octavia - en to fr translation catalogue (8 entries)

note: Type: boolean Description
en: Configure health-manager with debconf ?
fr: Configurer health-manager avec debconf ?

note: Type: boolean Description
en: Octavia health-manager needs to have bind_ip, bind_port and heartbeat_key configured. This can be configured via debconf.
fr: Octavia health-manager a basoin que bind_ip, bind_port et heartbeat_key soient configurés. Vous pouvez le faire avec debconf.

note: Type: string Description
en: Value for health_manager bind_ip:
fr: Valeur de health_manager bind_ip :

note: Type: string Description
en: IP address of Octavia health_manager on which will listen for heart beats. This IP has to be in external octavia LB network to be able communicate with amphora instances. This value will be set in config block health_manager bind_ip.
fr: Adresse IP d'Octavia health_manager sur laquelle seont écoutées les pulsations cardiaques. Cette IP doit être dans un réseau LB octavia externe pour pouvoir communiquer avec des instances amphora. Cette valeur sera définie dans le bloc de configuration health_manager bind_ip.

note: Type: string Description
en: Value for health_manager bind_port:
fr: Valeur de health_manager bind_port :

note: Type: string Description
en: IP port of Octavia health_manager on which will listen for heart beats. This value will be set in config block health_manager bind_port.
fr: Port IP d'Octavia health_manager sur laquelle seont écoutées les pulsations cardiaques. Cette valeur sera définie dans le bloc de configuration health_manager bind_port.

note: Type: string Description
en: Octavia's hearthbeat_key:
fr: hearthbeat_key d'Octavia :

note: Type: string Description
en: Key used to validate amphora sending the message. This value will be set in config block health_manager, heartbeat_key.
fr: Clé utilisée pour valider l'envoi d'un message amphora. Cette valeur sera définie dans le bloc de configuration health_manager, heartbeat_key.
