gnucash 1.3.X - en to fr translation catalogue (603 entries)

en: $
fr: F

en: The GnuCash personal finance manager.
    The GNU way to manage your money!
fr: Le gestionnaire de finances personnelles GnuCash.
    La voie GNU pour gérer votre argent!

en: To adjust an account's balance, you must first
    choose an account to adjust.
fr: Pour ajuster le solde d'un compte, vous devez d'abord 
    choisir un compte à ajuster.

en: You must choose a valid parent account.
fr: Vous devez choisir un compte parent valide.

en: Do you want to create a new account?
    If not, then please select an account
    to open in the main window.
fr: Voulez-vous créer un nouveau compte?
    Sinon, sélectionnez alors un compte
    à ouvrir dans la fenêtre principale.

en: To edit an account, you must first
    choose an account to edit.
fr: Pour afficher un compte, vous devez d'abord 
    choisir un compte à afficher.

en: To delete an account, you must first
    choose an account to delete.
fr: Pour supprimer un compte, vous devez d'abord 
    choisir un compte à supprimer.

en: Are you sure you want to delete the %s account?
fr: Etes-vous sur de vouloir supprimer le compte %s ?

en: The account must be given a name!
fr: Un nom doit être donné au compte!

en: To open an account, you must first
    choose an account to open.
fr: Pour ouvrir un compte, vous devez d'abord 
    choisir un compte à ouvrir.

en: You must select an account to scrub.
fr: Vous devez sélectionner un compte à nettoyer.

en: You must select an account type.
fr: Vous devez sélectionner un type de compte.

en: To reconcile an account, you must first
    choose an account to reconcile.
fr: Pour rapprocher un compte, vous devez d'abord 
    choisir un compte à rapprocher.

en: The amount must be a number.
fr: Le montant doit être un nombre.

en: The balance must be a number.
fr: Le solde doit être un nombre.

en: Delete all the splits
fr: Supprimer toutes les répartitions

en: Delete the whole transaction
fr: Supprimer la transaction en totalité

en: This selection will delete the whole transaction. This is what you usually want.
fr: Cette sélection supprimera la transaction en totalité. C'est celà que vous voulez.

en: Warning: Just deleting all the splits will make your account unbalanced. You probably shouldn't do this unless you're going to immediately add another split to bring the transaction back into balance.
fr: Attention: l'effacement uniquement de toutes les répartitions fera de votre compte, un compte non équilibré.Vous ne devez probablement pas faire celà à moins que vous n'alliez immédiatement ajouter une autre répartition qui amènera la transaction de retour comme équilibré.

en: It is dangerous to change the currency type
    of an account. You asked to change it
    from %s to %s.
    Are You Sure?
fr: Il est dangereux de changer le type de monnaie
    d'un compte.  Vous demandez à le changer
    de %s vers %s
    Etes-vous sur?

en: It is dangerous to change the security
    of an account. You asked to change it
    from %s to %s.
    Are You Sure?
fr: Il est dangereux de changer la valeur
    d'un compte.  Vous demandez à le changer
    de %s vers %s
    Etes-vous sur?

en: This file is from an older version of GnuCash.  
    Do you want to continue?
fr: Ce fichier provient d'une ancienne version de GnuCash. 
    Voulez-vous continuer?

en: This file appears to be from a newer version of GnuCash.  
    Do you want to continue?
fr: Ce fichier semble provenir d'une nouvelle version de GnuCash. 
    Voulez-vous continuer?

en: There was an error reading the file. 
    Do you want to continue?
fr: Il y a une erreur de lecture du fichier. 
    Voulez-vous continuer?

en: There was an error writing the file
         %s.
fr: Il y a une erreur d'écriture du fichier
         %s.

en: There was an error opening the file
         %s.
fr: Il y a une erreur d'ouverture du fichier
         %s.

en: There was an error closing the file
         %s.
fr: Il y a une erreur de fermeture du fichier
          %s.

en: The file 
        %s
     could not be found.
fr: Le fichier 
        %s
     ne peut pas être trouvé.

en: The file 
        %s
     is empty.
fr: Le fichier 
        %s
     est vide.

en: Changes have been made since the last Save. Save the data to file?
fr: Des changements ont été fait depuis la dernière sauvegarde.
    Enregistrer les changements dans le fichier?

en: The file 
        %s
     already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
fr: Le fichier 
        %s
     existe déjà.
    Etes-vous sûr de vouloir l'écraser ?

en: The filepath 
        %s
    is not a valid location in the filesystem.
fr: Le chemin du fichier 
        %s
    n'est pas un chemin valide dans le système de fichiers.

en: The file 
        %s
    appears to be in use by another user.
    If this is not right, remove the .LCK file and try again.
fr: Le fichier 
        %s
    apparait être utiliser par un autre utilisateur.
    Si ce n'est pas le cas, supprimer le fichier .LCK et essayer de nouveau.

en: You need to install the gnome-print library.
fr: Vous avez besoin d'installer la librairie gnome-print.

en: QIF file load failed. %s
fr: Le chargement du fichier QIF a échoué.

en: QIF file load failed. Check settings and reload.
fr: Le chargement du fichier QIF a échoué.Vérifiez les paramètres et rechargez

en: The source for price quotes
fr: La source des cours des actions

en: The account is not balanced.
    Are you sure you want to finish?
fr: Le compte n'est pas équilibré.
    Etes-vous sûr de vouloir terminer?

en: You have made changes to this reconcile window.
    Are you sure you want to cancel?
fr: Vous avez fait des changements dans cette fenêtre de rapprochement.
    Etes-vous sûr de vouloir annuler?

en: Warning! This is a reconciled transaction. Do you want do continue?
fr: Attention! Ceci est une transaction de rapprochement. Voulez-vous continuer?

en: You cannot transfer funds from the %s account.
    It does not have a matching currency.
fr: Vous ne pouvez pas transférer des fonds depuis le compte %s.
    Il n'a pas une monnaie commune.

en: Error executing scheme report.
fr: Erreur d'éxécution du rapport scheme

en: This report has no parameters.
fr: Ce rapport n'a pas de paramètres

en: Show the income and expense accounts.
fr: Montrer les comptes de revenus et dépenses.

en: The current transaction has been changed.
    Would you like to record it?
fr: La transaction en cours a été modifié.
    Voulez vous l'enregistrer?

en: Are you sure you want to delete
       %s
    from the transaction
       %s ?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer
       %s
     depuis la transaction
       %s ?

en: Are you sure you want to delete the current transaction?
fr: Etes-vous sur de vouloir supprimer la transaction en cours?

en: Recalculate Transaction
fr: Recalculer la transaction

en: The types of all the parent accounts and their subaccounts must be changed to %s.
    Is that what you want to do?
fr: Les types de tous les comptes parents et leurs sous-comptes doit être changés vers %s.
    Est-ce celà que vous voulez faire?

en: The types of all the subaccounts must be changed to %s.
    Is that what you want to do?
fr: Les types de tous les sous-comptes doit être changés vers %s.
    Est-ce celà que vous voulez faire?

en: There must be at least two accounts
    created before you can transfer funds.
fr: Il doit y avoir au moins deux comptes
    créés avant que vous ne puissiez transférer des fonds.

en: You cannot transfer between those accounts.
    They do not have a common currency.
fr: Vous ne pouvez pas transférer entre ces comptes.
    Ils n'ont pas une monnaie commune.

en: The "From" and "To" accounts
     must be different!
fr: Les comptes "depuis" et "vers" 
     doivent etre differents!

en: You can't transfer from and to the same account!
fr: Vous ne pouvez pas transférer depuis et vers le même compte!

en: You must specify an account to transfer from,
    or to, or both, for this transaction.
    Otherwise, it will not be recorded.
fr: Vous devez spécifier un compte à transférer depuis, 
    ou vers,ou l'un et l'autre, pour cette transaction; 
    autrement il ne sera pas enregistré.

en: Adjust the balance of the selected account
fr: Ajuster le solde du compte sélectionné.

en: Adjust the ending balance
fr: Ajuster le solde final

en: Adjust the balance of the main account for this register
fr: Ajuster le solde du compte principal pour ce registre.

en: Double line mode with a multi-line cursor
fr: Mode ligne double avec un curseur multi-ligne

en: Single line mode with a multi-line cursor
fr: Mode ligne simple avec un curseur multi-ligne

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
fr: Se déplacer à la transaction vierge en bas du registre

en: Cancel the current transaction
fr: Supprimer la transaction en cours

en: Close this HTML window
fr: Fermer cette fenêtre HTML.

en: Close this register window
fr: Fermer cette fenetre du registre

en: Set the date range of this register
fr: Mettre une échelle de date pour ce registre

en: Delete selected account
fr: Supprimer le compte sélectionné.

en: Delete the current transaction
fr: Supprimer la transaction en cours

en: Show transactions on two lines with more information
fr: Montrer les transactions sur deux lignes avec plus d'informations

en: Make a copy of the current transaction
fr: Faire une copie de la transaction actuelle

en: Edit the selected account
fr: Afficher le compte sélectionné.

en: Edit the main account for this register
fr: Afficher le compte principal pour ce registre.

en: Edit the current transaction
fr: Afficher la transaction en cours

en: Exit GnuCash
fr: Quitter GnuCash.

en: Export HTML-formatted report to file
fr: Exporter un rapport formatté en HTML vers un fichier

en: Open the GnuCash help window
fr: Ouvrir la fenêtre d'aide de Gnucash.

en: Move back one step in the history
fr: Reculer d'un pas dans l'historique.

en: Move forward one step in the history
fr: Avancer d'un pas dans l'historique.

en: Import a Quicken QIF file
fr: Importer un fichier QIF de Quicken.

en: Jump to the corresponding transaction in the other account
fr: Sauter à la transaction correspondante dans l'autre compte

en: Show transactions on multiple lines with one line for each split
fr: Montrer les transactions sur de multiples lignes avec une ligne pour chaque répartition

en: This transaction has multiple splits; switch to multi-line mode to see them all
fr: Cette transaction a de multiples répartitions ; activer le mode ligne-multiple pour les voir toutes

en: Create a new account
fr: Créer un nouveau compte.

en: Create a new file
fr: Créer un nouveau fichier.

en: Add a new transaction to the account
fr: Ajouter une nouvelle transaction au compte

en: Open the selected account
fr: Ouvrir le compte sélectionné.

en: Open the account
fr: Ouvrir le compte.

en: Open the selected account and all its subaccounts
fr: Ouvrir le compte sélectionné et tous ses sous-comptes.

en: Open a file
fr: Ouvrir un fichier

en: Open the global preferences dialog
fr: Ouvrir la boîte des préférences globales.

en: Print a check using a standard format
fr: Imprimer un chèque en utilisant un format standard

en: Reconcile the selected account
fr: Rapprocher le compte sélectionné.

en: Cancel the reconciliation of this account
fr: Annuler le rapprochement de ce compte

en: Finish the reconciliation of this account
fr: Finir le rapprochement de ce compte

en: Reconcile the main account for this register
fr: Rapprocher le compte principal pour ce registre.

en: Record the current transaction
fr: Enregistrer la transaction en cours

en: Set the parameters for this report
fr: Mettre des paramètres pour ce rapport.

en: Save the file to disk
fr: Sauvegarder le fichier sur le disque.

en: Identify and fix problems in the account
fr: Identifie et corrige les problèmes dans le compte.

en: Identify and fix problems in all the accounts
fr: Identifie et corrige les problèmes dans tous les comptes.

en: Identify and fix problems in the account and its subaccounts
fr: Identifie et corrige les problèmes dans le compte et ces sous-comptes.

en: Identify and fix problems in the accounts of this register
fr: Identifie et corrige les problèmes dans les comptes de ce registre.

en: Set the option to its default value
fr: Mettre l'option à sa valeur par défaut

en: Show all of the transactions in the account
fr: Montrer toutes les transactions dans le compte

en: Show transactions on single lines
fr: Montrer les transactions sur des lignes simples

en: Sort by Amount, then Date, then Num
fr: Trier par Montant, puis Date, puis Num

en: Sort by Date, then Num, then Amount
fr: Trier par Date, puis Num, puis Montant

en: Sort by Description, then Date, then Num
fr: Trier par Description, puis Date, puis Num

en: Sort by Memo, then Date, then Num
fr: Trier par Memo, puis Date, puis Num

en: Sort by Num, then Date, then Amount
fr: Trier par Num, puis Date, puis Montant

en: Keep normal account order
fr: Garder l'ordre normal du compte

en: Transfer funds from one account to another
fr: Transfert de fonds depuis un compte vers un autre.

en: Enter the type of transaction, or choose one from the list
fr: Entrez le type de transaction,ou choisissez en une dans la liste

en: Enter a description of the transaction
fr: Entrez une description pour la transaction

en: Enter a description of the split
fr: Entrez une description pour la répartition

en: Enter the transaction number, such as the check number
fr: Entrez le numéro de transaction, tel que le numéro de chèque

en: Enter the share price
fr: Entrez le cours du titre

en: Enter the number of shares sold
fr: Entrez le nombre de titres vendus

en: Enter the total value of the shares
fr: Entrez la valeur totale des titres

en: Enter the transfer account, or choose one from the list
fr: Entrez le compte à transférer, ou choisissez en un dans la liste.

en: _Account
fr: Compte

en: _Accounts
fr: Comptes

en: _Adjust Balance
fr: Ajuster le solde

en: _Blank
fr: Vierge

en: _Cancel
fr: Annuler

en: _Date Range
fr: Echelle de date

en: _Delete Account
fr: Supprimer le compte

en: _Delete
fr: Supprimer

en: D_uplicate
fr: Dupliquer

en: _Edit
fr: Afficher

en: _Edit Account
fr: Afficher un compte

en: _Ending Balance
fr: Solde final

en: _Finish
fr: Finis

en: _Help
fr: Aide

en: _Jump
fr: Sauter

en: _New
fr: Nouveau

en: _New Account
fr: Nouveau compte

en: _Open Account
fr: Ouvrir compte

en: Open S_ubaccounts
fr: Ouvrir sous-comptes

en: _Preferences
fr: Préférences

en: _Print Check (unfinished!)
fr: Imprimer chèques (non terminé!)

en: _Reconcile
fr: Rapprocher

en: _Record
fr: Enregistrer

en: _Register
fr: Registre

en: _Scrub
fr: Nettoyer

en: Scrub A_ccount
fr: Nettoyer le compte

en: Scrub A_ll
fr: Tout nettoyer

en: Scrub Su_baccounts
fr: Nettoyer les sous-comptes

en: Set _Range
fr: Mettre échelle

en: Show _All
fr: Tout montrer

en: Sort _Order
fr: Ordre de tri

en: _Style
fr: Style

en: _Transaction
fr: Transaction

en: _Transfer
fr: Transférer

en: Account Code
fr: Code du compte

en: Account Name
fr: Nom du compte

en: Account Type
fr: Type de compte

en: Adjust Balance
fr: Ajuster le solde

en: Auto Double
fr: Double automatique

en: Auto Single
fr: Simple automatique

en: Clear All
fr: Tout désélectionner

en: Close Window
fr: Fermer la fenetre

en: Credit Card
fr: Carte de crédit

en: Credit Line
fr: Ligne de crédit

en: Date Range
fr: Echelle de date

en: Delete Account
fr: Supprimer le compte

en: Delete Transaction
fr: Supprimer la transaction

en: Double Line
fr: Ligne double

en: Edit Account
fr: Afficher un compte

en: Ending Balance
fr: Solde final

en: End date
fr: Date de fin

en: Export To
fr: Exporter vers

en: Finish
fr: Finis

en: General Ledger
fr: Registre général

en: Hide Inc/Exp
fr: Cacher Revenus/Dépenses

en: Import QIF
fr: Importer QIF

en: Lost Accounts
fr: Comptes perdus/abandonnés

en: Money Market
fr: Marché monétaire

en: Multi Line
fr: Ligne multiple

en: Mutual Fund
fr: Fonds communs(SICAV / FCP)

en: New Account
fr: Nouveau compte

en: New Balance
fr: Nouveau solde

en: New File
fr: Nouveau fichier

en: New top level account
fr: Nouveau compte de niveau supérieur/ de base.

en: Open Account
fr: Ouvrir compte

en: Opening Balance
fr: Solde initial

en: Open File
fr: Ouvrir fichier

en: Open Subaccounts
fr: Ouvrir sous-comptes

en: Pick One
fr: Choisissez en un

en: Parent Account
fr: Compte parent

en: Previous Balance
fr: Précédent solde

en: Purch Price
fr: Prix d'achat

en: Price Quote Source
fr: Source des cours d'actions

en: Register date ranges
fr: Echelles de dates du registre

en: Sale Price
fr: Prix de vente

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Scrub Account
fr: Nettoyer le compte

en: Scrub All
fr: Tout nettoyer

en: Scrub Subaccounts
fr: Nettoyer les sous-comptes

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select Default
fr: Sélectionner par défaut

en: Set Date Range
fr: Mettre échelle de date

en: Set Range
fr: Metre échelle

en: Set to default
fr: Mettre par défaut

en: Set Up Account
fr: Configurer un compte

en: Show All
fr: Montrer Tout

en: Show Inc/Exp
fr: Montrer Revenus/Dépenses

en: Show Categories
fr: Montrer les catégories

en: Show Earliest
fr: Montrer le premier

en: Show Latest
fr: Montrer le dernier

en: Single Line
fr: Ligne unique

en: Sort by Amount
fr: Trier par montant

en: Sort by Date
fr: Trier par date

en: Sort by Description
fr: Trier par description

en: Sort by Memo
fr: Trier par mémo

en: Sort by Num
fr: Trier par num

en: Sort Order
fr: Ordre de tri

en: Start date
fr: Date de départ

en: Standard order
fr: Ordre standard

en: Top level account
fr: Nouveau compte de niveau supérieur/base.

en: Tot Shrs
fr: Tot titres

en: Transfer Information
fr: Transfert d'informations

en: Transfer Money
fr: Transfert d'argent

en: Transfer From
fr: Transfert depuis

en: Transfer To
fr: Transferer vers

en: About
fr: A propos de

en: Account
fr: Compte

en: Accounts
fr: Comptes

en: Account Information
fr: Informations du compte

en: AutoDep
fr: Dépot Automatique

en: Activities
fr: Activitées

en: Amount
fr: Montant

en: Appreciation
fr: Appréciation/Plus-values

en: Phone
fr: Téléphone

en: Asset
fr: Avoirs(Actif)

en: Assets
fr: Avoirs(Actif)

en: Back
fr: Précédent

en: Balance
fr: Solde

en: Bank
fr: Banque

en: Blank
fr: Vierge

en: Bought
fr: Acheté

en: Buy
fr: Acheter

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cash
fr: Liquidités

en: Changed
fr: Changé

en: Charge
fr: Prix

en: Check
fr: Vérifier

en: Checking
fr: Vérification

en: Cleared
fr: Pointé

en: Close
fr: Fermer

en: Commit
fr: Livrer

en: Create
fr: Créér

en: Credit
fr: Crédit

en: Credits
fr: Crédits

en: Currency
fr: Monnaie

en: Debit
fr: Débiter

en: Debits
fr: Débits

en: Decrease
fr: Réduire

en: Deficit
fr: Déficit

en: Delete
fr: Supprimer

en: Deposit
fr: Dépot

en: Depreciation
fr: Dépréciation/Moins-values

en: Difference
fr: Différence

en: Direct Debit
fr: Débit direct

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Edit
fr: Afficher

en: Equity
fr: Capitaux propres

en: Exit
fr: Quitter

en: Expense
fr: Dépenses

en: Export
fr: Exporter

en: Fee
fr: Taxes/Impots

en: File
fr: Fichier

en: Forward
fr: Suivant

en: From
fr: Depuis

en: GnuCash Preferences
fr: Préférences de GnuCash

en: Help
fr: Aide

en: Import
fr: Importer

en: Income
fr: Revenus

en: Increase
fr: Augmenter

en: Jump
fr: Sauter

en: Liability
fr: Dettes(Passif)

en: License
fr: Licence

en: Loan
fr: Emprunt

en: LTCG
fr: PVLT

en: Memo
fr: Mémo

en: New
fr: Nouveau

en: No
fr: Non

en: (none)
fr: (aucun)

en: Online
fr: En ligne

en: Open
fr: Ouvrir

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Payment
fr: Paiement

en: Portfolio
fr: Portefeuille

en: POS
fr: DAB

en: Preferences
fr: Préferences

en: Price
fr: Cours

en: Print
fr: Imprimer

en: Quit
fr: Quitter

en: Rebate
fr: Rabais

en: Receive
fr: Reçu

en: Reconcile
fr: Rapprocher

en: Record
fr: Enregistrer

en: Register
fr: Registre

en: Report
fr: Rapport

en: Reports
fr: Rapports

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Savings
fr: Epargne

en: Scrub
fr: Nettoyer

en: Security
fr: Valeur

en: Sell
fr: Vendre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Sold
fr: Vendu

en: Spend
fr: Dépenser

en: Split
fr: Répartition

en: STCG
fr: PVCT

en: Stock
fr: Actions

en: Surplus
fr: Excédent

en: Teller
fr: Caissier

en: To
fr: Vers

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Transfer
fr: Transférer

en: Value
fr: Montant

en: WARNING
fr: ATTENTION

en: Wire
fr: Télétransmission

en: Withdraw
fr: Se retirer

en: Yes
fr: Oui

en: String Option
fr: Option chaine

en: Second Option
fr: Seconde option

en: Status
fr: Etats

en: Account Separator
fr: Séparateur de compte

en: The default background color for splits in multi-line mode and the auto modes
fr: La couleur de l'arrière-plan par défaut pour les répartitions en mode lignes multi et les modes auto

en: Auto-Raise Lists
fr: Listes auto-augmentable

en: Secondary Sort Order
fr: Ordre de tri secondaire

en: The types of accounts for which balances are sign-reversed
fr: Les types de comptes pour lesquels les soldes sont de signe inversé

en: The Good
fr: Le bon

en: The current time is %s.
fr: L'heure actuelle est %s.

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
fr: Utiliser un format de date sur 24 heures (à la place de celui sur 12 heures)

en: Income:Salary:Taxable
fr: Revenus:Salaire:Imposable

en: Type of budget report
fr: Type de rapport de budget

en: Balancing
fr: Solde

en: Time
fr: Heure

en: The background color for an active split in multi-line mode and the auto modes
fr: La couleur d'arrière-plan pour une répartition active dans le mode ligne multi et les modes auto

en: Double mode active background
fr: Arrière-plan actif en mode double

en: This is a string option
fr: C'est une option de chaine

en: Main Window
fr: Fenêtre principale

en: _Account Transactions
fr: Transactions du compte

en: The date option is %s.
fr: L'option de date est %s.

en: Account Transactions
fr: Transactions du compte

en: Sort by date
fr: Trier par date

en: Report for %s and all subaccounts.
fr: Rapport pour %s et tous les sous-comptes.

en: Account types to display
fr: Types de comptes à afficher

en: Gain And Loss
fr: Pertes et gains

en: Double click expands parent accounts
fr: Le double clic développe les comptes parents

en: Boolean Option
fr: Option booléenne

en: Income-Salary-Taxable
fr: Revenus-Salaire-Imposable

en: Testing
fr: Test

en: US-style: mm/dd/yyyy
fr: Style-US: mm/jj/aaaa

en: You have not selected an account.
fr: Vous n'avez pas sélectionné un compte.

en: By default, show every transaction in an account.
fr: Par défaut, montre toutes les transactions dans un compte

en: View
fr: Vue

en: The default background color for odd rows in double mode
fr: La couleur de l'arrière-plan par défaut pour les colonnes impairs en mode double

en: UK-style dd/mm/yyyy
fr: Style-UK: jj/mm/aaaa

en: Show all columns
fr: Montre toutes les colonnes

en: Header background
fr: Arrière-plan de l'en-tête

en: Sorting
fr: Tri

en: Show icons only
fr: Montrer uniquement les icônes

en: The default background color for odd rows in single mode
fr: La couleur de l'arrière-plan par défaut pour les colonnes impairs en mode simple

en: Display the Hello, World report.
fr: Affiche le rapport Bonjour,tout le monde

en: Hello Again
fr: Bonjour encore

en: This page shows your profits and losses.
fr: Cete page montre vos pertes et profits

en: Show Vertical Borders
fr: Montrer les bordures verticales

en: This is a boolean option.
fr: C'est une option booléenne

en: _Profit and Loss
fr: Pertes et profits

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: The number option formatted as currency is %s.
fr: L'option de numérotation formatté comme monnaie est %s.

en: Income/Salary/Taxable
fr: Revenus/Salaire/Imposable

en: There are no selected accounts in the account list option.
fr: Il n'y a aucun comptes selectionnés dans la liste d'options du compte.

en: This page shows your net worth.
fr: Cete page montre votre valeur financière nette

en: _Budget
fr: Budget

en: Continental Europe: dd.mm.yyyy
fr: Europe continentale: jj.mm.aaaa

en: Import QIF File - Scripted in Guile.
fr: Importer des fichiers QIF - écrit en Guile.

en: Category
fr: Catégorie

en: Show Horizontal Borders
fr: Montrer les bordures horizontales

en: Sort by check/transaction number
fr: Trier par numéro de chèques/transaction

en: The background color for the active transaction in double mode
fr: La couleur de l'arrière-plan pour la transaction active en mode double

en: Register Colors
fr: Couleurs du registre

en: The boolean option is %s.
fr: L'option boléenne est %s.

en: Multi mode default transaction background
fr: Arrière-plan de la transaction en mode multi par défaut

en: Double clicking on an account with children expands the account instead of opening a register.
fr: Double cliquer sur un compte avec des enfants développe le compte à la place de l'ouverture d'un registre.

en: The background color for the active transaction in single mode
fr: La couleur de l'arrière-plan pour la transaction active en mode simple

en: Loss
fr: Pertes

en: Credit Accounts
fr: Comptes de crédit

en: Sort by description
fr: Trier par description

en: largest to smallest, latest to earliest
fr: du plus grand vers le plus petit, du plus récent vers le plus ancien

en: Secondary Key
fr: Clé secondaire

en: Save window sizes and positions.
fr: Sauvegarder les tailles et positions de la fenêtre

en: Number Option
fr: Options de numérotation

en: There are no accounts to report on.
fr: Il n'y a aucun comptes sur lesquels créer un rapport.

en: Report for %s.
fr: Rapport pour %s.

en: Reverse Income and Expense Accounts
fr: Inverser les comptes de revenus et dépenses.

en: Add in sub-accounts of each selected
fr: Ajouter dans les sous-comptes sélectionnés de chacun

en: Day
fr: Jour

en: This is for testing. Your reports probably shouldn't have an option like this.
fr: C'est pour tester. Vos rapports ne devraient pas avoir une option comme celle-ci.

en: The items selected in the list option are:
fr: Les éléments sélectionnés dans la liste d'options sont:

en: Average
fr: Moyenne

en: A_ccount Balance Tracker
fr: Suivi du solde du compte

en: Start of reporting period
fr: Début de la période du rapport

en: Sort by EXACT entry time
fr: Trier par l'heure EXACTE entrée

en: Full
fr: Plein

en: Multi mode default split background
fr: Arrière-plan de la répartition en mode multi par défaut

en: Week
fr: Semaine

en: Get number at each one of these
fr: Mettre un numéro à chacun de ceux-ci

en: Crash the report
fr: Stopper le rapport

en: Step Size
fr: Taille du pas

en: Hello, World!
fr: Bonjour, tout le monde!

en: A report useful for balancing the budget
fr: Un rapport utile pour équilibrer le budget

en: Date Format Display
fr: Affichage du format de date

en: Ending
fr: Fin

en: Reversed-balance account types
fr: Types de comptes avec solde inversé

en: Account fields to display
fr: Champs du compte à afficher

en: Account Balance Tracker
fr: Suivi du solde du compte

en: Report Options
fr: Options du rapport

en: Calculate balance sheet up to this date
fr: Calculer la feuille du solde/bilan jusqu'à cette date

en: Alternate the even and odd colors with each transaction, not each row
fr: Alterner les couleurs paires et impaires avec chaque transaction, pas chaque ligne

en: Gain/Loss
fr: Gain/Pertes

en: Transfer from/to
fr: Transfert depuis/vers

en: Text only
fr: Texte uniquement

en: Toolbar Buttons
fr: Boutons de la barre d'outils

en: Report Items from this date
fr: Eléments de rapports depuis cette date

en: The default background color for transactions in multi-line mode and the auto modes
fr: La couleur de l'arrière-plan par défaut pour les transactions en mode ligne multi et les modes auto

en: Fourth Options
fr: Quatrième option

en: Sort by this criterion first
fr: Trier par ce critère en premier

en: Ugly option
fr: Option laide

en: How are you doing on your budget?
fr: Comment aller vous faire votre budget?

en: Save Translatable Strings
fr: Sauvegarder les chaines traduisibles

en: Save strings that need to be translated
fr: Sauvegarder les chaines qui ont besoin d'être traduites

en: Number of Rows
fr: Nombre de lignes

en: Use 24-hour time format
fr: Utiliser le format horaire de 24 heures

en: Date Format
fr: Format de date

en: A list option
fr: Une liste d'option

en: ISO Standard: yyyy-mm-dd
fr: Standard ISO: aaaa-mm-jj

en: Default Currency
fr: Monnaie par défaut

en: Do transaction report on this account
fr: Faire un rapport de transaction sur ce compte

en: Net Inflow
fr: Flux net

en: Single mode default even row background
fr: Arrière-plan des lignes paires en mode simple par défaut

en: Double mode default even row background
fr: Arrière-plan des lignes paires en mode double par défaut

en: The multi-choice option is %s.
fr: L'option à choix multiple est %s.

en: Double mode colors alternate with transactions
fr: Transactions avec couleurs alternées en mode double

en: General
fr: Général

en: Sub-Accounts
fr: Sous-comptes

en: The date and time option is %s.
fr: L'option de date et d'heure est %s.

en: End of reporting period
fr: Fin de la période du rapport

en: Don't reverse any accounts
fr: N'inverser aucun comptes

en: Good option
fr: Bonne option

en: Ba_lance sheet
fr: Feuille du solde/bilan

en: Help for first option
fr: Aide pour la première option

en: Number
fr: Numéro

en: Show both icons and text
fr: Montrer ensemble les icônes et le texte

en: The number option is %s.
fr: L'option de numérotation est %s.

en: The string option is %s.
fr: L'option de chaine est %s.

en: _Reports
fr: Rapports

en: Single mode active background
fr: Arrière-plan de la transaction active en mode simple

en: Year
fr: Année

en: Profit and Loss
fr: Pertes et profits

en: Month
fr: Mois

en: Multi mode active transaction background
fr: Arrière-plan de la transaction active en mode multi

en: . (Period)
fr: . (Point)

en: Primary Sort Order
fr: Ordre de tri primaire

en: Descending
fr: Descendant

en: This is a date option
fr: C'est une option de date

en: Two Week
fr: Deux semaines

en: Save Window Geometry
fr: Sauvegarder la géométrie de la fenêtre

en: Income\Salary\Taxable
fr: Revenus\Salaire\Imposable

en: Balance sheet
fr: Feuille du solde/bilan

en: Export data as text.
fr: Exporter les données comme texte.

en: Balance Sheet
fr: Feuille du solde/bilan

en: - (Dash)
fr: - (moins)

en: Order of primary sorting
fr: Ordre du premier tri

en: Default Currency For New Accounts
fr: Monnaie par défaut pour les nouveaux comptes

en: Sort by this criterion second
fr: Trier par ce second critère

en: true
fr: vrai

en: Period Ending
fr: Période finale

en: Income.Salary.Taxable
fr: Revenus.Salaire.Imposable

en: The Ugly
fr: Le laid

en: By default, show horizontal borders on the cells.
fr: Par défaut, montre les bordures horizontales sur les cellules.

en: By default, show vertical borders on the cells.
fr: Par défaut, montre les bordures verticales sur les cellules.

en: Ascending
fr: Ascendant

en: The Bad
fr: Le mauvais

en: Just a Date Option
fr: Uniquement une option de date

en: The accounts selected in the account list option are:
fr: Les comptes sélectionnés dans la liste d'options du compte sont:

en: This is a sample GnuCash report. See the guile (scheme) source code in %s for details on writing your own reports, or extending existing reports.
fr: C'est un exemple de rapport de Gnucash. Regardez le code source en Guile (scheme) dans %s pour les détails sur l'écriture de vos propres rapports, ou étendez les rapports existants.

en: The default background color for even rows in single mode
fr: La couleur de l'arrière-plan par défaut pour les lignes paires en mode simple

en: The default background color for even rows in double mode
fr: La couleur de l'arrière-plan par défaut pour les lignes paires en mode double

en: Display the Budget report.
fr: Affiche le rapport du budget.

en: _Hello, World
fr: Bonjour, tout le monde

en: First Option
fr: Première option

en: Double line mode with multi-line cursor
fr: Mode ligne double avec un curseur multi-ligne

en: Single line mode with multi-line cursor
fr: Mode ligne simple avec un curseur multi-ligne

en: Show transactions on multiple lines with one line for each split in the transaction
fr: Montrer les transactions sur de multiples lignes avec une ligne pour chaque répartition dans la transaction

en: Plot Type
fr: Type de graphique

en: Choose whether to display icons, text, or both for toolbar buttons
fr: Choix d'afficher soit icônes ou soit texte, ou ensemble pour les boutons de la barre d'outils

en: Show text only
fr: Montrer en texte uniquement

en: Icons and Text
fr: Icônes et texte

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
fr: Augmenter automatiquement la liste de comptes ou d'actions durant l'entrée

en: Sort by account transferred from/to's name
fr: Trier par nom de compte transféré depuis/vers

en: Net Gain
fr: Gain net

en: The fourth option rules!
fr: Les règles de la quatrième option!

en: This is a date option with time
fr: C'est une option de date avec heure

en: The header background color
fr: Couleur de l'arrière-plan de l'en-tête des colonnes

en: Sort by memo
fr: Trier par mémo

en: Third Option
fr: Troisième option

en: Choose the default mode for register windows
fr: Choisissez le mode par défaut pour la fenêtre du registre

en: Default number of register rows to display.
fr: Nombre de lignes du registre par défaut à afficher

en: Report end date
fr: Date de fin du rapport

en: None
fr: Aucun

en: Export data as text (Danger: Unfinished)
fr: Exporter les données comme texte (Danger: Non terminé)

en: Primary Key
fr: Clé primaire

en: Time and Date Option
fr: Options d'heure et de date

en: Single mode default odd row background
fr: Arrière-plan des lignes impaires en mode simple par défaut

en: Double mode default odd row background
fr: Arrière-plan des lignes impaires en mode double par défaut

en: The character used to separate fully-qualified account names
fr: Le caractère utilisé pour séparer les noms de comptes utilisables

en: Report start date
fr: Date de départ du rapport

en: smallest to largest, earliest to latest
fr: du plus petit vers le plus grand, du plus ancien vers le plus récent

en: Icons only
fr: Icônes uniquement

en: Help for third option
fr: Aide pour la troisième option

en: Default Register Mode
fr: Mode par défaut du registre

en: Sort by amount
fr: Trier par montant

en: This is an account list option
fr: C'est une option de liste de compte

en: Average Balance
fr: Solde moyen

en: Totals
fr: Totaux

en: Show All Transactions
fr: Montre toutes les transactions

en: Display the Profit and Loss report.
fr: Affiche le rapport des pertes et profits

en: Display the Account Balance Tracker report.
fr: Affiche le rapport de suivi du solde du compte

en: 2Week
fr: 2 semaines

en: Nothing
fr: Rien

en: You have selected no values in the list option.
fr: Vous n'avez sélectionné aucune valeurs dans la liste d'option.

en: false
fr: faux

en: An account list option
fr: Une option de liste de compte

en: Multi Choice Option
fr: Option à choix multiples

en: This is a color option
fr: C'est une option de couleur

en: QIF File Import (Danger: Unfinished)
fr: Importation de fichier QIF (Danger: Non terminé)

en: Make No Plot
fr: Ne fait pas de graphique

en: Bad option
fr: Mauvaise option

en: Display the Balance sheet report.
fr: Affiche le rapport de la feuille du solde/bilan

en: Display the Account Transactions report.
fr: Affiche le rapport des transactions du compte.

en: Have a nice day!
fr: Ayez une bonne journée!

en: This is a list option
fr: C'est une liste d'option

en: Order of Secondary sorting
fr: Ordre de tri secondaire

en: Help for second option
fr: Aide pour la seconde option

en: Report items up to and including this date
fr: Eléments du rapport jusqu'à et incluant cette date

en: Beginning
fr: Début

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list %s. For details on subscribing to that list, see %s.
fr: Pour l'aide sur l'écriture de rapports,ou pour contribuer à notre flambant neuf,totallement cool rapport, consultez la liste de courriers %s. Pour les détails sur l'inscription à cette liste, regardez %s.

en: The background color for an active transaction in multi-line mode and the auto modes
fr: L'arrière-plan en couleur pour une répartition active en mode multi lignes et en modes auto

en: This is a multi choice option.
fr: C'est une option à choix multiple

en: Income & Expense
fr: Revenus et dépenses

en: Hello, World
fr: Bonjour, tout le monde!

en: Reverse Credit Card, Liability, Equity, and Income Accounts
fr: Inverser les comptes carte de crédit, dettes, capitaux propres, et revenus

en: This is a number option.
fr: C'est une option de numérotation

en: Multi mode active split background
fr: Arrière-plan de la répartition active en mode multi

en: All Accounts
fr: Tous les comptes

en: Select QIF File
fr: Sélectionner un fichier QIF

en: You must specify a file to load.
fr: Vous devez spécifier un fichier à charger.

en: You must specify a currency.
fr: Vous devez spécifier une monnaie.

en: QIF File scheme code not loaded properly.
fr: Le code scheme pour les fichiers QIF ne s'est pas chargé correctement.

en: QIF File already loaded. Reload with current settings?
fr: Le fichier QIF est déjà chargé.Recharger avec les paramètres actuels?

en: Something is very wrong with QIF Importing.
fr: Quelque chose est très mauvais avec l'importation de fichier QIF.

en: Loaded Files
fr: Fichiers chargés

en: File Info
fr: Informations fichier

en: QIF Filename:
fr: Nom du fichier QIF:

en: QIF Account:
fr: Compte QIF:

en: Currency:
fr: Monnaie:

en: Radix format:
fr: Format radix:

en: Date format:
fr: Format de date:

en: Auto
fr: Automatique

en: Autodetect
fr: Détection automatique

en: Decimal (1,000.00)
fr: Point (1,000.00)

en: Comma (1.000,00)
fr: Virgule (1.000,00)

en: Autodetect
fr: Détection automatique

en: MM/DD/YYYY
fr: MM/JJ/AAAA

en: DD/MM/YYYY
fr: JJ/MM/AAAA

en: YYYY/MM/DD
fr: AAAA/MM/JJ

en: YYYY/DD/MM
fr: AAAA/JJ/MM

en: Select file
fr: Sélectionner un fichier

en: Load file
fr: Charger un fichier

en: Files
fr: Fichiers

en: QIF Account
fr: Compte QIF

en: GNUCash Account Name
fr: Nom du compte GNUCash

en: QIF Category
fr: Catégorie QIF

en: Categories
fr: Catégories

en: Selected account:
fr: Compte sélectionné:

en: Account type:
fr: Type de compte:

en: Mutual
fr: Fonds communs

en: Print Dialog
fr: Dialogue d'impression

en: Print Setup
fr: Configuration imprimante

en: Printer:
fr: Imprimante:

en: Paper size:
fr: Taille papier:

en: Pages to print:
fr: Pages à imprimer:

en: All
fr: Tous

en: Selected
fr: Sélectionné

en: From:
fr: Depuis:

en: To:
fr: Vers:

en: Select...
fr: Sélectionner...

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: You must select a printer first.
fr: Vous devez dabord sélectionner une imprimante.
