menu-section - en to sk translation catalogue (41 entries)

note: First level entry All following 2nd level entries go "under" it From menu policy (/usr/share/doc/pdebian-policy/menu-policy.txt.gz): normal applications
en: Apps
sk: Aplikácie

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: interactive database programs
en: Databases
sk: Databázy

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: text editors, word processors
en: Editors
sk: Editory

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: educational and training programs
en: Education
sk: Výuka

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: wine, dosemu, etc.
en: Emulators
sk: Emulátory

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: image manipulation
en: Graphics
sk: Grafika

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: anything relating to ham (amateur) radio
en: Hamradio
sk: Amatérske rádio

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: math related programs
en: Math
sk: Matematika

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: network programs that don't fit elsewhere
en: Net
sk: Sieť

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: debuggers, etc.
en: Programming
sk: Programovanie

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: scientific programs
en: Science
sk: Veda

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: simple apps, like clocks, that perform only one task
en: Tools
sk: Nástroje

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: technical stuff
en: Technical
sk: Technické

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: bash, ksh, zsh, etc.
en: Shells
sk: Shelly

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: sound players and editors
en: Sound
sk: Zvuky

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: image viewers Maybe also applications which able users to view some specific data such as PDF, images, Postscript...
en: Viewers
sk: Prehliadače

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: system administration and monitoring tools
en: System
sk: Systém

note: First level entry Menu policy definition: games and recreations
en: Games
sk: Hry

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: walk around virtual space, zork, MOO's, etc All adventure-style games (often includes RPG)
en: Adventure
sk: Dobrodružné

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: any game where reflexes count
en: Arcade
sk: Videohry

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games played on a board Board-style games such as Mastermind, Yahtzee, Mahjongg
en: Board
sk: Stolové

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games involving a deck of cards
en: Card
sk: Kartové

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: tests of ingenuity and logic one-player games most often...or games which need the player to think..:-)
en: Puzzles
sk: Hlavolamy

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: Simulations of the real world (Flight Simulators, for example)
en: Simulation
sk: Simulátory

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games derived from "real world" sports
en: Sports
sk: Športy

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games involving long term strategic thinking
en: Strategy
sk: Strategické

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games involving falling blocks
en: Tetris-like
sk: Tetrisové variácie

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: amusements, eye-candy, etc. Very small things which are often not really games Such as Xeyes....
en: Toys
sk: Hračky

note: First level entry Menu policy definition: programs that provide user documentation
en: Help
sk: Nápoveda

note: First level entry BE VERY CAREFUL HERE Menu policy definition: programs that affect the whole screen This entry is about screen saver/locking systems (see the following entries) Most often, literal translations to the word for "Screen" in your language will NOT be correct Try using what you use for 
en: Screen
sk: Obrazovka

note: Second level entry under "Screen" Menu policy definition: programs to lock the screen Refers to "Screen" as "Lock the screen"
en: Lock
sk: Zamknúť

note: Second level entry under "Screen" Menu policy definition: screen savers Refers to "Screen" as "trigger the screensaver" Most often the common word for "Save" as in File/Save will NOT be appropriate
en: Save
sk: Šetrič

note: Second level entry under "Screen" Menu policy definition: things that fill the root window will handle things that deal with the screen background, for instance
en: Root-window
sk: Koreňové okno

note: First level entry Menu policy definition: X window managers Will collect all window managers such as icewm, samfish, twm...
en: WindowManagers
sk: Správcovia okien

note: Second level entry under "WindowManagers" Menu policy definition: window manager modules
en: Modules
sk: Moduly

note: First level entry for all xterm-style apps Menu policy definition: xterm and its brethren
en: XShells
sk: XShelly

note: From Apps/System/Admin for "System administration"
en: Admin
sk: Administrátor

note: Non official sections from WindowMaker
en: Appearance
sk: Vzhľad

note: Non official sections from WindowMaker
en: WorkSpace
sk: Pracovná plocha

note: Frequently used unofficial sections. From Apps/Net/Mozilla Components
en: Mozilla Components
sk: Mozilla - súčasti

note: From Games/Toys/Teddies as in "Teddy Bear"
en: Teddies
sk: Medvedíky
