ssl-cert 1.0.15 - en to fr translation catalogue (28 entries)

note: Type: string DefaultChoice
en: GB
fr: FR

note: Type: string Description
en: Country code:
fr: Code du pays :

note: Type: string Description
en: Please enter the two-letter ISO-3166 code to use in the SSL certificate.
fr: Veuillez indiquer le code ISO-3166 à deux lettres à utiliser dans le certificat SSL.

note: Type: string Description
en: It will become the 'countryName' field of the generated SSL certificate.
fr: Ce sera le contenu du champ « countryName » du certificat SSL créé.

note: Type: string DefaultChoice
en: Scotland
fr: Valais

note: Type: string Description
en: State or province name:
fr: Département, territoire, canton ou province :

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the administrative subdivision to use in the SSL certificate.
fr: Veuillez indiquer le nom de la subdivision administrative à utiliser dans le certificat SSL.

note: Type: string Description
en: It will become the 'stateOrProvinceName' field of the generated SSL certificate.
fr: Ce sera le contenu du champ « stateOrProvinceName » du certificat SSL créé.

note: Type: string DefaultChoice
en: Edinburgh
fr: Montréal

note: Type: string Description
en: Locality name:
fr: Localité :

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the city or town to use in the SSL certificate.
fr: Veuillez indiquer la ville ou l'agglomération à utiliser dans le certificat SSL.

note: Type: string Description
en: It will become the 'localityName' field of the generated SSL certificate.
fr: Ce sera le contenu du champ « localityName » du certificat SSL créé.

note: Type: string DefaultChoice
en: Example Inc.
fr: Ministère de la Culture du Mali

note: Type: string Description
en: Organization name:
fr: Organisme :

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the company or organization to use in the SSL certificate.
fr: Veuillez indiquer l'organisme ou la société à utiliser dans le certificat SSL.

note: Type: string Description
en: It will become the 'organisationName' field of the generated SSL certificate.
fr: Ce sera le contenu du champ « organisationName » du certificat SSL créé.

note: Type: string DefaultChoice
en: Dept. of Examplification
fr: Direction de la qualité des moules-frites

note: Type: string Description
en: Organizational unit name:
fr: Division :

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the division or section of the organization to use in the SSL certificate.
fr: Veuillez indiquer le nom de la division ou de la section de l'organisme à utiliser dans le certificat SSL.

note: Type: string Description
en: It will become the 'organisationalUnitName' field of the generated SSL certificate.
fr: Ce sera le contenu du champ « organisationalUnitName » du certificat SSL créé.

note: Type: string Description
en: Host name:
fr: Nom d'hôte :

note: Type: string Description
en: Please enter the host name to use in the SSL certificate.
fr: Veuillez indiquer le nom d'hôte à utiliser dans le certificat SSL.

note: Type: string Description
en: It will become the 'commonName' field of the generated SSL certificate.
fr: Ce sera le contenu du champ « commonName » du certificat SSL créé.

note: Type: string Description
en: This value is mandatory.
fr: Cette donnée est obligatoire.

note: Type: string Description
en: Email address:
fr: Adresse électronique :

note: Type: string Description
en: Please enter the email address to use in the SSL certificate.
fr: Veuillez indiquer l'adresse électronique à utiliser dans le certificat SSL.

note: Type: string Description
en: It will become the 'email' field of the generated SSL certificate.
fr: Ce sera le contenu du champ « email » du certificat SSL créé.

note: Type: title Description
en: Configure an SSL certificate
fr: Configuration d'un certificat SSL
