tzdata_2016j-2 - en to nl translation catalogue (133 entries)

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Africa
nl: Afrika

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: America
nl: Amerika

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Australia
nl: Australië

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Arctic
nl: Arctische Oceaan

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Asia
nl: Azië

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Atlantic
nl: Atlantische Oceaan

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Europe
nl: Europa

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Indian
nl: Indische Oceaan

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc. Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pacific
nl: Grote Oceaan

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: SystemV
nl: SystemV tijdzones

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: US
nl: VS

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Etc
nl: Anders

note: Type: select Description
en: Geographic area:
nl: Geografisch gebied:

note: Type: select Description
en: Please select the geographic area in which you live. Subsequent configuration questions will narrow this down by presenting a list of cities, representing the time zones in which they are located.
nl: Wat is het geografisch gebied waarin u leeft? In verder vragen krijgt u een lijst van steden te zien die de verschillende tijdzones in dit gebied representeren.

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Addis_Ababa
nl: Addis Ababa

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cairo
nl: Caïro

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dar_es_Salaam
nl: Dar es Salaam

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: El_Aaiun
nl: Al-Ajoen

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Juba
nl: Djoeba

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sao_Tome
nl: Sao Tomé

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Timbuktu
nl: Timboektoe

note: Type: select Description
en: Time zone:
nl: Tijdzone:

note: Type: select Description
en: Please select the city or region corresponding to your time zone.
nl: Wat is de stad of regio die overeenkomt met uw tijdzone?

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Buenos_Aires
nl: Argentinië/Buenos Aires

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Catamarca
nl: Argentinië/Catamarca

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Cordoba
nl: Argentinië/Cordoba

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Jujuy
nl: Argentinië/Jujuy

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/La_Rioja
nl: Argentinië/La Rioja

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Mendoza
nl: Argentinië/Mendoza

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Rio_Gallegos
nl: Argentinië/Rio Gallegos

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Salta
nl: Argentinië/Salta

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/San_Juan
nl: Argentinië/San Juan

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/San_Luis
nl: Argentinië/San Luis

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Tucuman
nl: Argentinië/Tucuman

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Ushuaia
nl: Argentinië/Ushuaia

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bahia_Banderas
nl: Bahia de Banderas

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Boa_Vista
nl: Boa Vista

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cambridge_Bay
nl: Cambridge Bay

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Campo_Grande
nl: Campo Grande

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Coral_Harbour
nl: Coral Harbour

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Costa_Rica
nl: Costa Rica

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Curacao
nl: Curaçao

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dawson_Creek
nl: Dawson Creek

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: El_Salvador
nl: El Salvador

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Fort_Nelson
nl: Fort Nelson

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Glace_Bay
nl: Glace Bay

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Goose_Bay
nl: Goose Bay

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Grand_Turk
nl: Grand Turk

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Tell_City
nl: Indiana/Tell Stad

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: La_Paz
nl: La Paz

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Los_Angeles
nl: Los Angeles

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lower_Princes
nl: Beneden Prinsen Kwartier

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mexico_City
nl: Mexico Stad

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: New_York
nl: New York

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/Beulah
nl: Noord Dakota/Beulah

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/Center
nl: Noord Dakota/Center

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/New_Salem
nl: Noord Dakota/Nieuw Salem

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Port_of_Spain
nl: Port of Spain

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Porto_Acre
nl: Porto Acre

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Porto_Velho
nl: Porto Velho

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Puerto_Rico
nl: Puerto Rico

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rainy_River
nl: Rainy River

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rankin_Inlet
nl: Rankin Inlet

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rio_Branco
nl: Rio Branco

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santa_Isabel
nl: Santa Isabel

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santarem
nl: Santarém

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santo_Domingo
nl: Santo Domingo

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sao_Paulo
nl: São Paulo

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Barthelemy
nl: Sint-Bartholomeus

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Johns
nl: St. Johns

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Kitts
nl: St. Kitts

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Lucia
nl: St. Lucia

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Thomas
nl: St. Thomas

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Vincent
nl: St. Vincent

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Swift_Current
nl: Swift Current

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Thunder_Bay
nl: Thunder Bay

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: DumontDUrville
nl: Dumont d'Urville

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Broken_Hill
nl: Broken Hill

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lord_Howe
nl: Lord Howe

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Atyrau
nl: Atıraw

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Baghdad
nl: Bagdad

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bahrain
nl: Bahrein

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Baku
nl: Bakoe

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Barnaul
nl: Barnaoel

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Beirut
nl: Beiroet

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Chita
nl: Tsjita

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ho_Chi_Minh
nl: Ho Chi Minhstad

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Hong_Kong
nl: Hong Kong

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kuala_Lumpur
nl: Kuala Lumpur

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kuwait
nl: Koeweit

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Novokuznetsk
nl: Novokoeznetsk

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Phnom_Penh
nl: Phnom-Penh

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tehran
nl: Teheran

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tel_Aviv
nl: Tel Aviv

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tokyo
nl: Tokio

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ujung_Pandang
nl: Ujung Pandang

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ust-Nera
nl: Oest-Nera

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yakutsk
nl: Jakoeten

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yekaterinburg
nl: Jekaterinenburg

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Azores
nl: Azoren

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Canary
nl: Canaria

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cape_Verde
nl: Kaapverdië

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jan_Mayen
nl: Jan Mayen

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: South_Georgia
nl: Zuid Georgia

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Helena
nl: St. Helena

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Astrakhan
nl: Astrachan

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Athens
nl: Athene

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Belgrade
nl: Belgrado

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Berlin
nl: Berlijn

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Brussels
nl: Brussel

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bucharest
nl: Boekarest

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Budapest
nl: Boedapest

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Busingen
nl: Büsingen

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Copenhagen
nl: Kopenhagen

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Isle_of_Man
nl: Eiland Man

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lisbon
nl: Lissabon

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: London
nl: Londen

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Luxembourg
nl: Luxemburg

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Moscow
nl: Moskou

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Paris
nl: Parijs

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Prague
nl: Praag

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: San_Marino
nl: San Marino

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tirane
nl: Tirana

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ulyanovsk
nl: Oeljanovsk

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vatican
nl: Vaticaanstad

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vienna
nl: Wenen

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Warsaw
nl: Warschau

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Maldives
nl: Maldiven

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pago_Pago
nl: Pago Pago

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Port_Moresby
nl: Port Moresby

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Aleutian
nl: Aleoeten

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Hawaii
nl: Hawaï

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pacific-New
nl: Pacific-Nieuw
