LyX 1.2.1 - en to ru translation catalogue (2239 entries)

en: Couldn't set the layout for
ru: Не могу установить формат для

en: one paragraph
ru: абзаца

en:  paragraphs
ru:  абзацев

note: if the textclass wasn't loaded properly we need to either substitute another or stop loading the file. I can substitute but I don't see how I can stop loading... ideas??  ARRae980418
en: Textclass Loading Error!
ru: Ошибка загрузки класса документа!

en: When reading
ru: Во время чтения

en: Encountered
ru: Насчитано

en: one unknown token
ru: неизвестный токен

en:  unknown tokens
ru:  неизвестных токенов

en: Textclass error
ru: Ошибка в классе документа!

en: The document uses an unknown textclass "
ru: Документ использует неизвестный класс "

en: LyX will not be able to produce output correctly.
ru: LyX не сможет корректно сформировать выходной файл.

en: Can't load textclass
ru: Невозможно загрузить класс документа

en: -- substituting default
ru: -- подменен значением по умолчанию

en: Unknown token:
ru: Неизвестный токен

note: future format
en: Warning!
ru: Внимание!

en: LyX file format is newer that what
ru: Формат файла LyX новее чем тот,

en: is supported in this LyX version. Expect some problems.
ru: который поддерживается данной версией LyX. Возможны проблемы.

note: "\\lyxformat" not found
en: ERROR!
ru: Ошибка!

en: Old LyX file format found. Use LyX 0.10.x to read this!
ru: Файл в формате старой версии LyX. Только LyX 0.10.x сможет прочесть его!

en: Reading of document is not complete
ru: Чтение документа не завершено

en: Maybe the document is truncated
ru: Возможно, документ обрезан

en: Not a LyX file!
ru: Это не файл LyX!

en: Unable to read file!
ru: Невозможно прочитать файл!

en: Error! Document is read-only:
ru: Ошибка! Документ доступен только для чтения:

en: Error! Cannot write file:
ru: Ошибка записи в файл

en: Error! Cannot open file:
ru: Ошибка открытия файла

en: Abstract
ru: Аннотация

en: Abstract:
ru: Аннотация:

en: References
ru: Ссылки

en: References:
ru: Ссылки:

en: Error: Cannot write file:
ru: Ошибка записи в файл

en: Error: Cannot open file:
ru: Ошибка открытия файла

en: LYX_ERROR:
ru: Ошибка LyX:

en: Cannot write file
ru: Ошибка записи файла

en: Error : Wrong depth for LatexType Command.
ru: Ошибка : Неверная глубина для команды LatexType.

note: path to LaTeX file
en: Running chktex...
ru: Запуск chktex...

en: chktex did not work!
ru: chktex не сработал!

en: Could not run with file:
ru: Ошибка запуска с файлом

en: Changes in document:
ru: Изменения в документе:

en: Save document?
ru: Сохранить документ?

en: Some documents were not saved:
ru: Некоторые документы не сохранены:

en: Exit anyway?
ru: Всё равно выйти?

en: lyx: Attempting to save document %s as...
ru: lyx: Попытка сохранить документ %s как...

en:   Save seems successful. Phew.
ru:   Кажется, удалось его спасти. Уфф...

en:   Save failed! Trying...
ru:   Ошибка сохранения файла! Пытаюсь...

en:   Save failed! Bummer. Document is lost.
ru:   Сохранить не удалось! Мужайтесь, документ потерян.

en: Error!
ru: Ошибка!

en: Cannot open file
ru: Не могу открыть файл

en: An emergency save of this document exists!
ru: Обнаружена аварийная копия этого файла!

en: Try to load that instead?
ru: Попытаться её загрузить?

en: Autosave file is newer.
ru: Файл автосохранения новее.

en: Load that one instead?
ru: Загрузить его?

en: Unable to open template
ru: Невозможно открыть шаблон

en: Document is already open:
ru: Документ уже открыт:

en: Do you want to reload that document?
ru: Открыть этот документ ещё раз?

note: Ask if the file should be checked out for viewing/editing, if so: load it.
en: Do you want to retrieve file under version control?
ru: Хотите открыть документ в режиме управления версиями?

en: Cannot open specified file:
ru: Невозможно открыть указанный файл:

en: Create new document with this name?
ru: Создать новый документ с таким именем?

en: Specified file is unreadable:
ru: Указанный файл не читается:

en: Cannot open specified file:
ru: Невозможно открыть указанный файл:

en: Undo
ru: Отменить

en: No further undo information
ru: Больше нет информации для отмены

en: Redo not yet supported in math mode
ru: Возврат отменённого действия в математическом режиме пока не реализован

en: Redo
ru: Вернуть

en: No further redo information
ru: Нет дальнейшей информации для повторения отменённого действия

en: Paragraph environment type copied
ru: Формат абзаца запомнен

en: Paragraph environment type set
ru: Формат абзаца установлен

en: Copy
ru: Запомнить

en: Cut
ru: Вырезать

en: Paste
ru: Вставить

en: Error! unknown language
ru: Ошибка! Неизвестный язык

en: Changed environment depth (in possible range, maybe not)
ru: Изменён уровень окружения (возможно, в допустимых пределах)

en: Font:
ru: Шрифт:

en: , Depth:
ru: , Уровень:

en: , Spacing:
ru: , Промежутки:

en: Single
ru: Одинарный

en: Onehalf
ru: Полуторный

en: Double
ru: Двойной

en: Other (
ru: Другой (

en: , Paragraph:
ru: , Абзацев:

en: Formatting document...
ru: Форматируется документ...

en: Saved bookmark
ru: Сохранённая закладка

en: Moved to bookmark
ru: Перемещены к закладке

en: Select LyX document to insert
ru: Выберите документ LyX для вставки

en: Documents|#o#O
ru: Документы|#o#O

en: Examples|#E#e
ru: Примеры|#E#e

en: *.lyx| LyX Documents (*.lyx)
ru: *.lyx| Документы LyX (*.lyx)

note: Cancel: Do nothing
en: Canceled.
ru: Отменено.

en: Inserting document
ru: Документ вставляется

en: Document
ru: Документ

en: inserted.
ru: вставлен.

en: Could not insert document
ru: Ошибка вставки документа

en: LyX function 'layout' needs an argument.
ru: Функции LyX 'layout' необходим аргумент.

en: Layout
ru: Формат

en:  not known
ru:  неизвестен

en: Error
ru: Ошибка

en: Couldn't find this label
ru: Невозможно найти указанную метку

en: in current document.
ru: в текущем документе.

en: Mark removed
ru: Метка удалена

en: Mark set
ru: Метка установлена

en: Mark off
ru: Метка выключена

en: Mark on
ru: Метка включена

en: Unknown spacing argument:
ru: Неизвестный межстрочный промежуток:

en: Word `
ru: Слово `

en: ' indexed.
ru: ' проиндексировано.

en: Unknown function!
ru: Неизвестная функция!

en: No more insets
ru: Больше нет вкладок

en: ChkTeX warning id #
ru: Предупреждение ChkTeX #

en: LyX: Unknown X11 color
ru: LyX: Неизвестный цвет X11

en:  for
ru:  для

en:      Using black instead, sorry!
ru:      Заменяем на чёрный, извините!

en: LyX: X11 color
ru: LyX: цвет X11

en:  allocated for
ru:  выделен для

en: LyX: Using approximated X11 color
ru: LyX: Используется приблизительный цвет X11

en: LyX: Couldn't allocate '
ru: LyX: Не могу выделить '

en: ' for
ru: ' для

en:  with (r,g,b)=(
ru:  с (r,g,b)=(

en:      Using closest allocated color with (r,g,b)=(
ru:      Используем ближайший выделенный цвет с (r,g,b)=(

en: ) instead.
ru: ).

en: Pixel [
ru: Используется индекс цвета [

en: ] is used.
ru: ].

en: Cannot view file
ru: Просмотр файла невозможен

en: No information for viewing
ru: Нет информации для просмотра

en: Executing command:
ru: Исполняется команда:

en: Error while executing
ru: Ошибка исполнения

en: Cannot convert file
ru: Невозможно преобразовать файл

en: No information for converting from
ru: Нет информации для преобразования из

en:  to
ru:  в

en: There were errors during the Build process.
ru: Во время создания выходного файла возникли ошибки.

en: You should try to fix them.
ru: Попытайтесь их исправить.

en: Error while trying to move directory:
ru: Ошибка переименования каталога

en: Error while trying to move file:
ru: Ошибка переименования файла

en: to
ru: в

en: One error detected
ru: Обнаружена одна ошибка

en: You should try to fix it.
ru: Попытайтесь её исправить.

en:  errors detected.
ru:  ошибок обнаружено.

en: There were errors during running of
ru: Обнаружены ошибки во время работы

en: The operation resulted in
ru: В результате преобразования получен

en: an empty file.
ru: пустой файл.

en: Resulting file is empty
ru: Файл на выходе пуст

en: Running LaTeX...
ru: Запуск LaTeX...

en: LaTeX did not work!
ru: LaTeX не сработал!

en: Missing log file:
ru: Отсутствует файл журнала:

en: There were errors during the LaTeX run.
ru: Обнаружены ошибки во время работы LaTeX.

en: Layout had to be changed from
ru: Пришлось сменить формат с

en: 
    because of class conversion from
ru: 
    из-за преобразования класса из

en: No debugging message
ru: Нет отладочного сообщения

en: General information
ru: Общая информация

en: Program initialisation
ru: Инициализация программы

en: Keyboard events handling
ru: Обработка событий клавиатуры

en: GUI handling
ru: Обработка GUI

en: Lyxlex grammer parser
ru: Грамматический анализатор Lyxlex

en: Configuration files reading
ru: Читаем конфигурационный файл

en: Custom keyboard definition
ru: Клавиатурные сокращения

en: LaTeX generation/execution
ru: Генерация/выполнение LaTeX

en: Math editor
ru: Математический редактор

en: Font handling
ru: Обработка шрифтов

en: Textclass files reading
ru: Загрузка класса документа

en: Version control
ru: Управление версиями

en: External control interface
ru: Внешний интерфейс управления

en: Keep *roff temporary files
ru: Сохранять временные файлы *roff

en: User commands
ru: Команды пользователя

en: The LyX Lexxer
ru: Лексический анализатор LyX

en: Dependency information
ru: Информация о зависимостях

en: LyX Insets
ru: Вкладки LyX

en: Files used by LyX
ru: Файлы, которые использует LyX

en: Workarea events
ru: События рабочей области

en: Insettext/tabular messages
ru: Сообщения в таблицах или текстовых вкладках

en: Graphics conversion and loading
ru: Преобразование и загрузка изображений

en: All debugging messages
ru: Все отладочные сообщения

en: Debugging `
ru: Отладка `

en: Cannot export file
ru: Не могу экспортировать файл

en: No information for exporting to
ru: Нет информации для экспортирования в

en: Cannot run latex.
ru: Не могу запустить latex.

en: The path to the lyx file cannot contain spaces.
ru: Путь к файлу LyX не должен содержать пробелов.

en: Document exported as
ru: Документ экспортирован как '

en:  to file `
ru:  в файл `

note: Insert the latex builtin float-types (these will later be read from a layout file) table
en: Table
ru: Таблица

en: List of Tables
ru: Список таблиц

en: Figure
ru: Изображение

en: List of Figures
ru: Список изображений

en: Algorithm
ru: Алгоритм

en: List of Algorithms
ru: Список алгоритмов

en: Loading font into X-Server...
ru: Загрузка шрифта в X-сервер...

en:  and
ru:  и

en:  et al.
ru:  и др.

en: No year
ru: Нет года

note: /
en: Cancel
ru: Отменить

en: Close
ru: Закрыть

en: No change
ru: Без изменений

note: default & error
en: Roman
ru: Романский

en: Sans Serif
ru: Рубленый

en: Typewriter
ru: Машинописный

en: Reset
ru: Сброс

en: Medium
ru: Нормальный

en: Bold
ru: Полужирный

en: Upright
ru: Прямой

en: Italic
ru: Курсив

en: Slanted
ru: Наклонный

en: Small Caps
ru: Капитель

en: Tiny
ru: Крохотный

en: Smallest
ru: Миниатюрный

en: Smaller
ru: Мелкий

en: Small
ru: Маленький

en: Normal
ru: Нормальный

en: Large
ru: Большой

en: Larger
ru: Великий

en: Largest
ru: Огромный

en: Huge
ru: Громадный

en: Huger
ru: Гигантский

en: Increase
ru: Увеличить

en: Decrease
ru: Уменьшить

en: Emph
ru: Выделительный шрифт

en: Underbar
ru: Подчёркивание

en: Noun
ru: Капитель

en: No color
ru: Нет цвета

en: Black
ru: Чёрный

en: White
ru: Белый

en: Red
ru: Красный

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Cyan
ru: Голубой

en: Magenta
ru: Пурпурный

en: Yellow
ru: Жёлтый

en: ERROR: LyX wasn't able to read CREDITS file
ru: Ошибка: LyX не может прочитать файл CREDITS

en: Please install correctly to estimate the great
ru: Пожалуйста, установите всё корректно, чтобы оценить

en: amount of work other people have done for the LyX project.
ru: тот огромный труд, который множество людей вложили в LyX.

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995-2001 LyX Team
ru: Авторское право на LyX (C) 1995 Matthias Ettrich,
    1995-2002 Группа разработки LyX

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ru: Эта программа является свободным программным обеспечением; вы можете свободно распространять её и/или модифицировать в рамках GNU General Public License опубликованной Free Software Foundation, или (по Вашему выбору) в рамках версии 2 или более поздних этой лицензии.

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
ru: LyX распространяется с надеждой, что он будет полезен, но БЕЗ ВСЯКИХ ГАРАНТИЙ; даже без подразумевающейся ДОПУСТИМОСТИ ПРОДАЖИ или ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ ОБЫЧНЫХ ЦЕЛЕЙ. Подробнее см. GNU General Public License; если Вы не получили ее копию вместе с программой, пишите в the Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.

en: LyX Version
ru: LyX версии

en:  of
ru:  от

en: Library directory:
ru: Каталог библиотек:

en: User directory:
ru: Каталог пользователя:

en: Character set
ru: Кодировка символов

en: Select external file
ru: Выделить внешний файл

en: Select graphics file
ru: Выберите файл с изображением

en: Clipart|#C#c
ru: Галерея|#Г#г

en: center
ru: по центру

en: left top
ru: левый верхний

en: left bottom
ru: левый нижний

en: left baseline
ru: слева на базовой линии

en: center top
ru: сверху по центру

en: center bottom
ru: снизу по центру

en: center baseline
ru: по центру на базовой линии

en: right top
ru: справа сверху

en: right bottom
ru: справа снизу

en: right baseline
ru: справа на базовой линии

en: Select document to include
ru: Выберите документ для вставки

en: *.tex| LaTeX Documents (*.tex)
ru: *.tex| Документы LaTeX (*.tex)

en: *| All files
ru: *| Все файлы

en: On some systems, with this options only relative path names
ru: На некоторых системах с этим параметром только относительные пути

en: inside the master file dir are allowed. You might get a LaTeX error!
ru: от каталога главного документа поддерживаются. Вы можете получить ошибку LaTeX!

en: Specified file doesn't exist
ru: Указанный файл не существует

en: LaTeX preamble set
ru: Установлена преамбула LaTeX

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Unable to print
ru: Невозможно напечатать

en: Check that your parameters are correct
ru: Проверьте корректность настроек

en: Print to file
ru: Печатать в файл

en: String not found!
ru: Строка не найдена!

en: String has been replaced.
ru: Строка была заменена.

en:  strings have been replaced.
ru:  строк было заменено.

en:  words checked.
ru:  слов проверено.

en:  word checked.
ru:  слово проверено.

en: Spellchecking completed!
ru: Проверка правописания завершена!

en: The spell checker has died for some reason.
    Maybe it has been killed.
ru: Процесс проверки правописания исчез.
    Возможно, он был завершён принудительно.

en: Missing filelist. try Rescan
ru: Отсутствует список файлов. Попробуйте обновить.

en: No version control log file found.
ru: Журнал управления версиями не найден.

en: Filename can't contain any of these characters:
ru: Название файла не может содержать следующих символов:

en: space, '#', '~', '$' or '%'.
ru: пробел, '#', '~', '$' или '%'.

en: &Yes
ru: &Да

en: &No
ru: &Нет

en: &Cancel
ru: Отменить

en: *|All files
ru: *|Все файлы

en: cm
ru: см

en: in
ru: дюйм

en: pt
ru: пункт

en: mm
ru: мм

en: pc
ru: пика

en: FIXME - describe the units.
ru: ИСПРАВИТЬ: описать единицы изменения.

en: About LyX
ru: О LyX

en: Bibliography Item
ru: Элемент библиографии

en: Other ...
ru: Другие ...

en: BibTeX style files (*.bst)
ru: Стилевые файлы BibTeX (*.bst)

en: Select a BibTeX style
ru: Выберите cтиль BibTeX

en: BibTeX database files (*.bib)
ru: Базы данных BiBTeX (*.bib)

en: Select a BibTeX database to add
ru: Добавить базу данных BiBTeX

en: Character
ru: Символ

en: Citation
ru: Ссылка на источник

en: Not yet supported
ru: Ещё не поддерживается

en: Document Settings
ru: Настройки документа

en: Default
ru: По умолчанию

en: Custom
ru: Пользовательский

en: None
ru: Нет

en: A4 small Margins (only portrait)
ru: A4 маленькие поля (только портрет)

en: A4 very small Margins (only portrait)
ru: A4 очень маленькие поля (только портрет)

en: A4 very wide margins (only portrait)
ru: A4 очень широкие поля (только портрет)

en: OneHalf
ru: Полуторный

en: Other
ru: Другой

note: the document language page
en: default
ru: умолчание

en: empty
ru: пустой

en: plain
ru: простой

en: headings
ru: с заголовками

en: fancy
ru: красивый

en: Smallskip
ru: Маленький

en: Medskip
ru: Средний

en: Bigskip
ru: Большой

en: Length
ru: Указать длину

en: auto
ru:  автоматически

en: ``text''
ru: ``текст''

en: ''text''
ru: ''текст''

en: ,,text``
ru: ,,текст``

en: ,,text''
ru: ,,текст''

en: ╚text╩
ru: ╚текст╩

en: ╩text╚
ru: ╩текст╚

en: tiny
ru: крохотный

en: script
ru: миниатюрный

en: footnote
ru: мелкий

en: small
ru: маленький

en: normal
ru: нормальный

en: large
ru: большой

en: LARGE
ru: огромный

en: huge
ru: громадный

en: Document layout set
ru: Установлен формат документа

en: Converting document to new document class...
ru: Преобразую документ к новому классу документа...

en: One paragraph couldn't be converted
ru: Один абзац не может быть преобразован

en:  paragraphs couldn't be converted
ru:  абзацев не может быть преобразовано

note: problem changing class -- warn user and retain old style
en: Conversion Errors!
ru: Ошибки преобразования!

en: into chosen document class
ru: в выбранный класс документа

en: Errors loading new document class.
ru: Невозможно переключиться к новому классу документа.

en: Reverting to original document class.
ru: Возвращаюсь к оригинальному классу документа.

en: Document is read-only. No changes to layout permitted.
ru: Документ доступен только для чтения. Никакие изменения формата недопустимы.

en: Should I set some parameters to
ru: Следует ли мне установить некоторые параметры в

en: the defaults of this document class?
ru: значения по умолчанию для этого класса документов?

en: Unable to switch to new document class.
ru: Невозможно переключиться к новому классу документа.

en: LaTeX Error
ru: Ошибка LaTeX

en: LaTeX ERT
ru: режим LaTeX

en: External
ru: Внешний объект

en: External material (*)
ru: Внешний объект (*)

en: Select external material
ru: Выберите внешний объект

en: LaTeX Information
ru: Информацию о LaTeX

en: Graphics
ru: Изображение

en: Include
ru: Включить файл

en: Index
ru: Предметный указатель

en: Log
ru: Журнал

en: Build log
ru: Создать журнал сообщений

en: LaTeX log
ru: Журнал сообщений LaTeX

en: No build log file found
ru: Не найден файл сообщений

en: No LaTeX log file found
ru: Предупреждений не обнаружено.

en: Minipage
ru: Мини-страница

en: Paragraph layout set
ru: Установлено размещение абзаца

en: LyX: Paragraph Settings
ru: LyX: Настройки абзаца

en: &Close
ru: &Закрыть

note: FIXME: should be cleverer here
en: Senseless with this layout!
ru: Бессмысленно в этом формате!

en: LaTeX Preamble
ru: Преамбула LaTeX

en: Enter editor program
ru: Укажите программу для редактирования

en: Editor
ru: Редактор

en: Print
ru: Напечатать

en: PostScript files (*.ps)
ru: Файлы PostScript (*.ps)

en: Select a file to print to
ru: Выберите файл для печати

en: Cross Reference
ru: Перекрёстная ссылка

en: &Go back
ru: &Назад

en: Go back
ru: Вернуться обратно

en: &Goto
ru: &Перейти

en: Go to reference
ru: Перейти к ссылке

en: Search
ru: Поиск

en: ShowFile
ru: Показать файл

en: Spellchecker
ru: Проверка правописания

en: Spellcheck complete
ru: Проверка правописания окончена

en: Insert table
ru: Вставить таблицу

en: Thesaurus
ru: Тезаурус

en: Table of contents
ru: Содержание

en: VCLog
ru: Журнал контроля версий

en: Version control log for
ru: Журнал управления версиями для

en: Dismiss
ru: Убрать

en: Yes|Yy#y
ru: Да|Дд#д

en: No|Nn#n
ru: Нет|Нн#н

en: Cancel|^[
ru: Отменить|^[

en: OK|#O
ru: ОК|#O

en: Clear|#e
ru: Очистить

en: Done
ru: Готово

en: WARNING!
ru: ВНИМАНИЕ!

en: Close|^[
ru: Закрыть|^[

en: Text
ru: Текст

note: stack tabs
en: Copyright and Version
ru: Авторские права и версия

en: License and Warranty
ru: Лицензия и гарантии

en: Credits
ru: Благодарности

en: Key:|#K
ru: Ссылка:|#к

en: Label:|#L
ru: Метка:|#М

en: Bibliography Entry
ru: Элемент библиографии

en: Database:|#D
ru: База данных:|#Б

en: Style:|#S
ru: Стиль:|#С

en: Browse...|#B
ru: Выбрать...|#В

en: Browse...|#r
ru: Выбрать...|#В

en: Add bibliography to TOC|#A
ru: Помещать библиографию в содержание|#Б

en: BibTeX Database
ru: База данных BiBTeX

note: set up the tooltips
en: The database you want to cite from. Insert it without the default extension ".bib". If you insert it with the browser, LyX strips the extension. Several databases must be separated by a comma: "natbib, books".
ru: База данных цитируемых источников. Вставьте ее название без расширения ".bib". Если Вы воспользуйтесь обзором, LyX уберет расширение сам. Несколько баз данных должны быть разделены запятой: "natbib, books".

en: Browse your directory for BibTeX stylefiles.
ru: Укажите каталог со стилевыми файлами BibTeX.

en: The BibTeX style to use (only one allowed). Insert it without the default extension ".bst" and without path. Most of the bibstyles are stored in $TEXMF/bibtex/bst. $TEXMF is the root dir of the local TeX tree. In "View->TeX Information" you can list all installed styles.
ru: Стиль BibTeX (можно выбрать лишь один). Укажите его название без расширения ".bst" и без названия каталога. Большинство файлов стилей хранятся в каталоге $TEXMF/bibtex/bst. где $TEXMF - корневой каталог установленного TeX. Список имеющихся стилей можно просмотреть в меню "Просмотр->Информация о TeX".

en: Activate this option if you want the bibliography to appear in the Table of Contents (which doesn't happen by default).
ru: Отметьте, если хотите, чтобы библиография появилась в Содержании (по умолчанию этого не происходит).

en: Select Database
ru: Выберите базу данных

en: *.bib| BibTeX Databases (*.bib)
ru: *.bib| Базы данных BibTeX (*.bib)

en: Select BibTeX-Style
ru: Выберите стиль BibTeX

en: *.bst| BibTeX Styles (*.bst)
ru: *.bst| Стили BibTeX (*.bst)

en: Close|^[^M
ru: Закрыть|^[^M

en: Update|#Uu
ru: Обновить|#О

en: Family:|#F
ru: Семейство:|#С

en: Series:|#S
ru: Серия:|#Р

en: Shape:|#H
ru: Начертание:|#Н

en: Size:|#Z
ru: Размер:|#з

en: Misc:|#M
ru: Другие:|#Д

en: Apply|#A
ru: Применить|#П

en: Cancel|#N
ru: Отменить

en: Color:|#C
ru: Цвет:|#Ц

en: Toggle on all these|#T
ru: Переключить всё|#П

en: Language:
ru: Язык:

en: These are never toggled
ru: Не переключаются

en: These are always toggled
ru: Переключаются

en: Character Layout
ru: Стиль символов

en: Inset keys|#I
ru: Выбранные ссылки

en: Bibliography keys|#y
ru: Элементы библиографии

en: Info
ru: Текст ссылки

en: Regular Expression|#R
ru: Регулярное выражение

en: Case sensitive|#C
ru: Учитывать
    регистр

en: Previous|#P
ru: < Назад

en: Next|#N
ru: Вперёд >

en: Citation style
ru: Вид библиографических ссылок

en: Full author list|#F
ru: Полный список авторов

en: Upper case|#U
ru: Верхний регистр

en: Optional text
ru: Дополнительный текст

en: Before:|#B
ru: Перед:

en: After:|#e
ru: После:

en: Restore|#R
ru: Восстановить

note: set up the tooltip mechanism
en: Add the selected entry to the current citation reference.
ru: Добавить выбранную запись к текущей ссылке на источник.

en: Delete the selected entry from the current citation reference.
ru: Удалить выбранную запись из текущей ссылки на источник.

en: Move the selected entry upwards (in the current list).
ru: Передвинуть выбранную запись вверх (в текущем списке).

en: Move the selected entry downwards (in the current list).
ru: Передвинуть выбранную запись вниз (в текущем списке).

en: The entries which will be cited. Select them with the arrow buttons from the right browser window.
ru: Записи, на которые будут ссылки в тексте. Выберите их из правого окна обзора с помощью кнопок со стрелками.

en: All entries in the database you have loaded (via "Insert->Lists&TOC->BibTex Reference"). Move the ones you want to cite with the arrow buttons into the left browser window.
ru: Все записи в загруженной базе данных (через "Вставить->Списки и содержания->Ссылки BibTeX"). Выберите источники, которые хотите процитировать и добавьте их в левое окно с помощью кнопок со стрелками.

en: Information about the selected entry
ru: Информация о выбранном источнике

en: Here you may select how the citation label should look inside the text (Natbib).
ru: Здесь вы можете выбрать, как будет выглядеть метка ссылки (Natbib).

en: Activate if you want to print all authors in a reference with more than three authors, and not "<First Author> et al." (Natbib).
ru: Отметьте, если хотите напечатать всех авторов в цитате из более чем трёх источников, вместо "<Первый Автор> и др." (Natbib).

en: Activate if you want to print the first character of the author name as uppercase ("Van Gogh", not "van Gogh"). Useful at the beginning of sentences (Natbib).
ru: Отметьте, если хотите печатать первый символ имени автора в верхнем регистре ("Van Gogh", вместо "van Gogh"). Полезен в начале предложений (Natbib).

en: Optional text which appears before the citation reference, e.g. "see <Ref>"
ru: Необязательный текст перед ссылкой, например "см. <Ссылка>"

en: Optional text which appears after the citation reference, e.g. "pp. 12"
ru: Необязательный текст после ссылки, например "стр. 12"

en: Search your database (all fields will be searched).
ru: Поиск по базе данных (во всех полях)

en: Activate if you want to have case sensitive search: "bibtex" finds "bibtex", but not "BibTeX".
ru: Включите, чтобы не игнорировать регистр буквы во время поиска: по "bibtex" найдётся "bibtex", но не "BibTeX".

en: Activate if you want to enter Regular Expressions.
ru: Отметьте, если хотите использовать регулярные выражения.

en: Tabbed folder
ru: Папка с закладками

en: Save as Document Defaults|#v
ru: По умолчанию для документов

en: Use Class Defaults|#C
ru: Умолчания для класса

en: Paper size
ru: Размер бумаги

en: Paper size:|#P
ru: Размер
    бумаги:

en: Width:|#W
ru: Ширина:

en: Height:|#H
ru: Высота:

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Portrait|#r
ru: Портрет

en: Landscape|#L
ru: Ландшафт

en: Margins
ru: Поля

en: Custom sizes|#M
ru: Указать размер

en: Special (A4 portrait only):|#S
ru: Специально (для A4-портрет):

en: Top:|#T
ru: Сверху:

en: Bottom:|#B
ru: Снизу:

en: Inner:|#I
ru: Внутри:

en: Outer:|#u
ru: Снаружи:

en: Headheight:|#H
ru: Высота
    верха:

en: Headsep:|#d
ru: Разделитель
    верха:

en: Footskip:|#F
ru: Промежуток
    сноски:

en: Separation
ru: Разделение

en: Page cols
ru: Колонка

en: Sides
ru: Сторона

en: Fonts:|#F
ru: Шрифты:

en: Font Size:|#O
ru: Размер шрифта:

en: Class:|#l
ru: Класс:|#л

en: Page style:|#P
ru: Стиль
    страницы:

en: Spacing|#g
ru: Междустрочный
    интервал

en: Extra Options:|#X
ru: Доп. параметры:

en: Default Skip:|#u
ru: Промежуток
    между абзацами:

en: One|#n
ru: Одна

en: Two|#T
ru: Две

en: One|#e
ru: Одна

en: Two|#w
ru: Две

en: Indent|#I
ru: Отступом

en: Skip|#K
ru: Промежутком

en: Quote Style
ru: Тип кавычек

en: Encoding:|#D
ru: Кодировка:

en: Type:|#T
ru: Тип:

en: Single|#S
ru: Одинарный

en: Double|#D
ru: Двойные

en: Language:|#L
ru: Язык:

en: Float Placement:|#L
ru: Размещение плавающих объектов:|#L

en: Section number depth
ru: Глубина нумерации разделов

en: Table of contents depth
ru: Глубина содержания

en: PS Driver|#S
ru: Драйвер PS

en: Use AMS Math|#M
ru: Расширения AMS

en: Use Natbib|#N
ru: Использовать Natbib

en: Citation style|#i
ru: Стиль ссылок

en: Size|#z
ru: Размер

en: Bullet Depth
ru: Маркеры

en: Standard|#S
ru: Обычный

en: Maths|#M
ru: Математика|#М

en: Ding 1|#D
ru: Маркер 1|#1

en: Ding 2|#i
ru: Маркер 2|#2

en: Ding 3|#n
ru: Маркер 3|#3

en: Ding 4|#g
ru: Маркер 4|#4

en: Document Layout
ru: Формат документа

en:  Default | Custom | US letter | US legal | US executive | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5
ru:  По умолчанию | Нестандартный | US letter | US legal | US executive | A3 | | A4 | A5 | B3 | B4 | B5

en:  None | Small Margins | Very small Margins | Very wide Margins
ru:  Нет | Небольшие поля | Маленькие поля | Широкие поля

en:  Single | OneHalf | Double | Custom
ru:  Одинарный | Полуторный | Двойной | Другой

en:  Smallskip | Medskip | Bigskip | Length
ru:  Маленький | Средний | Большой | Указать

en:  ``text'' | ''text'' | ,,text`` | ,,text'' | ╚text╩ | ╩text╚
ru:  ``текст'' | ''текст'' | ,,текст`` | ,,текст'' | ╚текст╩ | ╩текст╚

en:  Author-year | Numerical
ru:  Автор-год | Числовой

en:  default | tiny | script | footnote | small | normal | large | Large | LARGE | huge | Huge
ru:  по умолчанию | крохотный | миниатюрный | мелкий | маленький | нормальный | большой | великий | огромный | громадный | гигантский

en: Paper
ru: Бумага

en: Language
ru: Язык

en: Extra
ru: Дополнительно

en: Bullets
ru: Маркеры

en: Your version of libXpm is older than 4.7.
    The `bullet' tab of the document dialog has been disabled
ru: У вас версия библиотеки libXpm старее чем 4.7.
    Диалоги с "пульками" будут выключены.

en: Do you want to save the current settings
ru: Хотите сохранить текущие установки

en: for the document layout as default?
ru: оформления документа как установки по умолчанию?

en: (they will be valid for any new document)
ru: (они будут действительны для любого нового документа)

en: Invalid Length (valid example: 10mm)
ru: Неверная длина (правильный пример: 10mm)

en: Status
ru: Состояние

en: Open|#O
ru: Раскрытое

en: Collapsed|#C
ru: Свернутое

en: Inlined View|#I
ru: Показывать в тексте

en: ERT Options
ru: Параметры показа режима LaTeX

en: Template|#t
ru: Шаблон

en: File|#F
ru: Файл|#Ф

en: Parameters|#P
ru: Параметры

en: Edit file|#E
ru: Редактировать|#Р

en: View result|#V
ru: Просмотреть

en: Update result|#U
ru: Обновить

en: Cancel|#C^[
ru: Отменить|^[

en: Edit external file
ru: Редактировать внешний объект

en: Directory:|#D
ru: Каталог:

en: Pattern:|#P
ru: Фильтр:

en: Filename:|#F
ru: Файл:

en: Rescan|#R#r
ru: Обновить

en: Home|#H#h
ru: Домашний

en: User1|#1
ru: Пользователь1|#1

en: User2|#2
ru: Пользователь2|#2

en: Warning! Couldn't open directory.
ru: Внимание! Невозможно открыть каталог.

en: Placement
ru: Размещение

en: Top of the page|#T
ru: Наверху страницы

en: Bottom of the page|#B
ru: Внизу страницы

en: Page of floats|#P
ru: Отдельная страница

en: Here, if possible|#i
ru: Если возможно, не перемещать

en: Here, definitely|#H
ru: Именно здесь

en: Document defaults|#D
ru: По умолчанию для документа|#П

en: Float Options
ru: Параметры плавающего объекта

en: Forked child processes|#F
ru: Порождённые процессы

en: Kill processes|#K
ru: Останавливаемые процессы

en: All ->
ru: Все ->

en: Child processes
ru: Порождённые процессы

note: Set up the tooltip mechanism
en: All currently running child processes forked by LyX.
ru: Все выполняющиеся процессы, порождённые LyX.

en: A list of all child processes to kill.
ru: Список останавливаемых процессов.

en: Add all processes to the list of processes to kill.
ru: Добавить все процессы в список останавливаемых.

en: Add the currently selected child process to the list of processes to kill.
ru: Добавить выбранный процесс в список останавливаемых.

en: Remove the currently selected item from the list of processes to kill.
ru: Удалить выбранный процесс из списка останавливаемых.

en: Subfigure|#S
ru: Вложенное изображение

en: Title|#T
ru: Заголовок

en: Angle|#A
ru: Угол

en: deg
ru: град.

en: Origin|#O
ru: Центр

en: Draft mode|#D
ru: Черновой режим

en: Rotate|#R
ru: Повернуть

en: Don't unzip, when exporting to LaTeX|#u
ru: Не распаковывать при экспорте в LaTeX

en: Output size
ru: Выходной размер

en: Original size|#O
ru: Исходный размер

en: Scale|#S
ru: Масштаб

en: Custom|#C
ru: Указать

en: Value|#V
ru: Значение

en: Width|#W
ru: Ширина

en: Height|#H
ru: Высота

en: keep Aspect ratio|#A
ru: Сохранять пропорции

en: Get LyX size|#L
ru: Размер от LyX

en: Corner coordinates (X, Y)
ru: Координаты углов (X, Y)

en: Top right  ( |#T
ru: Верхний правый (

en: Bottom left  ( |#B
ru: Левый нижний (

en: Units|#U
ru: Единицы

en: Get values from file|#G
ru: Получить значения из файла

en: Clip to bounding box|#C
ru: Обрезать по рамке

en: Additional LaTeX options|#L
ru: Дополнительные параметры LaTeX

en: Screen size
ru: Размер экрана

en: Screen display
ru: Режим показа

en: Custom|#u
ru: Выборочно

en: Default|#f
ru: По умолчанию

en: Monochrome|#M
ru: Чёрно-белый

en: Grayscale|#G
ru: Полутоновый

en: Color|#C
ru: Цветной

en: Don't display|#D
ru: Не показывать

en: Get LaTeX size|#L
ru: Размер LaTeX

note: add the different tabfolders
en: File
ru: Файл

en: LyX View
ru: Просмотр в LyX

en: LaTeX Size
ru: Размер LaTeX

en: Bounding Box
ru: Рамка

en: Extras
ru: Дополнительно

en: No %-units are allowed here.
ru: Единицы %- не поддерживаются здесь.

en: Cannot use the values from LaTeX size!
ru: Невозможно использовать значения из размеров LaTeX!

en: Invalid Length!
ru: Неверная длина!

en: Don't typeset|#D
ru: Не оформлять

en: Load|#L
ru: Загрузить

en: File name:|#F
ru: Название файла:

en: Visible space|#s
ru: Видимые пробелы

en: Verbatim|#V
ru: Буквально

en: Use input|#i
ru: Прямо здесь

en: Use include|#U
ru: С новой страницы

en: Include file
ru: Включить файл

en: Keyword|#K
ru: Ключевое слово

en: LaTeX Log
ru: Сообщения LaTeX

en: Maths Decorations & Accents
ru: Декорации и диакритические знаки

en: ()
    Both|#B
ru: ()
    Обе|#О

en: )
    Right|#R
ru: )
    Справа|#П

en: (
    Left|#L
ru: (
    Слева|#Л

en: Maths Delimiters
ru: Ограничители

en: Rows
ru: Строк

en: Columns
ru: Колонок

en: Vertical align|#V
ru: Верт. выравнивание

en: Horizontal align|#H
ru: Гор. выравнивание

en: OK
ru: ОК

en: Maths Matrix
ru: Матрица

en: Top | Center | Bottom
ru:  Кверху | По центру | Книзу

en: Close
ru: Закрыть

en: Functions
ru: Функции

en: Greek
ru: Греческий

en: Misc
ru: Другие

en: Maths Panel
ru: Мат. панель

en: Arrows
ru: Стрелки

en: Binary Ops
ru: Операции

en: Bin Relations
ru: Отношения

en: Big Operators
ru: Большие операторы

en: AMS Misc
ru: AMS, разное

en: AMS Arrows
ru: AMS, стрелки

en: AMS Relations
ru: AMS, отношения

en: AMS Negated Rel
ru: AMS, отр. отношения

en: AMS Operators
ru: AMS, операторы

en: Thin|#T
ru: Тонкий

en: Medium|#M
ru: Средний

en: Thick|#H
ru: Толстый

en: Negative|#N
ru: Отрицательный

en: Quadratin|#Q
ru: Четверной

en: 2Quadratin|#2
ru: Восьмерной

en: Maths Spacing
ru: Математический промежуток

en: Maths Styles & Fonts
ru: Математические стили и шрифты

en: Width
ru: Ширина

en: Alignment
ru: Выровнять

en: Top|#T
ru: Верх

en: Middle|#d
ru: Центр

en: Bottom|#B
ru: Низ

en: Minipage Options
ru: Настройки мини-страницы

en: Right|#R
ru: Справа

en: Left|#f
ru: Слева

en: Block|#c
ru: Оба края

en: Center|#n
ru: По центру

en: Lines
ru: Линия

en: Above|#b
ru: Над абзацем

en: Below|#E
ru: Под абзацем

en: Page breaks
ru: Разрыв страницы

en: Above|#o
ru: Перед абзацем

en: Below|#l
ru: После абзаца

en: Vertical spaces
ru: Интервал

en: Above:|#v
ru: Перед:

en: Keep|#K
ru: Сохранить

en: Below:|#w
ru: После:

en: Keep|#p
ru: Сохранить

en: Line spacing
ru: Междустрочный промежуток

en: Spacing:|#S
ru: Промежуток:|#И

en: Label Width
ru: Ширина метки:

en: Longest Label:|#g
ru: Длиннейшая метка:

en: Indent
ru: Отступ

en: No Indent|#I
ru: Без отступа

en: Paragraph Layout
ru: Формат абзаца

en: Cannot apply paragraph settings to this inset!
ru: Невозможно применить настройки абзаца к данной вкладке!

en:  None | Defskip | Smallskip | Medskip | Bigskip | VFill | Length
ru:  Нет | По умолчанию | Маленький | Средний | Большой | Верт. клей | Указать

en:  Default | Single | OneHalf | Double | Custom
ru:  По умолчанию | Одинарный | Полуторный | Двойной | Другой

en: LaTeX preamble
ru: Преамбула LaTeX

en: Save
ru: Сохранить

en: Scale & Resolution
ru: Масштаб и разрешение

en: Fonts used
ru: Используемые шрифты

en: Roman|#R
ru: Романский

en: Sans Serif|#S
ru: Рубленый

en: Typewriter|#T
ru: Машинописный

en: Encoding|#E
ru: Кодировка

en: Rescale bitmap fonts|#b
ru: Масштабировать
    растровые шрифты

en: Zoom %|#Z
ru: Масштаб %

en: Screen DPI|#D
ru: DPI экрана

en: smallest
ru: миниатюрный

en: smaller
ru: мелкий

en: larger
ru: великий

en: largest
ru: огромный

en: huger
ru: гигантский

en: Size
ru: Размер

en: Popup Fonts & Encoding
ru: Шрифты и кодировка диалоговых окон

en: Normal Font|#N
ru: Нормальный шрифт

en: Bold Font|#B
ru: Полужирный шрифт

en: Popup Encoding|#P
ru: Кодировка диалоговых окон

en: Layout & Bindings
ru: Раскладки и клав. сокращения

en: User Interface file|#U
ru: Интерфейс

en: Bind file|#f
ru: Клав. сокращения

en: Browse...|#w
ru: Выбрать...

en: Dead Keys
ru: Клавиши диакритических знаков

en: Override X Window dead-keys|#O
ru: Эмуляция диакритических клавиш

en: LyX objects|#L
ru: Объекты LyX|#L

en: Modify|#M
ru: Изменить

en: Show banner|#S
ru: Заставка при запуске

en: Auto region delete|#A
ru: При вводе удалять выделенное

en: Exit confirmation|#E
ru: Подтверждение при выходе

en: Display keyboard shortcuts|#k
ru: Показывать клав. сокращения

en: File->New asks for name|#N
ru: Название при создании файла

en: Cursor follows scrollbar|#f
ru: Двигать курсор при прокрутке

en: Dialogs iconify with main window|#i
ru: Сворачивать диалоги вместе с основным окном

en: Wheel mouse jump
ru: Коэффициент для колёсика мыши

en: Autosave interval
ru: Интервал автосохранения

en: in Monochrome|#M
ru: Монохромной

en: in Grayscale|#G
ru: Полутоновый

en: in Color|#C
ru: Цветной

en: Display Graphics
ru: Просмотр изображения

en: Spell command|#S
ru: Проверка правописания|#П

en: Use alternative language|#a
ru: Другой язык:

en: Use escape characters|#e
ru: Игнорируемые символы

en: Use personal dictionary|#d
ru: Личный словарь

en: Accept compound words|#w
ru: Допускать составные слова

en: Use input encoding|#i
ru: Входная кодировка

en: Advanced Options
ru: Продвинутые настройки

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Language Options
ru: Настройки языка

en: Package|#P
ru: Пакет

en: Default language|#l
ru: Язык по умолчанию

en: Keyboard
    map|#K
ru: Раскладка
    клавиатуры

en: 1st|#1
ru: 1-я|#1

en: 2nd|#2
ru: 2-я|#2

en: Browse...|#o
ru: Выбрать...

en: RtL support|#R
ru: Поддержка RtL

en: Auto begin|#b
ru: Автом. начинать

en: Use babel|#U
ru: Использовать
    babel

en: Mark foreign|#M
ru: Помечать иностранные

en: Auto finish|#f
ru: Автом. заканчивать

en: Global|#G
ru: Глобально

en: Command start|#s
ru: Команда начала

en: Command end|#e
ru: Команда окончания

en: All formats|#l
ru: Все форматы

en: Format|#F
ru: Формат

en: GUI name|#G
ru: Название GUI

en: Shortcut|#S
ru: Горячая
    клавиша

en: Extension|#E
ru: Расширение

en: Viewer|#V
ru: Просмотрщик

en: Add|#A
ru: Добавить

en: Delete|#D
ru: Удалить

en: All converters|#l
ru: Все преобразователи

en: From|#F
ru: Из

en: To|#T
ru: В

en: Converter|#C
ru: Преобразо-
    ватель

en: Extra flags|#E
ru: Дополнительно

en: Default path|#p
ru: Путь по умолчанию

en: Browse...
ru: Выбрать...

en: Template path|#T
ru: Путь к шаблонам

en: Temp dir|#d
ru: Временный каталог

en: Check last files|#C
ru: Проверять недавние файлы

en: Last file count|#L
ru: Кол-во недавних файлов

en: Backup path|#B
ru: Резервный каталог

en: LyXServer pipe|#S
ru: Труба сервера LyX

en: date format|#f
ru: Формат даты:

en: name
ru: название

en: adapt output
ru: адаптировать вывод

en: Printer Command and Flags
ru: Команды и флаги принтера

en: command
ru: команда

en: page range
ru: диапазон страниц

en: copies
ru: копии

en: reverse
ru: обратный порядок

en: to printer
ru: на принтер

en: file extension
ru: расширение файла

en: spool command
ru: команда печати

en: paper type
ru: тип бумаги

en: even pages
ru: чётные страницы

en: odd pages
ru: нечётные страницы

en: collated
ru: собирать

en: landscape
ru: ландшафт

en: to file
ru: в файл

en: extra options
ru: доп. параметры

en: spool printer prefix
ru: префикс названия принтера

en: paper size
ru: размер бумаги

en: Ascii line length|#A
ru: Длина текстовой строки

en: TeX encoding|#T
ru: Кодировка TeX:

en: Default paper size|#p
ru: Размер бумаги

en: Outside code interaction
ru: Взаимодействие с внешним кодом

en: ascii roff|#r
ru: простой текст roff|#r

en: DVI paper option|#D
ru: Размер бумаги DVI

en: Autoreset Class Options on change|#u
ru: Автосброс параметров класса при изменении

en: Preferences
ru: Настройки

en: Look & Feel
ru: Внешний вид

en: Lang Opts
ru: Язык

en: Conversion
ru: Преобразования

en: Inputs
ru: Ввод

en: Outputs
ru: Вывод

en: Screen Fonts
ru: Экранные шрифты

en: Colors
ru: Цвета

en: Formats
ru: Форматы

en: Converters
ru: Преобразователи

en: Paths
ru: Пути

en: Printer
ru: Принтер

en: Spell checker
ru: Проверка правописания

en: LyX objects that can be assigned a color.
ru: Объекты LyX, цвет которых может быть изменён.

en: Modify the LyX object's color. Note: you must then "Apply" the change.
ru: Изменить цвет объекта LyX. Помните: вы должны нажать "Применить" для вступления изменений в силу.

en: Find a new color.
ru: Изменение цвета.

en: Toggle between RGB and HSV color spaces.
ru: Переключиться между цветовыми пространствами RGB и HSV.

en: GUI background
ru: Фон GUI

en: GUI text
ru: Текст GUI

en: GUI selection
ru: Выделенная область в GUI

en: GUI pointer
ru: Курсор мыши в GUI

en: All the currently defined converters known to LyX.
ru: Все преобразователи, известные LyX на текущий момент.

en: Convert "from" this format
ru: Преобразовывать "из" этого формата

en: Convert "to" this format
ru: Преобразовывать "в" этот формат

en: The conversion command. $$i is the input file name, $$b is the file name without its extension and $$o is the name of the output file.
ru: Команда преобразования. $$i -- название входного файла, $$b -- название файла без расширенияи $$o -- это название выходного файла

en: Extra information for the Converter class, whether and how to parse the result, and various other things.
ru: Дополнительная информация для класса конвертора, где и как обрабатывать результат и различные другие вещи.

en: Remove the current converter from the list of available converters. Note: you must then "Apply" the change.
ru: Удаляет текущий преобразователь из списка доступных преобразователей. Помните: вы должны нажать "Применить" для вступления изменений в силу.

en: Add
ru: Добавить

en: Add the current converter to the list of available converters. Note: you must then "Apply" the change.
ru: Добавляет текущий преобразователь к списку доступных преобразователей. Помните: вы должны нажать "Применить" для вступления изменений в силу.

en: Modify the contents of the current converter. Note: you must then "Apply" the change.
ru: Изменить содержимое текущего преобразователя. Помните: вы должны нажать "Применить" для вступления изменений в силу.

en: All the currently defined formats known to LyX.
ru: Все форматы, известные LyX и определённые в настоящее время.

en: The format identifier.
ru: Идентификатор формата.

en: The format name as it will appear in the menus.
ru: Название формата, как оно будет показываться в меню.

en: The keyboard accelerator. Use a letter in the GUI name. Case sensitive.
ru: Горячая клавиша. Используйте букву в имени графического интерфейса. Чувствительна к регистру.

en: Used to recognize the file. E.g., ps, pdf, tex.
ru: Используется для распознавания типа файла. Например ps, pdf, tex.

en: The command used to launch the viewer application.
ru: Команда, используемая для запуска программы просмотра

en: Remove the current format from the list of available formats. Note: you must then "Apply" the change.
ru: Удаляет текущий формат из списка доступных форматов. Помните: вы должны нажать "Применить", чтобы изменения вступили в силу.

en: Add the current format to the list of available formats. Note: you must then "Apply" the change.
ru: Добавляет текущий формат к списку доступных форматов. Помните: вы должны нажать "Применить", чтобы изменения вступили в силу.

en: Modify the contents of the current format. Note: you must then "Apply" the change.
ru: Изменяет содержимое текущего формата. Помните: вы должны нажать "Применить" для того, чтобы изменения вступили в силу.

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
ru: Невозможно удалить формат, используемый преобразователем. Удалите сначала преобразователь.

en: Sys Bind|#S#s
ru: Системный

en: User Bind|#U#u
ru: Пользователя

en: Bind file
ru: Файл клавиатурных сокращений

en: Sys UI|#S#s
ru: Системный

en: User UI|#U#u
ru: Пользователя

en: UI file
ru: UI-файл

en: Key maps|#K#k
ru: Раскладки клавиатуры|#к

en: Keyboard map
ru: Раскладка клавиатуры

en:  default | US letter | US legal | US executive | A3 | A4 | A5 | B5
ru:  по умолчанию | US letter | US legal | US executive | A3 | A4 | A5 | B5

en: Default path
ru: Путь по умолчанию

en: Template path
ru: Путь к шаблонам

en: Temp dir
ru: Временный каталог

en: User|#U#u
ru: Пользователь

en: Lastfiles
ru: Недавние файлы

en: Backup path
ru: Резервный каталог

en: LyX Server pipes
ru: Трубы сервера LyX

en: Fonts must be positive!
ru: Размер должен быть положительным!

en: Fonts must be input in the order tiny > script> footnote > small > normal > large > larger > largest > huge > huger.
ru:  Шрифты должны быть введены в следующем порядке  крохотный > миниатюрный > мелкий > маленький > нормальный > большой > великий > огромный > громадный > гигантский.

en: Personal dictionary
ru: Личный словарь

en: Printer|#P
ru: Принтер|#П

en: All Pages|#G
ru: Все страницы

en: Only Odd Pages|#O
ru: Нечётные страницы

en: Only Even Pages|#E
ru: Чётные страницы

en: Normal Order|#N
ru: Нормальный

en: Reverse Order|#R
ru: Обратный

en: Pages:
ru: Стр. от:

en: Count:
ru: Количество:

en: Collated|#C
ru: Собирать

en: to
ru: до

en: Order
ru: Порядок

en: Copies
ru: Копии

en: Print to
ru: Печатать в

en: Buffer|#B
ru: Документ

en: Update|#U
ru: Обновить

en: Sort|#S
ru: Упорядочить

en: Name:|#N
ru: Название:

en: Ref:
ru: Выбранная
    ссылка:

en: Reference type|#R
ru: Тип ссылки

en: Goto reference|#G
ru: Перейти к ссылке

en: Reference
ru: Перекрёстная ссылка

en: *** No labels found in document ***
ru: *** В документе нет меток ***

en: Find|#n
ru: Найти|#Н

en: Replace with|#W
ru: Заменить на

en: Forwards >|#F^s
ru: Вперёд >|^s

en:  < Backwards|#B^r
ru:  < Назад|^r

en: Replace|#R#r
ru: Заменить

en: Case sensitive|#s#S
ru: Учитывать
    регистр

en: Match word|#M#m
ru: Слова целиком|#ц

en: Replace All|#A#a
ru: Заменить всё|#в

en: LyX: Find and Replace
ru: LyX: Найти и заменить

en: Export format|#E
ru: Формат экспорта

en: Command|#C
ru: Команда

en: Send document to command
ru: Переслать документ в команду

note: Set up the tooltip mechanism
en: Export the buffer to this format before running the command below on it.
ru: Экспортировать документ в указанный формат перед запуском команды над ним.

en: Run this command on the buffer exported to the chosen format. $$FName will be replaced by the name of this file.
ru: Выполнить эту команду над документом, экспортированным в выбранный формат. $$FName будет заменён именем файла экспорта.

en: Replace
ru: Заменить на

en: Suggestions
ru: Варианты

en: Spellchecker Options...|#O
ru: Параметры правописания...|#П

en: Start spellchecking|#S
ru: Проверить правописание|#р

en: Insert in personal dictionary|#I
ru: Добавить в личный словарь|#Д

en: Ignore word|#g
ru: Пропустить слово|#и

en: Accept word in this session|#A
ru: Пропускать слово|#а

en: Stop spellchecking|#T
ru: Остановить проверку|#С

en: Close Spellchecker|#C^[
ru: Закончить проверку

en: Replace word|#R
ru: Заменить слово|#З

en: LyX: Spellchecker
ru: LyX: Проверка правописания

en: Append Column|#A
ru: Вставить колонку

en: Delete Column|#O
ru: Удалить колонку

en: Append Row|#p
ru: Вставить строку

en: Delete Row|#w
ru: Удалить строку

en: Set Borders|#S
ru: Вставить рамку

en: Unset Borders|#U
ru: Убрать рамку

en: Longtable|#L
ru: Длинная
    таблица

en: Rotate 90╟|#9
ru: Повернуть
    на 90╟

en: Spec. Table
ru: Дополнительно

en: Fixed Width
ru: Фиксированная
    ширина:

en: Borders
ru: Линия

en: H. Alignment
ru: Гориз. выравнивание

en: Special column
ru: Дополнительные параметры

en: Top|#t
ru: Сверху

en: Bottom|#b
ru: Снизу

en: Left|#l
ru: Слева

en: Right|#r
ru: Справа

en: Left|#e
ru: Слева

en: Right|#i
ru: Справа

en: Center|#c
ru: По центру

en: Top|#p
ru: Кверху

en: Bottom|#o
ru: Книзу

en: LaTeX Argument|#A
ru: Аргументы для LaTeX

en: V. Alignment
ru: Верт. выравнивание

en: Special Cell
ru: Дополнительно

en: Special Multicolumn
ru: Многоколоночное

en: Multicolumn|#M
ru: Многоколоночная

en: Use Minipage|#s
ru: Мини-страница

en: On
ru: Вкл

en: Page break on the current row|#B
ru: Разрыв страницы на текущей строке

en: Header
ru: Шапка

en: First Header
ru: Первая шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Last Footer
ru: Последний подвал

en: Is Empty
ru: Пуст

en: Border Above
ru: Линия сверху

en: Border Below
ru: Линия снизу

en: Contents
ru: Содержит

en: Tabular Layout
ru: Формат таблицы

en: Tabular
ru: Таблица

en: Column/Row
ru: Колонка/Строка

en: Cell
ru: Ячейка

en: LongTable
ru: Длинная таблица

en: Wrong Cursor position, updated window
ru: Неверная позиция курсора, окно обновлено.

en: Columns
ru: Колонок

en: Insert Tabular
ru: Вставить таблицу

en: LaTeX Classes|#C
ru: Классы LaTeX

en: LaTeX Styles|#S
ru: Стили LaTeX

en: BibTeX Styles|#B
ru: Стили BibTeX

en: Rescan|#R
ru: Обновить

en: View|#V
ru: Просмотреть

en: Show Path|#P
ru: Показать путь

en: Run Texhash|#T
ru: Запустить Texhash

note: set up the tooltips
en: Runs the script "TexFiles.sh" to build new file lists.
ru: Запускает скрипт "TexFiles.sh" чтобы создать новые списки файлов.

en: Shows the contents of the marked file. Only possible in full path mode.
ru: Показывает содержимое отмеченного файла. Это возможно только в том случае, если файлы показываются с полным путём.

en: Runs the script "texhash" which builds the a new LaTeX tree. Needed if you install a new TeX class or style. To execute it, you need the write permissions for the tex-dirs, often /var/lib/texmf and other.
ru: Выполняет скрипт "texhash", который строит новое дерево LaTeX. Требуется если вы установили новый класс или стиль для TeX'а. Чтобы выполнить его, вам требуются права на запись в каталоги TeX'а, например /var/lib/texmf и другие.

en: View full path or only file name. Full path is needed to view the contents of a file.
ru: Показывать полный путь или только название файла. Полный путь требуется для просмотра содержимого файла.

en: Shows the installed LaTeX Document classes. Remember, that these classes are only available in LyX if a corresponding LyX layout file exists!
ru: Показывает установленные классы документов LaTeX. Запомните, что эти классы доступны в LyX'е, если существует соответствующий форматный файл LyX'а.

en: Shows the installed LaTeX style files, which are available in LyX by default, like "babel" or through \usepackage{<the stylefile>} in LaTeX preamble.
ru: Показывает установленные стилевые файлы LaTeX'а, которые доступны в LyX'е по умолчанию, как "babel" или через \usepackage{<название стилевого файла>} в преамбуле LaTeX.

en: Shows the installed style files for BibTeX. They can be loaded through insert->Lists&Toc->BibTeX Reference->Style.
ru: Показывает установленные стилевые файлы для BibTeX. Они могут быть загружены через Вставить->Списки и содержания->Ссылки BibTeX->Стиль.

en: Replace|^R
ru: Заменить
    на

en: Close|^C
ru: Закрыть|^C

en: Entry :
ru: Вхождение:

en: Selection :
ru: выделенная область

en: Meanings|#M
ru: Значение

en: LyX: Thesaurus
ru: LyX: Тезаурус

en: Type|#T
ru: Тип:

en: Table of Contents
ru: Содержание

en: *** No Lists ***
ru: *** Нет списка ***

en: URL|#U
ru: URL:|#U

en: Name|#N
ru: Название:

en: HTML type|#H
ru: Тип HTML|#H

en: Url
ru: Url:

en: Version Control Log
ru: Журнал управления версиями

en: ERROR!  Unable to print!
ru: ОШИБКА! Невозможно распечатать!

en: Check 'range of pages'!
ru: Проверьте 'диапазон страниц'!

en: More
ru: Больше

en: No Table of contents%i
ru: Нет содержания%i

en: The absolute path is required.
ru: Требуется абсолютный путь.

en: Directory does not exist.
ru: Каталог не существует.

en: Cannot write to this directory.
ru: Ошибка записи в этот каталог.

en: Cannot read this directory.
ru: Ошибка чтения этого каталога.

en: No file input.
ru: Нет входного файла.

en: A file is required, not a directory.
ru: Требуется файл, а не каталог.

en: Cannot write to this file.
ru: Ошибка записи в этот файл.

en: Cannot read from this directory.
ru: Ошибка чтения из этого каталога.

en: File does not exist.
ru: Файл не существует.

en: Cannot read from this file.
ru: Ошибка чтения из этого файла.

en: Importing
ru: Импортирование

en: Cannot import file
ru: Не могу импортировать файл

en: No information for importing from
ru: Нет информации для импортирования из

note: we are done
en: imported.
ru: импортирован.

en: BibTeX Generated References
ru: Ссылки, сгенерированные через BibTeX

en: Opened inset
ru: Открытая вкладка

en: Opened Caption Inset
ru: Открытая вкладка подписи

en: Float
ru: Плавающий объект

en: Opened error
ru: Ошибка открытия

en: Opened ERT Inset
ru: Открытая вкладка режима LaTeX

en: Impossible Operation!
ru: Недопустимая операция!

en: Not permitted to change font-types inside ERT-insets!
ru: Не разрешено изменять тип шрифта внутри вкладки режима LaTeX!

en: Sorry.
ru: Извините.

en: ERT
ru: LaTeX

en: float:
ru: плавающий объект:

en: Opened Float Inset
ru: Открытая вкладка плавающего объекта

en: float:
ru: плавающий объект:

en: ERROR: Nonexistent float type!
ru: ОШИБКА: Плавающий объект несуществующего типа!

en: List of
ru: Список

en: foot
ru: сноска

en: Opened Footnote Inset
ru: Открытая вкладка сноски

en: Waiting for draw request to start loading...
ru: Ожидание запроса на отрисовку для начала загрузки...

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Converting to loadable format...
ru: Преобразование в приемлемый формат...

en: Loaded. Scaling etc...
ru: Загружен. Масштабируем и т.д...

en: No file found!
ru: Файл не найден!

en: Error loading file into memory
ru: Ошибка загрузки файла в память

en: Error converting to loadable format
ru: Ошибка при преобразовании в приемлемый формат

en: Error scaling etc
ru: Ошибка масштабирования и т.д.

en: No image
ru: Нет изображения

en: Loaded but not displaying
ru: Загружено, но не показывается

en: Cannot copy file
ru: Невозможно скопировать файл

en: into tempdir
ru: во временный каталог

note: No graphics in ascii output. Possible to use gifscii to convert images to ascii approximation. 1. Convert file to ascii using gifscii 2. Read ascii output file and add it to the output stream. at least we send the filename
en: Graphic file:
ru: Файл изображения:

en: Input
ru: Вставить файл

en: Verbatim Input
ru: Буквальная вставка файла

en: Verbatim Input*
ru: Буквальная вставка* файла

en: Idx
ru: Ключевое слово

en: Enter label:
ru: Введите метку:

en: list
ru: список

en: Opened List Inset
ru: Открытый список вкладок

en: margin
ru: примечание на полях

en: Opened Marginal Note Inset
ru: Открытая вкладка примечания на полях

en: minipage
ru: мини-страница

en: Opened Minipage Inset
ru: Открытая вкладка мини-страницы

en: note
ru: Заметка

en: Opened Note Inset
ru: Открытая вкладка примечания

en: Parent:
ru: Родительский:

en: Standard
ru: Обычный

en: Ref:
ru: Ссылка:

en: Page Number
ru: Номер страницы

en: Page:
ru: Стр. от:

en: Textual Page Number
ru: Текстовый номер страницы

en: TextPage:
ru: ТекстСтр.:

en: Standard+Textual Page
ru: Обычный+Текстовый номер страницы

en: Ref+Text:
ru: Ссылка+Текст:

en: PrettyRef
ru: Красивая ссылка

en: PrettyRef:
ru: Красивая ссылка:

en: Opened Tabular Inset
ru: Открытая табличная вкладка

en: Multicolumns can only be horizontally.
ru: Многоколоночность может быть только горизонтальной.

en: Opened Text Inset
ru: Открытая текстовая вкладка

en: Impossible operation
ru: Недопустимая операция

en: Cannot include more than one paragraph!
ru: Ячейка таблицы не может содержать более одного абзаца!

en: Error : LatexType Command not allowed here.
ru: Ошибка : Команды LaTeXType не поддерживаются здесь.

en: theorem
ru: теорема

en: Opened Theorem Inset
ru: Открытая вкладка теоремы

en: Unknown toc list
ru: Неизвестный тип списка toc

en: Url:
ru: URL:

en: HtmlUrl:
ru: HtmlURL:

en:    options:
ru:    параметры:

en: English
ru: Английский

en: LaTeX run number
ru: Проход LaTeX номер

en: Running MakeIndex.
ru: Выполняю MakeIndex.

en: Running BibTeX.
ru: Выполняю BibTeX.

en: none
ru: ничего

en: black
ru: Чёрный

en: white
ru: Белый

en: red
ru: Красный

en: green
ru: Зелёный

en: blue
ru: Голубой

en: cyan
ru: Синий

en: magenta
ru: Пурпурный

en: yellow
ru: Жёлтый

en: cursor
ru: Курсор

en: background
ru: Фон

en: text
ru: Текст

en: selection
ru: Выделенная область

en: latex text
ru: Команды LaTeX

en: note background
ru: Фон заметки

en: depth bar
ru: Полоска уровня окруженияя

en: language
ru: Отметка другого языка

en: command inset
ru: Вкладка команд

en: command inset background
ru: Фон вкладки команд

en: command inset frame
ru: Рамка вкладки команд

en: special character
ru: Специальный символ

en: math
ru: Математические формулы

en: math background
ru: Фон матем. формулы

en: graphics background
ru: Фон изображения

en: Math macro background
ru: Фон матем. макросов

en: math frame
ru: Рамка матем. режима

en: math cursor
ru: Курсор в матем. режиме

en: math line
ru: Математическая строка

en: caption frame
ru: Рамка подписи

en: collapsable inset text
ru: Текст сворачиваемой вкладки

en: collapsable inset frame
ru: Рамка сворачиваемой вкладки

en: inset background
ru: Фон вкладки

en: inset frame
ru: Рамка вкладки

en: LaTeX error
ru: Ошибка LaTeX

en: end-of-line marker
ru: Маркер конца строки

en: appendix line
ru: Линия, отделяющая приложение

en: added space markers
ru: Маркеры дополнительного пространства

en: top/bottom line
ru: Верхняя/нижняя линия

en: tabular line
ru: Линии таблиц

en: tabular on/off line
ru: Включена/выключена строка таблицы

en: bottom area
ru: Нижняя область

en: page break
ru: Разрыв страниц

en: top of button
ru: Верх кнопки

en: bottom of button
ru: Низ кнопки

en: left of button
ru: Левый край кнопки

en: right of button
ru: Правый край кнопки

en: button background
ru: Фон кнопок

en: inherit
ru: наследовать

en: ignore
ru: игнорировать

en: Insert appendix
ru: Вставить приложение

en: Describe command
ru: Пояснить команду

en: Select previous char
ru: Выбрать предыдущий символ

en: Insert bibtex
ru: Вставить ссылку bibtex

en: Build program
ru: Создать программу

en: Autosave
ru: Автосохранение

en: Go to beginning of document
ru: Перейти к началу документа

en: Select to beginning of document
ru: Выделить до начала документа

en: Check TeX
ru: Проверить TeX

en: Go to end of document
ru: Перейти в конец документа

en: Select to end of document
ru: Выделить до конца документа

en: Export to
ru: Экспорт в

en: Import document
ru: Импортировать документ

en: Get the printer parameters
ru: Получить параметры принтера

en: New document
ru: Создать документ

en: New document from template
ru: Создать документ по шаблону

en: Revert to saved
ru: Вернуться к сохранённому

en: Switch to an open document
ru: Выделить до конца документа

en: Toggle read-only
ru: Переключить режим "только для чтения"

en: Update
ru: Обновить

en: View
ru: Просмотр

en: Save As
ru: Сохранить как

en: Go one char back
ru: Перейти на один символ назад

en: Go one char forward
ru: Перейти на один символ вперёд

en: Insert citation
ru: Вставить ссылку

en: Execute command
ru: Выполнить команду

en: Decrement environment depth
ru: Уменьшить уровень окружения

en: Increment environment depth
ru: Увеличить уровень окружения

en: Insert ... dots
ru: Вставить ... многоточие

en: Go down
ru: Перейти вниз

en: Select next line
ru: Выделить следующую строку

en: Choose Paragraph Environment
ru: Выбрать установки абзаца

en: Insert end of sentence period
ru: Вставить точку окончания предложения

en: Go to next error
ru: Перейти к следующей ошибке

en: Remove all error boxes
ru: Удалить все сообщения об ошибках

en: Insert a new ERT Inset
ru: Вставить вкладку режима LaTeX

en: Insert a new external inset
ru: Вставить новую внешнюю вкладку

en: Insert Graphics
ru: Вставить изображение

en: Insert ASCII files as lines
ru: Вставить строки отдельными абзацами

en: Insert ASCII file as a paragraph
ru: Вставить с авторазбиением на абзацы

en: Open a file
ru: Открыть файл

en: Find & Replace
ru: Найти и заменить

en: Toggle bold
ru: Переключить полужирный

en: Toggle code style
ru: Переключить стиль кода

en: Default font style
ru: Стиль шрифта по умолчанию

en: Toggle emphasize
ru: Переключить выделительный шрифт

en: Toggle user defined style
ru: Переключить стиль шрифта

en: Toggle noun style
ru: Переключить капитель

en: Toggle roman font style
ru: Переключить шрифт Романский

en: Toggle sans font style
ru: Переключить шрифт Рубленый

en: Toggle fraktur font style
ru: Переключить шрифт Фрактур

en: Toggle italic font style
ru: Переключить курсивный шрифт

en: Set font size
ru: Установить размер шрифта

en: Show font state
ru: Показать статус шрифта

en: Toggle font underline
ru: Переключить подчёркивание

en: Insert Footnote
ru: Вставить сноску

en: Select next char
ru: Выделить следующий символ

en: Insert horizontal fill
ru: Вставить горизонтальное заполнение

en: Open a Help file
ru: Открыть файл помощи

en: Insert hyphenation point
ru: Вставить мягкий перенос

en: Insert ligature break
ru: Вставить разрыв лигатуры

en: Insert index item
ru: Вставить вхождение слова в предметный указатель

en: Insert last index item
ru: Вставить вхождение слова перед курсором в предметный указатель

en: Insert index list
ru: Вставить предметный указатель

en: Turn off keymap
ru: Отключить раскладку клавиатуры

en: Use primary keymap
ru: Использовать первичную раскладку

en: Use secondary keymap
ru: Использовать вторичную раскладку

en: Toggle keymap
ru: Переключить раскладку

en: Insert Label
ru: Вставить метку

en: Change language
ru: Изменить язык

en: View LaTeX log
ru: Просмотреть журнал сообщений LaTeX

en: Copy paragraph environment type
ru: Запомнить тип окружения абзаца

en: Paste paragraph environment type
ru: Вставить тип окружения абзаца

en: Open the tabular layout
ru: Открыть свойства таблицы

en: Go to beginning of line
ru: Перейти к началу строки

en: Select to beginning of line
ru: Выделить до начала строки

en: Go to end of line
ru: Перейти к концу строки

en: Select to end of line
ru: Выделить до конца строки

en: Exit
ru: Выйти

en: Insert Marginalnote
ru: Вставить примечание на полях

en: Math Greek
ru: Греческий математический

en: Insert math symbol
ru: Вставить математический символ

en: Math mode
ru: Математический режим

en: toggle inset
ru: переключить вкладку

en: Go one paragraph down
ru: Перейти на абзац вниз

en: Select next paragraph
ru: Выделить следующий абзац

en: Go to paragraph
ru: Перейти к абзацу

en: Go one paragraph up
ru: Перейти на один абзац вверх

en: Select previous paragraph
ru: Выделить предыдущий абзац

en: Edit Preferences
ru: Редактировать настройки

en: Save Preferences
ru: Сохранить настройки

en: Insert protected space
ru: Вставить неразрывный пробел

en: Insert quote
ru: Вставить кавычку

en: Reconfigure
ru: Переконфигурировать

en: Insert cross reference
ru: Вставить перекрёстную ссылку

en: Scroll inset
ru: прокрутка вкладки

en: Insert Table
ru: Вставить таблицу

en: Tabular Features
ru: Свойства таблицы

en: Insert a new Tabular Inset
ru: Вставить вкладку таблицы

en: Open thesaurus
ru: Открыть тезаурус

en: Insert table of contents
ru: Вставить Содержание

en: View table of contents
ru: Просмотреть Содержание

en: Toggle cursor does/doesn't follow the scrollbar
ru: Переключить следование курсора за полосой прокрутки

en: Register document under version control
ru: Зарегистрировать документ в системе контроля версий

en: Show message in minibuffer
ru: Показывать сообщения в мини-буфере

en: Push old message and show this one in minibuffer
ru: Запихнуть старое сообщение и показать его в мини-буфере

en: Pop old message and show it in the minibuffer
ru: Вынуть старое сообщение и показать его в мини-буфере

en: Display information about LyX
ru: Показать информацию о LyX

en: Display information about the TeX installation
ru: Показать информацию о установке TeX

en: Show the processes forked by LyX
ru: Показать процессы, запущенные LyX'ом

en: Kill the forked process with this PID
ru: Убить запущенные процессы с указанным PID

en: No description available!
ru: Нет описания!

en: Save failed. Rename and try again?
ru: Сохранить не удалось. Переименовать и попытаться ещё раз?

en: (If not, document is not saved.)
ru: (Если нет, документ не будет сохранен.)

en: Choose a filename to save document as
ru: Выберите название файла, под которым сохранить документ

en: Templates|#T#t
ru: Шаблоны

en: *.lyx|LyX Documents (*.lyx)
ru: *.lyx|Документы LyX (*.lyx)

en: Same name as document already has:
ru: Документ с таким именем уже существует:

en: Save anyway?
ru: Всё равно сохранять?

en: Another document with same name open!
ru: Другой документ с таким же именем уже открыт!

en: Replace with current document?
ru: Заменить на текущий документ?

en: Document renamed to '
ru: Документ переименован в '

en: ', but not saved...
ru: ', но не сохранен...

en: Document already exists:
ru: Документ уже существует:

en: Replace file?
ru: Заменить файл?

en: Document could not be saved!
ru: Документ не может быть сохранён!

en: Holding the old name.
ru: Оставляем старое название

en: Chktex does not work with SGML derived documents.
ru: Chktex не работает с документами, наследованными от SGML.

en: No warnings found.
ru: Предупреждений не обнаружено.

en: One warning found.
ru: Обнаружено одно предупреждение.

en: Use `Navigate->Error' to find it.
ru: Используйте 'Перейти->Перейти к следующей ошибке' для поиска.

en:  warnings found.
ru:  предупреждений найдено.

en: Use `Navigate->Error' to find them.
ru: Используйте 'Правка->Перейти к следующей ошибке' для их поиска.

en: Chktex run successfully
ru: Chktex закончил работу успешно

en: It seems chktex does not work.
ru: Судя по всему, chktex не работает.

en: Autosaving current document...
ru: Автосохранение текущего документа...

en: Autosave failed!
ru: Автосохранение не удалось!

en: Select file to insert
ru: Выберите файл для вставки

en: Error! Specified file is unreadable:
ru: Ошибка! Указанный файл не удаётся прочитать:

en: Error! Cannot open specified file:
ru: Ошибка открытия указанного файла:

en: Enter new label to insert:
ru: Введите название новой метки:

en: Running configure...
ru: Выполняю конфигурирование...

en: Reloading configuration...
ru: Перезагружаю конфигурацию...

en: The system has been reconfigured.
ru: Система была переконфигурирована.

en: You need to restart LyX to make use of any
ru: Вам стоит перезапустить LyX для использования всех

en: updated document class specifications.
ru: обновлённых спецификаций классов документов.

en: Sorry!
ru: Извините.

en: You cannot replace a single space, nor an empty character.
ru: Вы не можете заменять ни одиночный пробел, ни пустой символ.

en: Sans serif
ru: Рубленый

en: Symbol
ru: Символ

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Smallcaps
ru: Капитель

en: Off
ru: Выкл

en: Toggle
ru: Переключить

en: Emphasis
ru: Выделительный шрифт

en: Underline
ru: Подчёркнутый

en: Noun
ru: Капитель

en: Language:
ru: Язык:

en:   Number
ru:   Номер

en: Unknown function.
ru: Неизвестная функция.

en: Nothing to do
ru: Выполнять нечего

en: Unknown action
ru: Неизвестная команда

note: the default error message if we disable the command
en: Command disabled
ru: Команда отключена

note: no
en: Document is read-only
ru: Документ доступен только для чтения

note: no
en: Command not allowed without any document open
ru: Команда недопустима без открытых документов

en: Unknown function (
ru: Неизвестная функция (

en: Saving document
ru: Сохраняю документ

en: Missing argument
ru: Отсутствует аргумент

en: Opening help file
ru: Открываю файл помощи

en: Push-toolbar needs argument > 0
ru: Push-панель требует аргумент > 0

en: Usage: toolbar-add-to <LyX command>
ru: Синтаксис: toolbar-add-to <команда LyX>

en: This is only allowed in math mode!
ru: Это допустимо только в математическом режиме!

en: Opening child document
ru: Открываю подчинённый документ

en: Syntax: set-color <lyx_name> <x11_name>
ru: Синтакс: set-color <lyx_name> <x11_name>

en: Set-color "
ru: Установка цвета "

en: " failed - color is undefined or may not be redefined
ru: " не удалась -- цвет не определён или не может быть переопределён.

en: Enter filename for new document
ru: Введите название файла для нового документа

en: Do you want to close that document now?
    ('No' will just switch to the open version)
ru: Вы хотите закрыть этот документ сейчас?
    ('Нет' просто переключит к открытой версии)

en: File already exists:
ru: Файл уже присутствует:

en: Do you want to open the document?
ru: Вы хотите открыть документ?

en: Opening  document
ru: Открываю документ

en: opened.
ru: открыт.

en: Select template file
ru: Выберите файл шаблона

en: Select document to open
ru: Выберите документ для открытия

en: No such file
ru: Нет такого файла

en: Start a new document with this filename ?
ru: Создать новый документ с таким названием?

en: Canceled
ru: Отменено

en: Opening document
ru: Открываю документ

en: Could not open document
ru: Ошибка открытия документа

en: Select
ru: Выберите

en:  file to import
ru:  файл для импорта

en: A document by the name
ru: Документ с названием

en: already exists. Overwrite?
ru: уже существует. Перезаписывать?

en: Welcome to LyX!
ru: Добро пожаловать в LyX!

en:  (Changed)
ru:  (Изменено)

note: this is a hack
en: * No document open *
ru: * Нет открытых документов *

en: Wrong command line option `
ru: Неправильный параметр командной строки `

en: '. Exiting.
ru: '. Выхожу.

en: Warning: could not determine path of binary.
ru: Предупреждение: не удаётся определить путь к исполняемому файлу.

en: If you have problems, try starting LyX with an absolute path.
ru: Если у вас есть возникли проблемы, попытайтесь запустить LyX с полным путём.

en: LYX_DIR_12x environment variable no good.
ru: Переменная окружения LYX_DIR_12 содержит неверное значение.

en: System directory set to:
ru: Системный каталог установлен в:

en: LyX Warning! Couldn't determine system directory.
ru: Внимание! Невозможно определить системный каталог.

en: Try the '-sysdir' command line parameter or
ru: Попытайтесь запустить с параметром '-sysdir' или

en: set the environment variable LYX_DIR_12x to the LyX system directory
ru: установите переменную окружения LYX_DIR_12x на системный каталог LyX

en: containing the file `chkconfig.ltx'.
ru: содержащую файл `chkconfig.ltx'.

en: Using built-in default
ru: Использую встроенные установки

en:  but expect problems.
ru:  но возможны проблемы.

en: Expect problems.
ru: Ждите проблем.

en: You have specified an invalid LyX directory.
ru: Вы указали неверный LyX-каталог.

en: It is needed to keep your own configuration.
ru: Его необходимо создать для хранения Ваших личных настроек.

en: Should I try to set it up for you (recommended)?
ru: Попытаться мне это сделать за Вас (рекомендуется)?

en: Running without personal LyX directory.
ru: Работаю без персонального LyX-каталога.

note: Tell the user what is going on
en: LyX: Creating directory
ru: LyX: создаю каталог

en:  and running configure...
ru:  и запускаю конфигурирование...

en: Failed. Will use
ru: Неудача. Буду использовать

en:  instead.
ru:  вместо этого.

en: Done!
ru: Готово!

en: LyX Warning!
ru: Внимание!

en: Error while reading
ru: Ошибка во время чтения

en: Using built-in defaults.
ru: Использую встроенные установки.

en: Setting debug level to
ru: Устанавливаю уровень отладки в

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       try to set user directory to dir
    	-sysdir dir        try to set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-version        summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
ru: Запуск: lyx [ ключи командной строки ] [ название_файла.lyx ... ]
    Возможные ключи (будьте внимательны к регистру букв):
    	-help              данная подсказка
    	-userdir dir       попробовать установить каталог пользователя в dir
    	-sysdir dir        попробовать установить системный каталог в dir
    	-geometry WxH+X+Y  установить размер главного окна при запуске
    	-dbg feature[,feature]...
                      выбор режимов отладки
                      Запустите `lyx -dbg' чтобы увидеть список режимов
    	-x [--execute] команда
                      выполнить указанную команду lyx.
    	-e [--export] формат
                      экспортировать файл в указанный формат.
    	-i [--import] формат файл
                      импортировать заданный файл в указанном формата
    Более подробное описание командной строки можно найти в документации (man).

en: List of supported debug flags:
ru: Список поддерживаемых флагов отладки:

en: Missing directory for -sysdir switch!
ru: Отсутствует каталог для ключа -sysdir!

en: Missing directory for -userdir switch!
ru: Отсутствует каталог для ключа -userdir!

en: Missing command string after  -x switch!
ru: Отсутствует строка команды после ключа -x!

en: Missing file type [eg latex, ps...] after
ru: Пропущен тип файла [например latex, ps...] после

en:  switch!
ru:  ключа!

en: Missing filename for --import
ru: Не указано название файла для --import

en: Missing type [eg latex, ps...] after
ru: Пропущен тип [например latex, ps...] после

en: The font encoding used for the LaTeX2e fontenc package. T1 is highly recommended for non-English languages.
ru: Кодировка символов, используемая пакетом fontenc LaTeX. Для всех языков, кроме английского, особенно рекомендуется кодировка T1.

en: The default printer to print on. If none is specified, LyX will use the environment variable PRINTER.
ru: Принтер для использования по умолчанию. Если ничего не указано, LyX будет использовать переменную окружения PRINTER.

en: Your favorite print program, e.g. "dvips", "dvilj4".
ru: Программа печати, которой вы пользуетесь, например "dvips", "dvilj4".

en: The option to print only even pages.
ru: Параметр для печати только нечётных страниц.

en: The option to print only odd pages.
ru: Параметр для печати только чётных страниц.

en: The option for specifying a comma-separated list of pages to print.
ru: Параметр для указания разделённого запятыми списка страниц для печати.

en: The option for specifying the number of copies to print.
ru: Параметр для указания числа копий для печати.

en: The option for specifying whether the copies should be collated.
ru: Параметр, указывающий нужно ли собирать страницы каждой копии вместе.

en: The option to reverse the order of the pages printed.
ru: Параметр для задания обратного порядка печати страниц.

en: The option to print out in landscape.
ru: Параметр для печати в ландшафтной ориентации.

en: The option to specify paper type.
ru: Параметр, указывающий формат бумаги.

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
ru: Параметр для задания размеров бумаги.

en: Option to pass to the print program to print on a specific printer.
ru: Параметр для указания программе печати печатать на указанном принтере.

en: Select for LyX to pass the name of the destination printer to your print command.
ru: Отметьте, чтобы LyX передавал название принтера вашей команде печати.

en: Option to pass to the print program to print to a file.
ru: Параметр для указания печатающей программе печатать в файл.

en: Extension of printer program output file. Usually ".ps".
ru: Расширение выходного файла печатающей программы. Обычно ".ps".

en: Extra options to pass to printing program after everything else, but before the filename of the DVI file to be printed.
ru: Дополнительные параметры, которые будут переданы программе печати после всех остальных, но перед именем DVI-файла, который должен быть наспечатан.

en: When set, this printer option automatically prints to a file and then calls a separate print spooling program on that file with the given name and arguments.
ru: Когда этот параметр отмечен, документ печатается в файл, а потом вызывается отдельная программа печати для этого файла с данным именем и параметрами.

en: If you specify a printer name in the print dialog, the following argument is prepended along with the printer name after the spool command.
ru: Если вы укажете название принтера в диалоге печати, следующий аргумент prepended along с названием принтера после команды печати.

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
ru: DPI (количество точек на дюйм) вашего монитора определяется LyX автоматически.Если LyX сделал это неправильно, вы можете указать правильное значение здесь.

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
ru: Масштабирования для экранных шрифтов. Указание 100% будет давать шрифты такого же размера, как и на бумаге.

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
ru: Размеры шрифтов, используемые для вычисления размера экранных шрифтов.

en: The screen fonts used to display the text while editing.
ru: Экранные шрифты, используемые для показа текста при редактировании.

en: The bold font in the dialogs.
ru: Полужирный шрифт в диалогах.

en: The normal font in the dialogs.
ru: Нормальный шрифт в диалогах.

en: The encoding for the screen fonts.
ru: Кодировка для экранных шрифтов.

en: The encoding for the menu/popups fonts.
ru: Кодировка для шрифтов меню.

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
ru: Интервал времени между автосохранениями (в секундах). 0 означает не выполнять автосохранение.

en: The default path for your documents.  An empty value selects the directory LyX was started from.
ru: Путь по умолчанию для ваших документов. При пустом значении выбирается каталог, из которого был запущен LyX.

en: The path that LyX will set when offering to choose a template.  An empty value selects the directory LyX was started from.
ru: Путь, который LyX будет устанавливать при предложении выбрать шаблон. При пустом значении выбирается каталог, из которого был запущен LyX.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
ru: LyX будет размещать свои временные каталоги по этому пути. Они будут удалены при выходе из LyX.

en: Select if you wish to use a temporary directory structure to store temporary TeX output.
ru: Отметьте, если вы желаете использовать временный каталог для сохранения временного вывода TeX.

en: The file where the last-files information should be stored.
ru: Файл, в котором будет сохраняться информация о последних открытых файлах.

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
ru: Снимите отметку, если вы не хотите, чтобы выделенный текст автоматически замещался тем, что вы печатаете.

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
ru: Снимите отметку, если не хотите, чтобы параметры класса устанавливались по умолчанию после изменения класса.

en: Select if LyX is to take over the handling of the dead keys (a.k.a. accent keys) that may be defined for your keyboard.
ru: Отметьте, чтобы позволить LyX'у самому обрабатывать клавиши диакритических знаков (dead keys a.k.a. accent keys), определённые для вашей клавиатуры.

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
ru: Указание названия здесь запускает lyxserver. Трубы получают дополнительное расширение "in" и "out". Только для продвинутых пользователей.

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
ru: Файл с раскладками клавиатуры. Можно указать полный путь, или же LyX будет искать файл в каталогах bind/ глобальных и локальных настроек. Используйте эту возможность, если X-сервер не поддерживает переключение нужных вам раскладок.

en: The  UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
ru: Файл UI (пользовательского интерфейса). Можно указать абсолютный путь, в противном случае LyX будет искать файл в каталогах ui/ глобальных и локальных настроек.

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
ru: Используйте это для установки корректной раскладки для вашей клавиатуры. Вам потребуется эта возможность, если вы, например, захотите набирать документы на немецком языке на американской клавиатуре.

en: Use to define an external program to render tables in the ASCII output. E.g. "groff -t -Tlatin1 $$FName"  where $$FName is the input file. If "none" is specified, an internal routine is used.
ru: Используйте для определения внешней программы, которая может создавать таблицы в простом тексте. Например, "groff -t -Tlatin1 $$FName"  где $$FName это название входного файла. Если указано "none", используется внутренняя подпрограмма.

en: This is the maximum line length of an exported ASCII file (LaTeX, SGML or plain text).
ru: Максимальная длина строки экспортируемого простого текстового файла ( LaTeX, SGML или простого текста)

en: Maximal number of lastfiles. Up to 9 can appear in the file menu.
ru: Количество недавних файлов, которые будут показываться в меню Файл.

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
ru: Отметьте, чтобы осуществлялась проверка, существует ли ещё файл, который есть в списке недавних.

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
ru: Укажите команду установки формата бумаги для просмотрщика DVI (оставьте пустым или введите "-paper")

en: Specify the default paper size.
ru: Укажите размер бумаги по умолчанию.

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
ru: Определяет, считать ли раздельно написанные слова, например "diskdrive" для "disk drive", допустимыми словами.

en: What command runs the spell checker?
ru: Выберите требуемую программу проверки правописания

en: Specify whether to pass the -T input encoding option to ispell. Enable this if you can't spellcheck words with international letters in them. This may not work with all dictionaries.
ru: Указывает, передавать ли параметр входной кодировки -T в ispell. Отметьте этот пункт, если вы не можете проверить правописания слов с международными буквами в них. Это может работать не со всеми словарями.

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
ru: Укажите дополнительный язык. По умолчанию используется язык документа.

en: Specify an alternate personal dictionary file. E.g. ".ispell_english".
ru: Укажите дополнительный личный словарный файл. Например ".ispell_english".

en: Specify additional chars that can be part of a word.
ru: Укажите дополнительные символы, которые могут быть частью слова.

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
ru: Разрешить масштабирование растровых шрифтов. При установленной отметке некоторые шрифты могут выглядеть зазубренными. Если отметка снята, LyX вместо масштабирования будет использовать ближайший по размеру доступный шрифт.

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
ru: Определяет как запускать chktex. Например, "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Обращайтесь к документации по ChkTeX.

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
ru: Обычно в LyX'е при перемещении по тексту с помощью полосы прокрутки позиция курсора не обновляется. Отметьте этот пункт, если вы предпочитаете всегда видеть курсор на экране.

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
ru: Сворачивать ли диалоги при сворачивании главного окна программы. (Подействует только на вновь открываемые диалоги.)

en: Sets whether LyX asks for a second confirmation to exit when you have changed documents. (LyX will still ask to save changed documents.)
ru: Отметьте, будет ли LyX при наличии изменённых документов повторно спрашивать подтверждение при выходе. (В любом случае LyX будет продолжать предлагать сохранить изменённые документы.)

en: Select how LyX will display any graphics.
ru: Укажите как LyX будет показывать всю графику в документе.

en: LyX continously displays names of last command executed, along with a list of defined short-cuts for it in the minibuffer. Set to false if LyX seems slow.
ru: LyX постоянно показывает в мини-буфере название последней выполненной команды, список допустимых комбинаций горячих клавиш и пр. Снимите эту эту отметку, если LyX медленно работает.

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
ru: Снимите отметку, чтобы LyX не создавал резервные файлы.

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
ru: Здесь указывается путь для расположения резервных файлов. Если указана пустая строка, LyX будет создавать резервный файл в том каталоге, где находится редактируемый файл.

en: Select to enable support of right-to-left languages (e.g. Hebrew, Arabic).
ru: Отметьте для включения поддержки языков "справа налево" (таких как еврейский, арабский).

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
ru: Отметьте для включения подчёркивания слов, написанных в языке, отличном от языка документа.

en: The latex command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
ru: Команда LaTeX'а для загрузки языкового пакета. Например,"\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
ru: Снимите отметку чтобы язык(и) использовался как аргумент в \documentclass.

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
ru: Снимите отметку, чтобы babel использовался, когда язык документа совпадает с языком по умолчанию

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
ru: Отметьте, если в начале документа требуется команда переключения языка.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
ru: Отметьте, если в конце документа требуется команда переключения языка.

en: The latex command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
ru: Команда latex, необходимая для переключения от языка документа к другому языку. Например \selectlanguage{$$lang}, где $$lang заменяется названием второго языка.

en: The latex command for changing back to the language of the document.
ru: Команда latex для изменения языка обратно к языку документа.

en: The latex command for local changing of the language.
ru: Команда latex для локального изменения языка.

en: This accepts the normal strftime formats; see man strftime for full details. E.g."%A, %e. %B %Y".
ru: Здесь используется обыкновенный формат strftime; смотрите man strftime для подробной информации. Например "%A, %e. %B %Y".

en: De-select if you don't want the startup banner.
ru: Снимите отметку, если вы не хотите видеть заставку при запуске.

en: The wheel movement factor (for mice with wheels or five button mice).
ru: Коэффициент для мышей с колёсиком.

en: This sets the behaviour if you want to be asked for a filename when creating a new document or wait until you save it and be asked then.
ru: Отметьте, если вы хотите, чтобы LyX спрашивал вас о названии файла при создании нового документа. В противном случае вы будете спрошены о названии файла при его первом сохранении.

en: New documents will be assigned this language.
ru: Новые документы будут создаваться на этом языке.

en: Maximum number of words in the initialization string for a new label
ru: Максимальное число слов в инициализационной строке для новой метки.

en: LyX wasn't able to find its layout descriptions!
ru: LyX не способен найти описание этого формата

en: Check that the file "textclass.lst"
ru: Убедитесь, что файл "textclass.lst"

en: is installed correctly. Sorry, has to exit :-(
ru: установлен корректно. Извините, должен Вас покинуть :-(

en: LyX wasn't able to find any layout description!
ru: LyX не способен найти описание каких-либо форматов!

en: Check the contents of the file "textclass.lst"
ru: Проверьте содержимое файла "textclass.lst"

en: Sorry, has to exit :-(
ru: Извините, должен Вас покинуть :-(

en: File not saved
ru: Файл не сохранён

en: You must save the file
ru: Вы должны сохранить файл

en: before it can be registered.
ru: перед тем как зарегистрировать его.

en: Save document and proceed?
ru: Сохранить документ и продолжать?

en: LyX VC: Initial description
ru: LyX VC: Первоначальное описание

en: (no initial description)
ru: (нет начального описания)

en: This document has NOT been registered.
ru: Этот документ НЕ БЫЛ зарегистрирован.

en: LyX VC: Log Message
ru: LyX VC: Сообщение для журнала сообщений

en: (no log message)
ru: (нет сообщений)

en: Ignore changes and proceed with check out?
ru: Игнорировать все изменения и скачать?

note: Here we should check if the buffer is dirty. And if it is we should warn the user that reverting will discard all changes made since the last check in.
en: When you revert, you will loose all changes made
ru: Если вы откатитесь, потеряются все изменения

en: to the document since the last check in.
ru: в документе с момента последней заливки.

en: Do you still want to do it?
ru: Вы все ещё хотите сделать это?

en:  (read only)
ru:  (только для чтения)

en: Math editor mode
ru: Математический режим

en: Invalid action in math mode!
ru: Неверное действие в математическом режиме!

en: No number
ru: Без номера

en: Number
ru: Номер

en: Macro:
ru: Макрос:

en: No Documents Open!
ru: Нет открытых документов!

en: Ascii text as lines
ru: Текстового файла, строки отдельными абзацами

en: Ascii text as paragraphs
ru: Текстового файла с авторазбиением на абзацы

en:  (wide)
ru:  (широкий)

en: New...|N
ru: Создать...|#С

en: Open...|O
ru: Открыть...|#О

en: Import|I
ru: Импортировать из...|И

en: Quit|Q
ru: Выйти|#В

en: Emphasize
ru: Выделить

en: File|F
ru: Файл|Ф

en: Edit|E
ru: Правка|П

en: Documents|D
ru: Документы|Д

en: [End of history]
ru: [Конец истории]

en: [Beginning of history]
ru: [Начало истории]

note: No matches
en:  [no match]
ru:  [нет вхождений]

en:  [sole completion]
ru:  [одно вхождение]

en: Error! Cannot open directory:
ru: Ошибка открытия каталога

en: Error! Could not remove file:
ru: Ошибка удаления файла

en: Error! Couldn't create temporary directory:
ru: Ошибка создания временного каталога

en: Error! Couldn't delete temporary directory:
ru: Ошибка удаления временного каталога

en: Internal error!
ru: Внутренняя ошибка!

en: Call to createDirectory with invalid name
ru: Вызов createDirectory с неверным именем

en: Error! Couldn't create directory:
ru: Ошибка создания каталога

en: Could not delete auto-save file!
ru: Ошибка удаления файла автосохранения!

en: unknown
ru: неизвестный

en: Warning:
ru: Предупреждение!

en: Tabular format < 5 is not supported anymore
ru: Формат таблиц < 5 более не поддерживается

en: Get an older version of LyX (< 1.1.x) for conversion!
ru: Возьмите старую версию LyX (< 1.1.x) для преобразования!

note: Could only happen with user style
en: No font change defined. Use Character under the Layout menu to define font change.
ru: Не определено изменение шрифта. Используйте 'Формат->Символы' чтобы определить изменение шрифта.

en: Nothing to index!
ru: Нечего индексировать!

en: Cannot index more than one paragraph!
ru: Нельзя индексировать более чем один абзац!

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph.  Please read the Tutorial.
ru: Нельзя вставлять пробелы в начале абзаца (см. Помощь|Самоучитель).

en: You cannot type two spaces this way.  Please read the Tutorial.
ru: Пробелы таким образом вводить нельзя (см. Помощь|Самоучитель).

en: Page Break (top)
ru: Разрыв страницы (сверху)

note: draw the additional space if needed:
en: Space above
ru: Пространство сверху

en: Page Break (bottom)
ru: Разрыв страницы (снизу)

en: Space below
ru: Пространство снизу

en: Help|H
ru: Помощь|П

en: Insert|I
ru: Вставить|В

en: Layout|L
ru: Формат|Ф

en: View|V
ru: Просмотреть|П

en: Navigate|N
ru: Перейти|П

en: New from Template...|T
ru: Создать из шаблона...|ш

en: Exit|x
ru: Выйти|В

en: Close|C
ru: Закрыть|З

en: Save|S
ru: Сохранить|о

en: Save As...|A
ru: Сохранить как...|к

en: Revert to Saved|R
ru: Вернуться к сохранённому|х

en: Version Control|V
ru: Управление версиями|У

en: Export|E
ru: Экспортировать в...|Э

en: Print...|P
ru: Напечатать...|п

en: Fax...|F
ru: Отправить по факсу...|ф

en: Register|R
ru: Зарегистрировать|р

en: Check In Changes|I
ru: Отправить изменения|и

en: Check Out for Edit|O
ru: Захватить на редакцию|е

en: Revert to Last Version|L
ru: Откатиться к предыдущей версии|п

en: Undo Last Check In|U
ru: Отменить последние изменения|о

en: Show History|H
ru: Показать историю|и

en: Custom...|C
ru: Выборочно...|В

en: Preferences...|P
ru: Настройки...|Н

en: Reconfigure|R
ru: Переконфигурировать|П

en: Undo|U
ru: Отменить|О

en: Redo|d
ru: Повторить|П

en: Cut|C
ru: Вырезать|В

en: Copy|o
ru: Запомнить|З

en: Paste|a
ru: Вставить|с

en: Paste External Selection|x
ru: Вставить извне|и

en: Find & Replace...|F
ru: Найти и заменить...|Н

en: Tabular|T
ru: Формат таблицы|т

en: Math|M
ru: Математика|М

en: Read Only
ru: Только для чтения

en: Spellchecker...|S
ru: Проверка правописания...|П

en: Thesaurus...
ru: Тезаурус...

en: Check TeX|h
ru: Проверить LaTeX|р

en: Remove All Error Boxes|E
ru: Удалить все сообщения об ошибках|Е

en: Open/Close float|l
ru: Раскрыть/Закрыть плавающий объект|л

en: as Lines|L
ru: Строки отдельными абзацами|л

en: as Paragraphs|P
ru: Авторазбиение на абзацы|а

en: Multicolumn|M
ru: Многоколоночная|М

en: Line Top|T
ru: Линия сверху|С

en: Line Bottom|B
ru: Линия снизу|С

en: Line Left|L
ru: Линия слева|Л

en: Line Right|R
ru: Линия справа|П

en: Align Left|e
ru: Прижать влево|Е

en: Align Center|C
ru: По центру горизонтально|Ц

en: Align Right|i
ru: Прижать вправо|В

en: V.Align Top|o
ru: Прижать кверху|К

en: V.Align Center|n
ru: По центру вертикально|В

en: V.Align Bottom|V
ru: Прижать книзу|К

en: Add Row|A
ru: Добавить строку|Д

en: Delete Row|w
ru: Удалить строку|У

en: Add Column|u
ru: Добавить столбец|т

en: Delete Column|D
ru: Удалить столбец|о

en: Make eqnarray|e
ru: Блок уравнений|у

en: Make multline|m
ru: Многострочная формула|м

en: Toggle numbering|n
ru: Нумерация|н

en: Toggle numbering of line|u
ru: Нумерация строки|р

en: Toggle limits|l
ru: Положение пределов|л

en: Inline formula|I
ru: Формулу|у

en: Displayed formula|D
ru: Выключную формулу|ф

en: Eqnarray environment|q
ru: Блок уравнений|у

en: Align environment|A
ru: Блок с выравниванием|а

en: Align Left|f
ru: Прижать влево|л

en: Align Right|R
ru: Прижать вправо|п

en: V.Align Top|T
ru: Прижать кверху|в

en: V.Align Center|e
ru: По центру вертикально|е

en: V.Align Bottom|B
ru: Прижать книзу|н

en: Add Row
ru: Вставить строку

en: Delete Row
ru: Удалить строку

en: Add Column
ru: Вставить столбец

en: Delete Column
ru: Удалить столбец

en: Math|h
ru: Математика|а

en: Special Character|S
ru: Специальный символ...|ц

en: Citation Reference...|C
ru: Ссылку на источник цитирования...|и

en: Cross Reference...|R
ru: Перекрёстную ссылку...

en: Label...|L
ru: Метку...|М

en: Footnote|F
ru: Сноску|С

en: Marginal Note|M
ru: Примечание на полях|П

en: Index Entry...|I
ru: Слово в предметный указатель...|у

en: Index Entry of Preceding Word|W
ru: Предыдущее слово в предметный указатель

en: Note|N
ru: Заметку|З

en: Lists & TOC|O
ru: Списки и содержания|C

en: TeX|T
ru: Команду LaTeX|T

en: Minipage|p
ru: Мини-страницу

en: Graphics...|G
ru: Изображение...|Р

en: Tabular Material...|b
ru: Таблицу...

en: Floats|a
ru: Плавающий объект

en: Include File...|d
ru: Файл по ссылке

en: Insert File|e
ru: Файл

en: External Material...|x
ru: Внешний объект

en: Superscript|S
ru: Верхний индекс

en: Subscript|u
ru: Нижний индекс

en: HFill|H
ru: Горизонтальный клей

en: Hyphenation Point|P
ru: Мягкий перенос

en: Ligature break|k
ru: Разрыв лигатуры

en: Protected Blank|B
ru: Неразрывный пробел

en: Linebreak|L
ru: Разрыв строки

en: Ellipsis|i
ru: Многоточие

en: End of Sentence|E
ru: Точку конца предложения

en: Ordinary Quote|Q
ru: Прямую кавычку

en: Menu Separator|M
ru: Разделитель пунктов меню

en: Inline Formula|I
ru: Формулу

en: Display Formula|D
ru: Выключную формулу

en: Eqnarray environment|E
ru: Блок уравнений

en: AMS align environment|A
ru: Блок с выравниванием AMS

en: AMS alignat environment|t
ru: Блок AMS alignat

en: AMS xalignat environment|x
ru: Блок AMS xalignat

en: AMS xxalignat environment
ru: Блок AMS xxalignat

en: Array environment|y
ru: Матрицу

en: Cases environment|C
ru: Блок вариантов

en: Math Panel...|l
ru: Математическая панель...

en: Table of Contents|C
ru: Содержание

en: Index List|I
ru: Предметный указатель

en: BibTeX Reference...|B
ru: Ссылки BibTeX

en: LyX Document...|X
ru: Документ LyX...

en: Ascii as Lines...|L
ru: Строки отдельными абзацами

en: Ascii as Paragraphs...|P
ru: Авторазбиение на абзацы

en: Character...|C
ru: Символ...

en: Paragraph...|P
ru: Абзац...

en: Document...|D
ru: Документ...

en: Tabular...|T
ru: Таблица...

en: Emphasize Style|E
ru: Выделительный|В

en: Noun Style|N
ru: Капитель|К

en: Bold Style|B
ru: Полужирный|ж

en: TeX Style|X
ru: Команда LaTeX

en: Change Environment Depth|v
ru: Изменить уровень окружения

en: Preamble...|r
ru: Преамбула LaTeX...

en: Start Appendix here|A
ru: Начало приложения

en: Build Program|B
ru: Создать программу

en: Update|U
ru: Обновить

en: LaTeX Logfile|L
ru: Журнал сообщений LaTeX

en: Table of Contents|T
ru: Содержание

en: Child processes|C
ru: Порождённые процессы

en: TeX Information|X
ru: Информация о LaTeX

en: Error|E
ru: К следующей ошибке

en: Refs|R
ru: К следующей ссылке

en: Bookmarks|B
ru: Закладки

en: Save Bookmark 1|S
ru: Заложить закладку 1

en: Save Bookmark 2
ru: Заложить закладку 2

en: Save Bookmark 3
ru: Заложить закладку 3

en: Goto Bookmark 1|1
ru: Перейти к закладке 1|1

en: Goto Bookmark 2|2
ru: Перейти к закладке 2|2

en: Goto Bookmark 3|3
ru: Перейти к закладке 3|3

en: Tooltips|o
ru: Всплывающие подсказки|п

en: Introduction|I
ru: Введение|В

en: Tutorial|T
ru: Самоучитель|С

en: User's Guide|U
ru: Руководство пользователя|п

en: Extended Features|E
ru: Дополнительные возможности|Д

en: Customization|C
ru: Руководство по настройке|Р

en: Reference Manual|R
ru: Справочное руководство|С

en: FAQ|F
ru: ЧАВО|Ч

en: Table of Contents|a
ru: Содержание|д

en: LaTeX Configuration|L
ru: Конфигурация LaTeX|L

en: About LyX|X
ru: О LyX|X

en: Accepted
ru: Согласовано

en: Acknowledgement
ru: Благодарность

en: Acknowledgement*
ru: Благодарность*

en: Acknowledgements
ru: Благодарности

en: Acknowledgments
ru: Благодарности

en: Addchap
ru: ДопГлава

en: Addchap*
ru: ДопГлава*

en: Addition
ru: Дополнение

en: Address
ru: Адрес

en: AddressForOffprints
ru: Адрес не для печати

en: Addsec
ru: ДопРаздел

en: Addsec*
ru: ДопРаздел*

en: Adresse
ru: Адрес

en: And
ru: И

en: Appendices
ru: Приложения

en: Appendix
ru: Приложение

en: Arrow
ru: Стрелки

en: Author
ru: Автор

en: Author_Email
ru: Email автора

en: Authorgroup
ru: Группа авторов

en: Authorinfo
ru: Информация об авторе

en: Author_URL
ru: URL автора

en: Axiom
ru: Аксиома

en: Backaddress
ru: Обратный адрес

en: Bank
ru: Банк

en: BankAccount
ru: Банковский счёт

en: BankCode
ru: Банковский код

en: Bibliography
ru: Библиография

en: Biography
ru: Элемент биографии

en: Caption
ru: Подпись

en: Case
ru: Вариант

en: CenteredCaption
ru: ЦентрированнаяПодпись

en: Chapter
ru: Глава

en: Chapter*
ru: Глава*

en: Chapter_Exercises
ru: Упражнения к главе

en: ChessBoard
ru: Шахматная доска

en: Claim
ru: Утверждение

en: Claim*
ru: Утверждение*

en: Closing
ru: Эпилог

en: Code
ru: Код

en: Comment
ru: Комментарий

en: Conclusion
ru: Заключение

en: Conclusion*
ru: Заключение*

en: Condition
ru: Условие

en: Conjecture
ru: Предположение

en: Conjecture*
ru: Предположение*

en: Copyright
ru: Авторское право

en: Corollary
ru: Вывод

en: Corollary*
ru: Вывод*

en: Criterion
ru: Критерий

en: Current_Address
ru: Текущий адрес

en: CURTAIN
ru: ЗАНАВЕС

en: Customer
ru: Заказчик

en: Date
ru: Дата

en: Datum
ru: Дата

en: Dedication
ru: Посвящение

en: Dedicatory
ru: Посвящающий

en: Definition
ru: Определение

en: Definition*
ru: Определение*

en: Description
ru: Описание

en: Dialogue
ru: Диалог

en: Enumerate
ru: Нумерация

en: Example
ru: Пример

en: Example*
ru: Пример*

en: Exercise
ru: Упражнение

en: Extratitle
ru: Дополнительный заголовок

en: Fact
ru: Факт

en: Fact*
ru: Факт*

en: FigCaption
ru: Подпись к изображению

en: FirstAuthor
ru: Первый автор

en: FirstName
ru: Имя

en: Footernote
ru: Заметка в подвал

en: FourAuthors
ru: Четыре автора

en: FrontMatter
ru: Введение

en: General
ru: Общий

en: Headnote
ru: Заметка в шапке

en: InvisibleText
ru: Невидимый текст

en: Invoice
ru: Счет

en: Itemize
ru: Перечисление

en: Journal
ru: Журнал

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: LaTeX_Title
ru: Заголовок LaTeX

en: Left_Header
ru: Левая шапка

en: Lemma
ru: Лемма

en: Lemma*
ru: Лемма*

en: Letter
ru: Письмо

en: List
ru: Список

en: ListOfSlides
ru: Перечень слайдов

en: Literal
ru: Буквально

en: Location
ru: Размещение

en: LyX-Code
ru: Код LyX

en: Mail
ru: Почта

en: My_Address
ru: Мой адрес

en: Name
ru: Название

en: Narrative
ru: Повествовательный

en: Notation
ru: Нотация

en: Note
ru: Заметка

en: Note*
ru: Заметка*

en: NoteToEditor
ru: Заметка редактору

en: Offprint
ru: Отдельный оттиск

en: Offprints
ru: Отдельные оттиски

en: Opening
ru: Вступление

en: Overlay
ru: Перекрытие

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Paragraph*
ru: Параграф*

en: Part
ru: Часть

en: Part*
ru: Часть*

en: Petit
ru: Малый

en: Phone
ru: Телефон

en: Place
ru: Размещение

en: PlaceFigure
ru: Размещение изображения

en: PlaceTable
ru: Размещение таблицы

en: PortraitSlide
ru: Слайд портрет

en: Preprint
ru: Препринт

en: Problem
ru: Проблема

en: Proof
ru: Доказательство

en: Property
ru: Свойство

en: Proposition
ru: Утверждение

en: Proposition*
ru: Утверждение*

en: Publishers
ru: Издатели

en: Question
ru: Вопрос

en: Quotation
ru: Длинная цитата

en: Quote
ru: Цитата

en: Received
ru: Получил

en: Remark
ru: Пометка

en: Remark*
ru: Пометка*

en: Remarks
ru: Пометки

en: RetourAdresse
ru: Обратный адрес

en: ReturnAddress
ru: Обратный адрес

en: Revision
ru: Версия

en: RevisionHistory
ru: История версий

en: RevisionRemark
ru: Заметки по версии

en: Right_Address
ru: Адрес справа

en: Right_Header
ru: Заголовок справа

en: RightHeader
ru: Заголовок справа

en: Scene
ru: Сцена

en: SCENE
ru: Сцена

en: SCENE*
ru: Сцена*

en: Scrap
ru: Мусор

en: Section
ru: Раздел

en: Section*
ru: Раздел*

en: Send_To_Address
ru: Адрес назначения

en: ShortTitle
ru: Короткое заглавие

en: Signature
ru: Подпись

en: Slide
ru: Слайд

en: Slide*
ru: Слайд*

en: SlideContents
ru: Содержимое слайда

en: SlideHeading
ru: Заголовок слайда

en: SlideSubHeading
ru: Подзаголовок слайда

en: Solution
ru: Решение

en: Speaker
ru: Диктор

en: State
ru: Состояние

en: Strasse
ru: Улица

en: Street
ru: Улица

en: Subject
ru: Тема

en: Subparagraph
ru: Подпараграф

en: Subparagraph*
ru: Подпараграф*

en: Subsection
ru: Подраздел

en: Subsection*
ru: Подраздел*

en: SubSection
ru: Подраздел

en: Subsubsection
ru: Подподраздел

en: Subsubsection*
ru: Подподраздел*

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: SubTitle
ru: Подзаголовок

en: SubVariation
ru: Подвариант

en: SubVariation2
ru: Подвариант2

en: SubVariation3
ru: Подвариант3

en: SubVariation4
ru: Подвариант4

en: SubVariation5
ru: Подвариант5

en: Summary
ru: Сводка

en: Surname
ru: Отчество

en: TableComments
ru: Комментарий к таблице

en: Telefax
ru: Телефакс

en: Telefon
ru: Телефон

en: Telephone
ru: Телефон

en: Telex
ru: Телекс

en: Thanks
ru: Благодарности

en: Theorem
ru: Теорема

en: Theorem*
ru: Теорема*

en: TheoremTemplate
ru: Шаблон теоремы

en: ThickLine
ru: Толстая линия

en: ThreeAuthors
ru: Трое авторов

en: Title
ru: Заглавие

en: Titlehead
ru: Шапка заглавия

en: Topic
ru: Тема обсуждения

en: Town
ru: Город

en: Transition
ru: Переход

en: TranslatedAbstract
ru: Переведённая аннотация

en: Translated_Title
ru: Переведённый заголовок

en: Translator
ru: Переводчик

en: TwoAuthors
ru: Два автора

en: Variation
ru: Вариация

en: Verbatim
ru: Дословно

en: Verse
ru: Стихи

en: VisibleText
ru: Видимый текст

en: Yourmail
ru: Ваш почтовый адрес

en: YourMail
ru: Ваш почтовый адрес

en: Yourref
ru: Ваша ссылка

en: YourRef
ru: Ваша ссылка

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: American
ru: Американский

en: Arabic
ru: Арабский

en: Austrian
ru: Австрийский

en: Bahasa
ru: Багамский

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Basque
ru: Баскский

en: Portuguese (Brazil)
ru: Португальский (Бразильский)

en: Breton
ru: Бретонский

en: British
ru: Британский

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Canadian
ru: Канадский

en: French Canadian
ru: Французский канадский

en: Catalan
ru: Каталанский

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Dutch
ru: Голландский

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Finnish
ru: Финский

en: French
ru: Французский

en: French (GUTenberg)
ru: Французский (GUTenberg)

en: Galician
ru: Галицкий

en: German
ru: Немецкий

en: German (new spelling)
ru: Немецкий (новая орфография)

en: Hebrew
ru: Еврейский

en: Irish
ru: Ирландский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Magyar
ru: Венгерский

en: Norsk
ru: Норвежский

en: Polish
ru: Польский

en: Portugese
ru: Португальский

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Scottish
ru: Шотландский

en: Serbian
ru: Сербский

en: Serbo-Croatian
ru: Сербо-хорватский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovene
ru: Словенский

en: Swedish
ru: Шведский

en: Thai
ru: Тайский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Ukrainian
ru: Украiнский

en: Welsh
ru: Валлийский

en: Version
ru: Версия

en: Version goes here
ru: Версия указывается здесь

en: LyX: Enter text
ru: LyX: Введите текст

en: &Dummy
ru: &Пустой

en: &Key
ru: &Ключ

en: &Label
ru: &Метка

en: The label as it appears in the document
ru: Метка, как она будет показываться в документе

en: Databases
ru: Базы данных

en: BibTeX database to use
ru: Используемая база данных BiBTeX

en: New Item
ru: Создать запись

en: Available BibTeX databases
ru: Доступные базы данных BiBTeX

en: &Add ...
ru: &Добавить ...

en: Add a BibTeX database file
ru: Добавить файл базы данных BiBTeX

en: &Delete
ru: &Удалить

en: Remove the selected database
ru: Удалить выбранную базу данных

en: &Style
ru: &Стиль

en: The BibTeX style
ru: Стиль BibTeX

en: unsrt
ru: несорт

en: alpha
ru: альфа

en: abbrv
ru: аббр

en: FIXME !
ru: ИСПРАВЬ МЕНЯ!

en: The name of the style to use
ru: Название используемого стиля

en: &Browse
ru: &Выбрать...

en: Choose a style file
ru: Выберите стилевой файл

en: Add bibliography to &TOC
ru: Помещать библиографию в &содержание

en: Add bibliography to the table of contents
ru: Добавить библиографию в содержание

en: &Family:
ru: &Семейство:

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: &Series:
ru: &Серия:

en: Font series
ru: Серия шрифтов

en: &Language:
ru: &Язык:

en: Font shape
ru: Начертание шрифта

en: Font color
ru: Цвет шрифта

en: S&hape:
ru: На&чертание:

en: &Color:
ru: &Цвет:

en: &Toggle all
ru: &Переключить всё

en: toggle font on all of the above
ru: переключить шрифт на всём сверху

en: Never toggled
ru: Никогда не переключаются

en: Si&ze:
ru: Ра&змер:

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Always toggled
ru: Всегда переключаются

en: Other font settings
ru: Другие параметры шрифтов

en: &Misc:
ru: &Другие:

en: Auto apply
ru: Применять автоматически

en: Apply each change automatically
ru: Применять каждое изменение автоматически

en: &Apply
ru: &Применить

en: &Restore
ru: &Восстановить

en: Text after
ru: Текст после

en: Natbib citation style to use
ru: Использовать стиль цитат Natbib

en: Text before
ru: Текст перед

en: Citation entry
ru: Запись о библиографическом источнике

en: Search the available citations
ru: Искать доступные цитаты

en: Regular E&xpression
ru: Регулярное &выражение

en: Interpret search entry as a regular expression
ru: Обрабатывать строку поиска как регулярное выражение

en: &Previous
ru: &Назад

en: &Case sensitive
ru: &Учитывать регистр

en: Make the search case-sensitive
ru: Сделать поиск чувствительным к регистру букв

en: &Next
ru: &Дальше

en: Add the selected citation
ru: Добавить выбранную ссылку на источник

en: Remove the selected citation
ru: Удалить выбранную ссылку на источник

en: Move the selected citation up
ru: Переместить выбранную ссылку выше

en: Move the selected citation down
ru: Переместить выбранную ссылку ниже

en: Available
ru: Доступное

en: Selected
ru: Выбранное

en: Available citation keys
ru: Доступные библиографические ссылки

en: Citations currently selected
ru: Выбранные библиографические ссылки

en: Text to place after citation
ru: Текст для размещения после ссылки

en: &Full author list
ru: &Полный список авторов

en: List all authors
ru: Список всех авторов

en: Force &upper case
ru: &Верхний регистр

en: Force upper case in citation
ru: Переводить ссылки в верхний регистр

en: Text to place before citation
ru: Текст для размещения перед ссылкой

en: &Fonts:
ru: &Шрифты:

en: &Pagestyle:
ru: &Стиль страницы:

en: Defa&ult Skip:
ru: Промеж&уток
    между абзацами:

en: F&ont Size:
ru: Размер &шрифта:

en: Spacin&g:
ru: , &Промежутки:

en: E&xtra Options:
ru: Д&оп. параметры:

en: &Class:
ru: &Класс:

en: smallskip
ru: маленький

en: medskip
ru: средний

en: bigskip
ru: большой

en: length
ru: указать длину

en: O&ne
ru: &Одна

en: &Two
ru: &Две

en: On&e
ru: &Одна

en: T&wo
ru: &Две

en: &Indent
ru: &Отступ

en: S&kip
ru: П&ромежутком

en: &Papersize:
ru: &Размер бумаги:

en: &Special:
ru: &Специальный:

en: &Use Geometry Package
ru: &Использовать пакет геометрии

en: P&ortrait
ru: &Портрет

en: &Landscape
ru: &Ландшафт

en: &Right:
ru: &Справа:

en: &Bottom:
ru: &Снизу:

en: L&eft:
ru: &Слева:

en: &Top:
ru: &Сверху:

en: Custom Papersize
ru: Указать размер

en: &Width:
ru: &Ширина:

en: &Height:
ru: &Высота:

en: Foot/Head Margins
ru: Поля колонтитулов

en: &Footskip:
ru: &Промежуток
    сноски:

en: Hea&dsep:
ru: &Разделитель
    верха:

en: Headhe&ight:
ru: &Высота
    верха:

en: Enco&ding:
ru: &Кодировка:

en: Quote Style
ru: Тип кавычек

en: &Type:
ru: &Тип:

en: &Single
ru: &Одинарный

en: &Double
ru: &Двойной

en: F&loat Placement:
ru: Размещение &плавающих объектов:

en: S&ection number depth:
ru: Глубина нумерации &разделов:

en: &Table of contents depth:
ru: &Глубина содержания:

en: P&S Driver:
ru: Драйвер P&S:

en: Use A&MS Math
ru: Использовать A&MS

en: Si&ze
ru: Ра&змер

en: &Standard
ru: &Обычный

en: &Maths
ru: &Математика

en: &Ding 1
ru: &Маркер 1|

en: D&ing 2
ru: М&аркер 2

en: Di&ng 3
ru: Ма&ркер 3

en: Din&g 4
ru: Мар&кер 4

en: LaTeX error messages
ru: Сообщения об ошибках LaTeX

en: ERT inset display
ru: Показывать вкладку ERT

en: &Inline
ru: &В строке

en: Show ERT inline
ru: Показывать ERT в строке текста

en: &Collapsed
ru: &Свернутое

en: Show ERT button only
ru: Показывать только кнопку ERT

en: &Open
ru: &Раскрытое

en: Show ERT contents
ru: Показывать содержимое ERT

en: External Material
ru: Внешний объект

en: &Template
ru: &Шаблон

en: Available templates
ru: Доступные шаблоны

en: &Edit file
ru: Р&едактировать файл

en: Edit the file externally
ru: Редактировать файл внешне

en: &View file
ru: &Просмотреть файл

en: View the file
ru: Просмотреть файл

en: &Update
ru: &Обновить

en: Update the material
ru: Обновить внешний объект

en: &File
ru: &Файл

en: Filename
ru: Название файла

en: &Browse ...
ru: &Выбрать ...

en: &Parameters
ru: &Параметры

en: Parameters
ru: Параметры

en: Bottom of the page
ru: Внизу страницы

en: Top of the page
ru: Наверху страницы

en: Page of floats
ru: Отдельная страница

en: Here, if possible
ru: Если возможно, не перемещать

en: Here, definitely
ru: Именно здесь

en: &File:
ru: &Файл:

en: File name to include
ru: Выберите документ для вставки

en: Select a file
ru: Выберите файл

en: Screen Options
ru: Параметры экрана

en: Monochrome
ru: Чёрно-белый

en: Grayscale
ru: Полутоновый

en: Color
ru: Цветной

en: Do not display
ru: Не показывать

en: S&how:
ru: П&оказывать:

en: Height
ru: Высота

en: &Draft mode
ru: &Черновой режим

en: draft mode
ru: черновой режим

en: &Scale
ru: &Масштаб

en: &Default
ru: &По умолчанию

en: &Custom
ru: &Пользовательский

en: Keep aspect&ratio
ru: &Сохранять пропорции

en: EPS Options
ru: Параметры EPS

en: Bounding box
ru: Рамка

en: Left &bottom:
ru: Левый &нижний:

en: Right &top:
ru: &Правый верхний:

en: &Get
ru: &Получить

en: Get bounding box from file
ru: Получить размер рамки из файла

en: &Clip to bounding box
ru: &Обрезать по рамке

en: clip to bounding box
ru: обрезать по рамке

en: Rotation
ru: Поворот

en: &Angle:
ru: &Угол:

en: &Origin:
ru: &Центр:

en: leftTop
ru: левый верхний

en: leftBottom
ru: левый нижний

en: leftBaseline
ru: слева на базовой линии

en: centerTop
ru: сверху по центру

en: centerBottom
ru: снизу по центру

en: centerBaseline
ru: по центру на базовой линии

en: rightTop
ru: справа сверху

en: rightBottom
ru: cправа снизу

en: rightBaseline
ru: справа на базовой линии

en: referencePoint
ru: точка отсчёта

en: LaTeX options
ru: Параметры LaTeX

en: Su&bfigure
ru: Вложенное &изображение

en: The sub-caption for the figure
ru: Подподпись для изображения

en: Include File
ru: Включить файл

en: Include type
ru: Тип включения

en: &Include
ru: &Включить

en: FIXME
ru: ИСПРАВЬ МЕНЯ

en: I&nput
ru: &Вставить

en: &Verbatim
ru: &Дословно

en: Options
ru: Параметры

en: &Don't typeset
ru: &Не оформлять

en: Visible &Space
ru: Видимые &пробелы

en: &Filename:
ru: &Файл:

en: &Load
ru: &Загрузить

en: Load the file
ru: Загрузить файл

en: &Keyword
ru: &Ключевое слово

en: Index entry
ru: Запись в предметном указателе

en: Update the display
ru: Обновить экран

en: Minipage settings
ru: Настройки мини-страницы

en: Top
ru: Верх

en: Middle
ru: Центр

en: Bottom
ru: Низ

en: Vertical alignment
ru: Верт. выравнивание

en: A&lignment:
ru: &Выравнивание:

en: Units of width value
ru: Единицы измерения ширины

en: Width value
ru: Ширина

en: &Units:
ru: &Единицы:

en: &Alignment and Spacing
ru: &Выравнивание и промежутки

en: Alignment:
ru: Выравнивание:

en: Justified
ru: Выровненный

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Centered
ru: По центру

en: No indentation
ru: Без отступа

en: Spacing
ru: Междустрочный
    интервал

en: Centimetres
ru: Сантиметры

en: Inches
ru: Дюймы

en: Points
ru: Точки

en: Millimetres
ru: Миллиметры

en: Picas
ru: Пики

en: Units:
ru: Единицы:

en: Unit of Size, Stretch and Slink
ru: Единицы измерения размера, растяжения и сжатия

en: Value:
ru: Значение:

en: Amount of spacing
ru: Междустрочный промежуток

en: Stretch:
ru: Растяжение:

en: Margin by which paragraph is allowed to increase
ru: Предел, до которого абзац может быть увеличен

en: Shrink:
ru: Сокращение:

en: Margin by which paragraph is allowed to decrease
ru: Предел, до которого абзац может быть уменьшен

en: DefSkip
ru: По умолчанию

en: SmallSkip
ru: Маленький

en: MedSkip
ru: Средний

en: BigSkip
ru: Большой

en: VFill
ru: Вертикальный клей

en: Above:
ru: Перед:

en: Below:
ru: После:

en: Keep space at the top of the page
ru: Сохранять промежуток на верху страницы

en: Keep space at top of the page
ru: Сохранять промежуток наверху страницы

en: Keep space at the bottom of the page
ru: Сохранять промежуток внизу страницы

en: List environment
ru: Список

en: Label width:
ru: Ширина метки:

en: Label width in list environment
ru: Ширина метки в списке

en: &Lines and Page breaks
ru: &Разрывы строк и страниц

en: Page break
ru: Разрыв страницы

en: above paragraph
ru: перед абзацем

en: below paragraph
ru: после абзаца

en: Line
ru: Линия

en: &Extra options
ru: &Доп. параметры

en: Unit:
ru: Единицы:

en: Wrap text around floats
ru: Обтекание текста вокруг плавающих объектов

en: Indent whole paragraph
ru: Отступ всего абзаца

en: Width:
ru: Ширина:

en: Minipage options
ru: Настройки мини-страницы

en: Start new minipage
ru: Начать новую мини-страницу

en: HFill between minipage paragraphs
ru: Горизонтальный клей между абзацами мини-страницы

en: Vertical Alignment:
ru: Верт. выравнивание:

en: LaTeX pre-amble
ru: Преамбула LaTeX

en: The LaTeX pre-amble
ru: Преамбула LaTeX

en: &Edit ...
ru: &Правка ...

en: Edit the pre-amble in an external editor
ru: Редактировать преамбулу во внешнем редакторе

en: Print Destination
ru: Куда печатать

en: P&rinter
ru: П&ринтер

en: Send output to the printer
ru: Отправить вывод на принтер

en: Send output to a file
ru: Отправить вывод в файл

en: Send output to the given printer
ru: Отправить вывод на указанный принтер

en: Pages
ru: Страницы

en: &All
ru: &Все

en: Print all pages
ru: Напечатать все страницы

en: &Odd
ru: &Нечётные

en: Print odd pages only
ru: Напечатать только нечётные страницы

en: &Even
ru: &Чётные

en: Print even pages only
ru: Напечатать только чётные страницы

en: &Last page:
ru: &Последняя страница:

en: Page number to print to
ru: Количество страниц для печати

en: Re&verse order
ru: Об&ратный порядок

en: Print in reverse order
ru: Печатать в обратном порядке

en: Page number to print from
ru: Количество страниц для печати с

en: Ran&ge
ru: Диа&пазон

en: Set a range of pages to print
ru: Выбрать диапазон страниц для печати

en: &Starting range:
ru: &Начальный диапазон:

en: Number of copies
ru: Количество копий

en: &Collate
ru: &Собирать

en: Collate copies
ru: Собирать копии вместе

en: &Print
ru: &Напечатать

en: &Type
ru: &Тип

en: Update the reference list
ru: Обновить список ссылок

en: Sort
ru: Упорядочить

en: Sort references in alphabetical order
ru: Упорядочивать ссылки в алфавитном порядке

en: Move the document cursor to reference
ru: Переместить курсор на ссылку

en: Page number
ru: Номер страницы

en: Ref on page xxx
ru: Ссылка на страницу xxx

en: On page xxx
ru: На странице xxx

en: Pretty reference
ru: Красивая ссылка

en: Reference as it appears in output
ru: Ссылка, как она будет показана в выводе

en: &Reference:
ru: &Ссылка:

en: &Name:
ru: &Название:

en: Available references
ru: Доступные ссылки

en: Search and replace
ru: Поиск и замена

en: &Find:
ru: &Найти:

en: Replace &with:
ru: Заменить &на:

en: Case &sensitive
ru: Учитывать &регистр

en: Match whole words onl&y
ru: Искать &только целые слова

en: Find &Next
ru: Искать &следующее

en: &Replace
ru: &Заменить

en: Replace &All
ru: Заменить &всё

en: Search &backwards
ru: Обратный &поиск

en: File:
ru: Файл:

en: Suggestions:
ru: Предлагается:

en: Replace word with current choice
ru: Заменить слово на выбранное

en: &Add
ru: &Добавить

en: Add the word to your personal dictionary
ru: Добавить слово в ваш личный словарь

en: &Ignore
ru: &Пропустить

en: Ignore this word
ru: Пропустить это слово

en: &Accept
ru: &Принять

en: Accept word for this session
ru: Принимать слово в течение поиска

en: &Options...
ru: &Параметры...

en: Replacement:
ru: Замена:

en: Current word
ru: Текущее слово

en: Unknown:
ru: Неизвестных:

en: Replace with selected word
ru: Заменить выбранным словом

en: &Start...
ru: &Начать...

en: Start spellcheck
ru: Начать проверку

en: &Rows:
ru: &Строк:

en: Number of rows
ru: Количество строк

en: &Columns:
ru: &Колонок:

en: Number of columns
ru: Количество колонок

en: Resize this to the correct table dimensions
ru: Изменить размер до допустимых размеров таблицы

en: LaTeX classes
ru: Классы LaTeX

en: LaTeX styles
ru: Стили LaTeX

en: BibTeX styles
ru: Стили BibTeX

en: Selected classes or styles
ru: Выбранные стили или классы

en: Show &path
ru: Показать &путь

en: Toggles view of the file list
ru: Переключить просмотр списка файлов

en: Installed files
ru: Установленные файлы

en: &Rescan
ru: &Обновить

en: Built new file list
ru: Построить новый список файлов

en: &View
ru: &Просмотреть

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
ru: Показывает содержимое отмеченного файла. Это возможно только в том случае, если файлы показываются с полным путём.

en: Close this dialog
ru: Закрыть данный диалог

en: Entry
ru: Вхождение

en: Thesaurus entries
ru: Записи в тезаурусе

en: Select a related word
ru: Выберите соотносящееся слово

en: &Selection
ru: &Выделенная область

en: The selected entry
ru: Выбранная запись

en: Replace the entry with the selection
ru: Заменить запись выбранным

en: Table Of Contents
ru: Содержание

en: Contents list
ru: Перечень содержимого

en: Insert URL
ru: Вставить URL

en: &Name
ru: &Название

en: Name associated with the URL
ru: Название, связанное с URL

en: &Generate hyperlink
ru: &Создать гиперссылку

en: Output as a hyperlink ?
ru: Выводить как гиперссылку ?

en: Version control log
ru: Журнал управления версиями
