gnucash 1.4.X - en to it translation catalogue (785 entries)

en: $
it: ITL

en: The GnuCash personal finance manager.
    The GNU way to manage your money!
it: GnuCash il tuo manager finanziario personale.
    GNU la via per gestire i vostri soldi!

en: To adjust an account's balance, you must first
    choose an account to adjust.
it: Per adattare un bilancio del conto, devi 
    sceglire un conto da adattare.

en: You must choose a valid parent account.
it: Devi prima scegliere un conto parent valido .

en: Do you want to create a new account?
    If not, then please select an account
    to open in the main window.
it: Vuoi creare un nuovo conto?
    Se no, seleziona un conto
    da aprire nella finestra principale.

en: To edit an account, you must first
    choose an account to edit.
it: Per modificare un conto, devi prima 
    scegliere un conto da modificare.

en: To delete an account, you must first
    choose an account to delete.
it: Per cancellare un conto , devi prima 
    scegliere il conto da cancellare.

en: Are you sure you want to delete the %s account?
it: Sei sicuro di voler cancellare il conto %s ?

en: The account must be given a name!
it: Devi dare un nome al conto!

en: To open an account, you must first
    choose an account to open.
it: Per aprire un conto, devi prima 
    scegliere il conto da aprire.

en: You must select an account to scrub.
it: Devi selezionare un conto da pulire.

en: You must select an account type.
it: Devi selezionare un tipo di conto.

en: To reconcile an account, you must first
    choose an account to reconcile.
it: Per approsssimare un conto, devi prima 
    scegliere il conto da approssimare.

en: The amount must be a number.
it: Il totale deve essere un numero.

en: The balance must be a number.
it: Il saldo deve essere un numero.

en: Do you really want to mark this transaction not reconciled?
    Doing so might make future reconciliation difficult!
it: Vuoi veramente marcare questa transazione non approssimata?
    Potrà essere difficile in futuro creare un'approssimazione

en: Delete all the splits
it: Cancellare tutte le ripartizioni

en: Delete the whole transaction
it: Cancellare l'intera transazione

en: This selection will delete the whole transaction. This is what you usually want.
it: Questa selezione cancellerà l'intera transazione.E'questo che vuoi.

en: Warning: Just deleting all the splits will make your account unbalanced. You probably shouldn't do this unless you're going to immediately add another split to bring the transaction back into balance.
it: Attenzione: Cancello tutte le ripartizioni del tuo conto , il conto sarà non bilanciato.Non volete probabilmente fare questo a meno che non vogliate immediatamente aggiungere una altra ripartizione per bilanciare la transazione.

en: It is dangerous to change the currency type
    of an account. You asked to change it
    from %s to %s.
    Are You Sure?
it: E' pericoloso cambiare il tipo di valuta
    di un conto. Lo vuoi fare 
    da %s a %s
    Sei sicuro ?

en: It is dangerous to change the security
    of an account. You asked to change it
    from %s to %s.
    Are You Sure?
it: E' pericoloso cambiare il valore 
    di un conto. Vuoi  cambiarlo
    da %s a %s
    Sei sicuro ?

en: This file is from an older version of GnuCash.  
    Do you want to continue?
it: Questo file è di una vecchia versione di GnuCash. 
    Vuoi continuare?

en: This file appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade GnuCash to read this file.
it: Questo file sembra essere di una nuova versione di  GnuCash. 
    Devi aggiornare Gnucash per leggere questo file.

en: There was an error reading the file. 
    Do you want to continue?
it: Si è verificato un errore in letture del file. 
    Vuoi continuare?

en: There was an error writing the file
         %s
    
    %s
it: Si è verificato un errore di scrittura del file
         %s.
    
    %s

en: There was an error opening the file
         %s
    
    %s
it: Si è verificato un errore nell'aprire il file
         %s.

en: There was an error closing the file
         %s
    
    %s
it: Errore di chiusura del file 
          %s.

en: The file 
        %s
     could not be found.
it: Il file 
        %s
     non può essere trovato.

en: The file 
        %s
     is empty.
it: Il file 
        %s
     è vuoto.

en: Changes have been made since the last Save. Save the data to file?
it: Sono stati fatti dei cambiamenti sul file.
    Salvare i cambiamenti del file ?

en: The file 
        %s
     already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
it: Il file 
        %s
     esiste già.
    Vuoi sovrascrivere il file ?

en: The filepath 
        %s
    is not a valid location in the filesystem.
it: Il path del file 
        %s
    non è una locazione valida nel filesystem.

en: The file 
        %s
    appears to be in use by another user.
    If this is not right, remove the .LCK file and try again.
it: Il file 
        %s
    è utilizzato da un altro utente.
    Se questo non è vero, rimuovi il  .LCK e riprova di nuovo.

en: You need to install the gnome-print library.
it: Dovete istallare la libreria gnome-print.

en: QIF file load failed:
    %s
it: Il caricamento del file QIF %s è fallito.

en: QIF file load warning:
    %s
it: Attenzione caricamento del  QIF :
    %s

en: QIF file parse failed:
    %s
it: Il caricamento del file QIF %s 
    è fallito

en: QIF file parse warning:
    %s
it: Attenzione file parse QIF :
    %s

en: The source for price quotes
it: Sorgente per i prezzi di quota

en: The account is not balanced.
    Are you sure you want to finish?
it: Il conto non è bilanciato.
    Sei sicuro di voler terminare?

en: You have made changes to this reconcile window.
    Are you sure you want to cancel?
it: Hai fatto dei cambiamenti nella finestra d'approssimazione.
    Sei sicuro di volerlo cancellare?

en: Warning! This is a reconciled transaction. Do you want do continue?
it: Attenzione! Questa è una transazione approssimata .Vuoi continuare?

en: You cannot transfer funds from the %s account.
    It does not have a matching currency.
it: Non puoi trasferire fondi dal conto %s.
    Non hai una valuta uguale.

en: Error executing scheme report.
it: Errore d'esecuzione dello schema di report

en: This report has no parameters.
it: Questo report non ha parametri

en: Show the income and expense accounts.
it: Mostra le spese e le entrate dei conti.

en: The current transaction has been changed.
    Would you like to record it?
it: La corrente transazione è stata modificata.
    Vuoi salvare?

en: Are you sure you want to delete
       %s
    from the transaction
       %s ?
it: Sei sicuro di voler salvare 
       %s
     dalla transazione
       %s ?

en: Are you sure you want to delete the current transaction?
it: Sei sicuro di voler cancellare la transazione corrente?

en: Recalculate Transaction
it: Ricalcola la Transazione

en: The values entered for this transaction are inconsistent.
    Which value would you like to have recalculated?
it: I valori immessi per questa transazione sono incompatibili.
    Quali valori vuoi che siano ricalcolati?

en: The types of all the parent accounts and their subaccounts must be changed to %s.
    Is that what you want to do?
it: Tutti i tipi di conti e sottoconti devono essere cambiati in %s.
    E' quello che vuoi fare?

en: The types of all the subaccounts must be changed to %s.
    Is that what you want to do?
it: Tutti i tipi di sottoconti devono essere cambiati in %s.
    E' quello che vuoi fare?

en: The following changes must be made. Continue?
it: I cambiamenti seguenti devono essere fatti. Continuare?

en: There must be at least two accounts
    created before you can transfer funds.
it: Bisogna avere almeno due conti
    creati per poter effettuare trasferimenti di fondi.

en: You cannot transfer between those accounts.
    They do not have a common currency.
it: Non puoi fare trasferirimenti in questi conti .
    Non hanno la stessa valuta .

en: The "From" and "To" accounts
     must be different!
it: I conti "da" et "a" 
     devono essere diversi!

en: You can't transfer from and to the same account!
it: Non potete fare trasferimenti nello stesso conto!

en: You must specify an account to transfer from,
    or to, or both, for this transaction.
    Otherwise, it will not be recorded.
it: Dovete specificare un conto su cui trasferire, 
    o verso,o entrambi, per questa transazione; 
    altrimenti non sarà salvato.

en: Adjust the balance of the selected account
it: Approssima il bilancio del conto selezionato.

en: Enter the new balance
it: Immetti un nuovo bilancio

en: Enter the date you want the balance adjusted
it: Immetti la data in cui vuoi che il bilancio sia approssimato

en: Adjust the ending balance
it: Approssima il bilancio finale

en: Adjust the balance of the main account for this register
it: Approssima il bilancio del conto principale per quetso registro.

en: Double line mode with a multi-line cursor
it: Modo linea doppia con un cursore a multi-linea

en: Single line mode with a multi-line cursor
it: Modo linea singola con un cursore a multi-linea

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
it: Muovi la transazione vuota in fondo al registro

en: Cancel the current transaction
it: Cancellare la transazione corrente

en: Close this HTML window
it: Chiudi la finestra HTML.

en: Close this register window
it: Chiudi la finestra del registro

en: Copy the selected transaction
it: Copia la transazione selezionata.

en: Enter a 3-letter ISO currency code such as USD (US Dollars)
it: Immetti le tre lettere ISO della valuta come ITL (lira italiana)

en: Cut the selected transaction
it: Taglia la transazione selezionata.

en: Set the date range of this register
it: Metti un data range per questo registro

en: Delete selected account
it: Cancella il conto selezionato.

en: Delete the current transaction
it: Cancella la transazione corrente

en: Show transactions on two lines with more information
it: Mostra le transazioni su due linee con più informazioni

en: Make a copy of the current transaction
it: Fare una copia della transazione corrente

en: Edit the selected account
it: Modifica il conto selezionato.

en: Edit the main account for this register
it: Modifica il conto principale per questo registro.

en: Edit the current transaction
it: Modifica la transazione corrente

en: Exit GnuCash
it: Esci da GnuCash.

en: Export HTML-formatted report to file
it: Esporta il formato HTML in un file

en: Find transactions with a search.
it: Trova delle transazioni con una ricerca.

en: Open the GnuCash help window
it: Aprire la finestra d'aiuto di Gnucash.

en: Move back one step in the history
it: Vai indietro di un passo nella storia.

en: Move forward one step in the history
it: Vai avanti si un passo nella storia.

en: Import a Quicken QIF file
it: Importa un file QIF .

en: Jump to the corresponding transaction in the other account
it: Vai alla transazione corrispondente dell'altro conto

en: Open the GnuCash Manual
it: Apri il manuale di Gnucash.

en: Show transactions on multiple lines with one line for each split
it: Mostra le transazioni su multi-linee con una linea per ogni dividendo

en: This transaction has multiple splits; switch to multi-line mode to see them all
it: Questa transazione è multi dividendi ; attivare il modo linea-multipla per tutte le viste

en: Create a new account
it: Creare un nuovo conto.

en: Create a new file
it: Creare un nuovo file.

en: Add a new transaction to the account
it: Aggiungi una nouva transazione al conto

en: Open the selected account
it: Apri il conto selezionato.

en: Open the account
it: Apri il conto.

en: Open the selected account and all its subaccounts
it: Apri il conto selezionato e tutti i sotto-conti.

en: Open a file
it: Apri un file

en: Paste the transaction clipboard
it: Incolla la transazione

en: Open the global preferences dialog
it: Apri la dialog delle preferenze globali.

en: Print a check using a standard format
it: Stampa un test utente in formato standard

en: Reconcile the selected account
it: Ripristina il conto selezionato.

en: Cancel the reconciliation of this account
it: Annulla il ripristino del conto

en: Finish the reconciliation of this account
it: Finire il ripristino di questo conto

en: Change the reconcile information including statement date and ending balance.
it: Cambia l'informazione di ripristino incluso lo stato la data e la fine di bilancio

en: Reconcile the main account for this register
it: Ripristina il conto principale per questo registro.

en: Record the current transaction
it: Registra la transazione corrente

en: Set the parameters for this report
it: Metti i parametri per questo rapporto.

en: Save the file to disk
it: Salva il file su disco.

en: Identify and fix problems in the account
it: Identifica e correggi i problemi del conto.

en: Identify and fix problems in all the accounts
it: Identifica e correggi i problemi di tutti i conti.

en: Identify and fix problems in the account and its subaccounts
it: Identifica e correggi i problemi del conto e dei sotto conti.

en: Identify and fix problems in the accounts of this register
it: Identifica e correggi i problemi dei conti di questo registro.

en: Set the option to its default value
it: Imposta l'opzione con un valore di defaut

en: Show all of the transactions in the account
it: Mostra tutte le transazioni del conto

en: Show transactions on single lines
it: Mostra le transazioni su semplici linee

en: Sort by Amount
it: Ordina per Totale

en: Sort by Date
it: Ordina per data

en: Sort by Description
it: Ordina per descrizione

en: Sort by the date of entry
it: Ordina per data di ingresso

en: Sort by Memo
it: Ordina per Memo

en: Sort by Num
it: Ordina per Num

en: Sort by the statement date (unreconciled items last)
it: Ordina per lo stato e la data

en: Keep normal account order
it: Mantieni l'ordine normale del conto

en: Transfer funds from one account to another
it: Trasferisci dei fondi da un conto a un altro.

en: Enter the type of transaction, or choose one from the list
it: Immetti il tipo di transazione, o scegline uno della lista

en: Enter a description of the transaction
it: Immetti una descrizione per la transazione

en: Enter a description of the split
it: Immetti una descrizione per il dividendo

en: Enter the transaction number, such as the check number
it: Immetti il numero di transazione, Come il numero di check

en: Enter the share price
it: Immetti il prezzo del titolo

en: Enter the number of shares sold
it: Immetti il nuimero di titoli venduti

en: Enter the total value of the shares
it: Immetti il valore totale dei titoli

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
it: Immetti il conto da cui trasferire , o scegline uno dalla lista.

en: Enter the account to transfer to, or choose one from the list
it: Immetti il conto a cui transferire , o scegline uno dalla lista.

en: _Account
it: _Conto

en: _Accounts
it: _Conti

en: _Adjust Balance
it: _Approssima il Bilancio

en: _Adjust Balance...
it: _Approssima il Bilancio...

en: _Blank
it: _Vuoto

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Copy Transaction
it: Copia la transazione

en: Cut Transaction
it: Taglia la transazione

en: _Date Range
it: _Data Range

en: _Delete Account
it: _Cancella Conto

en: _Delete
it: _Cancella

en: D_uplicate
it: _Duplica

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Edit Account
it: _Modifica conto

en: _Ending Balance
it: _Bilancio Finale

en: _Ending Balance...
it: _Bilancio Finale...

en: _Finish
it: _Finisci

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Jump
it: _Salta

en: _Manual
it: _Manuale

en: _New
it: _Nuovo

en: _New Account
it: _Nuovo Conto

en: _New Account...
it: _Nuovo Conto...

en: _Open Account
it: _Apri Conto

en: Open S_ubaccounts
it: Apri sooto-conti

en: Paste Transaction
it: Incolla la transazione

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Preferences...
it: _Preferenze...

en: _Print Check... (unfinished!)
it: _Stampa Prova...(non termina!)

en: _Reconcile Information...
it: _Informatione di approssimo...

en: _Reconcile...
it: _Rapprossima...

en: _Reconcile
it: _Rapprossima

en: _Record
it: _Registra

en: _Register
it: _Registro

en: _Scrub
it: _Pulisci

en: Scrub A_ccount
it: Pulire il conto

en: Scru A_ll
it: Pulire tutto

en: Scrub Su_baccounts
it: Pulire i sotto-conti

en: Set _Range...
it: Imposta _Range...

en: Set _Range
it: Imposta _Range

en: Show _All
it: Mostra _Tutto

en: Sort _Order
it: Ordina _Ordine

en: _Style
it: _Stile

en: _Transaction
it: _Transazione

en: _Transfer
it: _Trasferire

en: _Transfer...
it: _Trasferire...

en: Account Code
it: Codice Conto

en: Account Name
it: Nome Conto

en: Account Type
it: Tipo Conto

en: Adjust Balance
it: Approssima Bilancio

en: Auto Double
it: Doppio automatico

en: Auto Single
it: Semplice automatico

en: Clear All
it: Cancella Tutto

en: Close Window
it: Chiudi finestra

en: Credit Card
it: Carta di Credito

en: Credit Line
it: Linea di credito

en: Date Range
it: Data Range

en: Delete Account
it: Cancella Conto

en: Delete Transaction
it: Cancella Transazione

en: Double Line
it: Linea Doppio

en: Edit Account
it: Modifica Conto

en: Ending Balance
it: Fine Bilancio

en: End date
it: Data di Fine

en: Export To
it: Esporta verso

en: Finish
it: Fine

en: From Now
it: Da Nuovo

en: General Ledger
it: Registro Generale

en: Hide Inc/Exp
it: Nascondi Entrate/Uscite

en: Import QIF...
it: Importa QIF...

en: Import QIF
it: Importa QIF

en: Lost Accounts
it: Conti persi

en: Money Market
it: Mercato Monetario

en: Multi Line
it: Linea multipla

en: Mutual Fund
it: Fondi Mutui

en: New Account
it: Nuovo conto

en: New Balance
it: Nuovo Bilancio

en: New File
it: Nuovo File

en: New top level account
it: Nuovo conto di livello superiore

en: New Value
it: Nuovo valore

en: No description
it: Nessuna descrizione

en: Old Value
it: Vecchio Valore

en: Open Account
it: Apri conto

en: Opening Balance
it: Bilancio iniziale

en: Open File
it: Apri File

en: Open Subaccounts
it: Apri sotto-conti

en: Pick One
it: Scegline uno

en: Parent Account
it: Parent Conto

en: Previous Balance
it: Bilancio Precedente

en: Purch Price
it: Prezzo d'acquisto

en: Price Quote Source
it: Prezzo Quota Azione

en: Reconciled Balance
it: Approssimazione Bilancio

en: Reconcile Information
it: Informazioni di approssimo

en: Register date ranges
it: Data ranges registro

en: Sale Price
it: Prezzo di vendita

en: Save As
it: Salva Con

en: Scrub Account
it: Pulisci il conto

en: Scrub All
it: Pulisci Tutto

en: Scrub Subaccounts
it: Pulisci i sotto-conti

en: Select All
it: Seleziona Tutto

en: Select Default
it: Selezione di defaut

en: Set Date Range
it: Imposta Data Range

en: Set Range
it: Imposta Range

en: Set to default
it: Imposta di defaut

en: Set Up Account
it: Configura Conto

en: Show All
it: Mostra Tutto

en: Show Income/Expense
it: Mostra Entrate/Spese

en: Show Earliest
it: Mostra il primo

en: Show Latest
it: Mostra l'ultimo

en: Single Line
it: Linea unica

en: Sort by date of entry
it: Ordina per data d'ingresso

en: Sort by statement date
it: Ordina per stato e data

en: Sort Order
it: Ordine

en: Start date
it: Data di Inizio

en: Starting Balance
it: Inizio Bilancio

en: Standard order
it: Ordine standard

en: Statement Date:
it: Stato data:

en: Top level account
it: Livello principale conto.

en: Total Shares
it: Total Titoli

en: Verify Changes
it: Verifica i cambiamenti

en: Transfer Information
it: Trasferire Informazioni

en: Transfer Money
it: Trasferrire Soldi

en: Transfer From
it: Trasferire Da

en: Transfer To
it: Trasferire A

en: About
it: Informazioni Su

en: Account
it: Conto

en: Accounts
it: Conti

en: Account Information
it: Informazioni del conto

en: AutoDep
it: Deposito Automatico

en: Action
it: Azione

en: Activities
it: Attività

en: Ago
it: C'è

en: Amount
it: Totale

en: Appreciation
it: Stima

en: Phone
it: Telefono

en: Asset
it: Avere

en: Assets
it: Averi

en: Back
it: Precedente

en: Balance
it: Bilancio

en: Bank
it: Banca

en: Blank
it: Vuoto

en: Bought
it: Ramo

en: Buy
it: Compra

en: Cancel
it: Annulla

en: Cash
it: Incassa

en: Changed
it: Cambiato

en: Charge
it: Prezzo

en: Check
it: Verifica

en: Checking
it: Verificare

en: Cleared
it: Cancellato

en: Close
it: Chiuso

en: Create
it: Creato

en: Credit
it: Credito

en: Credits
it: Crediti

en: Currency
it: Valuta

en: Date
it: Data

en: Days
it: Giorni

en: Debit
it: Debito

en: Debits
it: Debiti

en: Decrease
it: Ridurre

en: Delete
it: Cancellare

en: Deposit
it: Deposito

en: Depreciation
it: Deprezzamento

en: Description
it: Descrizione

en: Difference
it: Differenza

en: Direct Debit
it: Debito diretto

en: Duplicate
it: Duplicare

en: Edit
it: Modifica

en: Equity
it: Capitale

en: Exit
it: Esci

en: Expense
it: Spese

en: Export
it: Esporta

en: Extensions
it: Estenzioni

en: Fee
it: Tasse

en: Field
it: Campo

en: Find
it: Cerca

en: Forward
it: Avanti

en: From
it: Da

en: GnuCash Preferences
it: Preferenze di GnuCash

en: Help
it: Aiuto

en: Imbalance
it: Non Bilanciato

en: Import
it: Importa

en: Income
it: Entrate

en: Increase
it: Aumenta

en: Jump
it: Salta

en: Liability
it: Passivo

en: License
it: Licenza

en: Loan
it: Prestito

en: Months
it: Mesi

en: New
it: Nuovo

en: (none)
it: (nessuno)

en: Notes
it: Note

en: Online
it: In linea

en: Open
it: Apri

en: Orphan
it: Orfano

en: Parameters
it: Parametri

en: Payment
it: Pagamento

en: Portfolio
it: Portafoglio

en: Preferences
it: Preferenze

en: Price
it: Prezzo

en: Print
it: Stampa

en: Profits
it: Profitto

en: Quit
it: Esci

en: Rebate
it: Sconto

en: Receive
it: Ricevuto

en: Reconcile
it: Approssima

en: Record
it: Registra

en: Register
it: Registro

en: Save
it: Salva

en: Savings
it: Salvataggi

en: Scrub
it: Pulire

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Security
it: Valore

en: Sell
it: Vendi

en: Settings
it: PArametri

en: Simple
it: Semplice

en: Sold
it: Venduti

en: Spend
it: Spese

en: Split
it: Dividendo

en: Stock
it: Azioni

en: Style
it: Stile

en: Teller
it: Chiamare

en: To
it: A

en: Today
it: Oggi

en: Total
it: Totale

en: Type
it: Tipo

en: Transaction
it: Transazione

en: Transfer
it: Trasfirire

en: Value
it: Valore

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: Weeks
it: Settimane

en: Wire
it: Teletrasmissione

en: Withdraw
it: Ritirare

en: Withdrawal
it: Ritirarsi

en: Years
it: Anni

en: Yes
it: Si

en: String Option
it: Stringa Opzione

en: Second Option
it: Seconda Opzione

en: Cost
it: Costo

en: Status
it: Stato

en: Other Account
it: Altro Conto

en: Account Separator
it: Separatore di Conto

en: The default background color for splits in multi-line mode and the auto modes
it: Il colore di default di sfondo per i dividendi multi-linea e auto mode

en: Auto-Raise Lists
it: Liste auto-aumentabili

en: Secondary Sort Order
it: Ordine Secondario

en: Stock Portfolio Valuation
it: Valutazione del portafoglio d'azioni

en: Stock Portfolio
it: Portafoglio d'azioni

en: The types of accounts for which balances are sign-reversed
it: Tipi di conti per quei bilanci segnati inversamente

en: The Good
it: Buono

en: The current time is %s.
it: L'ora attuale è %s.

en: Display N-1 lines
it: Diplay N-1 linee

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
it: Utilizza un formato 24 heures (al posto che 12 ore)

en: Income:Salary:Taxable
it: Entrate:Salario:Tassabile

en: Type of budget report
it: Tipo di budget report

en: Balancing
it: Bilancia

en: Date (subtotal monthly)
it: Data (sub-totale mensile)

en: Single Column Display
it: Display singola colonna

en: Time
it: Ora

en: Account (w/subtotal)
it: Conto (con/sub-totale)

en: International
it: Internazionale

en: The background color for an active split in multi-line mode and the auto modes
it: Il colore di sfondo per un dividendo attivo nel modo multi-linea

en: Double mode active background
it: Doppio modo sfondo attivo

en: This is a string option
it: Questa è un opzione stringa

en: Main Window
it: Finestra principale

en: _Account Transactions
it: Conto Transazioni

en: The date option is %s.
it: La data opzione è %s.

en: Account Transactions
it: Conto Transazioni

en: Sort by date
it: Ordina per data

en: Budget Dialog (Testing)
it: Budget Dialog (Test)

en: Report for %s and all subaccounts.
it: Report per %s e tutti i sotto-conti.

en: Account types to display
it: Conti Tipi su display

en: Gain And Loss
it: Guadagni And Perdite

en: Double click expands parent accounts
it: Con un doppio click espandi i conti padri

en: Boolean Option
it: Opzione Booleana

en: Income-Salary-Taxable
it: Entrate-Salario-Imposte

en: _Stock Portfolio
it: Portafoglio d'azioni

en: Testing
it: Test

en: US-style: mm/dd/yyyy
it: Stile-US: mm/gg/aaaa

en: You have not selected an account.
it: Non hai selezionato un conto.

en: By default, show every transaction in an account.
it: Per default, mostra tutte le transazioni di un conto

en: No amount display
it: No totale sisplay

en: View
it: Vista

en: The default background color for odd rows in double mode
it: Il colore di sfondodi default per le colonne dispari di doppio mode

en: UK-style dd/mm/yyyy
it: Stile-UK: gg/mm/aaaa

en: Show all columns
it: Mostra tutte le colonne

en: Header background
it: Sfondo testata

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Show icons only
it: Mostra solo le icone

en: The default background color for odd rows in single mode
it: Il colore di sfondo di default per le colonne dispari in mode semplice

en: Display the Hello, World report.
it: Display di saluto ,report Mondiale

en: Gain
it: Guadagno

en: Hello Again
it: Ciao Ancora

en: This page shows your profits and losses.
it: Questa pagina mostra i vostri profitti e le vostre perdite

en: Show Vertical Borders
it: Mostra i bordi verticali

en: This is a boolean option.
it: Questa è un opzione booleana

en: _Profit and Loss
it: Profitti e Perdite

en: Display 1 line
it: Display 1 linea

en: Background Color
it: Colore Sfondo

en: The number option formatted as currency is %s.
it: L'opzione numero formattata di valuta è %s.

en: Income/Salary/Taxable
it: Entrata/Salario/Imposta

en: There are no selected accounts in the account list option.
it: Non c'e alcun conto selezionato nella lista dei conti.

en: Funds Out
it: Uscita Fondi

en: This page shows your net worth.
it: Questa pagina mostra il vostro valore finanziario netto

en: Continental Europe: dd.mm.yyyy
it: Europa continentale: gg.mm.aaaa

en: Category
it: Categoria

en: Single
it: Singolo

en: Show Horizontal Borders
it: Mostra i bordi orizzontali

en: Sort by check/transaction number
it: Ordina per check/numero transazione

en: The background color for the active transaction in double mode
it: Il colore di sfondo della transazione attiva in mode doppio

en: Register Colors
it: Colore Registro

en: The boolean option is %s.
it: L'opzione boolana è %s.

en: Display the memo?
it: Display memo?

en: (subaccounts)
it: (sotto-conti)

en: Multi mode default transaction background
it: Sfondo multi mode default transazione

en: Double clicking on an account with children expands the account instead of opening a register.
it: Doppio click su un conto con 'figli' sviluppa il conto al posto dell'apertura di un registro.

en: The background color for the active transaction in single mode
it: Il colore di sfondo per la transazione attiva in mode singolo

en: Loss
it: Perdite

en: Credit Accounts
it: Credito Conto

en: Sort by description
it: Ordina per descrizione

en: largest to smallest, latest to earliest
it: dal più grande al più piccolo, dal più recente al più vecchio

en: Display the description?
it: Display di descrizione?

en: Secondary Key
it: Chiave secondaria

en: Save window sizes and positions.
it: Salva la grandezza e la posizione della finestra

en: Number Option
it: Numero Opzione

en: There are no accounts to report on.
it: Non c'è nessun conto sul quale creare un rapporto.

en: Report for %s.
it: Rapporto per %s.

en: Reverse Income and Expense Accounts
it: Inverso Entrate e Spese Conti.

en: Europe
it: Europa

en: Day
it: Giorno

en: This is for testing. Your reports probably shouldn't have an option like this.
it: Questo è un test.I vostri report non dovranno mai avere un opzione come questa.

en: Display the headers?
it: Display di titolo?

en: Do transaction report on these accounts
it: Fare un report della transazion su questi conti

en: Sort and subtotal by account transferred from/to's name
it: Ordina i sub-totali per nome del conto transferito da/a

en: The items selected in the list option are:
it: Gli elementi selezionati nella lista d'opzioni sono:

en: Average
it: Media

en: A_ccount Balance Tracker
it: Conto Bilancio Tracker

en: Start of reporting period
it: Inizio del periodo di report

en: Sort by exact entry time
it: Ordina per ora esatta di entrata

en: Use accounting labels
it: Usa nomi compatibili

en: Full
it: Pieno

en: The amount of time between data points
it: La somma dei tempi fra dati punti

en: Upper Limit
it: Limite superiore

en: Multi mode default split background
it: Sfondo di default dividendo in Multi mode

en: Week
it: Settimana

en: Crash the report
it: Crash nel report

en: Step Size
it: Grandezza del passo

en: Hello, World!
it: Ciao, mondo!

en: A report useful for balancing the budget
it: Un report utile per equilibrare il budget

en: Display the amount?
it: Display del totale?

en: Multi-Line
it: Multi-linea

en: Two Column Display
it: Display di due colonne

en: Date Format Display
it: Display Formato Data

en: Ending
it: Fine

en: Reversed-balance account types
it: Tipo di conto con bilancio invertito

en: Account fields to display
it: Campo conto display

en: Account Balance Tracker
it: Conto Bilancio Tracker

en: Report Options
it: Opzioni Report

en: Calculate balance sheet up to this date
it: Calcolare il bilancio da questa data

en: Transaction Report
it: Transazione Report

en: Alternate the even and odd colors with each transaction, not each row
it: Alternare i colori pari e dispari con questa transazione, non ciascuna linea

en: Gain/Loss
it: Guadagni/Perdite

en: Transfer from/to
it: Trasferire da/a

en: Text only
it: Solo Testo

en: Toolbar Buttons
it: Bottoni della barra utility

en: Report Items from this date
it: Elementi del report da questa data

en: Period
it: Periodo

en: The default background color for transactions in multi-line mode and the auto modes
it: Il colore di default dello sfondo per le transazioni in multi-linea e in modo automatico

en: Fourth Options
it: Quarta opzione

en: Sort by this criterion first
it: Ordine per questo criterio primario

en: Double
it: Doppio

en: Ugly option
it: Opzione brutta

en: How are you doing on your budget?
it: Cosa vuoi fare con il tuo budget?

en: Save Translatable Strings
it: Salva le stringhe del Transtable

en: Save strings that need to be translated
it: Salva le stringhe che devono essere tradotte

en: Number of Rows
it: Numero di linea

en: Use 24-hour time format
it: Usa il formato 24 ore

en: Date Format
it: Formato di data

en: A list option
it: Una lista d'opzioni

en: ISO Standard: yyyy-mm-dd
it: Standard ISO: aaaa-mm-gg

en: Default Currency
it: Valuta di default

en: Do transaction report on this account
it: Fare un report di transazione sul conto

en: Recent Price
it: Prezzo recente

en: Net Inflow
it: Flusso netto

en: Single mode default even row background
it: Sfondo Single mode default linee pari

en: Double mode default even row background
it: Sfondo Doppio mode default linee pari

en: The multi-choice option is %s.
it: L'opzione a scelta multipla è %s.

en: Double mode colors alternate with transactions
it: Transazione con colori alternati in mode doppio

en: General
it: Generale

en: Sub-Accounts
it: Sotto-conti

en: The date and time option is %s.
it: L'opzione di data e di ora è %s.

en: End of reporting period
it: Fine del periodo di report

en: Don't reverse any accounts
it: Non invertire nessun conto

en: Good option
it: Buona opzione

en: _Transaction Report
it: Report di transazione

en: Ba_lance sheet
it: Bilancio

en: Help for first option
it: Aiuto per la prima opzione

en: Number
it: Numero

en: Show both icons and text
it: Mostrare insieme le icone e il testo

en: Transfer from/to (w/subtotal)
it: Trasferire da/a (con sub-totale)

en: The number option is %s.
it: Il numero dell'opzione è %s.

en: The string option is %s.
it: L'opzione stringa è %s.

en: Report style
it: Stile di report

en: Single mode active background
it: Sfondo attivo del modo singolo

en: Year
it: Anno

en: Profit and Loss
it: Profitti e perdite

en: Month
it: Mese

en: Multi mode active transaction background
it: Sfondo attivo del Multi mode

en: . (Period)
it: . (Periodo)

en: Primary Sort Order
it: Ordine primario

en: Name
it: Nome

en: Display the date?
it: Display della data?

en: Descending
it: Descendente

en: This is a date option
it: E' un opzione di data

en: Two Week
it: Due settimane

en: Save Window Geometry
it: Salva la geometria della finestra

en: Income\Salary\Taxable
it: Entrate\Salario\Imposte

en: Code
it: Codice

en: Balance sheet
it: Bilancio

en: Export data as text.
it: Esporta la data come testo.

en: Balance Sheet
it: Bilancio

en: - (Dash)
it: - (Meno)

en: Funds In
it: Fondi in

en: Order of primary sorting
it: Ordine primario

en: Default Currency For New Accounts
it: Valuta di default per i nuovi conti

en: Sort by this criterion second
it: Ordina secondo il criterio secondario

en: true
it: vero

en: Do not sort
it: Non ordinare

en: Period Ending
it: Periodo finale

en: Income.Salary.Taxable
it: Entrate.Salario.Imposta

en: Only use 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms
it: Utilizza solo 'debito' e 'credito' al posto dei sinonimi informali

en: Include sub-accounts of all selected accounts
it: Includi i sotto-conti di tutti i conti selezionati

en: The Ugly
it: Brutto

en: Test the budget dialog.
it: Test del budget dialog.

en: By default, show horizontal borders on the cells.
it: Per default, mostra i bordi orizzontali delle celle.

en: Display the totals?
it: Display dei totali?

en: By default, show vertical borders on the cells.
it: Per default, mostra i bordi verticali delle celle.

en: Actual
it: Attuale

en: Enable EURO support
it: Attiva il supporto EURO

en: Ascending
it: Ascendente

en: The Bad
it: Male

en: Just a Date Option
it: Solo opzione data

en: The accounts selected in the account list option are:
it: I conti selezionati nella lista d'opzioni del conto sono:

en: This is a sample GnuCash report. See the guile (scheme) source code in %s for details on writing your own reports, or extending existing reports.
it: Questo è un esempio di report di Gnucash. Guardate il codice in Guile in %s per i dettagli sulla scrittura dei vostri reports, o estendi i reports esistenti.

en: Enables support for the European Union EURO currency
it: Attiva il supporto per l'EURO valuta dell'unione europea

en: Merged
it: Fuso

en: The default background color for even rows in single mode
it: Colore di sfondo per le linee pari in modo singolo

en: The default background color for even rows in double mode
it: Colore di sfondo per le linee pari in modo doppio

en: Display the Budget report.
it: Display del Budget report.

en: Display the account?
it: Display del conto?

en: Display the cheque number?
it: Display numero assegno?

en: Display N lines
it: Display N linee

en: _Hello, World
it: Ciao, a tutto il mondo

en: First Option
it: Prima opzione

en: Display the Stock Portfolio report.
it: Display report del Portafoglio azioni

en: Show transactions on multiple lines with one line for each split in the transaction
it: Mostra le transazioni su  multi-linee con una linea per ogni dividendo della transazione

en: Plot Type
it: Tipo di grafico

en: Choose whether to display icons, text, or both for toolbar buttons
it: Scegli se vedere icone, testo, o entrambi per i bottoni della barra utility

en: Sort by date & subtotal each year
it: Ordina per data e sub-totali di ogni anno

en: Show text only
it: Mostra solo testo

en: Icons and Text
it: Icone e testo

en: The type of graph to generate
it: Tipo di grafico da generare

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
it: Aumenta automaticamente la lista dei conti o delle azioni durante l'ingresso

en: Sort by account transferred from/to's name
it: Ordina per nome del conto trasferito da/a

en: Net Gain
it: Guadagno netto

en: The fourth option rules!
it: La quarta opzione!

en: This is a date option with time
it: E' un opzione data con ora

en: The header background color
it: Colore dello sfondo del titolo

en: Sort by memo
it: Ordina per memo

en: Third Option
it: Terza opzione

en: Choose the default mode for register windows
it: Scegli il modo per default per la finestra di registro

en: Default number of register rows to display.
it: Numero di linee fi default del display

en: Report end date
it: Report e data

en: None
it: Nessuno

en: Export data as text (Danger: Unfinished)
it: Esporta la data come testo (ATTENZIONE: infinito)

en: Primary Key
it: Chiave Primaria

en: Ticker
it: Codice

en: Display the other account?  (if this is a split transaction, this parameter is guessed).
it: Display dell'altro conto? (se c'è una transazione ripartita, questo parametro è supposto.

en: Time and Date Option
it: Opzione ora e data

en: Single mode default odd row background
it: Sfondo di default linee dispari in modo singolo

en: Double mode default odd row background
it: Sfondo di default linee dispari in modo doppio

en: The character used to separate fully-qualified account names
it: Il carattere utilizzato per separare i nomi dei conti utilizzabili

en: Report start date
it: Data di inizio report

en: smallest to largest, earliest to latest
it: dal più piccolo al più grande dal piu vecchio al più recente

en: Display the Transaction Report report.
it: Display del report delle transazioni.

en: Icons only
it: Solo Icone

en: Help for third option
it: Aiuto per la terza opzione

en: Default Register Mode
it: Modo del registro di default

en: Lower Limit
it: Limite inferiore

en: Sort by amount
it: Ordina per totale

en: This is an account list option
it: E' un opzione della lista dei conti

en: Average Balance
it: Bilancio Medio

en: Totals
it: Totali

en: Profit/Loss
it: Profitti/Perdite

en: Shares
it: Titoli

en: Show All Transactions
it: Mostra tutte le transazioni

en: Display the Profit and Loss report.
it: Display report Profitti e Perdite

en: Date (subtotal yearly)
it: Data (sub-totali annuali)

en: Display the Account Balance Tracker report.
it: Display report Tracker conto bilancio

en: 2Week
it: 2 settimane

en: Nothing
it: Niente

en: You have selected no values in the list option.
it: Non dovete segnare alcun valore nella lista d'opzione.

en: An account list option
it: Una opzione della lista del conto

en: Multi Choice Option
it: Opzione a scelta multipla

en: This is a color option
it: Questo è un opzione del colore

en: Make No Plot
it: Non fare il grafico

en: Bad option
it: Cattiva opzione

en: Display the Balance sheet report.
it: Display di bilancio foglio report

en: Sort by date & subtotal each month
it: Ordina per data e sub-totale di ogni mese

en: Display the Account Transactions report.
it: Display di report transazioni del conto.

en: Net
it: Netto

en: Have a nice day!
it: Hai una buona giornata!

en: This is a list option
it: E' un opzione di lista

en: Order of Secondary sorting
it: Ordine secondario

en: Help for second option
it: Aiuto per la seconda opzione

en: Report items up to and including this date
it: Elementi del report da includere in questa data

en: Nominal
it: Nominale

en: Beginning
it: Inizio

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list %s. For details on subscribing to that list, see %s.
it: Per l'aiuto sulla scrittura dei reports,o per contribuire nuovamente ,con un nuovo report, consultate la mailing list %s. Per i dettagli su l'inscrizione a questa lista, guardate %s.

en: The background color for an active transaction in multi-line mode and the auto modes
it: Il colore di sfondo per una transizione attiva in modo multi linea e in modo automatico

en: This is a multi choice option.
it: E' un opzione a scelta multipla

en: Income & Expense
it: Entrate & Spese

en: Hello, World
it: Ciao, mondo!

en: Sort & subtotal by account
it: Ordina & sub-totali per conto

en: Reverse Credit Card, Liability, Equity, and Income Accounts
it: Inverti i conti Carta di Credito, Responsabilità ,Equity, e Entrate Conto

en: This is a number option.
it: E' un opzione di numerazione

en: Multi mode active split background
it: Multi mode attivo dividi sfondo

en: All Accounts
it: Tutti i conti

en: Select QIF File
it: Selezionare un file QIF

en: You must specify a file to load.
it: Devi specificare un file da caricare.

en: You must specify a currency.
it: Devi specificare una valuta.

en: QIF File scheme code not loaded properly.
it: Lo scheme per i file QIF non e' stato caricato correttamente.

en: QIF File already loaded. Reload with current settings?
it: Il file QIF è già stato caricato.Ricaricare con i parametri attuali?

en: Something is very wrong with QIF Importing.
it: Qualche cosa di sbagliato nell'importare il QIF.

en: Import QIF Files
it: Importa file QIF

en: Loaded Files
it: File Caricato

en: QIF Filename:
it: Nome del QIF:

en: Default QIF acct:
it: Conto QIF di default

en: Currency:
it: Valuta:

en: Select ...
it: Seleziona...

en: Auto
it: Automatico

en: Load file
it: Carica file

en: QIF Account
it: Conto QIF

en: Transactions
it: Transazioni

en: GNUCash Account Name
it: Nom del conto GNUCash

en: QIF Category
it: Categoria QIF

en: Categories
it: Categorie

en: Select Account
it: Seleziona Conto

en: Selected account:
it: Conto selezionato:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Account type:
it: Tipo di conto:

en: Mutual
it: Mutuabile

en: Print Preview
it: Stampa Preview

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

en: Print Setup
it: Configurazione stampante

en: Printer:
it: Stampante:

en: Paper size:
it: Tipo di Foglio :

en: Pages to print:
it: Pagine da stampare:

en: All
it: Tutti

en: Selected
it: Selezionato

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:

en: Select...
it: Seleziona...

en: Select Paper Size
it: Seleziona il tipo di Foglio

en: Print Check
it: Stampa di prova

en: Check format:
it: Format di prova:

en: Check position:
it: Position di prova:

en: Date format:
it: Format data:

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
it: Quicken/QuickBooks (tm) Lettera-US

en: Custom
it: Personalizza

en: Top
it: Alto

en: Middle
it: Medio

en: Bottom
it: Basso

en: December  31, 2000
it: Dicembre 31, 2000

en: 31 December, 2000
it: 31 Dicembre, 2000

en: Custom check parameters
it: Personaliser les paramètres du chèque

en: Payee:
it: Beneficiario:

en: Date:
it: Data:

en: Amount (words):
it: Totale (in lettere):

en: Amount (numbers):
it: Totale (in cifre):

en: Memo:
it: Memo

en: Units:
it: Unità

en: Inches
it: Pollici

en: Centimeters
it: Centimetri

en: Millimeters
it: Millimetri

en: Points
it: Punti

en: Find Transactions
it: Transazioni trouvate

en: Match Accounts
it: Conti trovati

en: Find transactions affecting
it: Trouver le transazioni eseguite

en: Any
it: Nessuno

en: selected accounts:
it: conti selezionate:

en: Match Date
it: Date trovata

en: Find transactions occurring between the dates:
it: Cerca le transazioni aventi luogo e data:

en: Match Description
it: Descrizione trovata

en: Find transactions whose Description matches:
it: Trova le transazioni che si trovano in questa Descrizione:

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Find transactions whose Number matches:
it: Trova le transazioni che si trouvano in questo Numero:

en: Match Amount
it: Totale trovati

en: Find
it: Cerca

en: Credit or Debit
it: Credito o Debito

en: splits having amounts of:
it: dividendi aventi totali di:

en: At least
it: A meno

en: At most
it: Al più

en: Exactly
it: Esattamente

en: Match Memo
it: Mémo Trovato

en: Find splits whose Memo matches:
it: Cerca i dividendi che si trovano in questo Memo:

en: Match number of shares
it: Trovati numeri dei titoli

en: Find securities transactions of:
it: Cerca le transazioni di valore:

en: At most
it: Al più

en: shares
it: titoli

en: Match share price
it: Cerca il prezzo del titolo

en: Find securities transactions with share price of:
it: Cerca le transazioni di valore con un prezzo del titolo di:

en: Match Action
it: Azione Trovata

en: Find transactions whose Action matches:
it: Cerca le transazioni sulle quali queste Azioni si ritrovano:

en: Match Cleared state
it: Trovato vuoto

en: Find transactions whose Cleared status is:
it: Trova le transazioni che si trouvano in questo Numero:

en: Not cleared (n)
it: Non cancellare (n)

en: Cleared (c)
it: Cancellare (c)

en: Reconciled (y)
it: Approssimare (y)

en: Type of search
it: Tipo di ricerca

en: New search
it: Nuva ricerca

en: Refine current search
it: Redefinisci la ricerca attuale

en: Add results to current search
it: Aggiungi i risultati alla ricerca attale

en: Delete results from current search
it: Cancella i risultati della ricerca attale

en: Select Date
it: Seleziona Data

en: Name:
it: Nome:

en: The name of this budget
it: Il nome di questo budget

en: Budget Entries
it: Entrate del budget

en: label773
it: nome1773

en: Add
it: Aggiungi

en: Add a new entry or subentry
it: Aggiungi una nuova entrata alla sotto-entrata

en: Delete the selected entry or subentry
it: Cancella l'entrata o la sotto-entrata selezionata.

en: Move the selected item up
it: Muovi la selezione in alto.

en: Move the selected item down
it: Muovi la selezione in basso.

en: Entry
it: Entrata

en: Type:
it: Tipo:

en: Normal
it: Normale

en: No Total
it: Non Totale

en: Matching Transactions...
it: Transazioni trovate...

en: Subentry
it: Sotto-entrata

en: Amount:
it: Totale:

en: Period:
it: Periodo:

en: Mechanism:
it: Meccanismo:

en: Bill Day:
it: Conto del Giorno:

en: Grace Period:
it: Periodo di grazia:

en: Bill
it: Conto

en: Recurring
it: Ricorrente

en: Contingency
it: Eventualità

en: window1
it: finestra1

en: You must select a printer first.
it: Devi selezionare una stampante.
