en: Clip to bounding box|#C
da: Skær af ved yderkanter|#y

en: Get from file|#G
da: Hent filværdier|#H

en: LaTeX options:|#L
da: LaTeX-indstillinger:|#i

en: deg
da: grd

en: Origin:|#O
da: Centrum:|#C

en: Subfigure:|#S
da: Underfigur:|#U

en: Angle:|#A
da: Vinke:l|#V

en: Load|#L
da: Indlæs|#I

en: File name:|#F
da: Filnavn:|#F

en: Visible space|#s
da: Synlige mellemrum|#S

en: Verbatim|#V
da: Ren tekst|#R

en: Use input|#i
da: Brug 'input'|#B

en: Use include|#U
da: Brug 'include'|#c

en: Preview|#p
da: Smugkig|#u

en: Keyword:|#K
da: Nøgleord:|#N

en: ()
    Both|#B
da: ()
    Begge|#B

en: )
    Right|#R
da: )
    Højre|#H

en: (
    Left|#L
da: (
    Venstre|#V

en: Rows:
da: Rækker:

en: Columns:
da: Kolonner:

en: Vertical align:|#V
da: Lodret justering:|#L

en: Horizontal align:|#H
da: Vandret justering:|#V

en: Functions:
da: Funktioner:

en: Greek
da: Græsk

en: Misc
da: Diverse

en: Dots
da: Prikker

en: Negative|#N
da: Negativt|#N

en: Neg Medium|#E
da: Negativt medium|#e

en: Neg Thick|#T
da: Negativ bredt|#t

en: Thick|#H
da: Bredt|#B

en: 2Quadratin|#2
da: Dobbelt|#D

en: Quadratin|#Q
da: Mellemrum|#M

en: Thin|#I
da: Tyndt|#y

en: Reset
da: Nulstil

en: Width
da: Bredde

en: Alignment
da: Justering

en: Middle|#d
da: Midte|#d

en: Bottom|#B
da: Bund|#B

en: Text
da: Tekst

en: Below
da: Under

en: Above
da: Over

en: Line|#i
da: Linje|#i

en: Line|#n
da: Linje|#n

en: Page break|#g
da: Sideskift||#d

en: Page break|#b
da: Sideskift|#f

en: Vertical space:|#V
da: Lodret afstand:|#L

en: Keep|#K
da: Behold|#o

en: Vertical space:|#e
da: Lodret afstand:|#L

en: Keep|#p
da: Behold|#d

en: Line spacing:|#s
da: Linjeafstand:|#a

en: Maximum label width:|#M
da: Maksimal mærkatbredde:|#M

en: No Indent|#d
da: Indryk ikke|#i

en: Right|#R
da: Højre|#H

en: Left|#L
da: Venstre|#V

en: Block|#B
da: Blok|#B

en: Centered|#C
da: Centreret|#C

en: Save
da: Gem

en: Scale & Resolution
da: Skalering & opløsning

en: Fonts used
da: Benyttede skrifter

en: Roman:|#R
da: Ordinær:|#O

en: Sans Serif:|#S
da: Grotesk:|#G

en: Typewriter:|#T
da: Skrivemaskine:|#S

en: Rescale bitmap fonts|#b
da: Omskalér pikselskrifter|#p

en: Zoom %:|#Z
da: Forstørrelse %:|#F

en: Screen DPI:|#D
da: Skærm-DPI:|#D

en: Tiny:
da: Lillebitte:

en: Smallest:
da: Mindst:

en: Smaller:
da: Mindre:

en: Small:
da: Lille:

en: Large:
da: Stor:

en: Larger:
da: Større:

en: Largest:
da: Størst:

en: Huge:
da: Enorm:

en: Huger:
da: Enorm:

en: Size
da: Størrelse

en: Popup Fonts & Encoding
da: Dialogvinduers skrifter og tegnsæt

en: Normal Font:|#N
da: Normal skrift:|#N

en: Bold Font:|#B
da: Fed skrift:|#F

en: Popup Encoding:|#P
da: Dialogvinduers tegnsæt:|#t

en: Layout & Bindings
da: Layout & bindinger

en: User Interface file:|#U
da: Brugerflade-fil:|#B

en: Bind file:|#f
da: Bind-fil:|#B

en: Browse...|#w
da: Gennemse...|#G

en: LyX objects:|#L
da: LyX-objekter:|#L

en: Modify|#M
da: Ændr|#n

en: Auto region delete|#A
da: Autoslet markerede|#A

en: Cursor follows scrollbar|#C
da: Markør følger rullebjælke|#M

en: Dialogs iconify with main window|#D
da: Formindsk dialogbokse med hovedvindue|#D

en: Wheel mouse jump:
da: Musehjul-skridt:

en: Autosave interval:
da: Autolagringsinterval:

en: Instant Preview|#P
da: Samtidigt smugkig|#S

en: Graphics display:|#G
da: Grafikvisning:|#G

en: Spell command:|#S
da: Stavekommando:|#S

en: Alternative language:|#a
da: Alternativt sprog:|#a

en: Escape characters:|#e
da: Escape-tegn:|#e

en: Personal dictionary:|#d
da: Personlig ordliste:|#P

en: Accept compound words|#w
da: Acceptér sammensatte ord|#c

en: Use input encoding|#i
da: Brug filens tegnsæt|#i

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Interface
da: Brugerflade

en: Language Options
da: Sprog-indstillinger

en: Package:|#P
da: Pakke:|#P

en: Default language:|#l
da: Standardsprog:|#s

en: Keyboard
    map|#K
da: Tastatur-
    udlægning|#T

en: 1st:|#1
da: 1.:|#1

en: 2nd:|#2
da: 2.:|#2

en: Browse...|#o
da: Gennemse...|#G

en: RtL support|#R
da: Højre-mod-venstre|#H

en: Auto begin|#b
da: Autostart|#o

en: Use babel|#U
da: Benyt babel|#B

en: Mark foreign|#M
da: Markér fremmed|#M

en: Auto finish|#f
da: Autoslut|#l

en: Command start:|#s
da: Kommandostart:|#s

en: Command end:|#e
da: Kommandoende:|#n

en: All formats:|#l
da: Alle formater:|#l

en: GUI name:|#G
da: Brugerfladenavn:|#g

en: Shortcut:|#S
da: Genvej:|#j

en: Extension:|#E
da: Endelse:|#E

en: Viewer:|#V
da: Fremviser:|#v

en: Add|#A
da: Tilføj|#T

en: Delete|#D
da: Slet|#S

en: All converters:|#l
da: Alle konvertere:|#l

en: From:|#F
da: Fra:|#F

en: To:|#T
da: Til:|#T

en: Converter:|#C
da: Konverter:|#K

en: Extra flags:|#E
da: Ekstra flag:|#E

en: Default path:|#p
da: Standardsti:|#s

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Template path:|#T
da: Skabelonsti:|#T

en: Temp dir:|#d
da: Midlertidigt katalog:|#M

en: Check last files:|#C
da: Tjek nylige filer:|#g

en: Last file count:|#L
da: Antal nylige filer:|#Y

en: Backup path:|#B
da: Sikkerhedskopisti:|#k

en: LyXServer pipe:|#S
da: LyXServer-rør:|#L

en: Date format:|#f
da: Datoformat:|#f

en: Name:
da: Navn:

en: Adapt output
da: Overtag uddata

en: Printer Command and Flags
da: Printerkommando og -flag

en: Command:
da: Kommando:

en: Page range:
da: Sideinterval:

en: Copies:
da: Kopier:

en: Reverse:
da: Omvendt:

en: To printer:
da: Til printer:

en: File extension:
da: Filendelse:

en: Spool command:
da: Udskriftkommando:

en: Paper type:
da: Papirtype:

en: Even pages:
da: Lige sider:

en: Odd pages:
da: Ulige sider:

en: Collated:
da: Samlet:

en: Landscape:
da: Liggende:

en: To file:
da: Til fil:

en: Extra options:
da: Ekstra indstillinger:

en: Spool printer prefix:
da: foran printer:

en: Paper size:
da: Papirstørrelse:

en: ASCII line length:|#A
da: Ascii-linjelængde:|#A

en: TeX encoding:|#T
da: TeX-tegnsæt:|#T

en: Default paper size:|#p
da: Standard-papirformat:|#p

en: Outside Code Interaction
da: Udveksling med ekstern kode

en: DVI paper option:|#D
da: DVI-papirvalg:|#D

en: Autoreset Class Options on change|#u
da: Nulstil automatisk klasseindstillinger ved ændring|#u

en: Pages
da: Sider

en: Destination
da: Mål for udskrift

en: Copies
da: Kopier

en: Sorted|#S
da: Sorteret|#S

en: Reverse order|#R
da: Omvendt rækkefølge|#r

en: Number:|#N
da: Antal:|#:

en: Odd numbered pages|#O
da: Udskriv ulige sidetal|#u

en: Even numbered pages|#E
da: Udskriv lige sidetal|#l

en: All|#l
da: Alle|#e

en: From:|#m
da: Fra:|#F

en: Sort|#S
da: Sortér|#S

en: Document:|#D
da: Dokument:|#D

en: Name:|#N
da: Navn:|#N

en: Reference:|#e
da: Reference:|#R

en: Go to|#G
da: Gå til|#G

en: Find:|#F
da: Søg:|#S

en: Replace with:|#w
da: Erstat med:|#m

en: Find next
da: Find næste

en: Replace|#R
da: Erstat|#r

en: Match word|#M
da: Find ord|#o

en: Replace all|#a
da: Erstat alle|#a

en: Search backwards|#S
da: Søg baglæns|#b

en: Export format:|#E
da: Eksportformat:|#E

en: Command:|#C
da: Kommando:|#K

en: Word count:
da: Antal ord:

en: Unknown:
da: Ukendt:

en: Replacement:
da: Erstatning:

en: Suggestions:|#g
da: Forslag:|#F

en: Add|#d
da: Tilføj|#T

en: Ignore|#I
da: Ignorér|#I

en: Accept|#A
da: Acceptér|#A

en: Append Column|#A
da: Tilføj kolonne|#k

en: Delete Column|#O
da: Slet kolonne|#S

en: Append Row|#p
da: Tilføj række|#r

en: Delete Row|#w
da: Slet række|#l

en: Set Borders|#S
da: Sæt kanter|#n

en: Unset Borders|#U
da: Fjern kanter|#j

en: Longtable|#L
da: Lang tabel|#L

en: Rotate 90°|#9
da: Rotér 90°|#9

en: Spec. Table
da: Speciel tabel

en: Fixed Width
da: Fast bredde

en: Borders
da: Kanter

en: H. Alignment
da: V. justering

en: Special column
da: Specialsøjle

en: Right|#r
da: Højre|#h

en: Left|#e
da: Venstre|#e

en: Right|#i
da: Højre|#r

en: Center|#c
da: Midte|#M

en: Center|#n
da: Centrér|#C

en: Bottom|#o
da: Bund|#u

en: LaTeX Argument:|#A
da: LaTeX-parameter:|#A

en: V. Alignment
da: Lodret justering

en: Block|#k
da: Blok|#k

en: Special Cell
da: Specialcelle

en: Special Multicolumn
da: Special-flerkolonne

en: Multicolumn|#M
da: Flerkolonne|#F

en: Use Minipage|#s
da: Brug miniside|#s

en: On
da: Til

en: Page break on the current row|#B
da: Sideskift på den aktuelle linje|#S

en: Double
da: Dobbelt

en: Header
da: Hoved

en: First Header
da: Første hoved

en: Footer
da: Fod

en: Last Footer
da: Sidste fod

en: Is Empty
da: Er tom

en: Border Above
da: Kant over

en: Border Below
da: Kant under

en: Contents
da: Indhold

en: Show Path|#P
da: Vis sti|#P

en: Run TeXhash|#T
da: Kør TeXhash|#T

en: Replace|^R
da: Erstat|^E

en: Keyword:
da: Nøgleord:

en: Selection:|#S
da: Valg:|#V

en: Thesaurus entries:
da: Begreber:

en: HTML type|#H
da: HTML-type:|#H

en: Outer|#O
da: Ydre|#Y

en: Default|#D
da: Standard|t

en: Style
da: Stil

en: Use &NatBib
da: Benyt &Natbib

en: Cite &Style:
da: Citat-&stil

en: Bullets
da: Punkter

en: default
da: standard

en: Set &Bullet
da: Sæt p&unkt

en: &Size:
da: St&ørrelse:

en: tiny
da: lillebitte

en: script
da: hævet/sænket

en: footnote
da: fodnote

en: small
da: lille

en: large
da: stor

en: Large
da: Stor

en: LARGE
da: STOR

en: huge
da: enorm

en: Huge
da: Enorm

en: Document &class:
da: Dokument&klasse:

en: Op&tions:
da: Inds&tillinger:

en: Page &style:
da: Sidest&il:

en: &Indent
da: &Indryk

en: S&kip
da: &Afstand

en: Float &placement:
da: Pla&cering af flydere:

en: &Font && size:
da: Skri&ft && størrelse:

en: &Line spacing:
da: &Linje afstand:

en: &Single
da: &Enkelt

en: &Double
da: &Dobbelt

en: &Language:
da: &Sprog:

en: &Encoding:
da: Tegns&æt:

en: &Top:
da: Ø&verst:

en: &Bottom:
da: &Nederst:

en: &Inner:
da: &Indre:

en: O&uter:
da: &Ydre:

en: &Margins:
da: &Marginer:

en: &Foot skip:
da: Bu&ndmargin:

en: Head &sep:
da: Tops&eparator:

en: Head &height:
da: &Tophøjde:

en: Numbering Depth
da: Nummereringsdybde

en: &Section:
da: Af&snit:

en: &Table of contents:
da: &Indholdsfortegnelse:

en: Packages
da: Pakker

en: Use AMS &math
da: Brug AMS-&matematik

en: Options
da: Indstillinger

en: Postscript &driver:
da: Postscript-&driver:

en: Two-&column document
da: Tos&paltet dokument

en: &Two-sided document
da: Tos&idet dokument

en: Paper Size
da: Side&størrelse

en: &Height:
da: &Højde:

en: &Width:
da: &Bredde:

en: Paper &size:
da: Side&størrelse:

en: &Portrait
da: S&tående

en: &Landscape
da: &Liggende

en: LyX: Enter text
da: LyX: Indtast tekst

en: &Cancel
da: &Anullér

en: Citation
da: Litteraturhenvisning

en: &Restore
da: &Gendan

en: &Apply
da: &Anvend

note: /
en: Cancel
da: Annullér

en: Search the available citations
da: Søg de tilgængelige litteraturhenvisninger

en: Regular E&xpression
da: Regulært &udtryk

en: Interpret search entry as a regular expression
da: Fortolk søgeindgang som et regulært udtryk

en: &Case sensitive
da: &Versalfølsom

en: Make the search case-sensitive
da: Skeln mellem store og små bogstaver

en: &Next
da: &Næste

en: &Previous
da: &Forrige

en: New Item
da: Ny indgang

en: Available citation keys
da: Tilgængelige litteraturhenvisningsnøgler

en: Add the selected citation
da: Tilføj markeret litteraturhenvisning

en: Remove the selected citation
da: Fjern markeret litteraturhenvisning

en: Move the selected citation up
da: Flyt den markerede litteraturhenvisning op

en: Move the selected citation down
da: Flyt den markerede litteraturhenvisning ned

en: Available
da: Tilgængelig

en: Citations currently selected
da: Aktuelt markerede litteraturhenvisninger

en: Selected
da: Markeret

en: Citation entry
da: Litteraturindgang

en: &Full author list
da: &Komplet forfatterliste

en: List all authors
da: Vis alle forfattere

en: Force &upper case
da: Gennemtving &versaler

en: Force upper case in citation
da: Gennemtving versaler i litteraturhenvisning

en: Text to place after citation
da: Tekst, der placeres efter litteraturhenvisningen

en: Text after:
da: Tekst efter:

en: Not yet supported
da: Understøttes endnu ikke

en: Text to place before citation
da: Tekst, der skrives inden litteraturhenvisningen

en: Text before:
da: Tekst før:

en: Natbib citation style to use
da: Natbib-litteraturhenvisningsstil der skal bruges

en: Citation style:
da: Citatstil:

en: Left delimiter
da: Venstre skilletegn

en: Right delimiter
da: Højre skilletegn

en: &Keep matched
da: &Hold parvis

en: Match delimiter types
da: Par skilletegnstyper

en: &Insert
da: &Indsæt

en: Insert the delimiters
da: Indsæt skilletegnene

en: &Close
da: &Luk

en: Use &default placement
da: Brug standardpla&cering

en: Use LaTeX default settings
da: Brug LaTeX's standardindstillinger

en: Advanced Placement Options
da: Avancerede placeringsindstillinger

en: &Top of page
da: Sidens &top

en: Prefer top of page
da: Foretræk sidens top

en: &Bottom of page
da: &Sidens bund

en: Prefer bottom of page
da: Foretræk sidens bund

en: &Page of floats
da: &Side med flydere

en: Separate page for multiple floats
da: Separat side med flere flydere

en: &Here if possible
da: &Her, om muligt

en: Place float at current position if possible
da: Placér flyder på dette sted, hvis det er muligt

en: &Ignore LaTeX rules
da: &Ignorér LaTeX-regler

en: Ignore the internal LaTeX placement rules
da: Ignorér LaTeX's interne regler for placering

en: Here definitely
da: Ubetinget her

en: Place float at current position
da: Placér flyderen på de aktuelle position

en: &Span columns
da: &Udbred over flere kolonner

en: Span columns in multi-column documents
da: Udbred over kolonner i flerkolonne-dokumenter

en: &OK
da: &O.k.

en: Index
da: Indeks

en: &Keyword
da: &Nøgleord

en: Index entry
da: Indeksindgang

en: LyX: Math Panel
da: LyX: Matematikpanel

en: Insert root
da: Indsæt rod

en: Insert spacing
da: Indsæt mellemrum

en: Set limits style
da: Angiv grænsestil

en: Set math font
da: Angiv matematikskrift

en: Insert fraction (\frac)
da: Indsæt brøk (\frac)

en: Toggle between display mode
da: Skift visningstilstand

en: Insert matrix
da: Indsæt matrix

en: Subscript
da: Sænket

en: Superscript
da: Hævet

en: Show delimiter and bracket dialog
da: Vis vindue med skilletegn og paranteser

en: &Functions
da: &Funktioner

en: Select a function or operator to insert
da: Vælg en funktion eller operator at indsætte

en: Symbols
da: Symboler

en: Operators
da: Operatorer

en: Big operators
da: Store operatorer

en: Relations
da: Relationer

en: Arrows
da: Pile

en: Frame decorations
da: Rammedekorationer

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: AMS operators
da: AMS-operatorer

en: AMS relations
da: AMS-relationer

en: AMS negated relations
da: Negerede AMS-relationer

en: AMS arrows
da: AMS-pile

en: AMS Miscellaneous
da: Diverse AMS

en: Select a page of symbols
da: En en side med symboler

en: &Detach panel
da: &Frigør panel

en: Open this panel as a separate window
da: Åbn dette panel som et separat vindue

en: Minipage settings
da: Miniside-indstillinger

en: Top
da: Øverst

en: Middle
da: Midten

en: Bottom
da: Nederst

en: Vertical alignment
da: Lodret justering

en: A&lignment:
da: &Justering:

en: Units of width value
da: Enhed for bredde

en: Width value
da: Bredde

en: &Units:
da: &Enhed:

en: Preferences
da: Indstillinger

en: &Save
da: &Gem

en: ASCII settings
da: ASCII-indstillinger

en: &roff command:
da: &roff-kommando:

en: Max. line length of exported ASCII/LaTeX/ SGML files
da: Dette er den maksimale linjelængde på eksporterede tekst/LaTeX/SGML-filer

en: Output &line length:
da: &Linjelængde for uddata:

en: External app for formating tables in ASCII output
da: Eksternt program til formatering af tabeller i ASCII-uddata

en: Colors
da: Farver

en: &Colors
da: &Farver

en: &Alter...
da: &Ændr...

en: File Conversion
da: Filkonvertering

en: &Converters
da: &Konvertering

en: &New
da: &Ny

en: &Remove
da: &Fjern

en: C&onverter:
da: K&onvertering:

en: &To:
da: &Til:

en: E&xtra flag:
da: &Ekstra flag:

en: &Modify
da: Æ&ndr

en: Date Format
da: Datoformat

en: &Date format:
da: Dato&format:

en: Date format for strftime output
da: Dataformat for strftime-uddata

en: Display insets
da: Vis indstik

en: Monochrome
da: Ensfarvet

en: Grayscale
da: Gråtoner

en: Color
da: Farver

en: Do not display
da: Vis ikke

en: Display &Graphics:
da: Vis &Grafik:

en: Instant &preview
da: Samtidigt &smugkig

en: File Formats
da: Formater

en: &File formats
da: &Filformater

en: &GUI name:
da: &Brugerfladenavn:

en: &Viewer:
da: Frem&viser

en: S&hortcut:
da: &Genvej:

en: E&xtension:
da: &Udvidelse:

en: Keyboard
da: Tastaturudlægning

en: Bro&wse...
da: &Gennemse...

en: S&econd:
da: &Anden:

en: &First:
da: F&ørste:

en: Br&owse...
da: &Gennemse...

en: Use &keyboard map
da: Brug &tastaturudlægning

en: Language settings
da: Sprog-indstillinger

en: Command s&tart:
da: Kommandos&tart:

en: &Default language:
da: &Standardsprog:

en: Command e&nd:
da: Kommandoafsl&utning:

en: Language pac&kage:
da: Sprogpa&kke:

en: Auto &begin
da: Autost&art

en: Use &babel
da: Benyt &babel

en: &Right-to-left language support
da: &Højre-mod-venstre sprog

en: Auto &end
da: Autosl&ut

en: Mark &foreign languages
da: &Markér fremmede sprog

en: LaTeX settings
da: LaTeX-indstillinger

en: Default
da: Standard

en: Legal
da: US Legal

en: Executive
da: US Executive

en: Te&X encoding:
da: Te&X-tegnsæt:

en: Default paper si&ze:
da: Standard-papir&format:

en: &Reset class options when document class changes
da: &Nulstil klasseindstillinger ved ændring af dokumentklasse

en: Set class options to default on class change
da: Sæt klasseindstillinger til standardværdier ved ændring af klasse

en: External Applications
da: Eksterne programmer

en: Chec&kTeX command:
da: Chec&kTeX-kommando:

en: DVI viewer paper size options:
da: DVI-papirstørrelsesvalg:

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
da: Valgfri papirstørrelsesflag (-paper) for visse DVI-fremvisere

en: CheckTeX start options and flags
da: CheckTeX startindstillinger og -flag

en: &Backup directory:
da: Katalog for sikker&hedskopier:

en: &Document templates:
da: &Dokumentskabeloner:

en: Ly&XServer pipe:
da: Ly&X-serverdatakanal:

en: &Use temporary directory
da: Benyt &midlertidigt katalog

en: &Working directory:
da: &Arbejdskatalog:

en: Printer settings
da: Printer-indstillinger

en: Printer &name:
da: Printer&navn:

en: Printer co&mmand:
da: Printerko&mmando:

en: Name of the default printer
da: Navn på standardprinter

en: Adapt outp&ut
da: Overtag &uddata

en: Use printer name explicitely
da: Brug printernavn eksplicit

en: Command Options
da: Kommando-tilvalg

en: Re&verse:
da: &Omvendt:

en: To p&rinter:
da: Til p&rinter:

en: Paper si&ze:
da: Papirst&ørrelse:

en: To &file:
da: Til &fil:

en: Spool &command:
da: Udskrift&kommando:

en: &Odd pages:
da: &Ulige sider:

en: Paper t&ype:
da: Papirt&ype:

en: E&xtra options:
da: &Ekstra indstillinger:

en: Spool pref&ix:
da: Foran pr&inter:

en: Co&llated:
da: Sam&let:

en: &Even pages:
da: &Lige sider:

en: File ex&tension:
da: Fil&endelse:

en: Lan&dscape:
da: &Liggende:

en: Co&pies:
da: Ko&pier:

en: Pa&ge range:
da: Si&deinterval:

en: Specify the command option names for your printer command
da: Angiv navne på din printerkommandos tilvalg

en: Screen Fonts
da: Skærmskrifter

en: Sa&ns Serif:
da: &Grotesk:

en: T&ypewriter:
da: Skr&ivemaskine:

en: &Roman:
da: &Ordinær:

en: Screen &DPI:
da: Skærm-&DPI:

en: &Zoom %:
da: &Forstørrelse %:

en: Font Sizes
da: Skriftstørrelser

en: Hugest:
da: Kolossal:

en: Spell checker
da: Stavekontrol

en: Spell chec&ker program:
da: Stave&kontrolprogram:

en: Al&ternative language:
da: Alternati&vt sprog:

en: Escape Cha&racters:
da: &Escape-tegn:

en: Personal &dictionary:
da: &Personlig ordliste:

en: Accept compound &words
da: A&cceptér sammensatte ord

en: Use input encod&ing
da: Brug f&ilens tegnsæt

en: UI
da: Brugerflade

en: B&rowse...
da: &Gennemse...

en: &User interface file:
da: &Brugerflade-fil

en: &Bind file:
da: &Bind-fil:

en: Scrolling
da: Rulning

en: W&heel mouse scroll:
da: Muse&hjulsskridt:

en: Cursor follo&ws scrollbar
da: &Markør følger rullebjælke

en: Documents
da: Dokumenter

en: B&ackup documents
da: &Sikkerhedskopiér dokumenterne

en:  every
da:  hvert

en: minutes
da: minut

en: &Maximum last files:
da: Højeste &antal sidste filer:

en: Search and replace
da: Søg og erstat

en: &Find:
da: S&øg:

en: Replace &with:
da: Erstat &med:

en: Case &sensitive
da: &Versalfølsomt

en: Match whole words onl&y
da: Find kun &hele ord

en: Find &Next
da: Find &næste

en: &Replace
da: E&rstat

en: Replace &All
da: Erstat &alle

en: Search &backwards
da: Søg &baglæns

en: File:
da: Fil:

en: Insert table
da: Indsæt tabel

en: &Rows:
da: &Rækker:

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: &Columns:
da: &Kolonner:

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Resize this to the correct table dimensions
da: Ændr størrelse til de korrekte tabeldimensioner

en: Close
da: Luk

en: Thesaurus
da: Begrebsordbog

en: &Keyword:
da: &Nøgleord:

en: Entry
da: Indgang

en: Select a related word
da: Søg efter relateret ord

en: &Selection:
da: &Valg:

en: The selected entry
da: Den valgte indgang

en: Replace the entry with the selection
da: Erstat indgangen med det markerede

en: Insert URL
da: Indsæt URL

en: &Name
da: &Navn

en: Name associated with the URL
da: Navn til URL'en

en: &Generate hyperlink
da: &Generér henvisning

en: Output as a hyperlink ?
da: Vis som en henvisning?

en: Wrap Options
da: Ombrydnings-indstillinger

en: Default (outer)
da: Standard (ydre)

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Outer
da: Ydre

en: &Placement:
da: &Placering:

en: &Key
da: &Nøgle

en: The citation key
da: Litteraturhenvisningsnøgle

en: &Label
da: &Mærkat

en: The label as it appears in the document
da: Mærkatet, som det vil se ud i dokumentet

en: About LyX
da: Om LyX

en: Version goes here
da: Her indføres versionen

en: Credits
da: Rulletekster

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Databa&ses
da: Databa&ser

en: BibTeX database to use
da: BibTeX-database der skal bruges

en: Available BibTeX databases
da: Tilgængelige BibTeX-databaser

en: &Add
da: &Tilføj

en: Add a BibTeX database file
da: Tilføj en BibTeX-databasefil

en: Add a BibTeX file manually
da: Tilføj en BibTeX-databasefil manuelt

en: Browse for a BibTeX database file
da: Udpeg en BibTeX-databasefil

en: &Delete
da: &Slet

en: Remove the selected database
da: Fjern den valgte database

en: St&yle
da: &Stil

en: The BibTeX style
da: BibTeX-stilen

en: &Browse...
da: &Gennemse...

en: Choose a style file
da: Vælg en stil-fil

en: &Update
da: &Opdatér

en: Update style list
da: Opdatér stillisten

en: Add bibliography to &TOC
da: Tilføj litteraturliste til &indhold

en: Add bibliography to the table of contents
da: Tilføj litteraturliste til indholdsfortegnelsen

en: Character
da: Tegn

en: &Family:
da: &Familie:

en: Font family
da: Skrifttypefamilie

en: &Series:
da: &Typer:

en: Font series
da: Skrifttype

note: language settings
en: Language
da: Sprog

en: Font shape
da: Skrifttype-form

en: Font color
da: Skrifttype-farve

en: S&hape:
da: F&orm:

en: &Color:
da: &Farve:

en: &Toggle all
da: &Alternér alle

en: toggle font on all of the above
da: alternér skrifttype for alt ovenfor

en: Never Toggled
da: Alternerer aldrig

en: Si&ze:
da: S&tørrelse:

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Always Toggled
da: Alternerer altid

en: Other font settings
da: Andre skrifttypevalg

en: &Misc:
da: &Diverse:

en: Auto apply
da: Automatisk anvendelse

en: Apply each change automatically
da: Anvend automatisk ændrnger

en: title here
da: Titel her

en: Use Class Defaults
da: Benyt klassestandarder

en: Reset default params of the current class
da: Nulstil standardværdierne for denne tekstklasse

en: Save as Document Defaults
da: Gem som dokumentstandarder

en: Save settings as LyX's default template
da: Gem indstillinger som LyX's standardskabelon

en: LaTeX Error
da: LaTeX-fejl

en: LaTeX error messages
da: LaTeX-fejlmeddelelser

en: ERT inset display
da: ERT-indstiksvisning

en: Display
da: Vis

en: &Inline
da: &Indlejret

en: Show ERT inline
da: Vis ERT indlejret

en: &Collapsed
da: &Ordnede

en: Show ERT button only
da: Vis kun ERT-knap

en: &Open
da: Å&bn

en: Show ERT contents
da: Vis ERT-indhold

en: External Material
da: Eksternt materiale

en: &File:
da: &Fil:

en: Filename
da: Filnavn

en: &View Result
da: &Vis resultat

en: View the file
da: Vis filen

en: &Update Result
da: &Opdatér resultat

en: Update the material
da: Opdatér materialet

en: Available templates
da: Tilgængelige skabeloner

en: &Template:
da: &Skabelon:

en: Parameters
da: Parametre

en: &Parameters:
da: &Parametre:

en: &Edit file
da: &Redigér fil

en: Edit the file externally
da: Redigér fil eksternt

en: &Graphics
da: &Grafik

en: File name of image
da: Billedets filnavn

en: Select an image file
da: Vælg en billedfil

en: LyX Display
da: LyX-visning

en: &Show in LyX
da: &Vis i LyX

en: Display image in LyX
da: Vis  billede i LyX

en: Display:
da: Vis:

en: Screen display
da: Skærmvisning

en: Scale:
da: Skalér:

en: Percentage to scale by in LyX
da: Procentvis skalering i LyX

en: Height of image in output
da: Billedhøjde i uddata

en: Units of height value
da: Enhed for bredde

en: &Height
da: &Højde

en: Width of image in output
da: Billedbredde i uddata

en: &Width
da: &Bredde

en: &Maintain aspect ratio
da: Bevar &størrelsesforhold

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
da: Behold størrelsesforhold med største dimension

en: A&ngle:
da: &Vinkel:

en: Angle to rotate image by
da: Vinkel at rotere billedet med

en: &Origin:
da: &Centrum:

en: The origin of the rotation
da: Omdrejningspunktet

en: &Clipping
da: &Afskæring

en: Clip to &bounding box
da: Skær &af ved yderkanterne

en: Clip to bounding box values
da: Skær af ved yderkanterne

en: &Get from file
da: &Hent værdier fra filen

en: Get bounding box from the (EPS) file
da: Hent ydergrænser fra EPS-filen

en: Right &top:
da: Højre &top:

en: &Left bottom:
da: Venstre &bund:

en: E&xtra options
da: &Ekstra indstillinger

en: Su&bfigure
da: U&nderfigur

en: Is this just one part of a figure float ?
da: Er dette kun en del af en figurflyder?

en: Don't un&zip on export
da: Udpak ikke &zip ved eksport

en: Don't uncompress image before exporting to LaTeX
da: Udpak ikke billeder før LaTeX-eksport

en: LaTeX &options:
da: LaTeX-&indstillinger

en: Additional LaTeX options
da: Yderligere LaTeX-valg

en: &Draft mode
da: &Kladde

en: Draft mode
da: Kladde

en: Ca&ption:
da: Billed&tekst:

en: The caption for the sub-figure
da: Billedtekst for underfiguren

en: Include File
da: Inkludér fil

en: File name to include
da: Fil som skal inkluderes

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: &Include Type:
da: &Inkludér type:

en: Input
da: Inddata

en: Include
da: Inkludér

en: Verbatim
da: Ren tekst

en: &Load
da: &Indlæs

en: Load the file
da: Indlæs filen

en: &Mark spaces in output
da: &Markér mellemrum i resultat

en: Underline spaces in generated output
da: Understreg mellemrum i det genererede resultat

en: &Show preview
da: Vis &smugkig

en: Show LaTeX preview
da: Vis LaTeX-smugkig

en: Update the display
da: Opdatér skærmen

en: Center
da: Midten

en: &Vertical:
da: &Lodret:

en: Horizontal alignment per column (t,c,b)
da: Vandret justering per række (t,c,b)

en: &Horizontal:
da: &Vandret:

en: &General
da: &Generel

en: Justified
da: Justeret

en: Single
da: Enkelt

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: L&ine spacing:
da: Linje&afstand:

en: Alig&nment:
da: &Justering:

en: No &indent
da: &Indryk ikke

en: &Spacing
da: &Afstand

en: Above paragraph
da: Over afsnit

en: S&pacing:
da: Mellemr&um:

en: &Keep space:
da: &Behold mellemrum:

en: &Unit:
da: &Enhed:

en: &Value:
da: &Værdi:

en: None
da: Ingen

en: DefSkip
da: StdAfstand

en: SmallSkip
da: LilleAfstand

en: MedSkip
da: MediumAfstand

en: BigSkip
da: StorAfstand

en: VFill
da: Lodret fyld

en: Below paragraph
da: Under afsnit

en: &Lines && Pagebreaks
da: &Linjer && Sideskift

en: Label width
da: Mærkatbredde

en: Lon&gest label
da: Læn&gste mærkat

en: L&ines
da: L&injer

en: A&bove
da: &Over

en: B&elow
da: &Under

en: &Page Breaks
da: &Sideskift

en: Abo&ve
da: O&ver

en: Belo&w
da: &Under

en: LaTeX pre-amble
da: LaTeX-hoved

en: The LaTeX pre-amble
da: LaTeX-hovedet

en: &Edit...
da: R&edigér...

en: Edit the pre-amble in an external editor
da: Redigér hovedet i eksternt program

en: Print
da: Udskriv

en: Page number to print from
da: Udskriv fra sidetal

en: &to
da: &til

en: Page number to print to
da: Udskriv indtil sidetal

en: Fro&m
da: &Fra

en: Print all pages
da: Udskriv alle sider

en: &All
da: &Alle

en: Print &odd-numbered pages
da: Udskriv kun &ulige sider

en: Print &even-numbered pages
da: Udskriv kun &lige sider

en: Re&verse order
da: Omvendt &rækkefølge

en: Print in reverse order
da: Udskriv i omvendt rækkefølge

en: Number of copies
da: Antal kopier

en: &Collate
da: S&aml

en: Collate copies
da: Saml kopierne i ens bunker

en: &Print
da: &Udskriv

en: Print Destination
da: Mål for udskrift

en: Send output to the printer
da: Send uddata til printeren

en: Send output to the given printer
da: Send uddata til en given printer

en: &File
da: &Fil

en: Send output to a file
da: Send uddata til en fil

en: Update the reference list
da: Opdatér referencelisten

en: &Goto
da: &Spring til

en: Move the document cursor to reference
da: Flyt dokumentets markør til reference

en: Sort
da: Sortér

en: Sort references in alphabetical order
da: Sortér referencer i alfabetisk rækkefølge

en: <page>
da: <side>

en: on page <page>
da: på side <side>

en: <reference> on page <page>
da: <reference> på side <side>

en: Formatted reference
da: Pæn reference

en: Reference as it appears in output
da: Referencen, som den vil optræde i uddata

en: &Name:
da: &Navn:

en: Available references in selected document:
da: Tilgængelige referencer i det valgte dokument:

en: Available references
da: Tilgængelige referencer

en: &Document:
da: &Dokument:

en: Custom Export
da: Brugerstyret eksport

en: &Command:
da: &Kommando:

en: &Export formats:
da: &Eksportformater:

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
da: Processen konverterede filen med følgende kommando ($$FName = filnavn)

en: Available export converters
da: Tilgængelige eksportkonvertere

en: Spellchecker
da: Stavekontrol

en: Suggestions:
da: Forslag:

en: Replace word with current choice
da: Erstat ord med det aktuelle valg

en: Add the word to your personal dictionary
da: Indsæt ordet i personlig ordliste

en: &Ignore
da: &Ignorér

en: Ignore this word
da: Ignorér dette ord

en: &Accept
da: &Acceptér

en: Accept word for this session
da: Acceptér ordet i denne omgang

en: How far spellchecking has got
da: Hvor langt stavekontrollen er kommet

en: Suggestions
da: Forslag

en: Current word
da: Nuværende ord

en: Replace with selected word
da: Erstat med valgte ord

en: Start spellcheck
da: Start stavekontrol

en: Table Settings
da: Tabelindstillinger

en: &Table Settings
da: &Tabelindstillinger

en: &Horizontal alignment:
da: &Vandret justering:

en: &Multicolumn
da: &Flerkolonne

en: Merge cells
da: Sammenflet celler

en: Block
da: Blok

en: Horizontal alignment in column
da: Vandret justering i kolonnen

en: Column
da: Kolonne

en: A&dd
da: &Tilføj

en: Append column (right)
da: Tilføj kolonne (højre)

en: De&lete
da: &Slet

en: Delete current column
da: Slet aktuelle kolonne

en: Row
da: Række

en: Append row (below)
da: Tilføj række (nedenunder)

en: Dele&te
da: &Slet

en: Delete this row
da: Slet denne række

en: Column Width
da: Kolonnebredde

en: &Vertical alignment:
da: &Lodret justering:

en: Width unit
da: Breddeenhed

en: Fixed with of the column
da: Fast kolonnebredde

en: Vertical alignment for fixed width columns
da: Lodret justering for kolonner med fast bredde

en: Rotate 90Â°
da: Rotér 90Â°

en: &Rotate Table
da: &Rotér tabel

en: Rotate the table by 90Â°
da: Rotér tabel med 90Â°

en: Rotate &Cell
da: Rotér &celle

en: Rotate this cell by 90Â°
da: Rotér denne celle med 90Â°

en: Custom column format (LaTeX)
da: Brugerstyret kolonneformat (LaTeX)

en: LaTe&X argument:
da: L&aTeX-parameter:

en: &Borders
da: &Kanter

en: Set Borders
da: Sæt ka&nter

en: All Borders
da: Alle kanter

en: &Default
da: &Standard

en: Set all borders
da: Sæt alle kanter

en: C&lear
da: Sl&et

en: Unset all borders
da: Fjern a&lle kanter

en: &Longtable
da: &Lang tabel

en: &Use long table
da: Brug lan&g tabel

en: Select for tables that span multiple pages
da: Vælg dette for tabeller der strækker sig over flere sider

en: Settings
da: Indstillinger

en: Header:
da: Hoved:

en: Footer:
da: Bundnote:

en: First header:
da: Første hoved:

en: Last footer:
da: Sidste bundnote:

en: Border above
da: Øvre kant

en: Border below
da: Nedre kant

en: on
da: på

en: double
da: dobbelt

en: is empty
da: er tom

en: Page &break on current row
da: &Sideskift på den aktuelle linje

en: Set a page break on the current row
da: Indsæt et sideskift på den aktuelle linje

en: Current cell:
da: Aktuelle celle:

en: Current row position
da: Aktuelle rækkeplacering

en: Current column position
da: Aktuelle kolonneplacering

en: LaTeX classes
da: LaTeX-klasser

en: LaTeX styles
da: LaTeX-stile

en: BibTeX styles
da: BibTeX-stile

en: Selected classes or styles
da: Valgte klasser eller stile

en: Show &path
da: Vis &sti

en: Toggles view of the file list
da: Visning af filliste

en: Installed files
da: Installerede filer

en: &Rescan
da: &Genindlæs

en: Built new file list
da: Opbyggede ny filliste

en: &View
da: V&is

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
da: Vis indhold af markeret fil. Kun mulig når filerne er vist i stien

en: Close this dialog
da: Luk dette vindue

en: Table Of Contents
da: Indholdsfortegnelse

en: Contents list
da: Indholdsliste

en: Version control log
da: Versionsstyringslog

en: TheoremTemplate
da: TeoremSkabelon

en: Proof
da: Korrektur

en: Theorem
da: Teorem

en: Corollary
da: Korollar

en: Proposition
da: Forslag

en: Conjecture
da: Formodning

en: Criterion
da: Kriterie

en: Fact
da: Fakta

en: Axiom
da: Aksiom

en: Example
da: Eksempel

en: Condition
da: Betingelse

en: Exercise
da: Øvelse

en: Remark
da: Bemærkning

en: Claim
da: Påstand

en: Note
da: Notat

en: Case
da: Sag

en: Section
da: Sektion

en: Subsection
da: Undersektion

en: Subsubsection
da: Underundersektion

en: Section*
da: Sektion*

en: Subsection*
da: Undersektion*

en: Subsubsection*
da: Underundersektion*

en: Abstract
da: Sammendrag

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Bibliography
da: Litteraturliste

en: Appendix
da: Appendiks

en: Appendices
da: Appendiks

en: Biography
da: Biografi

en: Caption
da: Billedtekst

en: Footernote
da: Bundnote

en: MarkBoth
da: MarkérBegge

en: Itemize
da: Punktinddeling

en: Enumerate
da: Nummereret

en: Description
da: Beskrivelse

en: List
da: Liste

en: Title
da: Titel

en: Subtitle
da: Undertitel

en: Author
da: Forfatter

en: Address
da: Adresse

en: Offprint
da: Aftryk

en: Mail
da: Brev

en: Date
da: Dato

en: Abstract
da: Sammendrag

en: Acknowledgement
da: Taksigelse

en: Email
da: E-post

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Affiliation
da: Tilhørsforhold

en: And
da: Og

en: Acknowledgements
da: Taksigelser

en: References
da: Referencer

en: PlaceFigure
da: PlacérFigur

en: PlaceTable
da: PlacérTabel

en: TableComments
da: TabelKommentarer

en: TableRefs
da: TabelRefs

en: MathLetters
da: Matematikbogstaver

en: NoteToEditor
da: NoteTilRedaktør

en: FigCaption
da: Billedtekst

en: Chapter_Exercises
da: Kapitel_øvelser

en: Current_Address
da: Nuværende_adresse

en: Thanks
da: Tak

en: Dedicatory
da: Dedikering

en: Translator
da: Oversætter

en: Subjectclass
da: Emneklasse

en: Algorithm
da: Algoritme

en: Summary
da: Sammenfatning

en: Conclusion
da: Konklusion

en: TheoremStyle
da: Teoremstil

en: Theorem*
da: Teorem*

en: Corollary*
da: Korollar*

en: Proposition*
da: Forslag*

en: Conjecture*
da: Formodning*

en: Fact*
da: Fakta*

en: Example*
da: Eksempel*

en: Remark*
da: Bemærkning*

en: Claim*
da: Påstand*

en: Note*
da: Notat*

en: Acknowledgement*
da: Taksigelse*

en: Conclusion*
da: Konklusion*

en: RightHeader
da: HøjreHoved

en: ShortTitle
da: KortTitel

en: TwoAuthors
da: ToForfattere

en: ThreeAuthors
da: TreForfattere

en: FourAuthors
da: Fire Forfattere

en: TwoAffiliations
da: ToTilhørsforhold

en: ThreeAffiliations
da: TreTilhørsforhold

en: FourAffiliations
da: Fire Tilhørsforhold

en: Journal
da: Tidsskrift

en: Acknowledgments
da: Taksigelser

en: ThickLine
da: TykLinje

en: CenteredCaption
da: CentreretBilledtekst

en: FitFigure
da: Tilpas Figur

en: FitBitmap
da: Tilpas Bitmap

en: Part
da: Del

en: Part*
da: Del*

en: Dialogue
da: Dialog

en: Narrative
da: Sammenfatning

en: ACT
da: AKT

en: Speaker
da: Taler

en: Parenthetical
da: Parantesbemærkning

en: CURTAIN
da: >TÆPPE

en: Right_Address
da: Højre_adresse

en: Variation
da: Variant

en: SubVariation
da: Undervariant

en: SubVariation2
da: Undervariant2

en: SubVariation3
da: Undervariant3

en: SubVariation4
da: Undervariant4

en: SubVariation5
da: Undervariant5

en: HideMoves
da: SkjulBevægelser

en: ChessBoard
da: Skakbrædt

en: BoardCentered
da: KomitéBase

en: HighLight
da: Højdepunkt

en: Arrow
da: Pil

en: Institute
da: Institut

en: SubSection
da: Undersektion

en: Topic
da: Emne

en: Left_Header
da: Venstre_Hoved

en: Right_Header
da: Højre_Hoved

en: Code
da: Kode

en: Comment
da: Kommentar

en: LyX-Code
da: LyX-kode

en: Literal
da: Råt

en: Quotation
da: Kildehenvisning

en: Chapter
da: Kapitel

en: Subparagraph
da: Underafsnit

en: Authorgroup
da: Forfattergruppe

en: FirstName
da: Første Navn

en: Surname
da: Efternavn

en: RevisionHistory
da: Udgavehistorik

en: Revision
da: Udgave

en: RevisionRemark
da: Udgavebemærkning

en: My_Address
da: Min_adresse

en: Send_To_Address
da: Modtageradresse

en: Opening
da: Åbning

en: Signature
da: Signatur

en: Closing
da: Afslutning

en: encl
da: vedlagt

en: Quote
da: Citat

en: Verse
da: Vers

en: LaTeX_Title
da: LaTeX_Titel

en: Affil
da: Tilhørsf

en: FirstAuthor
da: Første Forfatter

en: Received
da: Modtaget

en: Accepted
da: Accepteret

en: Keyword
da: Nøgleord

en: TickList
da: TjekListe

en: CrossList
da: Krydsliste

en: My_Logo
da: Mit_logo

en: Restriction
da: Begrænsning

en: Right_Footer
da: Højre_fod

en: Brieftext
da: Korttekst

en: Name
da: Navn

en: RetourAdresse
da: Returadresse

en: EMail
da: E-post

en: Letter
da: Brev

en: Street
da: Gade

en: Addition
da: Bilag

en: Town
da: By

en: ReturnAddress
da: Returadresse

en: YourRef
da: DinRef

en: YourMail
da: DinPost

en: Phone
da: Telefon

en: BankCode
da: Bankkode

en: BankAccount
da: Bankkonto

en: PostalComment
da: Postbemærkning

en: Encl.
da: Vedlagt

en: Remarks
da: Bemærkninger

en: More
da: Mere

en: FADE_IN:
da: FADE_IND:

en: INT.
da: KLIP

en: EXT.
da: UDV.

en: Continuing
da: Fortsætter

en: TITLE_OVER:
da: TITEL_OVER:

en: INTERCUT
da: KLIP

en: FADE_OUT
da: FADE_UD

en: General
da: Generel

en: FADE_OUT:
da: FADE_UD:

en: AddressForOffprints
da: AdresseForAftryk

en: RunningTitle
da: LøbendeTitel

en: RunningAuthor
da: LøbendeForfatter

en: Running_LaTeX_Title
da: Løbende_LaTeX_Titel

en: TOC_Title
da: Indhold_titel

en: Author_Running
da: Forfatter_løbende

en: TOC_Author
da: Indhold_forfatter

en: Question
da: Spørgsmål

en: Solution
da: Løsning

en: SubTitle
da: Undertitel

en: REVTEX_Title
da: REVTEX_Titel

en: Preprint
da: Kladdetryk

en: Author_Email
da: Forfatter_e-post

en: Author_URL
da: Forfatter_URL

en: Labeling
da: Mærkning

en: Addchap
da: TilføjKap

en: Addchap*
da: TilføjKap*

en: Subject
da: Emne

en: Publishers
da: Udgivere

en: Dedication
da: Dedikering

en: Titlehead
da: Titelhoved

en: Uppertitleback
da: Øvretitelbagside

en: Extratitle
da: Ekstratitel

en: Encl
da: Vedlagt

en: Telephone
da: Telefon

en: Place
da: Sted

en: Backaddress
da: Bagsideadresse

en: Specialmail
da: Specialpost

en: Location
da: Placering

en: Yourref
da: DinRef

en: Yourmail
da: DinPost

en: Customer
da: Kunde

en: Invoice
da: Faktura

en: LandscapeSlide
da: BredformatRamme

en: PortraitSlide
da: HøjformatSlide

en: SlideHeading
da: SlideHoved

en: SlideSubHeading
da: SlideUnderhoved

en: ListOfSlides
da: Rammeliste

en: SlideContents
da: SlideIndhold

en: ProgressContents
da: ProgressIndhold

en: Paragraph*
da: Afsnit*

en: InvisibleText
da: UsynligTekst

en: VisibleText
da: SynligTekst

en: End_All_Slides
da: Slut_alle_slides

en: Authorinfo
da: Forfatteroplysninger

en: Table
da: Tabel

en: Figure
da: Figur

en: Chapter*
da: Kapitel*

en: Subparagraph*
da: Underafsnit*

en: Headnote
da: Topnote

en: Offprints
da: Aftryk

en:  Keywords
da:  Nøgleord

en: Revised
da: Revideret

en: PaperId
da: Papirld

en: AuthorAddr
da: ForfatterAdr

en: SlugComment
da: SlugKommentar

en: Plate
da: Plade

en: Planotable
da: PlanoTabel

en: Table_Caption
da: Tabelundertekst

en: American
da: Amerikansk

en: Arabic
da: Arabisk

en: Austrian
da: Østrigsk

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Basque
da: Baskisk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: British
da: Britisk

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Canadian
da: Canadisk

en: French
da: Fransk

en: Catalan
da: Catalansk

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: English
da: Engelsk

en: Estonian
da: Estisk

en: Finnish
da: Finsk

en: Galician
da: Gallisk

en: German
da: Tysk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Irish
da: Irsk

en: Italian
da: Italiensk

en: Kazakh
da: Kazaksk

en: Polish
da: Polsk

en: Portugese
da: Portugisisk

en: Romanian
da: Ordinær

en: Russian
da: Russisk

en: Scottish
da: Skotsk

en: Serbian
da: Serbisk

en: Serbo-Croatian
da: Serbokroatisk

en: Spanish
da: Spansk

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovene
da: Slovensk

en: Swedish
da: Svensk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Welsh
da: Walisisk

en: File|F
da: Fil|F

en: Edit|E
da: Redigér|R

en: Insert|I
da: Indsæt|I

en: View|V
da: Vis|V

en: Navigate|N
da: Navigér|N

en: Documents|D
da: Dokumenter|D

en: Help|H
da: Hjælp|H

en: New|N
da: Ny|N

en: New from Template...|T
da: Ny fra skabelon...|s

en: Open...|O
da: Åbn...|b

en: Close|C
da: Luk|L

en: Save|S
da: Gem|G

en: Save As...|A
da: Gem som...|e

en: Revert|R
da: Registrér|R

en: Version Control|V
da: Versionsstyring|V

en: Import|I
da: Importér|I

en: Export|E
da: Eksportér|k

en: Print...|P
da: Udskriv...|U

en: Exit|x
da: Afslut|A

en: Register...|R
da: Registrér...|R

en: Check In Changes...|I
da: Indsend ændringer...|I

en: Check Out for Edit|O
da: Hent til redigering|H

en: Revert to Last Version|L
da: Gendan sidste version|G

en: Undo Last Check In|U
da: Fortryd sidste ændringer|F

en: Show History|H
da: Vis historie|h

en: Custom...|C
da: Brugerdefineret...|B

en: Undo|U
da: Fortryd|F

en: Redo|d
da: Gendan|G

en: Cut|C
da: Klip|K

en: Copy|o
da: Kopiér|o

en: Paste|a
da: Indsæt|I

en: Paste External Selection|x
da: Indsæt ekstern markering|n

en: Find & Replace...|F
da: Søg og erstat...|S

en: Tabular|T
da: Tabel|a

en: Math|M
da: Matematik|M

en: Spellchecker...|S
da: Stavekontrol...|v

en: Thesaurus...
da: Begrebsordbog...

en: Check TeX|h
da: Tjek TeX|X

en: Remove All Error Boxes|E
da: Fjern alle fejlbokse|j

en: Open/Close float|l
da: Åbn/luk flyder|y

en: Preferences...|P
da: Indstillinger...|l

en: Reconfigure|R
da: Genkonfigurér|G

en: as Lines|L
da: som linjer|l

en: as Paragraphs|P
da: som afsnit|a

en: Multicolumn|M
da: Flerkolonne|F

en: Line Top|T
da: Toplinje|T

en: Line Bottom|B
da: Bundlinje|B

en: Line Left|L
da: Venstrelinje|V

en: Line Right|R
da: Højrelinje|H

en: Align Left|e
da: Venstrejustering|e

en: Align Center|C
da: Centreret|C

en: Align Right|i
da: Højrejustering|H

en: V.Align Top|o
da: Topjustering|o

en: V.Align Center|n
da: Midterjustering|n

en: V.Align Bottom|V
da: Bundjustering|u

en: Add Row|A
da: Tilføj række|k

en: Delete Row|w
da: Slet række|l

en: Copy Row
da: Kopiér række

en: Swap Rows
da: Ombyt rækker

en: Add Column|u
da: Tilføj kolonne|o

en: Delete Column|D
da: Slet kolonne|S

en: Copy Column
da: Kopiér Kolonne

en: Swap Columns
da: Ombyt kolonner

en: Toggle Numbering|N
da: Nummerering til/fra|u

en: Toggle Numbering of Line|u
da: Linjenummerering til/fra|L

en: Change Limits Type|L
da: Ret grænsetyper|g

en: Change Formula Type|F
da: Ret formeltype|F

en: Use Computer Algebra System|S
da: Brug Computer Algebra System|S

en: Alignment|A
da: Justering|J

en: Add Row|R
da: Tilføj række|k

en: Delete Row|D
da: Slet række|l

en: Add Column|C
da: Tilføj kolonne|o

en: Delete Column|e
da: Slet kolonne|S

en: Default|t
da: Standard|t

en: Display|D
da: Vis|V

en: Inline|I
da: Indlejret|I

en: Octave
da: Oktav

en: Maxima
da: Maksima

en: Maple, simplify
da: Maple, simplificér

en: Maple, factor
da: Maple, faktor

en: Inline Formula|I
da: Indlejret matematik|I

en: Displayed Formula|D
da: Fremhævet matematik|V

en: Eqnarray Environment|q
da: Matematikgittermiljø|g

en: Align Environment|A
da: Justeringsmiljø|u

en: AlignAt Environment
da: Justérpå-miljø|u

en: Flalign Environment|f
da: Flalign-miljø|f

en: Gather Environment
da: Gather-miljø

en: Multline Environment
da: Flerlinjemiljø

en: Align Left|L
da: Venstrejustering|e

en: Align Right|R
da: Højrejustering|h

en: V.Align Top|T
da: Topjustering|o

en: V.Align Center|e
da: Midterjustering|n

en: V.Align Bottom|B
da: Bundjustering|u

en: Math|h
da: Matematik|M

en: Special Character|S
da: Specialtegn|S

en: Citation Reference...|C
da: Litteraturhenvisning...|h

en: Cross Reference...|R
da: Krydshenvisning...|y

en: Label...|L
da: Referencemærke...|c

en: Footnote|F
da: Fodnote|F

en: Marginal Note|M
da: Marginnote|t

en: Short Title
da: Kort titel

en: Index Entry...|I
da: Indeksindgang...|I

en: Note|N
da: Notat|N

en: Lists & TOC|O
da: Lister & indholdsfortegnelse|r

en: TeX|T
da: TeX|X

en: Minipage|p
da: Miniside|e

en: Graphics...|G
da: Grafik...|G

en: Tabular Material...|b
da: Tabel...|b

en: Floats|a
da: Flydere|l

en: Include File...|d
da: Inkludér fil...|d

en: Insert File|e
da: Indsæt fil|æ

en: External Material...|x
da: Eksternt materiale...|k

en: Superscript|S
da: Hævet|H

en: Subscript|u
da: Sænket|S

en: HFill|H
da: Vandret fyld|V

en: Hyphenation Point|P
da: Orddelingspunkt|u

en: Ligature Break|k
da: Ligaturstop|p

en: Protected Blank|B
da: Beskyttet mellemrum|B

en: Linebreak|L
da: Linjeskift|L

en: Ellipsis|i
da: Ellipse (...)|E

en: End of Sentence|E
da: Sætningsafsluttende punktum|u

en: Ordinary Quote|Q
da: Almindelige gåseøjne|g

en: Menu Separator|M
da: Menuadskillelse|M

en: Display Formula|D
da: Fremhævet matematik|v

en: Eqnarray Environment|E
da: Matematikgittermiljø|g

en: AMS align Environment|A
da: AMS enkeltjusteringsmiljø|A

en: AMS alignat Environment|t
da: AMS justérpå-miljø|t

en: AMS flalign Environment|f
da: AMS flalign-miljø|f

en: AMS gather Environment
da: AMS gather-miljø

en: AMS multline Environment
da: AMS multiline-miljø

en: Array Environment|y
da: Matrixmiljø|x

en: Cases Environment|C
da: Cases-miljø|C

en: Font Change|f
da: Skrifttypeskift|k

en: Math Panel|l
da: Matematikpanel|l

en: Math normal font
da: Almindelig matematikskrift

en: Math calligraphic family
da: Kalligrafisk matematikfamilie

en: Math fraktur family
da: Fraktur matematikfamilie

en: Math roman family
da: Ordinær matematikfamilie

en: Math sans serif family
da: Grotesk matematikfamilie

en: Math bold series
da: Fed matematikserie

en: Text normal font
da: Normal tekstskrift

en: Text roman family
da: Ordinær tekstfamilie

en: Text sans serif family
da: Grotesk tekstfamilie

en: Text typewriter family
da: Skrivemaskine-tekstfamilie

en: Text bold series
da: Fed tekstserie

en: Text medium series
da: Medium tekstserie

en: Text italic shape
da: Kursiv tekstform

en: Text small caps shape
da: Små versaler tekstform

en: Text slanted shape
da: Skråtstilet tekstform

en: Text upright shape
da: Opretstående tekstform

en: Floatflt Figure
da: Floatflt-figur

en: Table of Contents|C
da: Indholdsfortegnelse|I

en: Index List|I
da: Indeks|k

en: BibTeX Reference...|B
da: BibTeX-litteraturliste...|B

en: LyX Document...|X
da: LyX-dokument...|X

en: ASCII as Lines...|L
da: Almindelig tekst som linjer...|l

en: ASCII as Paragraphs...|P
da: Almindelig tekst som afsnit...|a

en: Character...|C
da: Tegn...|T

en: Paragraph...|P
da: Afsnit...|A

en: Document...|D
da: Dokument...|D

en: Tabular...|T
da: Tabel...|a

en: Emphasize Style|E
da: Fremhævet|e

en: Noun Style|N
da: Kapitæler|K

en: Bold Style|B
da: Fed|F

en: Decrease Environment Depth|v
da: Sænk omgivelsesdybde|æ

en: Increase Environment Depth|i
da: Forøg omgivelsesdybde|ø

en: Preamble...|r
da: Hoved...|v

en: Start Appendix Here|S
da: Start appendiks her|p

en: Build Program|B
da: Byg program|B

en: Update|U
da: Opdatér|O

en: LaTeX Logfile|L
da: LaTeX-log|a

en: Table of Contents|T
da: Indholdsfortegnelse|I

en: Child Processes|C
da: Underprocesser|U

en: TeX Information|X
da: TeX-oplysninger|X

en: Error|E
da: Fejl|F

en: Refs|R
da: Ref|R

en: Bookmarks|B
da: Bogmærker|B

en: Save Bookmark 1|S
da: Gem bogmærke 1|G

en: Save Bookmark 2
da: Gem bogmærke 2

en: Save Bookmark 3
da: Gem bogmærke 3

en: Goto Bookmark 1|1
da: Gå til bogmærke 1|1

en: Goto Bookmark 2|2
da: Gå til bogmærke 2|2

en: Goto Bookmark 3|3
da: Gå til bogmærke 3|3

en: Tooltips|o
da: Værktøjstip|V

en: Introduction|I
da: Introduktion|I

en: Tutorial|T
da: Selvstudium|S

en: User's Guide|U
da: Brugervejledning|B

en: Extended Features|E
da: Avancerede funktioner|A

en: Customization|C
da: Tilpasning|p

en: FAQ|F
da: Ofte stillede spørgsmål|O

en: Table of Contents|a
da: Indholdsfortegnelse|f

en: LaTeX Configuration|L
da: Konfigurering af LaTeX|L

en: About LyX|X
da: Om LyX|X

en: Error!
da: Fejl!

en: Specified file is unreadable:
da: Den angivne fil kan ikke læses:

en: Error! Cannot open specified file:
da: Fejl! Kan ikke åbne den angivne fil:

en: Undo
da: Fortryd

en: No further undo information
da: Ikke flere fortrydelsesoplysninger

en: Redo
da: Gendan

en: No further redo information
da: Kan ikke gendanne mere

en: Paragraph environment type copied
da: Typografi kopieret

en: Paragraph environment type set
da: Typografi indsat

en: Formatting document...
da: Formaterer dokument...

en: Saved bookmark %1$d
da: Gemt bogmærke %1$d

en: Saved bookmark
da: Gemt bogmærket

en: Moved to bookmark %1$d
da: Flyttet til bogmærke %1$d

en: Moved to bookmark
da: Flyttet til bogmærke

en: Select LyX document to insert
da: Vælg det LyX-dokument, som skal indsættes

en: Documents|#o#O
da: Dokumenter|#d#D

en: Examples|#E#e
da: Eksempler|#E#e

en: *.lyx| LyX Documents (*.lyx)
da: *.lyx| LyX-dokumenter (*.lyx)

en: Canceled.
da: Annulleret.

en: Inserting document %1$s...
da: Indsætter dokumentet %1$s...

en: Inserting document
da: Indsætter dokumentet

en: Document %1$s inserted.
da: Dokumentet %1$s blev indsat.

en: Document
da: Dokumentet

en:  inserted.
da:  blev indsat.

en: Could not insert document %1$s
da: Kunne ikke indsætte dokumentet %1$s

en: Could not insert document
da: Kunne ikke indsætte dokumentet

en: Error
da: Fejl

en: Couldn't find this label
da: Kunne ikke finde dette referencemærke

en: in current document.
da: i dette dokument.

en: Unknown function!
da: Ukendt funktion!

en: ChkTeX warning id # %1$d
da: ChkTeX-advarsels-id nr. %1$d

en: ChkTeX warning id #
da: ChkTeX-advarsels-id nr.

en: Layout had to be changed from
    %1$s to %2$s
    because of class conversion from
    %3$s to %4$s
da: Layoutet er ændret fra
    %1$s til %2$s
    p.g.a. klassekonvertering fra 
    %3$s til %4$s

en: Layout had to be changed from
da: Layout måtte ændres fra

en:  to
da:  til

en: 
    because of class conversion from
da: 
    grundet klasseændring fra

en: none
da: ingen

en: black
da: sort

en: white
da: hvid

en: red
da: rød

en: green
da: grøn

en: blue
da: blå

en: cyan
da: lyseblå

en: magenta
da: lilla

en: yellow
da: gul

en: cursor
da: markør

en: background
da: baggrund

en: text
da: tekst

en: selection
da: markeret

en: LaTeX text
da: LaTeX-tekst

en: previewed snippet
da: smugkigs-udsnit

en: note
da: notat

en: note background
da: notat-baggrund

en: depth bar
da: dybde-bjælke

en: language
da: sprog

en: command inset
da: kommando-indstik

en: command inset background
da: kommandoindstiksbaggrund

en: command inset frame
da: kommandoindstiksramme

en: special character
da: specialtegn

en: math
da: matematik

en: math background
da: matematikbaggrund

en: graphics background
da: grafikbaggrund

en: Math macro background
da: Matematik-makrobaggrund

en: math frame
da: matematikramme

en: math cursor
da: matematikmarkør

en: math line
da: matematiklinje

en: caption frame
da: billedtekstramme

en: collapsable inset text
da: sammenklappelig indstikstekst

en: collapsable inset frame
da: sammenklappelig indstiksramme

en: inset background
da: indstiksbaggrund

en: inset frame
da: indstiksramme

en: LaTeX error
da: LaTeX-fejl

en: end-of-line marker
da: linjeslut-markering

en: appendix line
da: appendiks-linje

en: added space markers
da: tilføjede afstandsmarkører

en: top/bottom line
da: top/bund-linje

en: tabular line
da: tabellinje

en: tabular on/off line
da: tabel-fra/til linje

en: bottom area
da: bundareal

en: page break
da: sideskift

en: top of button
da: knap-top

en: bottom of button
da: knap-bund

en: left of button
da: knap-venstre

en: right of button
da: knap-højre

en: button background
da: knap-baggrund

en: inherit
da: arv

en: ignore
da: ignorér

en: LaTeX run number %1$d
da: LaTeX-kørsel nummer %1$d

en: LaTeX run number
da: LaTeX-kørsel nummer

en: Running MakeIndex.
da: Kører MakeIndex.

en: Running BibTeX.
da: Kører BibTeX.

en: Insert appendix
da: Indsæt appendiks

en: Describe command
da: Beskriv kommando

en: Select previous char
da: Markér forrige bogstav

en: Insert BibTeX
da: Indsæt BibTeX

en: Build program
da: Dan program

en: Autosave
da: Autogemmer

en: Go to beginning of document
da: Gå til begyndelsen af dokumentet

en: Select to beginning of document
da: Markér til begyndelsen af dokumentet

en: Go to end of document
da: Gå til slutningen af dokumentet

en: Select to end of document
da: Markér til slutningen af dokumentet

en: Export to
da: Eksportér til

en: Import document
da: Importér dokument

en: New document
da: Nyt dokument

en: New document from template
da: Nyt dokument fra skabelon

en: Revert to saved
da: Gendan sidst gemte

en: Switch to an open document
da: Skift til et åbent dokument

en: Toggle read-only
da: Skrivebeskyttelse til/fra

en: Update
da: Opdatér

en: View
da: Vis

en: Save As
da: Gem som

en: Go one char back
da: Gå et bogstav tilbage

en: Go one char forward
da: Gå et bogstav fremad

en: Insert citation
da: Indsæt litteraturhenvisning

en: Execute command
da: Udfør kommando

en: Copy
da: Kopiér

en: Cut
da: Klip

en: Decrement environment depth
da: Formindsk omgivelsesdybde

en: Increment environment depth
da: Forøg omgivelsesdybde

en: Insert ... dots
da: Indsæt ellipse (...)

en: Go down
da: Gå ned

en: Select next line
da: Markér næste linje

en: Choose Paragraph Environment
da: Vælg typografi

en: Insert end of sentence period
da: Indsæt sætningsafsluttende punktum

en: Go to next error
da: Gå til næste fejl

en: Remove all error boxes
da: Fjern alle fejlbokse

en: Insert a new ERT Inset
da: Indsæt et nyt ERT-indstik

en: Insert a new external inset
da: Indsæt et ny eksternt indstik

en: Insert Graphics
da: Indsæt grafik

en: Insert ASCII files as lines
da: Indsæt tekstfiler som linjer

en: Insert ASCII file as a paragraph
da: Indsæt tekstfiler som afsnit

en: Open a file
da: Åbn fil

en: Find & Replace
da: Søg og erstat

en: Insert a Float
da: Indsæt en flyder

en: Insert a wide Float
da: Indsæt bred flyder

en: Insert a Wrap
da: Indsæt ombrydningsfigur

en: Toggle bold
da: Fed til/fra

en: Toggle code style
da: Programstil til/fra

en: Default font style
da: Standardskrift

en: Toggle emphasize
da: Fremhævet til/fra

en: Toggle user defined style
da: Brugerdefineret stil til/fra

en: Toggle noun style
da: Kapitæler til/fra

en: Toggle roman font style
da: Ordinær skrift til/fra

en: Toggle sans font style
da: Grotesk skrift til/fra

en: Toggle fraktur font style
da: Fraktur-skriftstil til/fra

en: Toggle italic font style
da: Kursiv-skriftstil til/fra

en: Set font size
da: Sæt skriftstørrelse

en: Show font state
da: Vis skriftstatus

en: Toggle font underline
da: Understregning til/fra

en: Insert Footnote
da: Indsæt fodnote

en: Select next char
da: Markér næste bogstav

en: Insert horizontal fill
da: Indsæt vandret fyld

en: Open a Help file
da: Åbn en hjælpefil

en: Insert hyphenation point
da: Indsæt orddelingspunkt

en: Insert ligature break
da: Indsæt ligaturstop

en: Insert index item
da: Indsæt indexindgang

en: Insert index list
da: Indsæt indeks

en: Turn off keymap
da: Slå tastaturomdefinition fra

en: Use primary keymap
da: Brug primær tastaturomdefinition

en: Use secondary keymap
da: Brug sekundær tastaturomdefinition

en: Toggle keymap
da: Tastaturomdefinition til/fra

en: Insert Label
da: Indsæt referencemærke

en: Insert Optional Argument
da: Indsæt valgfrit parameter

en: Change language
da: Skift sprog

en: View LaTeX log
da: Vis LaTeX-log

en: Copy paragraph environment type
da: Kopiér typografi

en: Paste paragraph environment type
da: Indsæt typografi

en: Open the tabular layout
da: Åbn tabellayout

en: Go to beginning of line
da: Gå til begyndelsen af linjen

en: Select to beginning of line
da: Markér til begyndelsen af linjen

en: Go to end of line
da: Gå til slutningen af linjen

en: Select to end of line
da: Markér til slutningen af linjen

en: Exit
da: Afslut

en: Insert margin note
da: Indsæt marginnote

en: Math Greek
da: Græske bogstaver

en: Insert math symbol
da: Indsæt matematisk symbol

en: Add subscript
da: Tilføjj sænket

en: Add superscript
da: Tilføj hævet

en: Math mode
da: Matematik-tilstand

en: toggle inset
da: skift indstik

en: Go one paragraph down
da: Gå et afsnit ned

en: Select next paragraph
da: Markér næste afsnit

en: Go to paragraph
da: Gå til afsnit

en: Go one paragraph up
da: Gå et afsnit op

en: Select previous paragraph
da: Markér forrige afsnit

en: Paste
da: Indsæt

en: Edit Preferences
da: Ret indstillinger

en: Save Preferences
da: Gem indstillinger

en: Insert protected space
da: Indsæt hårdt mellemrum

en: Insert quote
da: Indsæt litteraturhenvisning

en: Reconfigure
da: Genkonfigurér

en: Insert cross reference
da: Indsæt krydsreference

en: Scroll inset
da: Rul indstik

en: Insert Table
da: Indsæt tabel

en: Tabular Features
da: Tabelindstillinger

en: Open thesaurus
da: Åbn begrebsordbog

en: Insert table of contents
da: Indsæt indholdsfortegnelse

en: View table of contents
da: Vis indholdsfortegnelse

en: Toggle cursor does/doesn't follow the scrollbar
da: Skift mellem om markør følger rulleskakt eller ej

en: Register document under version control
da: Registrér dokument under versionsstyring

en: Show message in minibuffer
da: Vis besked i statuslinje

en: Display information about LyX
da: Vis oplysninger om LyX

en: Display information about the TeX installation
da: Vis oplysninger om TeX-installationen

en: Show the processes forked by LyX
da: Vis processer, som LyX har startet

en: Kill the forked process with this PID
da: Dræb underprocesserne ud fra deres PID

en: No description available!
da: Mangler beskrivelse!

en: No Documents Open!
da: Ingen åbne dokumenter!

en: ASCII text as lines
da: Tekst som linjer

en: ASCII text as paragraphs
da: Tekst som afsnit

en: No Table of contents
da: Ingen indholdsfortegnelse

en: New...|N
da: Ny...|N

en: Quit|Q
da: Afslut|A

en: Emphasize
da: Fremhævet

en: Couldn't set the layout for
da: Kunne ikke angive layout for

en: one paragraph
da: et afsnit

en:  paragraphs
da:  afsnit

en: Textclass Loading Error!
da: Fejl under indlæsning af tekstklasse!

en: When reading %1$s
da: Under læsning af %1$s

en: When reading
da: Under læsning af

en: Encountered
da: Fandt

en: one unknown token
da: et ukendt symbol

en:  unknown tokens
da:  ukendte symboler

en: Textclass error
da: Fejl i tekstklasse

en: The document uses an unknown textclass "%1$s".
da: Dokumentet benytter den ukendte tekstklasse "%1$s".

en: -- substituting default.
da: -- erstatter standardværdi.

en: The document uses an unknown textclass
da: Dokumentet benytter den ukendte tekstklasse

en: Can't load textclass %1$s
da: Kan ikke indlæse tekstklassen %1$s

en: Can't load textclass
da: Kan ikke indlæse tekstklassen

en: Unknown token: %1$s %2$s
da: Ukendt symbol: %1$s %2$s

en: Unknown token:
da: Ukendt symbol:

note: future format
en: Warning!
da: Advarsel!

en: The file was created with a newer version of LyX. This is likely to cause problems.
da: Filen er oprettet med en nyere udgave af LyX. Det vil sandsynligvis give dig problemer.

note: "\\lyxformat" not found
en: ERROR!
da: FEJL!

en: Old LyX file format found. Use LyX 0.10.x to read this!
da: Gammelt LyX-filformat fundet. Brug LyX 0.10.x for at læse dette!

en: Can't find conversion script.
da: Kan ikke finde konverteringsskript.

en: An error occured while running the conversion script.
da: Der skete en fejl under kørslen af konverteringsskriptet.

en: Reading of document is not complete
da: Indlæsning af dokumentet er ikke fuldstændig

en: Maybe the document is truncated
da: Dokumentet er måske afkortet

en: Not a LyX file!
da: Ikke en LyX-fil!

en: Unable to read file!
da: Kan ikke læse filen!

en: Abstract:
da: Sammendrag:

en: References:
da: Referencer:

en: Error: Cannot write file:
da: Fejl: Kan ikke skrive fil:

en: Error: Cannot open file:
da: Fejl: Kan ikke åbne fil:

en: LYX_ERROR:
da: LYX_FEJL:

en: Cannot write file
da: Kan ikke skrive fil

en: Error: Wrong depth for LatexType Command.
da: Fejl: Forkert dybde for LatexType-kommando.

note: path to LaTeX file
en: Running chktex...
da: Kører chktex...

en: chktex did not work!
da: chktex virkede ikke!

en: Could not run with file:
da: Kunne ikke køre med filen:

en: Changes in document:
da: Dokumentet er ændret:

en: Save document?
da: Gem dokument?

en: LyX: Attempting to save document %1$s
da: LyX: Forsøger at gemme dokumentet %1$s

en: LyX: Attempting to save document
da: LyX: Forsøger at gemme dokumentet %s

en:   Save seems successful. Phew.
da:   Lagring så ud til at lykkedes. Pyha.

en:   Save failed! Trying...
da:   Lagring virkede ikke! Forsøger...

en:   Save failed! Bummer. Document is lost.
da:   Lagring virkede ikke! Beklager, dokumentet er tabt.

en: Cannot open file
da: Kan ikke åbne fil

en: An emergency save of this document exists!
da: En nødlagring af dette dokumentet findes!

en: Try to load that instead?
da: Skal jeg forsøge at åbne denne i stedet?

en: Autosave file is newer.
da: Automatisk gemt fil er nyere.

en: Load that one instead?
da: Skal jeg åbne denne i stedet?

en: Unable to open template
da: Kan ikke åbne skabelon

en: Document is already open:
da: Dokumentet er allerede åbent:

en: Do you want to reload that document?
da: Ønsker du at genåbne dokumentet?

note: Ask if the file should be checked out for viewing/editing, if so: load it.
en: Do you want to retrieve file under version control?
da: Ønsker du at hente fil fra versionsstyring?

en: Cannot open specified file:
da: Kan ikke åbne den valgte fil:

en: Create new document with this name?
da: Skal der oprettes et nyt dokument med dette navn?

en: Error! unknown language
da: Fejl! Ukendt sprog

en: Font: %1$s
da: Skrift: %1$s

en: Font:
da: Skrift:

en: , Depth: %1$d
da: , dybde: %1$d

en: , Depth:
da: , dybde:

en: , Spacing:
da: , mellemrum:

en: OneHalf
da: Halvanden

en: Other (
da: Andet (

en: , Paragraph:
da: , afsnit:

en: Cannot view file
da: Kan ikke vise filen

en: No information for viewing %1$s
da: Ingen oplysninger om visning af %1$s

en: No information for viewing
da: Ingen oplysninger om visning af

en: Executing command:
da: Udfører kommando:

en: Error while executing
da: Fejl under udførelse

en: There were errors during the Build process.
da: Der blev rapporteret fejl under opbygningsprocessen.

en: You should try to fix them.
da: Prøv at rette dem.

en: Cannot convert file
da: Kan ikke konvertere fil

en: Error while trying to move directory:
da: Fejl under flytning af katalog:

en: to %1$s
da: til %1$s

en: to
da:  til

en: Error while trying to move file:
da: Fejl under flytning af fil:

en: One error detected
da: Fandt én fejl

en: You should try to fix it.
da: Prøv at rette den.

en:  errors detected.
da:  fejl fundet.

en: There were errors during running of %1$s
da: Der blev rapporteret fejl under kørslen af %1$s

en: There were errors during running of
da: Der blev rapporteret fejl under kørslen af

en: The operation resulted in
da: Denne operation resulterede i

en: an empty file.
da: en tom fil.

en: Resulting file is empty
da: Den færdige fil er tom

en: Running LaTeX...
da: Kører LaTeX...

en: LaTeX did not work!
da: LaTeX virkede ikke!

en: Missing log file:
da: Mangler logfil:

en: There were errors during the LaTeX run.
da: Der blev rapporteret fejl under kørslen af LaTeX.

en: No debugging message
da: Ingen fejlsporingsbesked

en: General information
da: Generel information

en: Program initialisation
da: Klargøring af programmet

en: Keyboard events handling
da: Håndtering af tastaturhændelser

en: GUI handling
da: Brugerflade

en: Lyxlex grammer parser
da: Lyxlex-grammatikfortolker

en: Configuration files reading
da: Læsning af konfigurationsfiler

en: Custom keyboard definition
da: Brugerdefineret tastaturdefinition

en: LaTeX generation/execution
da: LaTeX-generering/-kørsel

en: Math editor
da: Matematikredigering

en: Font handling
da: Skrifttype-håndtering

en: Textclass files reading
da: Læsning af tekstklassefiler

en: Version control
da: Versionsstyring

en: External control interface
da: Ekstern kontrolgrænseflade

en: Keep *roff temporary files
da: Behold midlertidige filer fra *roff

en: User commands
da: Brugerkommandoer

en: The LyX Lexxer
da: LyX Lexxer

en: Dependency information
da: Afhængighedsoplysninger

en: LyX Insets
da: LyX-indstik

en: Files used by LyX
da: Filer benyttet af LyX

en: Workarea events
da: Arbejdsfeltshændelser

en: Insettext/tabular messages
da: Indstikstekst/tabular-beskeder

en: Graphics conversion and loading
da: Grafikkonvertering og -indlæsning

en: All debugging messages
da: Alle fejlsporingsbeskeder

en: Debugging `%1$s' (%2$s)
da: Fejlfinder '%1$s' (%2$s)

en: Debugging `
da: Fejlfinder '

en: Cannot export file
da: Kan ikke eksportere fil

en: No information for exporting to
da: Ingen information om ekport til

en: Cannot run LaTeX.
da: Kan ikke køre LaTeX.

en: The path to the lyx file cannot contain spaces.
da: Stien til lyx-filen må ikke indeholde mellemrum.

en: Document exported as
da: Dokument eksporteret som

en:  to file `
da: til fil `

en:  (changed)
da:  (ændret)

en:  (read only)
da:  (skrivebeskyttet)

en: ERROR: LyX wasn't able to read CREDITS file
da: Fejl: LyX kunne ikke læse CREDITS-filen

en: Please install correctly to estimate the great
da: Vær venlig at installere filen korrekt for at værdsætte

en: amount of work other people have done for the LyX project.
da: det store stykke arbejde, frivillige har lagt i LyX-projektet.

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995-2001 LyX Team
da: LyX er Copyright (C) 1995 ved Matthias Ettrich, 
    1995-2001 LyX-holdet

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Dette program er fri software; du kan redistribuere det og/eller modificere det efter krav fastsat i "GNU General Public License" som den er udgivet af "Free Software Foundation"; enten version 2 af licensen, eller (hvis du ønsker det) en nyere version.

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
da: LyX distribueres i håbet om at det er brugbart, men uden nogen form for garanti; End ikke underforstået garanti for brugbarhed til nogen formål.
    Detaljerne står i GNU General Public License
    Du burde have modtaget en kopi af "GNU General Public License" sammen med dette program. Hvis ikke du har, kan den erhverves ved: the Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.

en: LyX Version
da: LyX-version

en:  of
da:  fra

en: Library directory:
da: Brugerkatalog:

en: User directory:
da: Brugerkatalog:

en: Character set
da: Tegnsæt

en: Document settings applied
da: Dokumentindstillinger ændret

en: Converting document to new document class...
da: Konverterer dokument til ny dokumentklasse...

en: One paragraph couldn't be converted
da: Et afsnit kunne ikke konverteres

en: %1$s paragraphs couldn't be converted
da: %1$s afsnit kunne ikke konverteres

en:  paragraphs couldn't be converted
da:  afsnit kunne ikke konverteres

note: problem changing class -- warn user (to retain old style)
en: Conversion Errors!
da: Konverteringsfejl!

en: into chosen document class
da: til valgte tekstklasse

en: Errors loading new document class.
da: Kunne ikke indlæse ny tekstklasse.

en: Reverting to original document class.
da: Vender tilbage til original tekstklasse.

en: Do you want to save the current settings
da: Ønsker du at gemme de nuværende indstillinger

en: for the document layout as default?
da: for dokumentlayoutet som standard?

en: (they will be valid for any new document)
da: (de vil gælde for alle nye dokumenter)

en: Select external file
da: Markér ekstern fil

en: Select graphics file
da: Markér grafikfil

en: Clipart|#C#c
da: Udklipsbilleder|#K#k

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Left baseline
da: Venstre grundlinje

en: Top center
da: Øverst midt for

en: Bottom center
da: Nederst midt for

en: Center baseline
da: Midt på grundlinje

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Right baseline
da: Højre grundlinje

en: Select document to include
da: Vælg dokument som skal inkluderes

en: *.(tex|lyx)| LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
da: *.(tex|lyx)| LaTeX/LyX-dokumenter (*.tex *.lyx)

en: *| All files (*)
da: *| Alle filer (*)

en: Paragraph layout set
da: Afsnitslayout ændret

en: LaTeX preamble set
da: LaTeX-hoved sat

note: FIXME: stupid name
en: System Bind|#S#s
da: System-bind|#S#s

note: FIXME: stupid name
en: User Bind|#U#u
da: Bruger-bind|#U#u

en: Choose bind file
da: Vælg bind-fil

note: FIXME: stupid name
en: Sys UI|#S#s
da: Systembrugerflade|#S#s

note: FIXME: stupid name
en: User UI|#U#u
da: Brugers brugerflade|#U#u

en: Choose UI file
da: Vælg brugerfladefil

en: Key maps|#K#k
da: Tastaturudlægninger|#T#t

en: Choose keyboard map
da: Vælg tastaturudlægning

en: Choose personal dictionary
da: Vælg personlig ordliste

en: Print to file
da: Udskriv til fil

en: Error:
da: Fejl:

en: Unable to print
da: Kan ikke udskrive

en: Check that your parameters are correct
da: Kontrollér at parametrene er korrekte

en: String not found!
da: Streng ikke fundet!

en: String has been replaced.
da: Streng er blevet erstattet.

en:  strings have been replaced.
da:  strenge er erstattet.

en: Spellchecking completed!
da: Stavekontrol fuldført!

en: One word checked.
da: Èt ord tjekket.

en: The spell checker has died for some reason.
    Maybe it has been killed.
da: Stavekontrollen døde af en eller anden grund.
    Måske blev den bevidst dræbt.

en: No version control log file found.
da: Fandt ingen versionskontrollogfil.

en: %1$s and %2$s
da: %1$s og %2$s

en:  and
da:  og

en: No year
da: Intet årstal

en: No change
da: Uændret

note: default & error
en: Roman
da: Ordinær

en: Sans Serif
da: Grotesk

en: Typewriter
da: Skrivemaskine

en: Bold
da: Fed

en: Upright
da: Stående

en: Italic
da: Kursiv

en: Slanted
da: Skråtstillet

en: Small Caps
da: Kapitæler

en: Tiny
da: Lillebitte

en: Smallest
da: Mindst

en: Smaller
da: Mindre

en: Small
da: Lille

en: Larger
da: Større

en: Largest
da: Størst

en: Huger
da: Kæmpestor

en: Increase
da: Forøg

en: Decrease
da: Formindsk

en: Emph
da: Fremhævet

en: Underbar
da: Underlinje

en: Noun
da: Navneord

en: No color
da: Ingen farve

en: Black
da: Sort

en: White
da: Hvid

en: Red
da: Gendan

en: Green
da: Grøn

en: Blue
da: Blå

en: Cyan
da: Turkis

en: Yellow
da: Gul

en: Filename can't contain any of these characters:
da: Filnavn må ikke indeholde nogen af disse tegn:

en: space, '#', '~', '$' or '%'.
da: mellemrum, '#', '~', '$' eller '%'.

en: directory name can't contain any of these characters:
da: katalognavn må ikke indeholde nogen af disse tegn:

en: Build log
da: Byggelog

en: LaTeX log
da: LaTeX-log

en: No build log file found.
da: Ingen byggelog-fil fundet.

en: No LaTeX log file found.
da: Ingen LaTeX-logfil fundet.

en: &Yes
da: &Ja

en: &No
da: &Nej

en: All files (*)
da: Alle filer (*)

en: Directories
da: Kataloger

en: Bibliography Item
da: Litteraturliste-indgang

en: BibTeX style files (*.bst)
da: BibTeX-stilfiler (*.bst)

en: Select a BibTeX style
da: Vælg en BibTeX-stil

en: BibTeX database files (*.bib)
da: BibTeX-databasefiler (*.bib)

en: Select a BibTeX database to add
da: Vælg en BibTeX-database at tilføje

en: Previous command
da: Forrige kommando

en: Next command
da: Næste kommando

en: LyX: Delimiters
da: LyX: Skilletegn

en: Document Settings
da: Dokumentindstillinger

note: biblio
en: Author-year
da: Forfatter-år

en: Numerical
da: Numerisk

en: ``text''
da: ``tekst''

en: ''text''
da: ''tekst''

en: ,,text``
da: ,,tekst``

en: ,,text''
da: ,,tekst''

en: «text»
da: «tekst»

en: »text«
da: »tekst«

en: Length
da: Længde

en: empty
da: tom

en: plain
da: simpel

en: headings
da: hoveder

en: Paper
da: Papir

en: Numbering
da: Nummerering

en: Preamble
da: Hoved

en: Document Style
da: Dokumentstil

en: Papersize and Orientation
da: Papirstørrelse og -orientering

en: Language Settings and Quote Style
da: Sprogindstillinger og gåseøjne

en: Bullet Types
da: Punkt-typer

en: Bibliography Settings
da: Litteraturliste-indstillinger

en: LaTeX Packages and Options
da: LaTeX-pakker og -tilvalg

en: LaTeX Preamble
da: LaTeX-hoved

en: Small margins
da: Små marginer

en: Very small margins
da: Meget små marginer

en: Very wide margins
da: Meget brede marginer

en: External
da: Ekstern

en: External material (*)
da: Eksternt materiale (*)

en: Select external material
da: Markér eksternt materiale

en: Float Settings
da: Flyderindstillinger

en: Graphics
da: Grafik

en: Scale%
da: Skala%

en: Files (*)
da: Filer (*)

en: PostScript files (*.ps)
da: PostScript-filer (*.ps)

en: Select a file to print to
da: Vælg fil at udskrive til

en: LyX: Insert space
da: LyX: Indsæt mellemrum

en: Thin space	\,
da: Lille mellemrum	\,

en: Medium space	\:
da: Standardmellemrum	\:

en: Thick space	\;
da: Stort mellemrum	\;

en: Quadratin space	\quad
da: Fast mellemrum	\quad

en: Double quadratin space	\qquad
da: Dobbelt mellemrum	\qquad

en: Negative space	\!
da: Negativt mellemrum	\!

en: LyX: Insert root
da: LyX: Indsæt rod

en: Square root	\sqrt
da: Kvadratrod	\sqrt

en: Cube root	\root
da: Kubikrod	\root

en: Other root	\root
da: Anden rod	\root

en: LyX: Set math style
da: LyX: Sæt matematikstil

en: Display style	\displaystyle
da: Vis stil	\displaystyle

en: Normal text style	\textstyle
da: Normal tekststil	\textstyle

en: Script (small) style	\scriptstyle
da: Skripttil (lille)	\scriptstyle

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
da: Skriptskriptstil (mindre)	\scriptscriptstyle

en: LyX: Set math font
da: LyX: Sæt matematik-skrifttype

en: Roman	\mathrm
da: Ordinær	\mathrm

en: Bold	\mathbf
da: Fed	\mathbf

en: San serif	\mathsf
da: Grotesk	\mathsf

en: Italic	\mathit
da: Kursiv	\mathit

en: Typewriter	\mathtt
da: Skrivemaskine	\mathtt

en: Blackboard	\mathbb
da: Tavle	\mathbb

en: Calligraphic	\mathcal
da: Kalligrafisk	\mathcal

en: Normal text mode	\textrm
da: Normal teksttilstand	\textrm

en: LyX: Insert matrix
da: LyX: Indsæt matrice

en: Minipage
da: Miniside

en: Paragraph Layout
da: Afsnitslayout

en: Senseless with this layout!
da: Giver ingen mening med dette layout

en: LyX: Preferences
da: LyX: Indstillinger

note: OK, Qt is REALLY broken. We have to hard code the menu structure here.
en: Look and feel
da: Fremtræden

en: Outputs
da: Uddata

note: UI
en: User interface
da: Brugerflade

en: Screen fonts
da: Skærmskrifter

en: Date format
da: Datoformat

en: Paths
da: Stier

en: Converters
da: Konvertering

en: File formats
da: Filformater

en: New
da: Ny

en: Select a document templates directory
da: Vælg katalog for skabeloner

en: Select a temporary directory
da: Vælg midlertidigt katalog

en: Select a backups directory
da: Vælg katalog for sikkerhedskopier

en: Select a document directory
da: Vælg dokumentkatalog

en: Give a filename for the LyX server pipe
da: Angiv filnavn for LyX-serverrør

en: Cross Reference
da: Krydshenvisning

en: &Go back
da: &Gå tilbage

en: Go back
da: Gå tilbage

en: Go to reference
da: Gå til reference

en: Send document to command
da: Send dokumentet til kommando

en: ShowFile
da: VisFil

en: Spellcheck complete
da: Stavekontrol fuldført

en: LyX: Edit Table
da: LyX: Redigér tabel

en: LaTeX Information
da: LaTeX-oplysninger

en: Table of contents
da: Indholdsfortegnelse

en: VCLog
da: VKLog

en: Version control log for %1$s
da: Versionskontrollog for %1$s

en: Version control log for
da: Versionsstyringslog for

en: Choose one of the units or relative lengths
da: Vælg enten enheder eller relative længder

en: Dismiss
da: Luk

en: Yes|Yy#y
da: Ja|Jj#j#y

en: No|Nn#n
da: Nej|Nn#n

en: OK|#O
da: O.k.|#O

en: Clear|#e
da: Slet|#e

en: LyX: Unknown X11 color %1$s for %2$s
         Using black instead, sorry!
da: LyX: Ukendt X11-farve %1$s til %2$s
         Bruger sort i stedet, beklager!

en: LyX: Unknown X11 color
da: LyX: Ukendt X11-farve

en:  for
da:  til

en: 
         Using black instead, sorry!
da: 
         Bruger sort i stedet, beklager!

en: LyX: X11 color %1$s allocated for %2$s
da: LyX: X11-farven %1$s reserveret til %2$s

en: LyX: X11 color
da: LyX: X11-farve

en:  allocated for
da:  reserveret til

en: LyX: Using approximated X11 color %1$s allocated for %2$s
da: LyX: Bruger den tilnærmede X11-farve %1$s som er reserveret til  %2$s

en: LyX: Using approximated X11 color
da: LyX: Bruger tilnærmet X11-farve

en: LyX: Couldn't allocate '%1$s' for %2$s with (r,g,b)=(%3$d,%4$d,%5$d).
         Using closest allocated color with (r,g,b)=(%6$d,%7$d,%8$d) instead.
    Pixel [%9$d] is used.
da: LyX: Kunne ikke reservere '%1$s' til %2$s med (r,g,b)=(%3$d,%4$d,%5$d).
         Bruger nærmeste reserverede farve med (r,g,b)=(%6$d,%7$d,%8$d) istedet.
    Piksel [%9$d] er brugt.

en: LyX: Couldn't allocate '
da: LyX: Kunne ikke reservere '

en: ' for
da: ' til

en:  with (r,g,b)=(
da:  med (r,g,b)=(

en:      Using closest allocated color with (r,g,b)=(
da:      Bruger nærmeste reserverede farve med (r,g,b)=(

en: ) instead.
    Pixel [
da: ) i stedet.
    Piksel [

en: ] is used.
da: ] er brugt.

en: License
da: Licens

en: WARNING! %1$s
da: ADVARSEL! %1$s

en: WARNING!
da: ADVARSEL!

en: Bibliography Entry
da: Litteraturliste-indgang

note: set up the tooltips
en: Key used within LyX document.
da: Nøgle er brugt i LyX-dokumentet

en: Label used for final output.
da: Mærket brugt til endeligt resultat.

en: BibTeX Database
da: BibTeX-database

note: set up the tooltips
en: The database you want to cite from. Insert it without the default extension ".bib". Use comma to separate databases.
da: Den database, du vil citere fra. Indsæt den uden dens standardendelse ".bib". Flere databaser skal adskilles med kommaer.

en: Browse directory for BibTeX stylefiles
da: Gennemse dit katalog for BibTeX-stilfiler

en: The BibTeX style to use (only one allowed). Insert it without the default extension ".bst" and without path.
da: BibTeX-stil, der skal bruges (kun én). Indsæt den uden dens standard-filendelse ".bst" og uden sti.

en: Select if the bibliography should appear in the Table of Contents
da: Angiv om litteraturlisten skal medtages i indholdsfortegnelsen

en: Choose a BibTeX style from the list.
da: Vælg en BibTeX-stil fra listen.

en: Updates your TeX system for a new bibstyle list. Only the styles which are in directories where TeX finds them are listed!
da: Opdaterer dit TeX-system med en ny bibstyle-liste. Kun de stile, der ligger i de kataloger hver TeX finder dem, bliver vist!

en: Select Database
da: Vælg database

en: *.bib| BibTeX Databases (*.bib)
da: *.bib| BibTeX-databasefiler (*.bib)

en: Select BibTeX-Style
da: Vælg BibTeX-stil

en: *.bst| BibTeX Styles (*.bst)
da: *.bst| BibTeX-stilfiler (*.bst)

en: Character Layout
da: Tegnlayout

note: set up the tooltip mechanism
en: Add the selected entry to the current citation reference.
da: Tilføj den valgte indgang til den aktuelle litteraturhenvisning.

en: Delete the selected entry from the current citation reference.
da: Slet den valgte indgang fra den aktuelle litteraturhenvisning.

en: Move the selected entry upwards (in the current list).
da: Flyt den valgte indgang opad (i den aktuelle liste).

en: Move the selected entry downwards (in the current list).
da: Flyt den valgte indgang nedad (i den aktuelle liste).

en: The entries which will be cited. Select them with the arrow buttons from the right browser window.
da: De indgange, der vil blive citeret. Vælg dem med piletasterne i det højre vindue.

en: All entries in the database you have loaded (via "Insert->Lists&TOC->BibTex Reference"). Move the ones you want to cite with the arrow buttons into the left browser window.
da: Alle indgangene i den database, du har indlæst (via "Indsæt->Lister&Indholdsfortegnelse->BibTex-reference"). Flyt dem, du ønsker at citere med piletasterne til det venstre vindue.

en: Information about the selected entry
da: Oplysninger om den valgte indgang

en: Here you may select how the citation label should look inside the text (Natbib).
da: Her kan du vælge, hvordan litteraturhenvisningsmærket skal se ud i teksten (Natbib).

en: Activate if you want to print all authors in a reference with more than three authors, and not "<First Author> et al." (Natbib).
da: Aktivér hvis du vil vise alle forfatterne i en reference med flere end tre forfattere fremfor "<første forfatter> et al." (Natbib).

en: Activate if you want to print the first character of the author name as uppercase ("Van Gogh", not "van Gogh"). Useful at the beginning of sentences (Natbib).
da: Aktivér hvis du vil vise forfatterens forbogstav med stort ("Van Gogh", ikke "van Gogh"). Nyttigt i begyndelsen af sætninger (Natbib).

en: Optional text which appears before the citation reference, e.g. "see <Ref>"
da: Valgfri tekst, der indsættes før litteraturhenvisningen, f.eks. "see <Ref>"

en: Optional text which appears after the citation reference, e.g. "pp. 12"
da: Valgfri tekst, der indsættes efter litteraturhenvisningen, f.eks. "pp. 12"

en: Search your database (all fields will be searched).
da: Gennemsøg din database (alle felter gennemsøges).

en: Activate if you want to have case sensitive search: "bibtex" finds "bibtex", but not "BibTeX".
da: Aktivér hvis du ønsker versalfølsom søgning: "bibtex" finder "bibtex", men ikke "BibTeX".

en: Activate if you want to enter Regular Expressions.
da: Aktivér hvis du vil bruge regulære udtryk til søgningen.

en: Document Layout
da: Dokumentlayout

en:  Single | OneHalf | Double | Custom
da:  Enkelt | Halvanden | Dobbelt | Angiv

en:  SmallSkip | MedSkip | BigSkip | Length
da:  Lille | Medium | Stor | Længde

en:  Default | Custom | US letter | US legal | US executive | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5
da:  Standard | Egen definition | US letter | US legal | US executive | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5

en:  None | Small Margins | Very small Margins | Very wide Margins
da:  Ingen | smalle marginer | ekstra smalle marginer | ekstra brede marginer

en:  ``text'' | ''text'' | ,,text`` | ,,text'' | «text» | »text«
da:  ``tekst'' | ''tekst'' | ,,tekst`` | ,,tekst'' | «tekst» | »tekst«

en:  Author-year | Numerical
da:  Forfatter-år | Numerisk

en:  default | tiny | script | footnote | small | normal | large | Large | LARGE | huge | Huge
da:  standard | lillebitte | hævet/sænket | fodnote | lille | normal | stor | større | størst | kæmpe | enorm

en: Document
da: Dokument

en: Extra
da: Ekstra

en: Your version of libXpm is older than 4.7.
    The `bullet' tab of the document dialog has been disabled
da: Din version af libXpm er ældre end 4.7.
    'Punkt'-fanebladet i dokumentvinduet er deaktiveret

en: Document is read-only. No changes to layout permitted.
da: Dokumentet er skrivebeskyttet. Ændringer i layoutet er ikke tilladt.

en: ERT Options
da: ERT-indstillinger

en: Edit external file
da: Redigér ekstern fil

en: Warning! Couldn't open directory.
da: Advarsel! Kunne ikke åbne katalog.

en: Float Options
da: Flyderindstillinger

note: set up the tooltips
en: Use the document's default settings.
da: Brug dokumentets standardindstillinger.

en: Enforce placement of float here.
da: Gennemtving at flyderen placeres her.

en: Alternative suggestions for placement of float.
da: Alternative forslag til placering af flyderen.

en: Try top of page.
da: Prøv øverst på siden.

en: Try bottom of page.
da: Prøv nederst på siden.

en: Put float on a separate page of floats.
da: Placér flyderen på en separat flyderside.

en: Try float here.
da: Forsøg flyder her.

en: Ignore internal settings. This is the "!" in LaTeX.
da: Ignorér interne indstillinger. Det svarer til "!" i LaTeX.

en: Span float over the columns.
da: Lad flyderen fylde flere kolonner.

en: Child processes
da: Underprocesser

note: Set up the tooltip mechanism
en: All currently running child processes forked by LyX.
da: Alle aktuelt kørende underprocesser, som LyX har startet.

en: A list of all child processes to kill.
da: En liste over alle underprocesser der skal dræbes.

en: Add all processes to the list of processes to kill.
da: Tilføj alle processer til listen over processer, der skal dræbes.

en: Add the currently selected child process to the list of processes to kill.
da: Tilføj den valgte underproces til listen over processer, der skal dræbes.

en: Remove the currently selected item from the list of processes to kill.
da: Fjern det valgte emne fra listen over processer, der skal dræbes.

en: Default|Monochrome|Grayscale|Color|Do not display
da: Standard|Sort/hvid|Gråtoner|Farver|Vis ikke

en: Scale%%%%|%1$s
da: Skala%%%%|%1$s

en: Scale%%|
da: Skala%%|

note: set up the tooltips for the filesection
en: The file you want to insert.
da: Filen som skal indsættes.

en: Browse the directories.
da: Gennemsøg katalogerne.

en: Scale the image to inserted percentage value.
da: Skalér billedet med den indsatte procentværdi.

en: Select display mode for this image.
da: Vælg visningmetode for dette billede.

en: Set the image width to the inserted value.
da: Sæt billedbredden til den indsatte værdi.

en: Select unit for width; Scale% for scaling whole image.
da: Vælg breddeenhed; Skala& for skalering af hele billedet.

en: Set the image height to the inserted value.
da: Sæt billedhøjden til den indsatte værdi.

en: Select unit for height.
da: Vælg højdeenhed.

en: Do not distort the image. Keep image within "width" by "height" and obey aspect ratio.
da: Behold forhold mellem højde og bredde. Hold billedet indenfor "bredde" og "højdre" og bevar højde/bredde-forholdet.

en: Pass a filename like "file.eps.gz" to the LaTeX output. Useful when LaTeX should unzip the file. Needs an additional file like "file.eps.bb" which holds the values for the bounding box.
da: Angiv filnavne som f.eks. "file.eps.gz" i LaTeX-resultatet. Nyttigt når LaTeX skal udpakke filen. Kræver en yderligere fil som "file.eps.bb", der indeholder billedgrænserne.

en: Show image only as a rectangle of the original size.
da: Vis kun billedet som et rektangel med originalens størrelse.

note: set up the tooltips for the bounding-box-section
en: The lower left x-value of the bounding box.
da: Nederste venstre x-værdi for billedgrænsen.

en: The lower left y-value of the bounding box.
da: Nederste venstre y-værdi for billedgrænsen.

en: The upper right x-value of the bounding box; only this input field allows length + unit, e.g. 5cm and sets the unit for the other input fields.
da: Øverste højre x-værdi af billedgrænsen. Kun i dette felt kan man angive både længde og enhed, f.eks. 5cm. Således angives enhederne for de andre felter.

en: The upper right y-value of the bounding box.
da: Øverste højre y-værdi af billedgrænsen.

en: Select unit for the bounding box values.
da: Vælg enhed for billedgrænser.

en: Read the image coordinates new from file. For (e)ps-file the bounding box is read, otherwise the imagesize in pixels. Default unit is "bp", the PostScript's b(ig) p(oint).
da: Læs billedkoordinater fra en ny fil. For (e)ps-filer indlæses billedgrænserne (bounding box), for andre indlæses billedstørelsen i piksler. Standardenheden er "bp", hvilket er PostScripts 'big point'.

en: Clip image to the bounding box values.
da: Skær billedet af ved yderkanten (bounding box).

note: set up the tooltips for the extra section
en: Insert the rotation angle in degrees. Positive value rotates anti-clockwise, negative value clockwise.
da: Indsæt rotationsvinklen i grader. Positive værdier roterer mod uret, negative med uret.

en: Insert the point of origin for rotation.
da: Indsæt centrum for rotationen.

en: Enables use of subfigure with its own caption.
da: Lader underfigurer have deres egen billedtekst.

en: Insert the optional subfigure caption.
da: Indsæt valgfri underfigur-billedtekst.

en: Add any additional LaTeX option, which is defined in the graphicx-package and not mentioned in the gui's tabfolders.
da: Tilføj yderligere LaTeX-tilvalg, som er defineret i pakken graphicx, men ikke er medtaget i brugerfladens faneblade.

note: add the different tabfolders
en: File
da: Fil

en: Bounding Box
da: Yderkanter

en: Include file
da: Inkludér fil

en: LaTeX Log
da: LaTeX-log

en: LyX: LaTeX Log
da: LyX: LaTeX-log

en: LyX: Literate Programming Build Log
da: LyX: Dokumentprogrammerings-oversætterlog

en: No Literate Programming build log file found.
da: Der blev ikke fundet nogen dokumentprogrammerings-logfil.

en: Maths Delimiters
da: Matematik-skilletegn

en: Maths Matrix
da: Matematik-matrix

en: Top | Center | Bottom
da: Top | Center | Bund

en: Maths Panel
da: Matematikpanel

en: Maths Decorations & Accents
da: Matematik-dekoreringer og accenter

en: Binary Ops
da: Binære operationer

en: Bin Relations
da: Binære relationer

en: Big Operators
da: Store operatorer

en: AMS Misc
da: Diverse AMS

en: AMS Arrows
da: AMS-pile

en: AMS Relations
da: AMS-relationer

en: AMS Negated Rel
da: Negerede AMS-relationer

en: AMS Operators
da: AMS-operatorer

en: Maths Spacing
da: Matematik-mellemrum

en: Maths Styles & Fonts
da: Matematikstilarter og skrifter

en: Minipage Options
da: Miniside-indstillinger

en: Invalid Length!
da: Ugyldig længde!

en: None|DefSkip|SmallSkip|MedSkip|BigSkip|VFill|Length
da: Ingen|Standardafstand|Lille afstand|Medium afstand|Stor afstand|Lodr. udfyld|Længde

en: Default|Single|OneHalf|Double|Custom
da: Standard|Enkelt|Halvanden|Dobbelt|Angiv

note: set up the tooltips
en: Add a separator line above this paragraph.
da: Tilføj adskillelseslinje over dette afnit.

en: Enforce a page break above this paragraph.
da: Gennemtving sideskift over dette afsnit.

en: Add additional space above this paragraph.
da: Tilføj yderligere afstand over dette afsnit.

en: Never suppress space (e.g. at top of page or new page).
da: Undertryk aldrig afstand (f.eks. i toppen af sider eller sideskift).

en: Add a separator line below this paragraph.
da: Tilføj adskillelseslinje under dette afnit.

en: Enforce a page break below this paragraph.
da: Gennemtving sideskift under dette afsnit.

en: Add additional space below this paragraph.
da: Tilføj yderligere afstand under dette afsnit.

en: Never suppress space (e.g. at bottom of page or new page).
da: Undertryk aldrig afstand (f.eks. i bunden af sider eller sideskift).

en:  (default)
da:  (standard)

en: LaTeX preamble
da: LaTeX-hoved

en: Look & Feel
da: Fremtræden

en: Lang Opts
da: Sprog

en: Conversion
da: Konvertering

en: Inputs
da: Inddata

en: Formats
da: Formater

en: LyX objects that can be assigned a color.
da: LyX-objekter, der kan få tilknyttet en farve.

en: Modify the LyX object's color. Note: you must then "Apply" the change.
da: Ændr farven på LyX-objekt. Bemærk: du skal trykke "Anvend" for at gemme.

en: Find a new color.
da: Find en ny farve.

en: Toggle between RGB and HSV color spaces.
da: Skift mellem RGB og HSV farvekoder.

en: GUI background
da: Baggrund

en: GUI text
da: Tekst

en: GUI selection
da: Markering

en: GUI pointer
da: Musepil

en: All the currently defined converters known to LyX.
da: Alle konverteringsprogrammerne, som LyX kender til.

en: Convert "from" this format
da: Konvertér "fra" dette format

en: Convert "to" this format
da: Konvertér "til" dette format

en: The conversion command. $$i is the input file name, $$b is the file name without its extension and $$o is the name of the output file. $$s can be used as path to LyX's own collection of conversion scripts.
da: Konverteringsprogrammet. $$i er inddata-filnavnet. $$b er filnavnet uden sin filendelse og $$o er navnet på resultat-filen. $$s kan bruges til at angive stien til LyX's egen samling af konverteringsskripter.

en: Extra information for the Converter class, whether and how to parse the result, and various other things.
da: Ekstra oplysninger om konvertionsklassen. Hvorvidt og hvordan resultaterne skal tolkes med mere.

en: Remove the current converter from the list of available converters. Note: you must then "Apply" the change.
da: Fjern det aktuelle konverteringsprogram fra listen over tilgængelige programmer. Bemærk: du skal vælge "Anvend" for at gemme.

en: Add
da: Tilføj

en: Add the current converter to the list of available converters. Note: you must then "Apply" the change.
da: Tilføj det aktuelle konverteringsprogram til listen over tilgængelige programmer. Bemærk: du skal vælge "Anvend" for at gemme.

en: Modify the contents of the current converter. Note: you must then "Apply" the change.
da: Ændr indholdet af det aktuelle konverteringsprogram. Bemærk: du skal vælge "Anvend" for at gemme.

en: All the currently defined formats known to LyX.
da: Alle de formater, Lyx kender til.

en: The format identifier.
da: Format-identifikationen.

en: The format name as it will appear in the menus.
da: Formatnavnet som det vil vises i menuerne.

en: The keyboard accelerator. Use a letter in the GUI name. Case sensitive.
da: Tastaturgenvejen. Brug et bogstav fra navnet. Versalfølsomt.

en: Used to recognize the file. E.g., ps, pdf, tex.
da: Bruges til at genkende filen. F.eks. ps, pdf, tex.

en: The command used to launch the viewer application.
da: Kommandoen, der starter fremviser-programmet.

en: Remove the current format from the list of available formats. Note: you must then "Apply" the change.
da: Fjern det aktuelle format fra listen over tilgængelige formater. Bemærk: du skal vælge "Anvend" for at gemme.

en: Add the current format to the list of available formats. Note: you must then "Apply" the change.
da: Tilføej det aktuelle format til listen over tilgængelige formater. Bemærk: du skal vælge "Anvend" for at gemme.

en: Modify the contents of the current format. Note: you must then "Apply" the change.
da: Ændr indholdet af det aktuelle format. Bemærk: du skal vælge "Anvend" for at gemme.

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
da: Kan ikke fjerne et format, der er tilknyttet et konverteringsprogram. Fjern konverteringsprogrammet fra listen først.

en: Monochrome|Grayscale|Color|Do not display
da: Sort/hvid|Gråtoner|Farve|Vis ikke

en:  default | US letter | US legal | US executive | A3 | A4 | A5 | B5
da:  standard | US letter | US legal | US executive | A3 | A4 | A5 | B5

en: Default path
da: Standardsti

en: Template path
da: Skabelonsti

en: Temporary dir
da: Midlertidigt katalog

en: Last files
da: Nylige filer

en: Backup path
da: Sikkerhedskopi-sti

en: LyX server pipes
da: LyX-serverrør

en: Fonts must be positive!
da: Skrifter skal være positive!

en: Fonts must be input in the order tiny > script> footnote > small > normal > large > larger > largest > huge > huger.
da: Skrifter skal angives i rækkefølgen lillebitte > hævet/sænket > fodnote > lille > normal > stor > større > størst > enorm > kæmpe.

note: set up the tooltips for Destination
en: Select for printer output.
da: Vælg for printerudskrift.

en: Enter printer command.
da: Udfør printerkommando.

en: Select for file output.
da: Vælg fil at udskrive til.

en: Enter file name as print destination.
da: Angiv filnavn som udskriftsmål.

en: Browse directories for file name.
da: Gennemse kataloger for filnavn.

note: set up the tooltips for Range
en: Select for printing all pages.
da: Vælg dette for at udskrive alle sider.

en: Select for printing a specific page range.
da: Vælg dette for at udskrive bestemte sider.

en: First page.
da: Første side.

en: Last page.
da: Sidste side.

en: Print the odd numbered pages.
da: Udskriv ulige sider.

en: Print the even numbered pages.
da: Udskriv lige sider.

note: set up the tooltips for Copies
en: Number of copies to be printed.
da: Antal kopier der skal udskrives.

en: Sort the copies.
da: Saml kopierne i ens bunker.

en: Reverse the order of the printed pages.
da: Udskriver siderne i omvendt rækkefølge.

note: set up the tooltips
en: Select a document for references.
da: Vælg dokument til referencer.

en: Sort the references alphabetically.
da: Sortér referencer i alfabetisk rækkefølge

en: Go to selected reference.
da: Gå til valgte reference.

en: Update the list of references.
da: Opdatér referencelisten.

en: Select format style of the reference.
da: Vælg format til referencen.

en: *** No labels found in document ***
da: *** Fandt ingen referencemærker i dokumentet ***

en: Go back to original place.
da: Gå tilbage til oprindeligt sted.

en: Go to
da: Gå til

en: Find and Replace
da: Søg og erstat

note: set up the tooltips
en: Enter the string you want to find.
da: Angiv en den tekst, du vil finde.

en: Enter the replacement string.
da: Angiv erstatningstekst.

en: Continue to next search result.
da: Fortsæt til næste søgeresultat.

en: Replace search result by replacement string.
da: Erstat søgeresultatet med erstatningsteksten.

en: Replace all by replacement string.
da: Erstat alle med erstatningsteksten.

en: Do case sensitive search.
da: Udfør versalfølsom søgning.

en: Search only matching words.
da: Find kun identiske ord.

en: Search backwards.
da: Søg baglæns.

note: Set up the tooltip mechanism
en: Export the buffer to this format before running the command below on it.
da: Eksportér dokumentet i dette format, før nedenstående kommando udføres på den.

en: Run this command on the buffer exported to the chosen format. $$FName will be replaced by the name of this file.
da: Kør denne kommando på dokumentet, når det er eksporteret til det valgte format. $$FName vil blive erstattet af navnet på denne fil.

en: Show File
da: Vis fil

note: set up the tooltips
en: Type replacement for unknown word or select from suggestions.
da: Angiv erstatning for ukendt ord eller vælg fra forslagene.

en: List of replacement suggestions from dictionary.
da: Liste over erstatningsforslag fra ordbogen.

en: Start the spellingchecker.
da: Start stavekontrollen.

en: Replace unknown word.
da: Erstat ukendt ord.

en: Ignore unknown word.
da: Ignorér ukendt ord.

en: Accept unknown word as known in this session.
da: Acceptér ukendt ord som kendt i denne omgang.

en: Add unknown word to personal dictionary.
da: Indsæt ordet i personlig ordliste.

en: Shows word count and progress on spell check.
da: Viser antallet af ord og stavekontrollens fremgang.

en: Stop the spellingchecker.
da: Stop stavekontrollen.

en: Edit table settings
da: Redigér tabelindstillinger

en: Tabular
da: Tabel

en: Column/Row
da: Kolonne/række

en: Cell
da: Celle

en: LongTable
da: Lang tabel

en: Wrong Cursor position, updated window
da: Forkert markørplacering, opdaterede vinduet

en: Invalid Length (valid example: 10mm)
da: Ugyldig længde (gyldigt eksempel: 10mm)

en: Insert Tabular
da: Indsæt tabel

en: LaTeX classes|LaTeX styles|BibTeX styles
da: LaTeX-klasser|LaTeX-stile|BibTeX-stile

note: set up the tooltips
en: Shows the installed classses and styles for LaTeX/BibTeX; available only if the corresponding LyX layout file exists.
da: Viser de installerede klasser for LaTeX/BibTeX; De er kun tilgængelige i LyX hvis der er en tilsvarende LyX-layoutfil!

en: Show full path or only file name.
da: Vis fulde sti eller blot filnavn.

en: Runs the script "TexFiles.sh" to build new file lists.
da: Kører skriptet "TexFiles.sh" for at opbygge nye fillister.

en: Double click to view contents of file.
da: Dobbeltklik for at se filens indhold.

en: Runs the script "texhash" which builds a new LaTeX tree. Needed if you install a new TeX class or style. You need write permissions for the TeX-dirs, often /var/lib/texmf and others.
da: Kører skriptet "texhash", der opbygger et nyt LaTeX-træ. Kræves hvis du installerer en ny TeX-klasse eller -stil. For at udføre det, skal du have skriveadgang til tex-katalogerne. Det er normalt /var/lib/texmf m.fl.

en: Table of Contents
da: Indholdsfortegnelse

en: *** No Lists ***
da: *** Ingen lister ***

en: Version Control Log
da: Versionsstyringslog

note: set up the tooltips
en: Enter width for the float.
da: Angiv bredde på flyder.

en: Forces float to the right in a paragraph if the page number is odd, and to the left if page number is even.
da: Tvinger flyderen til højre i et afsnit hvis sidenummeret er ulige og til venstre hvis sidenummeret er lige.

en: Forces float to the left in a paragraph if the pagenumber is odd, and to the right if page number is even.
da: Tvinger flyderen til venstre i et afsnit hvis sidenummeret er ulige og til højre hvis sidenummeret er lige.

en: Forces float to the left in the paragraph.
da: Tvinger flyderen til venstre i afsnittet.

en: Forces float to the right in the paragraph.
da: Tvinger flyderen til højre i afsnittet.

en: [End of history]
da: [Historieslutning]

en: [Beginning of history]
da: [Historiestart]

en: [no match]
da: [ingen hit]

en: [only completion]
da: [kun afslutning]

en: Done
da: Færdig

en: ERROR! Unable to print!
da: FEJL!  Kan ikke udskrive!

en: Check `range of pages'!
da: Tjek 'sideinterval'!

en: The absolute path is required.
da: Absolut sti kræves.

en: Directory does not exist.
da: Katalog eksisterer ikke.

en: Cannot write to this directory.
da: Kan ikke skrive til dette katalog.

en: Cannot read this directory.
da: Kan ikke læse dette katalog.

en: No file input.
da: Ingen ind-fil.

en: A file is required, not a directory.
da: Der kræves en fil, ikke et katalog.

en: Cannot write to this file.
da: Kan ikke skrive til denne fil

en: Cannot read from this directory.
da: Kan ikke læse dette katalog.

en: File does not exist.
da: Filen eksisterer ikke.

en: Cannot read from this file.
da: Kan ikke læse fra denne fil.

en: Importing %1$s...
da: Importerer %1$s...

en: Importing
da: Importerer

en: Cannot import file
da: Kan ikke importere filen

en: No information for importing from %1$s
da: Ingen oplysninger om import fra %1$s

en: No information for importing from
da: Ingen oplysninger om import fra

note: we are done
en: imported.
da: importeret.

en: Opened inset
da: Indstik åbnet

en: BibTeX Generated References
da: BibTeX-genereret litteraturliste

en: Opened Caption Inset
da: Åbnede billedtekst-indstik

en: Float
da: Flyder

en: Opened error
da: Fejlboks åbnet

en: Opened ERT Inset
da: ERT-indstik åbnet

en: Impossible operation!
da: Umulig operation!

en: Not permitted to change font-types inside ERT-insets!
da: Det er ikke tilladt at ændre skrifttyper i ERT-indstik!

en: Sorry.
da: Beklager.

en: float:
da: flyder:

en: Opened Float Inset
da: Åbnede flyder-indstik

en: float:
da: flyder:

en: ERROR: Nonexistent float type!
da: FEJL: Ikke-eksisterende flydertype!

en: List of %1$s
da: Liste over %1$s

en: List of
da: Liste over

en: foot
da: fodnote

en: Opened Footnote Inset
da: Åbnede fodnote-indstik

en: Waiting for draw request to start loading...
da: Venter på at en optegningsforespørgsel påbegynder sin indlæsning.

en: Loading...
da: Indæser...

en: Converting to loadable format...
da: Konverterer til format, der kan indlæses...

en: Loaded into memory. Must now generate pixmap.
da: Indlæst i hukommelsen. Nu skal der laves et pikselbillede.

en: Scaling etc...
da: Skalerer o.s.v...

en: Ready to display
da: Parat til at vise

en: No file found!
da: Fandt ingen fil!

en: Error converting to loadable format
da: Fejl under konvertering til format, der kan indlæses

en: Error loading file into memory
da: Fejl under indlæsning af fil til hukommelsen

en: Error generating the pixmap
da: Fejl under generering af pikselbillede

en: No image
da: Intet billede

en: Cannot copy file
da: Kan ikke kopiere fil

en: into tempdir
da: til midlertidigt katalog

en: Cannot convert Image (not existing file?)
da: Kan ikke konvertere billede (ikke-eksisterende fil?)

en: No information for converting from %1$s to %2$s
da: Ingen oplysninger om konvertering fra  %1$s til %2$s

en: No information for converting from
da: Ingen oplysninger om konvertering fra

en: Graphics file: %1$s
da: Grafikfil: %1$s

en: Graphics file:
da: Grafikfil:

en: Verbatim Input
da: Indlæs ren tekst

en: Verbatim Input*
da: Indsæt ren tekst*

en: Idx
da: Indeks

en: Enter label:
da: Angiv referencemærke:

en: list
da: liste

en: Opened List Inset
da: Liste-indstik åbnet

en: Opened Marginal Note Inset
da: Marginnote-indstik åbnet

en: minipage
da: miniside

en: Opened Minipage Inset
da: Miniside-indstik åbnet

en: Opened Note Inset
da: Åbnede note-indstik

en: opt
da: par

en: Opened Optional Argument Inset
da: Åbnede valgfrit parameterindstik

en: Parent: %s
da: Forælder: %s

en: Parent:
da: Forælder:

en: Page Number
da: Sidetal

en: Page:
da: Side:

en: Textual Page Number
da: Sidetal som tekst

en: TextPage:
da: TekstSide:

en: Standard+Textual Page
da: Standard + tekstside

en: Ref+Text:
da: Ref+tekst:

en: Opened Tabular Inset
da: Tabel-indstik åbnet

en: Multicolumns can only be horizontally.
da: Flerkolonner kan kun være vandrette.

en: Opened Text Inset
da: Tekst-indstik åbnet

en: Cannot include more than one paragraph!
da: Kan ikke medtage mere end ét afsnit!

en:  not known
da:  ukendt

en: Unknown spacing argument:
da: Ukendt linjeafstandsparameter:

en: Error: LatexType Command not allowed here.
da: Fejl: Kommandoen LatexType er ikke tilladt her.

en: theorem
da: teorem

en: Opened Theorem Inset
da: Teorem-indstik åbnet

en: Unknown toc list
da: Ukendt indholdsliste

en: Url:
da: URL:

en: wrap:
da: Ombrydningsfigur:

en: Opened Wrap Inset
da: Åbnede ombrydningsindstik

en:    options:
da:    indstillinger:

en: in
da: tomme

en: text%
da: tekst%

en: col%
da: kol%

en: page%
da: side%

en: line%
da: linje%

en: theight%
da: thøjde%

en: pheight%
da: shøjde%

en: Save failed. Rename and try again?
da: Gemning mislykkedes. Vil du omdøbe og prøve igen?

en: (If not, document is not saved.)
da: (Hvis ikke, bliver dokumentet ikke gemt)

en: Choose a filename to save document as
da: Vælg filnavnet, som dokumentet skal gemmes under

en: Templates|#T#t
da: Skabeloner|#S#s

en: Same name as document already has:
da: Samme navn som dokumentet allerede har:

en: Save anyway?
da: Gem alligevel?

en: Another document with same name open!
da: Et andet dokument med samme navn er åbent!

en: Replace with current document?
da: Erstat med det aktuelle dokument?

en: Document renamed to '
da: Dokument omdøbt til '

en: ', but not saved...
da: ', men ikke gemt...

en: Document already exists:
da: Dokumentet findes allerede:

en: Replace file?
da: Erstat fil?

en: Document could not be saved!
da: Dokument kunne ikke gemmes!

en: Holding the old name.
da: Beholder gammelt navn.

en: Chktex does not work with SGML derived documents.
da: Chktex fungerer ikke med SGML-dokumenttyper.

en: No warnings found.
da: Ingen advarsler fundet.

en: One warning found.
da: En advarsel fundet.

en: Use `Navigate->Error' to find it.
da: Brug 'Navigér->Fejl' for at finde den.

en:  warnings found.
da:  advarsler fundet.

en: Use `Navigate->Error' to find them.
da: Brug 'Navigér->Fejl' for at finde dem.

en: Chktex run successfully
da: Chktex kørt med succes

en: It seems chktex does not work.
da: Det virker som om chktex ikke virkede.

en: Auto-saving %1$s
da: Autogemmer %1$s

en: Auto-saving
da: Autogemmer

en: Autosave failed!
da: Automatisk gemning mislykkedes!

en: Autosaving current document...
da: Gemmer automatisk aktuelle dokument...

en: Select file to insert
da: Vælg fil som skal indsættes

en: Error! Specified file is unreadable:
da: Fejl! Den angivne fil er ulæselig:

en: Enter new label to insert:
da: Indtast navn på referencemærke:

en: Running configure...
da: Kører "configure"...

en: Reloading configuration...
da: Indlæser konfiguration igen...

en: The system has been reconfigured.
da: Systemet er blevet genkonfigureret.

en: You need to restart LyX to make use of any
da: Du skal genstarte LyX for at kunne bruge de

en: updated document class specifications.
da: opdaterede tekstklassespecifikationer.

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
da: Forkert tilvalg '%1$s'. Afslutter.

en: Wrong command line option `
da: Forkert tilvalg '

en: '. Exiting.
da: '. Afslutter.

en: Warning: could not determine path of binary.
da: Advarsel: Kunne ikke bestemme stien til programmet.

en: If you have problems, try starting LyX with an absolute path.
da: Hvis du har problemer, så prøv at starte LyX med en absolut sti.

en: LYX_DIR_13x environment variable no good.
da: LYX_DIR_13x skal-variabel er ugyldig.

en: System directory set to:
da: Systemkatalog sat til:

en: LyX Warning! Couldn't determine system directory.
da: LyX-advarsel! Kunne ikke bestemme systemkataloget.

en: Try the '-sysdir' command line parameter or
da: Prøv '-sysdir' kommandolinjeparametren eller

en: set the environment variable LYX_DIR_13x to the LyX system directory
da: sæt skal-variablen LYX_DIR_13x til LyX-systemkataloget

en: containing the file `chkconfig.ltx'.
da: som indeholder filen `chkconfgi.ltx'.

en: Using built-in default %1$s but expect problems.
da: Bruger indbyggede standard %1$s, men forvent problemer.

en: Using built-in default
da: Bruger indbyggede standard

en:  but expect problems.
da:  men forvent problemer.

en: Expect problems.
da: Forvent problemer.

en: LyX: reconfiguring user directory
da: LyX: genkonfigurerer brugerkatalog

en: Done!
da: Færdig!

en: You have specified an invalid LyX directory.
da: Du har angivet et ugyldigt LyX-katalog

en: It is needed to keep your own configuration.
da: Det behøves for at tage vare på din personlige opsætning.

en: Should I try to set it up for you (recommended)?
da: Skal jeg prøve at sætte det op for dig (anbefales)?

en: Running without personal LyX directory.
da: Kører uden personligt LyX-katalog.

en: LyX: Creating directory %1$s and running configure...
da: LyX: Opretter kataloget %1$s og kører "configure"...

en: LyX: Creating directory
da: LyX: Opretter kataloget

en:  and running configure...
da:  og kører "configure"...

en: Failed. Will use %1$s instead.
da: Mislykkedes. Vil bruge %1$s i stedet.

en: Failed. Will use
da: Mislykkedes. Vil bruge

en:  instead.
da:  i stedet.

en: LyX Warning!
da: LyX-advarsel!

en: Error while reading %1$s.
da: Fejl under læsning af %1$s.

en: Using built-in defaults.
da: Bruger indbyggede standarder.

en: Error while reading
da: Fejl under læsning af

en: List of supported debug flags:
da: Liste over understøttede aflusningsflag:

en: Setting debug level to %1$s
da: Sætter fejlretnings-niveau til %1$s

en: Setting debug level to
da: Sætter fejlretnings-niveau til

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       try to set user directory to dir
    	-sysdir dir        try to set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-version        summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
da: Brug: lyx [ tilvalg ] [ navn.lyx ... ]
    Tilvalg (versalfølsomme):
    	-help              sammenfatning af brugen af LyX
    	-userdir katalog   forsøg at sætte brugerkatalog til katalog
    	-sysdir katalog    forsøg at sætte systemkatalog til katalog
    	-geometry WxH+X+Y  angiv hovedvinduets geometri
                      vælg dele, der skal afluses.
                      Skriv 'lyx -dbg' for at se listen over dele
    	-x [--execute] kommando
                      hvor kommando er en LyX-kommando.
    	-e [--export] fmt
                      hvor fmt er det ønskede eksportformat.
    	-i [--import] fmt fil.xxx
                      hvor fmt er det ønskede importformat.
    	-version        opsummér versions- og oversættelsesoplysninger
    Se LyX's manualside for flere detaljer.

en: Missing directory for -sysdir switch
da: Manglende katalog for tilvalget '-sysdir'

en: Missing directory for -userdir switch
da: Manglende katalog for tilvalget '-userdir'

en: Missing command string after --execute switch
da: Manglende kommandostreng efter tilvalget '-execute'

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
da: Manglende filtype [f.eks. latex, ps...] efter tilvalget '-export'

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
da: Manglende filtype [f.eks. latex, ps...] efter tilvalget '-import'

en: Missing filename for --import
da: Manglende filnavn for '-import'

en: Sorry!
da: Beklager!

en: You cannot replace a single space, nor an empty character.
da: Man kan ikke erstatte et enkelt mellemrum eller et tomt tegn.

en: Inherit
da: Arv

en: Ignore
da: Ignorér

en: Smallcaps
da: Kapitæler

en: Off
da: Fra

en: Toggle
da: Skift

en: Emphasis %1$s,
da: Fremhævet %1$s,

en: Emphasis
da: Fremhævet

en: Underline %1$s,
da: Understreget %1$s,

en: Underline
da: Understreget

en: Noun %1$s,
da: Kapitæler %1$s,

en: Noun
da: Kapitæler

en: Language: %1$s,
da: Sprog: %1$s,

en: Language:
da: Sprog:

en:   Number %1$s
da:   Antal %1$s

en:   Number
da:   Antal

en: Unknown function.
da: Ukendt funktion.

en: Nothing to do
da: Intet at gøre

en: Unknown action
da: Ukendt funktion

note: the default error message if we disable the command
en: Command disabled
da: Kommando deaktiveret

note: no
en: Document is read-only
da: Dokumentet er skrivebeskyttet.

note: no
en: Command not allowed without any document open
da: Kommandoen er ikke brugbar uden åbne dokumenter

en: Unknown function (%1$s)
da: Ukendt funktion (%1$s)

en: Unknown function (
da: Ukendt funktion (

en: Saving document %1$s...
da: Gemmer dokumentet %1$s...

en: Saving document
da: Gemmer dokumentet

en:  done.
da:  færdig.

en: Missing argument
da: Mangler parameter

en: Opening help file %1$s...
da: Åbner hjælpefilen %1$s...

en: Opening help file
da: Åbner hjælpefilen

en: This is only allowed in math mode!
da: Dette er kun tilladt i formler!

en: Opening child document
da: Åbner underdokument

en: Syntax: set-color <lyx_name> <x11_name>
da: Syntaks: set-color <lyx_navn> <x11_navn>

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
da: Angivelse af farven "%1$s" mislykkedes - farven er udefineret eller måske ikke gendefineret

en: Set-color
da: Angivelse af farven

en:  failed - color is undefined or may not be redefined
da: " mislykkedes - farven er udefineret eller måske ikke gendefineret

en: Select template file
da: Vælg skabelonfil

en: Select document to open
da: Vælg dokument, som skal åbnes

en: No such file
da: Ingen sådan fil

en: Start a new document with this filename ?
da: Skal der oprettes et nyt dokument med dette navn?

en: Opening document %1$s...
da: Åbner dokument %1$s...

en: Opening document
da: Åbner underdokumentet

en: Document %1$s opened.
da: Dokumentet %1$s blev åbnet.

en:  opened.
da:  blev åbnet.

en: Could not open document %1$s
da: Kunne ikke åbne dokumentet %1$s

en: Could not open document
da: Kunne ikke åbne dokumentet

en: Select %1$s file to import
da: Vælg %1$s-fil at importere

en: Select
da: Vælg

en:  file to import
da: -fil at at importere

en: Do you want to close that document now?
    ('No' will just switch to the open version)
da: Ønsker du at lukke det dokument nu?
    ('Nej' vil blot skifte til den åbne version)

en: A document by the name
da: Et andet dokument med navnet

en: already exists. Overwrite?
da: findes allerede. Overskriv det?

en: Welcome to LyX!
da: Velkommen til LyX!

en: The font encoding used for the LaTeX2e fontenc package. T1 is highly recommended for non-English languages.
da: Tegnsættet, der bruges i LaTeX2e fontenc-pakken. T1 anbefales for ikke-engelske sprog.

en: The default printer to print on. If none is specified, LyX will use the environment variable PRINTER.
da: Standardprinteren. Hvis ingen angives, vil LyX bruge miljøvariablen PRINTER.

en: Your favorite print program, e.g. "dvips", "dvilj4".
da: Dit favorit-udskrivningsprogram, f.eks."dvips", "dvilj4".

en: The option to print only even pages.
da: Om kun lige sider skal udskrives.

en: The option to print only odd pages.
da: Om kun ulige sider skal udskrives.

en: The option for specifying a comma-separated list of pages to print.
da: Her kan indsættes en kommasepareret liste af sider, der skal udskrives.

en: The option for specifying the number of copies to print.
da: Antallet af kopier, der skal udskrives.

en: The option for specifying whether the copies should be collated.
da: Om flere kopier af hver side skal udskrives samlet

en: The option to reverse the order of the pages printed.
da: Udskriver siderne i omvendt rækkefølge.

en: The option to print out in landscape.
da: Udskriv i bredformat.

en: The option to specify paper type.
da: Angiv papirformat.

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
da: Angiv papirets dimensioner.

en: Option to pass to the print program to print on a specific printer.
da: Tilvalg, der videregives til udskriftsprogrammet for at skrive til en bestemt printer.

en: Select for LyX to pass the name of the destination printer to your print command.
da: Få LyX til at give navnet på målprinteren til din udskriftskommando.

en: Option to pass to the print program to print to a file.
da: Tilvalg, der skal gives til udskriftsprogrammet for at skrive til en fil.

en: Extension of printer program output file. Usually ".ps".
da: Filendelse for udskriftsprogrammets udfil. Normalt ".ps".

en: Extra options to pass to printing program after everything else, but before the filename of the DVI file to be printed.
da: Ekstra tilvalg, der gives til udskriftsprogrammet efter alt andet, dog før filnavnet på DVI-filen.

en: When set, this printer option automatically prints to a file and then calls a separate print spooling program on that file with the given name and arguments.
da: Udskriv automatisk til en fil og udfør derefter et separat udskriftsprogram på denne fil med det givne navn og parametre.

en: If you specify a printer name in the print dialog, the following argument is prepended along with the printer name after the spool command.
da: Hvis du angiver et printernavn i udskriftdialogen, vil det følgende parameter blive foranstillet printernavnet efter udskriftskommandoen.

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
da: DPI (piksler per tomme) på din skærm bestemmes automatisk af LyX. Gennemtving en indstilling her, hvis det går galt.

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
da: Forstørrelse for skærmskrifter. En indstilling på 100% vil give nogenlunde samme størrelser som på papir.

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
da: Skriftstørrelserne, der benyttes ved beregning af skærmskrifternes størrelse.

en: The screen fonts used to display the text while editing.
da: Skrifttyper, der benyttes til at vise tekst på skærmen under redigering.

en: The bold font in the dialogs.
da: Fed skrifttype i dialogbokse.

en: The normal font in the dialogs.
da: Almindelig skrifttype i dialogbokse.

en: The encoding for the screen fonts.
da: Tegnsættet for skærmtekst.

en: The encoding for the menu/popups fonts.
da: Tegnsættet for menu/dialog-tekst.

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
da: Tidsintervallet mellem automatisk gemning (i sekunder). 0 betyder aldrig.

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
da: Standardstien til dine dokumenter. En tom værdi vælger det katalog, LyX blev startet fra.

en: The path that LyX will set when offering to choose a template. An empty value selects the directory LyX was started from.
da: Stien, som LyX vi bruge, når den tilbyder at vælge en skabelon. En tom værdi vælger det katalog, LyX blev startet fra.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
da: LyX vil lægge sine midlertidige filer i denne sti. De vil blive slettet, når du afslutter LyX.

en: Select if you wish to use a temporary directory structure to store temporary TeX output.
da: Vælges, hvis du ønsker at bruge en midlertidigt katalogstruktur til at gemme midlertidige TeX-uddata.

en: The file where the last-files information should be stored.
da: Filen, hvor listen over nylige filer skal gemmes.

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
da: Fravælg, hvis du ikke ønsker at det markerede skal erstattes automatisk af hvad du måtte skrive.

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
da: Fravælg, hvis du ikke ønsker at klasseindstillingerne bliver nulstillet efter skift af klasse.

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
da: Dette starter lyxserveren. Datakanaler får påsat filendelsen ".in" og ".out". Kun for avancerede brugere.

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
da: Tastaturudlægningsfil. Kan angive en absolut sti. Ellers vil LyX lede i sine globale og lokale 'bind/'-kataloger.

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
da: Brugergrænseflade-fil. Hvis der ikke angives en absolut sti vil LyX lede i sine globale og lokale 'ui/'-kataloger.

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
da: Brug dette til at angive en korrekt tastaturudlægningsfil for dit tastatur. Kan være nyttigt, hvis du f.eks. vil skrive græske tekster på et dansk tastatur.

en: Use to define an external program to render tables in the ASCII output. E.g. "groff -t -Tlatin1 $$FName" where $$FName is the input file. If "none" is specified, an internal routine is used.
da: Angiver et eksternt program til at tegne tabeller i ren-tekst-uddata. F.eks. "groff -t -Tlatin1 $$FName" hvor $$FName er ind-filen. Hvis du i stedet skriver teksten "none", benyttes en intern rutine.

en: This is the maximum line length of an exported ASCII file (LaTeX, SGML or plain text).
da: Dette er den maksimale linjelængde på en eksporteret tekstfil.(LaTeX, SGML eller ren tekst).

en: Maximal number of lastfiles. Up to 9 can appear in the file menu.
da: Maksimalt antal nylige filer. Op til 9 kan optræde i filmenuen.

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
da: Kontrollér om de nylige filer stadig eksisterer.

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
da: Angiv papirkommandoen til DVI-fremviseren (efterlad tom eller brug "-paper")

en: Specify the default paper size.
da: Angiv standard-papirformat.

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
da: Betragt sammensatte ord, såsom "marionetteater" som gyldige ord?

en: What command runs the spell checker?
da: Kommando for stavekontrollen?

en: Specify whether to pass the -T input encoding option to ispell. Enable this if you can't spellcheck words with international letters in them. This may not work with all dictionaries.
da: Angiv, om tegnsæt-tilvalget -T skal gives til ispell. Vælg dette, hvis du ikke kan kontrollere ord med fremmede bogstaver i dem. Dette virker ikke med alle ordbøger.

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
da: Angiv et alternativt sprog. Normalt anvendes dokumentets sprog.

en: Specify an alternate personal dictionary file. E.g. ".ispell_english".
da: Angiv en alternativ personlig ordliste. F.eks. ".ispell_danish".

en: Specify additional chars that can be part of a word.
da: Angiv yderligere tegn, der kan være en del af et ord.

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
da: Tillad skalering af bitmap-skrifttyper. Hvis du bruger en bitmap-skrifttype, kan dette få nogle af skrifterne til at se kantede ud i LyX. Ellers vil LyX bruge den nærmeste bitmap-fontstørrelse fremfor at skalere.

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
da: Angiv, hvordan chktex skal kaldes. F.eks. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38". Der henvises til ChkTeX's dokumentation.

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
da: Det påvirker normalt ikke markørpositionen, når du flytter rullebjælken. Aktivér, hvis du foretrækker altid at have markøren inden for skærmen.

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
da: Minimér dialogvinduerne med hovedvinduet (berører kun dialogbokse, der vises efter at ændringen er gennemført.).

en: Select how LyX will display any graphics.
da: Angiv, hvordan LyX vil vise grafik.

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
da: Deaktivér, hvis du ikke vil have at LyX skal oprette sikkerhedskopier.

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
da: Stien, hvor sikkerhedskopier gemmes. Hvis den er tom, vil LyX gemme dem i samme katalog, som den originale fil.

en: Select to enable support of right-to-left languages (e.g. Hebrew, Arabic).
da: Vælg for at aktivere understøttelse af højre-til-venstre-sprog (f.eks. hebraisk og arabisk).

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
da: Fremhæv ord med et andet sprog end dokumentets standardsprog.

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
da: Den LaTeX-kommando, der henter sprogpakken. F.eks. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
da: Deaktivér, hvis du ikke ønsker sprog brugt som parameter i \documentclass.

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
da: Deaktivér, hvis du ikke ønsker, at babel benyttes, hvis dokumentets sprog er standardsproget.

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
da: Vælg, hvis der kræves en sprogskiftekommando i starten af dokumentet.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
da: Angiv, om der kræves en sprogskiftekommando ved dokumentets slutning.

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
da: Den LaTeX-kommando, der skifter fra dokumentets standardsprog til et andet sprog. F.eks. \selectlanguage{$$lang}, hvor $$lang erstattes med navnet på det andet sprog.

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
da: Den LaTeX-kommando, der skifter tilbage til dokumentets sprog.

en: The LaTeX command for local changing of the language.
da: Den LaTeX-kommando, der skifter sprog lokalt.

en: This accepts the normal strftime formats; see man strftime for full details. E.g."%A, %e. %B %Y".
da: Her accepteres normale strftime-formater. Se 'man strftime' for detaljerne.F.eks."%A, %e. %B %Y".

en: De-select if you don't want the startup banner.
da: Deaktivér, hvis du ikke ønsker opstartsbanneret.

en: The number of lines that are scrolled by mice with wheels or five button mice.
da: Det linjeantal, der bliver rullet med musehjul eller femknapsmus.

en: New documents will be assigned this language.
da: Nye dokumenter vil oprettes med dette standardsprog.

en: Maximum number of words in the initialization string for a new label
da: Maksimalt antal ord i initialisationsstrengen for et nyt referencemærke

en: Shows a typeset preview of things such as math
da: Viser opsat smugkig af ting som f.eks. formler

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
da: Formler i smugkig har "(#)"-mærker i stedet for nummererede

en: Scale the preview size to suit.
da: Skalér smugkigsstørrelsen til suit.

en: LyX wasn't able to find its layout descriptions!
da: LyX kunne ikke finde sine layoutbeskrivelser!

en: Check that the file "textclass.lst"
da: Undersøg om filen "textclass.lst"

en: is installed correctly. Sorry, has to exit :-(
da: er installeret korrekt. Beklager, kan ikke fortsætte :-(

en: LyX wasn't able to find any layout description!
da: LyX kunne ikke finde sine layoutbeskrivelser!

en: Check the contents of the file "textclass.lst"
da: Undersøg indholdet af filen "textclass.lst"

en: Sorry, has to exit :-(
da: er installeret korrekt. Beklager, kan ikke fortsætte :-(

en: File not saved
da: Fil blev ikke gemt

en: You must save the file
da: Du er nødt til at gemme filen

en: before it can be registered.
da: før den kan registreres.

en: Save document and proceed?
da: Gem dokument og fortsæt?

en: LyX VC: Initial description
da: LyX-versionsstyring: Beskrivelse

en: (no initial description)
da: (ingen beskrivelse)

en: This document has NOT been registered.
da: Dette dokument er IKKE blevet registeret.

en: LyX VC: Log Message
da: LyX-versionsstyring: Beskrivelse til log

en: (no log message)
da: (ingen log-besked)

en: Ignore changes and proceed with check out?
da: Ignorér ændringer og fortsæt med check-ud?

note: Here we should check if the buffer is dirty. And if it is we should warn the user that reverting will discard all changes made since the last check in.
en: When you revert, you will loose all changes made
da: Når du gendanner vil du miste alle ændringer

en: to the document since the last check in.
da: som er gjort i dokumentet siden sidste check ind.

en: Do you still want to do it?
da: Ønsker du fortsat at gøre det?

en: Math editor mode
da: Matematikredigering

en: Invalid action in math mode!
da: Ugyldig handling i matematik!

en:  Macro: %s:
da:  Makro: %s:

en:  Macro:
da:  Makro:

en: Error! Cannot open directory:
da: Fejl! Kan ikke åbne katalog:

en: Error! Could not remove file:
da: Fejl: Kunne ikke slette fil:

en: Error! Couldn't create temporary directory:
da: Fejl: Kunne ikke oprette midlertidigt katalog:

en: Error! Couldn't delete temporary directory:
da: Fejl: Kunne ikke slette midlertidigt katalog:

en: Internal error!
da: Intern fejl!

en: Call to createDirectory with invalid name
da: Kald af createDirectory med ugyldigt navn

en: Error! Couldn't create directory:
da: Fejl! Kunne ikke oprette katalog:

en: Could not delete auto-save file!
da: Kunne ikke slette automatisk gemt fil!

en: Warning:
da: Advarsel!:

en: Tabular format < 5 is not supported anymore
da: Tabelformat <5 understøttes ikke længere

en: Get an older version of LyX (< 1.1.x) for conversion!
da: Anskaf en ældre version af LyX (< 1.1.x) for at konvertere!

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
da: Du kan ikke indsætte et mellemrum i begyndelsen af et afsnit. Læs venligst Selvstudium.

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
da: Du kan ikke indtaste to mellemrum på denne måde. Læs venligst Selvstudium.

en:  (vertical fill)
da:  (lodret fyld)

en: Page Break (top)
da: Sideskift (top)

note: draw the additional space if needed:
en: Space above
da: Mellemrum over

en: Page Break (bottom)
da: Sideskift (bund)

en: Space below
da: Mellemrum under

note: Could only happen with user style
en: No font change defined. Use Character under the Layout menu to define font change.
da: Ingen skriftændring er defineret. Brug Tegn under Layout-menuen til at definere skriftændring.

en: Nothing to index!
da: Intet at indeksere!

en: Cannot index more than one paragraph!
da: Kan ikke indeksere flere end ét afsnit!

note: par->SetLayout(0); s = layout->labelstring;
en: Senseless:
da: Meningsløs:

en: No more insets
da: Ikke flere indstik

en: Mark off
da: Mærke slået fra

en: Mark on
da: Mærke slået til

en: Mark removed
da: Mærke fjernet

en: Mark set
da: Mærke sat

en: LyX function 'layout' needs an argument.
da: LyX-funktionen 'layout' skal bruge et parameter.
