dselect 1.17.22 - en to da translation catalogue (238 entries)

en: Search for ?
da: Søg efter ?

en: Error:
da: Fejl:

en: Help:
da: Hjælp:

en: Press ? for help menu, . for next topic, <space> to exit help.
da: Tryk ? for hjælpemenu, . for næste emne, <mellemrum> afslutter hjælp.

en: Help information is available under the following topics:
da: Hjælpetekster for følgende emner er tilgængelige:

en: Press a key from the list above, <space> or 'q' to exit help,
      or '.' (full stop) to read each help page in turn.
da: Tryk en tast fra ovenstående liste, <mellemrum> eller »q« for at afslutte
      hjælpen eller punktum for at læse hjælpesiderne en ad gangen.

en: error reading keyboard in help
da: fejl ved læsning fra tastatur i hjælp

en: failed to allocate colour pair
da: kunne ikke frigøre farvepar

en: failed to create title window
da: kunne ikke oprette titelvindue

en: failed to create whatinfo window
da: kunne ikke oprette whatinfo-flig

en: failed to create baselist pad
da: kunne ikke oprette basisliste-flig

en: failed to create heading pad
da: kunne ikke oprette overskrifts-flig

en: failed to create thisstate pad
da: kunne ikke oprette dennestatus-flig

en: failed to create info pad
da: kunne ikke oprette infoflig

en: failed to create query window
da: kunne ikke oprette forespørgselsvindue

en: Keybindings
da: Tastebindinger

en:   -- %d%%, press
da:   -- %d%%, tryk

en: %s for more
da: %s for mere

en: %s to go back
da: %s for at gå tilbage

en: [not bound]
da: [ikke bundet]

en: [unk: %d]
da: [ukendt: %d]

en: Scroll onwards through help/information
da: Rul forlæns gennem hjælp/information

en: Scroll backwards through help/information
da: Rul baglæns gennem hjælp/information

en: Move up
da: Flyt opad

en: Move down
da: Flyt nedad

en: Go to top of list
da: Gå til toppen af listen

en: Go to end of list
da: Gå til slutningen af listen

en: Request help (cycle through help screens)
da: Få hjælp (skift hjælpeskærm)

en: Cycle through information displays
da: Skift informationsvisning

en: Redraw display
da: Gentegn skærm

en: Scroll onwards through list by 1 line
da: Rul 1 linje videre i listen

en: Scroll backwards through list by 1 line
da: Rul 1 linje bagud i listen

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
da: Rul 1 linje videre i hjælp/information

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
da: Rul 1 linje bagud i hjælp/information

en: Scroll onwards through list
da: Rul videre i listen

en: Scroll backwards through list
da: Rul baglæns i listen

en: Mark package(s) for installation
da: Marker pakker for installation

en: Mark package(s) for deinstallation
da: Marker pakker for afinstallering

en: Mark package(s) for deinstall and purge
da: Marker pakker for afinstallering og udrensning

en: Make highlight more specific
da: Gør markering mere specifik

en: Make highlight less specific
da: Gør markering mindre specifik

en: Search for a package whose name contains a string
da: Søg efter en pakke, der indeholder en streng

en: Repeat last search
da: Gentag sidste søgning

en: Swap sort order priority/section
da: Skift sorteringsrækkefølge-prioritet/gruppe

en: Quit, confirming, and checking dependencies
da: Afslut bekræftende, og tjek afhængigheder

en: Quit, confirming without check
da: Afslut bekræftende, uden tjek

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
da: Afslut, afvis konflikt/afhængigheds-forslag

en: Abort - quit without making changes
da: Afbryd - afslut uden at lave ændringer

en: Revert to old state for all packages
da: Genskab tidligere status for alle pakker

en: Revert to suggested state for all packages
da: Genskab foreslået status for alle pakker

en: Revert to directly requested state for all packages
da: Genskab direkte angivet status for alle pakker

en: Revert to currently installed state for all packages
da: Genskab til aktuelt installeret tilstand for alle pakker

en: Select currently-highlighted access method
da: Vælg den markerede adgangsmetode

en: Quit without changing selected access method
da: Afslut uden at ændre den valgte adgangsmetode

en: Keystrokes
da: Taster

en: Introduction to package selections
da: Introduktion til pakkevalg

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using '+') or deinstallation (using '-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line 'All packages' is selected.  '+', '-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press '?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or 'X' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
da: Velkommen til dselect's hovedpakkeliste.
    
    Du vil blive præsenteret for en liste med installerede pakker og pakker, der
    er tilgængelige for installation. Du kan bevæge dig rundt i listen med
    piletasterne, markere pakker for installation (med »+«) eller afinstallation
    (med »-«). Pakkerne kan enten markeres enkeltvist eller i grupper. Fra starten
    vil du bemærke, at linjen »Alle pakker« er valgt. »+«, »-« osv. vil berøre
    alle pakkerne, der beskrives af den markerede linje.
    
    Nogle af dine valg vil give konflikter og afhængighedsproblemer. Du vil da få
    en delliste med de relevante pakker, så du kan udrede problemerne.
    
    Du bør læse listen med taster og forklaringerne på det viste.
    Der er en del skærmhjælp til rådighed. Brug den endelig - tryk »?«
    til hver en tid for at få hjælp.
    
    Når du har foretaget dine valg, kan du trykke <retur> for at bekræfte dine
    ændringer eller »X« for at afbryde uden at gemme ændringerne. Et
    endeligt tjek for konflikter og afhængigheder vil blive foretaget
     - her kan du igen komme ud for at få en delliste.
    
    Tryk mellemrum for at forlade hjælpen og gå til listen.

en: Introduction to read-only package list browser
da: Introduktion til skrivebeskyttet pakkeliste-søger

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the 'Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press '?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press 'Q' or <enter> to quit.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
da: Velkommen til dselect's hoved-pakkeliste.
    
     Du vil blive præsenteret med en liste over pakker, der er installerede eller
    tilgængelige for installation. Siden du ikke har de nødvendige rettigheder
    til at opdatere pakkestatus, er du i skrivebeskyttet tilstand. Du kan
    bevæge dig rundt i listen med pilestaterne (se hjælpeskærmen »Taster«)
    (nøjagtig som hvis ville, hvis du havde skriveadgang - se hjælpeskærmen
    »Taster«) og se status for pakkerne samt oplysninger om dem.
    
    Du bør læse listen med taster og beskrivelserne af visningerne.
    Der er megen tilgængelig hjælp, brug den endelig! Tryk til enhver tid '?'
    for hjælp.
    
    Tryk »Q« eller <retur> for at afslutte, når du er færdig med at bladre.
    
    Tryk <mellemrum> for at forlade hjælpen og gå til listen nu.

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
da: Introduktion til konflikt/afhængighedsløsnings-dellisten

en: Display, part 1: package listing and status chars
da: Visning, del 1: pakkeliste og statustegn

en: Display, part 2: list highlight; information display
da: Visning, del 2: listemarkering, informationsvisning

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of '+', '-' and '_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the 'v' key for a verbose
      display (press 'v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the 'i' key to cycle through the displays, and 'I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
da: * Markering: En linje i pakkelisten vil være markeret. Det indikerer
      hvilke pakker, der vil berøres af tryk på »+«, »-« og »_«.
    
    * Opdelingslinjen i midten af skærmen viser en kort forklaring af
      den markerede pakkes status, eller, hvis en gruppe er markeret,
      en beskrivelse af denne gruppe. Hvis du ikke forstår betydningen
      af de viste statustegn, kan du markere den relevante pakke og se
      på opdelingslinjen, eller brug »v«-tasten for detaljeret visning.
      (Tryk »v« igen for at gå tilbage til koncis visning.
    
    * I bunden af skærmen vises mere information om den aktuelt
      markerede pakke (hvis der kun er én).
    
      Den kan vise en udvidet beskrivelse af pakken, de interne pakke-
      kontroldetaljer (enten for den installerede eller tilgængelige version
      af pakken), eller information om konflikter og afhængigheder, der
      berører den aktuelle pakke (i dellisten konflikt/afhængigheds-løsning).
    
      Brug tasten »i« for at skifte mellem visningerne og »I« for at gemme
      informationsvisningen eller udvide den til næsten hele skærmen.

en: Introduction to method selection display
da: Introduktion til metodevalgsvisningen

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the 'x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing 'k' now, or from the help
    menu reachable by pressing '?'.
da: dselect og dpkg kan udføre automatisk installation ved indlæsning af
    pakkefiler, der skal installeres fra et ud af flere mulige steder.
    
    Denne liste giver dig mulighed for at vælge en af disse installationsmetoder.
    
    Flyt markøren til den metode, du ønsker at bruge og tryk Retur. Så vil du
    blive spurgt om information, der kræves for at udføre installationen.
    
    Når du flytter markøren mellem metoderne, vil en beskrivelse blive vist i den.
    nedre halvdel af skærmen.
    
    Hvis du ønsker at afslutte uden at ændre noget, kan du bruge »x«-tasten, men du
    er i listen over installationsmetoder
    
    Tryk »k« nu for en komplet liste over tilgængelige kommandoer, eller find dem i
    hjælpemenuen ved at trykke »?«.

en: Keystrokes for method selection
da: Taster til metodevalg

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      j, Down-arrow         k, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    (These are the same motion keys as in the package list display.)
    
    Quit:
     Return, Enter    select this method and go to its configuration dialogue
     x, X             exit without changing or setting up the installation method
    
    Miscellaneous:
      ?, Help, F1      request help
     ^l                redraw display
      /                search (just return to cancel)
      \                repeat last search
da: Bevægelsestaster: næste/tidligere, top/bund, op/ned, baglæns/forlæns:
      j, Pil-ned            k, Pil-op               Flyt markering
      N, PgDn, mellemrum    P, PgUp, slet tilbage   rul listen 1 side
      ^n                    ^p                      rul listen 1 linje
      t, Home               e, End                  hop til start/slutning af liste
      u                     d                       rul info 1 side
      ^u                    ^d                      rul info 1 linje
      B, Pil-venstre        F, Pil-højre            panorer 1/3 skærmbredde
      ^b                    ^f                      panorer med 1 tegn
    (Disse bevægelsestaster er identiske med dem i pakkeliste-visningen.)
    
    Afslut:
     Retur, Enter     vælg denne metode og gå til dens konfigurationsdialog
     x, X             afbryd uden at ændre installationsmetode
    
    Forskelligt:
      ?, Hjælp, F1     bed om hjælp
     ^l                gentegn skærm
      /                søg (fortryd umiddelbart med retur)
      \                gentag sidste søgning

en: Type dselect --help for help.
da: Skriv »dselect --help« for hjælp.

en: a
da: t

en: [A]ccess
da: [T]ilgang

en: Choose the access method to use.
da: Vælg den ønskede tilgangsmetode.

en: u
da: o

en: [U]pdate
da: [O]pdater

en: Update list of available packages, if possible.
da: Opdater listen med tilgængelige pakker, hvis muligt.

en: s
da: u

en: [S]elect
da: [U]dvælg

en: Request which packages you want on your system.
da: Udvælg, hvilke pakker, du ønsker på dit system.

en: [I]nstall
da: [I]nstaller

en: Install and upgrade wanted packages.
da: Installer og opgrader ønskede pakker.

en: c
da: k

en: [C]onfig
da: [K]onfig

en: Configure any packages that are unconfigured.
da: Konfigurer eventuelle ikke-konfigurerede pakker.

en: r
da: a

en: [R]emove
da: [A]finstaller

en: Remove unwanted software.
da: Afinstaller uønskede programmer.

en: q
da: a

en: [Q]uit
da: [A]fslut

en: Quit dselect.
da: Afslut dselect.

en: Debian '%s' package handling frontend version %s.
da: Debian »%s« pakkehåndteringsbrugerfladeversion %s.

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
da: Dette er frit programmel; se »GNU General Public License« version 2
    eller senere for forhold vedrørende kopiering. Der er INGEN garanti.

en: <standard output>
da: <standardud>

en: couldn't open debug file '%.255s'
da: kunne ikke åbne aflusningsfil »%.255s«

en: invalid %s '%s'
da: ugyldig %s »%s«

en: screen part
da: skærmområde

en: null colour specification
da: null-farveangivelse

en: colour
da: farve

en: colour attribute
da: farveegenskab

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
da: Terminalen lader ikke til at understøtte makøradressering.

en: Terminal does not appear to support highlighting.
da: Terminalen lader ikke til at understøtte fremhævning.

en: Set your TERM variable correctly, use a better terminal,
    or make do with the per-package management tool %s.
da: Sæt din TERM-variabel korrekt, brug en bedre terminal
    eller nøjes med enkeltpakke-håndteringsværktøjet %s.

en: terminal lacks necessary features, giving up
da: teminalen mangler nødvendige funktioner. Giver op

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
da: 
    
    Bevæg dig rundt med ^P og ^N, piletaster, forbogstaver eller tal;
    Tryk <retur> for at bekræfte valg.  ^L gentegner skærmen.

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
da: 
    
    Skrivebeskyttet adgang: kun visning af valg er tilgængelig!

en: failed to getch in main menu
da: kunne ikke udføre 'getch' i hovedmenu

en: unknown action string '%.50s'
da: ukendt handlingsstreng »%.50s«

en: Abbrev.
da: Forkort.

en: Description
da: Beskrivelse

en: dselect - list of access methods
da: dselect - liste over tilgangsmetoder

en: Access method '%s'.
da: Tilgangsmetode »%s«.

en: doupdate failed
da: doupdate mislykkedes

en: getch failed
da: 'getch' mislykkedes

en: Explanation
da: Forklaring

en: No explanation available.
da: Ingen tilgængelig forklaring.

en: 
    Press <enter> to continue.
da: 
    Tryk <retur> for at fortsætte.

en: cannot unlock access method area
da: kan ikke låse op for adgangsmetodeområdet

en: no access methods are available
da: ingen adgangsmetoder er tilgængelige

en: requested operation requires superuser privilege
da: anmodte operation kræver superbruger-privilegie

en: cannot open or create access method lockfile
da: kan ikke åben eller oprette adgangsmetode-låsfil

en: the access method area is already locked
da: adgangsmetodeområdet er allerede låst

en: cannot lock access method area
da: kan ikke låse adgangsmetodeområde

en: Press <enter> to continue.
da: Tryk <retur> for at fortsætte.

en: <standard error>
da: <standardfejl>

en: error reading acknowledgement of program failure message
da: fejl inder læsning af godkendelse af programfejlmeddelelse

en: no access method is selected or configured
da: ingen adgangsmetode er valgt eller konfigureret

en: update available list script
da: script til opdatering af tilgængelighedsliste

en: installation script
da: installationsscript

en: query/setup script
da: script til forespørgsel/opsætning

en: syntax error in method options file '%.250s' -- %s
da: syntaksfejl i metode-tilvalgsfil »%.250s« -- %s

en: error reading options file '%.250s'
da: fejl under læsning af tilvalgsfil »%.250s«

en: unable to read '%.250s' directory for reading methods
da: kunne ikke læse »%.250s«-mappe for læsning af metoder

en: method '%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
da: metoden »%.250s« har et for langt navn (%d > %d tegn)

en: unable to access method script '%.250s'
da: kunne ikke tilgå metodescriptet »%.250s«

en: unable to read method options file '%.250s'
da: kunne ikke læse metodetilvalgsfil »%.250s«

en: non-digit where digit wanted
da: ikke-tal, hvor et tal var ønsket

en: index string too long
da: indeksstreng er for lang

en: newline before option name start
da: linjeskift før starten på tilvalgsnavn

en: nonalpha where option name start wanted
da: ikke-bogstav, hvor tilvalgsnavn var ønsket

en: non-alphanum in option name
da: tegn i navn, der ikke er et bogstav eller tal

en: newline before summary
da: linjeskift inden beskrivelsen

en: unable to open option description file '%.250s'
da: kunne ikke åbne tilvalgsbeskrivelsesfilen »%.250s«

en: unable to stat option description file '%.250s'
da: kunne ikke finde tilvalgsbeskrivelsesfilen »%.250s«

en: failed to read option description file '%.250s'
da: kunne ikke læse tilvalgsbeskrivelsesfilen »%.250s«

en: error during read of option description file '%.250s'
da: fejl ved læsning af tilvalgsbeskrivelsesfilen »%.250s«

en: error during read of method options file '%.250s'
da: fejl ved læsning af metodetilvalgsfilen »%.250s«

en: unable to open current option file '%.250s'
da: kunne ikke åbne aktuel tilvalgsfil »%.250s«

en: unable to write new option to '%.250s'
da: kunne ikke skrive ny tilvalgsfil »%.250s«

en: new package
da: ny pakke

en: install
da: installer

en: hold
da: hold tilbage

en: remove
da: afinstaller

en: purge
da: udrens

en: REINSTALL
da: GENINSTALLER

en: not installed
da: ikke installeret

en: removed (configs remain)
da: afinstalleret (opsætning bevaret)

en: half installed
da: halvt installeret

en: unpacked (not set up)
da: udpakket (ikke sat op)

en: half configured (config failed)
da: halvt konfigureret (konfiguration mislykkedes)

en: awaiting trigger processing
da: venter på udløserbehandling

en: triggered
da: udløst

en: installed
da: installeret

en: Required
da: krævede

en: Important
da: vigtige

en: Standard
da: standard

en: Optional
da: valgfrie

en: Extra
da: ekstra

en: Unclassified
da: uklassificerede

en: suggests
da: foreslår

en: recommends
da: anbefaler

en: depends on
da: afhænger af

en: pre-depends on
da: forhånds-afhænger af

en: breaks
da: ødelægger

en: conflicts with
da: er i konflikt med

en: provides
da: giver

en: replaces
da: erstatter

en: enhances
da: forbedrer

en: Req
da: Krv

en: Imp
da: Vgt

en: Opt
da: Fri

en: Xtr
da: Eks

en: bUG
da: LUS

en: Broken
da: Ødelagte

en: New
da: Nye

en: Obsolete/local
da: Forældede/lokale

en: Installed
da: Installerede

en: Available
da: Tilgængelige

en: Removed
da: Afinstallerede

en: Brokenly installed packages
da: Ødelagte installerede pakker

en: Newly available packages
da: Nyligt tilgængelige pakker

en: Installed packages
da: Installerede pakker

en: Removed and no longer available packages
da: Afinstallerede og ikke længere tilgængelige pakker

en: Removed packages (configuration still present)
da: Afinstallerede pakker (opsætning bevaret)

en: Purged packages and those never installed
da: Udrensede og aldrig installerede pakker

en: Purged
da: Udrensede

en: Error
da: Fejl

en: Installed?
da: Installeret?

en: Old mark
da: Gammelt mærke

en: Marked for
da: Markeret for

en: EIOM
da: FIGM

en: Section
da: Gruppe

en: Priority
da: Prioritet

en: Package
da: Pakke

en: Avail.arch
da: Tilg.ark

en: Inst.arch
da: Inst.ark

en: Avail.ver
da: Tilg.ver

en: dselect - recursive package listing
da: dselect - rekursiv pakkevisning

en: dselect - inspection of package states
da: dselect - inspektion af pakkestatus

en: dselect - main package listing
da: dselect - hoved-pakkevisning

en:  (by section)
da:  (efter gruppe)

en:  (avail., section)
da:  (tilg., gruppe)

en:  (status, section)
da:  (status, gruppe)

en:  (by priority)
da:  (efter prioritet)

en:  (avail., priority)
da:  (tilg., prioritet)

en:  (status, priority)
da:  (status, prioritet)

en:  (alphabetically)
da:  (alfabetisk)

en:  (by availability)
da:  (efter tilgæng.)

en:  (by status)
da:  (efter status)

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
da:  marker:+/=/- koncis:v hjælp:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
da:  marker:+/=/- detalj:v hjælp:?

en:  terse:v help:?
da:  koncis:v hjælp:?

en:  verbose:v help:?
da:  detaljer:v hjælp:?

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, etc. it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use 'o' and 'O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
da: Den linje, du har markeret, repræsenterer mange pakker. Hvis du beder om installation, afinstallation, tilbageholdelse o.lign., vil det berøre alle pakkerne, der passer til det viste kriterie.
    
    Hvis du flytter markeringen til en linje med en enkelt pakke, vil du se information om pakken her.
    Du kan bruge 'o' eller'O' til at ændre sorteringsrækkefølgen og give dit selv mulighed for at markere pakkerne i andre grupper.

en: Interrelationships
da: Sammenhænge

en: No description available.
da: Ingen tilgængelig beskrivelse.

en: Installed control file information
da: Installeret kontrolfilinformation

en: Available control file information
da: Tilgængelig kontrolfilinformation

en: there are no packages
da: der er ingen pakker

en: invalid search option given
da: ugyldigt søgetilvalg angivet

en: error in regular expression
da: fejl i regulært udtryk

en:  does not appear to be available
da:  lader ikke til at være tilgængelig

en:  or
da:  eller

en: All
da: Alle

en: All packages
da: Alle pakker

en: %s packages without a section
da: %s pakker udenfor gruppe

en: %s packages in section %s
da: %s pakker i %s-gruppen

en: %s %s packages
da: %s %s pakker

en: %s %s packages without a section
da: %s %s pakker udenfor gruppe

en: %s %s packages in section %s
da: %s %s pakker i %s-gruppen

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
da: %-*s %s%s%s;  %s (var: %s).  %s
