tzdata_2007h-2 - en to fi translation catalogue (171 entries)

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Africa
fi: Afrikka

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: America
fi: Amerikka

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Antarctica
fi: Antarktis

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Arctic
fi: Arktinen alue

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Asia
fi: Aasia

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Atlantic
fi: Atlantin valtameri

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Europe
fi: Eurooppa

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Indian
fi: Intian valtameri

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Pacific
fi: Tyyni valtameri

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: SystemV
fi: SystemV-tyylinen

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Etc
fi: GMT-ajat

note: Type: select Description
en: Geographic area:
fi: Maantieteellinen alue:

note: Type: select Description
en: Please select the geographic area you live in. Subsequent configuration questions will narrow this down by presenting a list of cities, representing the time zones in which they are located.
fi: Valitse maantieteellinen alue, jolla elät. Seuraavat asetuskysymykset kaventavat valintaa näyttämällä listan kaupungeista, jotka edustavat aikavyöhykkeitä, joilla ne sijaitsevat.

note: Type: select Choices
en: Addis_Ababa
fi: Addis Abeba

note: Type: select Choices
en: Algiers
fi: Alger

note: Type: select Choices
en: Cairo
fi: Kairo

note: Type: select Choices
en: Dar_es_Salaam
fi: Dar es Salaam

note: Type: select Choices
en: El_Aaiun
fi: El Aaiún

note: Type: select Choices
en: Khartoum
fi: Khartum

note: Type: select Choices
en: Lome
fi: Lomé

note: Type: select Choices
en: Sao_Tome
fi: São Tomé

note: Type: select Description
en: Time zone:
fi: Aikavyöhyke:

note: Type: select Description
en: Please select the time zone corresponding to your location.
fi: Valitse aikavyöhyke, joka vastaa sijaintiasi.

note: Type: select Choices
en: Argentina/Buenos_Aires
fi: Argentiina/Buenos Aires

note: Type: select Choices
en: Argentina/Catamarca
fi: Argentiina/Catamarca

note: Type: select Choices
en: Argentina/Cordoba
fi: Argentiina/Córdoba

note: Type: select Choices
en: Argentina/Jujuy
fi: Argentiina/Jujuy

note: Type: select Choices
en: Argentina/La_Rioja
fi: Argentiina/La Rioja

note: Type: select Choices
en: Argentina/Mendoza
fi: Argentiina/Mendoza

note: Type: select Choices
en: Argentina/Rio_Gallegos
fi: Argentiina/Rio Gallegos

note: Type: select Choices
en: Argentina/San_Juan
fi: Argentiina/San Juan

note: Type: select Choices
en: Argentina/San_Luis
fi: Argentiina/San Luis

note: Type: select Choices
en: Argentina/Tucuman
fi: Argentiina/Tucuman

note: Type: select Choices
en: Argentina/Ushuaia
fi: Argentiina/Ushuaia

note: Type: select Choices
en: Asuncion
fi: Asunción

note: Type: select Choices
en: Belem
fi: Belém

note: Type: select Choices
en: Boa_Vista
fi: Boa Vista

note: Type: select Choices
en: Bogota
fi: Bogotá

note: Type: select Choices
en: Cambridge_Bay
fi: Cambridge Bay

note: Type: select Choices
en: Campo_Grande
fi: Campo Grande

note: Type: select Choices
en: Cancun
fi: Cancún

note: Type: select Choices
en: Coral_Harbour
fi: Coral Harbour

note: Type: select Choices
en: Costa_Rica
fi: Costa Rica

note: Type: select Choices
en: Cuiaba
fi: Cuiabá

note: Type: select Choices
en: Curacao
fi: Curaçao

note: Type: select Choices
en: Dawson_Creek
fi: Dawson Creek

note: Type: select Choices
en: El_Salvador
fi: El Salvador

note: Type: select Choices
en: Glace_Bay
fi: Glace Bay

note: Type: select Choices
en: Godthab
fi: Nuuk

note: Type: select Choices
en: Goose_Bay
fi: Goose Bay

note: Type: select Choices
en: Grand_Turk
fi: Grand Turk

note: Type: select Choices
en: Indiana/Tell_City
fi: Indiana/Tell City

note: Type: select Choices
en: Jamaica
fi: Jamaika

note: Type: select Choices
en: La_Paz
fi: La Paz

note: Type: select Choices
en: Los_Angeles
fi: Los Angeles

note: Type: select Choices
en: Maceio
fi: Maceió

note: Type: select Choices
en: Merida
fi: Mérida

note: Type: select Choices
en: Mexico_City
fi: México

note: Type: select Choices
en: New_York
fi: New York

note: Type: select Choices
en: North_Dakota/Center
fi: Pohjois-Dakota/Keskusta

note: Type: select Choices
en: North_Dakota/New_Salem
fi: Pohjois-Dakota/New Salem

note: Type: select Choices
en: Port_of_Spain
fi: Port of Spain

note: Type: select Choices
en: Porto_Acre
fi: Porto Acre

note: Type: select Choices
en: Porto_Velho
fi: Porto Velho

note: Type: select Choices
en: Puerto_Rico
fi: Puerto Rico

note: Type: select Choices
en: Rainy_River
fi: Rainy River

note: Type: select Choices
en: Rankin_Inlet
fi: Rankin Inlet

note: Type: select Choices
en: Rio_Branco
fi: Rio Branco

note: Type: select Choices
en: Santarem
fi: Santarém

note: Type: select Choices
en: Santo_Domingo
fi: Santo Domingo

note: Type: select Choices
en: Sao_Paulo
fi: São Paulo

note: Type: select Choices
en: Scoresbysund
fi: Ittoqqortoormiit

note: Type: select Choices
en: St_Barthelemy
fi: Saint Barthélemy

note: Type: select Choices
en: St_Johns
fi: St Johns

note: Type: select Choices
en: St_Kitts
fi: St Kitts

note: Type: select Choices
en: St_Lucia
fi: St Lucia

note: Type: select Choices
en: St_Thomas
fi: St Thomas

note: Type: select Choices
en: St_Vincent
fi: St Vincent

note: Type: select Choices
en: Swift_Current
fi: Swift Current

note: Type: select Choices
en: Thule
fi: Qaanaaq

note: Type: select Choices
en: Thunder_Bay
fi: Thunder Bay

note: Type: select Choices
en: DumontDUrville
fi: Dumont-d'Urville

note: Type: select Choices
en: Broken_Hill
fi: Broken Hill

note: Type: select Choices
en: Lord_Howe
fi: Lord Howe

note: Type: select Choices
en: Aqtau
fi: Aktau

note: Type: select Choices
en: Aqtobe
fi: Aqtöbe

note: Type: select Choices
en: Ashgabat
fi: Ašgabat

note: Type: select Choices
en: Baghdad
fi: Bagdad

note: Type: select Choices
en: Bishkek
fi: Biškek

note: Type: select Choices
en: Damascus
fi: Damaskos

note: Type: select Choices
en: Dushanbe
fi: Dušanbe

note: Type: select Choices
en: Ho_Chi_Minh
fi: Hồ Chí Minh

note: Type: select Choices
en: Hong_Kong
fi: Hongkong

note: Type: select Choices
en: Kamchatka
fi: Kamtšatka

note: Type: select Choices
en: Kolkata
fi: Kalkutta

note: Type: select Choices
en: Krasnoyarsk
fi: Krasnojarsk

note: Type: select Choices
en: Kuala_Lumpur
fi: Kuala Lumpur

note: Type: select Choices
en: Macau
fi: Macao

note: Type: select Choices
en: Muscat
fi: Masqat

note: Type: select Choices
en: Nicosia
fi: Nikosia

note: Type: select Choices
en: Phnom_Penh
fi: Phnom Penh

note: Type: select Choices
en: Pyongyang
fi: Pjongjang

note: Type: select Choices
en: Rangoon
fi: Yangôn

note: Type: select Choices
en: Riyadh
fi: Riad

note: Type: select Choices
en: Riyadh87
fi: Riad87

note: Type: select Choices
en: Riyadh88
fi: Riad88

note: Type: select Choices
en: Riyadh89
fi: Riad89

note: Type: select Choices
en: Sakhalin
fi: Sahalin

note: Type: select Choices
en: Seoul
fi: Soul

note: Type: select Choices
en: Tashkent
fi: Taškent

note: Type: select Choices
en: Tehran
fi: Teheran

note: Type: select Choices
en: Tel_Aviv
fi: Tel Aviv

note: Type: select Choices
en: Tokyo
fi: Tokio

note: Type: select Choices
en: Ujung_Pandang
fi: Makassar

note: Type: select Choices
en: Urumqi
fi: Ürümqi

note: Type: select Choices
en: Yakutsk
fi: Jakutsk

note: Type: select Choices
en: Yekaterinburg
fi: Jekaterinburg

note: Type: select Choices
en: Yerevan
fi: Jerevan

note: Type: select Choices
en: Azores
fi: Azorit

note: Type: select Choices
en: Canary
fi: Kanariansaaret

note: Type: select Choices
en: Cape_Verde
fi: Kap Verde

note: Type: select Choices
en: Faroe
fi: Färsaaret

note: Type: select Choices
en: Jan_Mayen
fi: Jan Mayen

note: Type: select Choices
en: Reykjavik
fi: Reykjavík

note: Type: select Choices
en: South_Georgia
fi: Etelä-Georgia

note: Type: select Choices
en: St_Helena
fi: St Helena

note: Type: select Choices
en: Athens
fi: Ateena

note: Type: select Choices
en: Belgrade
fi: Belgrad

note: Type: select Choices
en: Berlin
fi: Berliini

note: Type: select Choices
en: Brussels
fi: Brysseli

note: Type: select Choices
en: Bucharest
fi: Bukarest

note: Type: select Choices
en: Chisinau
fi: Chişinǎu

note: Type: select Choices
en: Copenhagen
fi: Kööpenhamina

note: Type: select Choices
en: Isle_of_Man
fi: Mansaari

note: Type: select Choices
en: Kiev
fi: Kiova

note: Type: select Choices
en: Lisbon
fi: Lissabon

note: Type: select Choices
en: London
fi: Lontoo

note: Type: select Choices
en: Luxembourg
fi: Luxemburg

note: Type: select Choices
en: Mariehamn
fi: Maarianhamina

note: Type: select Choices
en: Moscow
fi: Moskova

note: Type: select Choices
en: Paris
fi: Pariisi

note: Type: select Choices
en: Prague
fi: Praha

note: Type: select Choices
en: Riga
fi: Eiika

note: Type: select Choices
en: Rome
fi: Rooma

note: Type: select Choices
en: San_Marino
fi: San Marino

note: Type: select Choices
en: Stockholm
fi: Tukholma

note: Type: select Choices
en: Tallinn
fi: Tallinna

note: Type: select Choices
en: Tirane
fi: Tirana

note: Type: select Choices
en: Uzhgorod
fi: Užhorod

note: Type: select Choices
en: Vatican
fi: Vatikaani

note: Type: select Choices
en: Vienna
fi: Wien

note: Type: select Choices
en: Vilnius
fi: Vilna

note: Type: select Choices
en: Warsaw
fi: Varsova

note: Type: select Choices
en: Zaporozhye
fi: Zaporizhia

note: Type: select Choices
en: Zurich
fi: Zürich

note: Type: select Choices
en: Christmas
fi: Joulusaari

note: Type: select Choices
en: Cocos
fi: Kookossaaret

note: Type: select Choices
en: Mahe
fi: Mahé

note: Type: select Choices
en: Maldives
fi: Malediivit

note: Type: select Choices
en: Reunion
fi: Réunion

note: Type: select Choices
en: Chatham
fi: Chathamsaaret

note: Type: select Choices
en: Easter
fi: Pääsiäissaari

note: Type: select Choices
en: Fiji
fi: Fidži

note: Type: select Choices
en: Galapagos
fi: Galápagossaaret

note: Type: select Choices
en: Midway
fi: Midwaysaaret

note: Type: select Choices
en: Noumea
fi: Nouméa

note: Type: select Choices
en: Pago_Pago
fi: Pago Pago

note: Type: select Choices
en: Ponape
fi: Pohnpei

note: Type: select Choices
en: Port_Moresby
fi: Port Moresby

note: Type: select Choices
en: Truk
fi: Chuuk

note: Type: select Choices
en: Wake
fi: Wakensaari
