menu-section 2.1.7-2 - en to fr translation catalogue (24 entries)

note: Second level entry under Applications Policy definition: Editors, other than office word processors, for text-based information. Examples: ksubtile, nano, hexedit
en: Editors
fr: Éditeurs

note: Second level entry under Applications Policy definition: Educational and training software. Examples: gtypist, gcompris, quiz
en: Education
fr: Apprentissage

note: Second level entry under Applications Policy definition: Software that allows you to run non-native software or more than one OS at a time. Examples: wine, dosemu, qemu
en: Emulators
fr: Émulateurs

note: Second level entry under Applications Policy definition: 2D and 3D graphics manipulation software. Examples: gimp, inkscape, imagemagick
en: Graphics
fr: Image

note: Second level entry under Applications Policy definition: IDEs, debuggers, etc. Examples: anjuta, gdb, eclipse
en: Programming
fr: Programmation

note: Second level entry under Applications Policy definition: Scientific and engineering-related software. This is Examples: a three-level section, do not put entries directly here.
en: Science
fr: Sciences

note: Second level entry under Applications Policy definition: Various shells to be used inside a terminal emulator. Examples: bash, ksh, zsh
en: Shells
fr: Interpréteurs de commandes

note: Second level entry under Applications Policy definition: Sound players, editors, and rippers/recorders. Examples: beep-media-player, grip, audacity
en: Sound
fr: Son

note: Second level entry under Applications Policy definition: System related software. This is a three-level Examples: section, do not put entries directly here.
en: System
fr: Outils système

note: Second level entry under Applications Policy definition: Text oriented tools like dictionaries, OCR, translation, text analysis software, etc. Examples: kdrill, stardict, turkey
en: Text
fr: Outils texte

note: Second level entry under Applications Policy definition: Software for viewing images, documents and other (non-video) media. Examples: gqview, evince, gthumb
en: Viewers
fr: Visionneurs

note: First level entry Policy definition: Games and recreation. This is a top-level Examples: section, do not put entries here.
en: Games
fr: Jeux

note: Second level entry under Games Policy definition: Role playing and adventure games, interactive movies and stories, etc. Examples: beneath-a-steel-sky, egoboo, kq
en: Adventure
fr: Aventures

note: Second level entry under Games Policy definition: Games played on a board. Examples: phalanx, xshogi, xboard
en: Board
fr: Plateau

note: Second level entry under Games Policy definition: Games involving a deck of cards. Examples: pysol, ace-of-penguins, xpat2
en: Card
fr: Cartes

note: Second level entry under Games Policy definition: Tests of ingenuity and logic. Examples: xmpuzzles, sgt-puzzles, enigma
en: Puzzles
fr: Réflexion

note: Second level entry under Games Policy definition: Games involving long-term strategic thinking. Examples: wesnoth, widelands, netpanzer
en: Strategy
fr: Stratégie

note: Second level entry under Games Policy definition: Server browsers, configurators, editors, and other game-related tools that are not games themselves. Examples: xqf, crystalspace
en: Tools
fr: Petits outils

note: Second level entry under Games Policy definition: Amusements, eye-candy, entertaining demos, screen hacks (screensavers), etc. Examples: xdesktopwaves, xphoon, xpenguins
en: Toys
fr: Jouets

note: First level entry Policy definition: Programs that provide user documentation. Can (and should) also contain entries for important documents. Examples: debian-reference, apt-howto, dhelp
en: Help
fr: Documentation

note: First level entry Policy definition: Programs that affect the whole screen. This Examples: is a top-level section, do not put entries here.
en: Screen
fr: Écran

note: Non official sections from WindowMaker
en: Appearance
fr: Apparence

note: Non official sections from WindowMaker
en: WorkSpace
fr: Espace de travail

note: From Games/Toys/Teddies as in "Teddy Bear"
en: Teddies
fr: Peluches
