galternatives 0.5 - en to fr translation catalogue (33 entries)

en: Unknown/None
fr: Inconnu/Aucun

en: The file or directory you selected does not exist.
    Please select a valid one.
fr: Le fichier ou répertoire choisi n'existe pas.
    Veuillez choisir un chemin valide.

en: Are you sure you want to remove this option?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette option ?

en: Choice
fr: Choix

en: Priority
fr: Priorité

en: Name
fr: Nom

en: Slave
fr: Lien secondaire

en: Running Alternatives Configurator...
fr: Exécution du configurateur d'alternatives...

en: <b>I need your root password to run
    the Alternatives Configurator.</b>
fr: <b>Le mot de passe du superutilisateur est nécessaire pour lancer le configurateur d'alternatives.</b>

en: <b>This program should be run as root and /usr/bin/gksu is not available.</b>
    
    I am unable to request the password myself without gksu. Unless you have modified your system to explicitely allow your normal user to modify the alternatives system, GAlternatives will not work.
fr: <b>Ce programme doit s'exécuter avec les privilèges du superutilisateur et /usr/bin/gksu n'est pas disponible.</b>
    
    Il n'est pas possible de demander le mot de passe du superutilisateur sans ce programme. Il ne sera pas possible d'utiliser GAlternatives à moins d'autoriser les utilisateurs non privilégiés à modifier le système d'alternatives.

en: Testing galternatives...
fr: Vérification de galternatives...

en: No description
fr: Aucune description

en: _File
fr: _Fichier

en: _Help
fr: _Aide

en: _About
fr: À _propos

en: Status:
fr: État :

en: manual
fr: manuel

en: Details
fr: Détails

en: Slaves
fr: Liens secondaires

en: About G Alternatives
fr: À propos de G Alternatives

en: A tool to help the administrator select which programs provide specific services for the user by default.
    
    (C) 2003 Gustavo Noronha Silva
fr: Outil qui assiste l'administrateur dans le choix des programmes qui assureront par défaut une fonction donnée.
    
    (C) 2003 Gustavo Noronha Silva

en: C_redits
fr: _Remerciements

en: G Alternatives Credits
fr: Remerciements pour G Alternatives

en: Written by
fr: Écrit par

en: Translated by
fr: Traduit par

en: Thanks to
fr: Merci à

en: Adding option to alternative
fr: Ajouter une option à l'alternative

en: Path:
fr: Chemin :

en: _Browse...
fr: _Parcourir...

en: Priority:
fr: Priorité :

en: Select File
fr: Choix d'un fichier

en: Alternatives Configurator
fr: Configurateur d'alternatives

en: Configure the system default alternatives
fr: Configuration des alternatives par défaut du système
