iso_3166 - en to pt translation catalogue (388 entries)

note: name for AFG
en: Afghanistan
pt: Afeganistão

note: official_name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
pt: República Islâmica do Afeganistão

note: name for ALA
en: Åland Islands
pt: Ilhas Åland

note: name for ALB
en: Albania
pt: Albânia

note: official_name for ALB
en: Republic of Albania
pt: República da Albânia

note: name for DZA
en: Algeria
pt: Argélia

note: official_name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
pt: República Democrática e Popular da Argélia

note: name for ASM
en: American Samoa
pt: Samoa Americana

note: official_name for AND
en: Principality of Andorra
pt: Principado de Andorra

note: official_name for AGO
en: Republic of Angola
pt: República de Angola

note: name for ATA
en: Antarctica
pt: Antárctida

note: name for ATG
en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

note: official_name for ARG
en: Argentine Republic
pt: República Argentina

note: name for ARM
en: Armenia
pt: Arménia

note: official_name for ARM
en: Republic of Armenia
pt: República da Arménia

note: name for AUS
en: Australia
pt: Austrália

note: name for AUT
en: Austria
pt: Áustria

note: official_name for AUT
en: Republic of Austria
pt: República da Áustria

note: name for AZE
en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

note: official_name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
pt: República do Azerbaijão

note: official_name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
pt: Commonwealth das Bahamas

note: name for BHR
en: Bahrain
pt: Barein

note: official_name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
pt: Reino do Barein

note: official_name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
pt: República Popular do Bangladesh

note: name for BLR
en: Belarus
pt: Bielorússia

note: official_name for BLR
en: Republic of Belarus
pt: República da Bielorússia

note: name for BEL
en: Belgium
pt: Bélgica

note: official_name for BEL
en: Kingdom of Belgium
pt: Reino da Bélgica

note: name for BEN
en: Benin
pt: Benim

note: official_name for BEN
en: Republic of Benin
pt: República do Benim

note: name for BTN
en: Bhutan
pt: Butão

note: official_name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
pt: Reino do Butão

note: name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
pt: Bolívia, Estado Plurinacional da

note: official_name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
pt: Estado Plurinacional da Bolívi

note: common_name for BOL
en: Bolivia
pt: Bolívia

note: name for BES, official_name for BES
en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
pt: Bonaire, Santo Eustáquio e Saba

note: name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia-Herzegóvina

note: official_name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
pt: República da Bósnia-Herzegóvina

note: name for BWA
en: Botswana
pt: Botsuana

note: official_name for BWA
en: Republic of Botswana
pt: República do Botswana

note: name for BVT
en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

note: name for BRA
en: Brazil
pt: Brasil

note: official_name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
pt: República Federativa do Brasil

note: name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

note: name for BRN
en: Brunei Darussalam
pt: Brunei

note: name for BGR
en: Bulgaria
pt: Bulgária

note: official_name for BGR
en: Republic of Bulgaria
pt: República da Bulgária

note: official_name for BDI
en: Republic of Burundi
pt: República do Burundi

note: name for KHM
en: Cambodia
pt: Cambodja

note: official_name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
pt: Reino do Cambodja

note: name for CMR
en: Cameroon
pt: Camarões

note: official_name for CMR
en: Republic of Cameroon
pt: República dos Camarões

note: name for CAN
en: Canada
pt: Canadá

note: name for CPV
en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

note: official_name for CPV
en: Republic of Cape Verde
pt: República de Cabo Verde

note: name for CYM
en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

note: name for CAF
en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

note: name for TCD
en: Chad
pt: Chade

note: official_name for TCD
en: Republic of Chad
pt: República do Chade

note: official_name for CHL
en: Republic of Chile
pt: República do Chile

note: official_name for CHN
en: People's Republic of China
pt: República Popular da China

note: name for CXR
en: Christmas Island
pt: Ilha Natal

note: name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos

note: name for COL
en: Colombia
pt: Colômbia

note: official_name for COL
en: Republic of Colombia
pt: República da Colômbia

note: official_name for COM
en: Union of the Comoros
pt: União dos Comoros

note: official_name for COG
en: Republic of the Congo
pt: República do Congo

note: name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
pt: Congo, República Democrática do

note: name for COK
en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

note: official_name for CRI
en: Republic of Costa Rica
pt: República da Costa Rica

note: name for CIV
en: Côte d'Ivoire
pt: Costa do Marfim

note: official_name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
pt: República da Costa do Marfim

note: name for HRV
en: Croatia
pt: Croácia

note: official_name for HRV
en: Republic of Croatia
pt: República da Croácia

note: official_name for CUB
en: Republic of Cuba
pt: República de Cuba

note: name for CUW, official_name for CUW
en: Curaçao
pt: Curação

note: name for CYP
en: Cyprus
pt: Chipre

note: official_name for CYP
en: Republic of Cyprus
pt: República de Chipre

note: name for CZE
en: Czech Republic
pt: República Checa

note: name for DNK
en: Denmark
pt: Dinamarca

note: official_name for DNK
en: Kingdom of Denmark
pt: Reino da Dinamarca

note: official_name for DJI
en: Republic of Djibouti
pt: República do Djibouti

note: official_name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
pt: Commonwealth da Dominica

note: name for DOM
en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

note: name for ECU
en: Ecuador
pt: Equador

note: official_name for ECU
en: Republic of Ecuador
pt: República do Equador

note: name for EGY
en: Egypt
pt: Egipto

note: official_name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
pt: República Árabe do Egipto

note: official_name for SLV
en: Republic of El Salvador
pt: República d'El Salvador

note: name for GNQ
en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

note: official_name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
pt: República da Guiné Equatorial

note: name for ERI
en: Eritrea
pt: Eritreia

note: name for EST
en: Estonia
pt: Estónia

note: official_name for EST
en: Republic of Estonia
pt: República da Estónia

note: name for ETH, historic names for ETH (withdrawn 1993-07-16)
en: Ethiopia
pt: Etiópia

note: official_name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
pt: República Democrática Federal da Etiópia

note: name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
pt: Ilhas Falkland (Malvinas)

note: name for FRO
en: Faroe Islands
pt: Ilhas Feroé

note: official_name for FJI
en: Republic of the Fiji Islands
pt: República das Ilhas Fiji

note: name for FIN
en: Finland
pt: Finlândia

note: official_name for FIN
en: Republic of Finland
pt: República da Finlândia

note: name for FRA
en: France
pt: França

note: official_name for FRA
en: French Republic
pt: República Francesa

note: name for GUF
en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

note: name for PYF
en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

note: name for ATF
en: French Southern Territories
pt: Territórios Franceses do Sul

note: name for GAB
en: Gabon
pt: Gabão

note: official_name for GAB
en: Gabonese Republic
pt: República do Gabão

note: name for GMB
en: Gambia
pt: Gâmbia

note: official_name for GMB
en: Republic of the Gambia
pt: República da Gâmbia

note: name for GEO
en: Georgia
pt: Geórgia

note: name for DEU
en: Germany
pt: Alemanha

note: official_name for DEU
en: Federal Republic of Germany
pt: República Federal da Alemanha

note: name for GHA
en: Ghana
pt: Gana

note: official_name for GHA
en: Republic of Ghana
pt: República do Gana

note: name for GRC
en: Greece
pt: Grécia

note: official_name for GRC
en: Hellenic Republic
pt: República Helénica

note: name for GRL
en: Greenland
pt: Gronelândia

note: name for GRD
en: Grenada
pt: Granada

note: name for GLP
en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

note: official_name for GTM
en: Republic of Guatemala
pt: República da Guatemala

note: name for GIN
en: Guinea
pt: Guiné

note: official_name for GIN
en: Republic of Guinea
pt: República da Guiné

note: name for GNB
en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissáu

note: official_name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
pt: República da Guiné-Bissáu

note: name for GUY
en: Guyana
pt: Guiana

note: official_name for GUY
en: Republic of Guyana
pt: República da Guiana

note: official_name for HTI
en: Republic of Haiti
pt: República do Haiti

note: name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e Ilhas McDonald

note: name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
pt: Santa Sé (Estado Cidade do Vaticano)

note: official_name for HND
en: Republic of Honduras
pt: República das Honduras

note: official_name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
pt: Hong Kong, Região de Administração Especial da China

note: name for HUN
en: Hungary
pt: Hungria

note: official_name for HUN
en: Republic of Hungary
pt: República da Hungria

note: name for ISL
en: Iceland
pt: Islândia

note: official_name for ISL
en: Republic of Iceland
pt: República da Islândia

note: name for IND
en: India
pt: Índia

note: official_name for IND
en: Republic of India
pt: República da Índia

note: name for IDN
en: Indonesia
pt: Indonésia

note: official_name for IDN
en: Republic of Indonesia
pt: República da Indonésia

note: name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
pt: Irão, República Islâmica do

note: official_name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
pt: República Islâmica do Irão

note: name for IRQ
en: Iraq
pt: Iraque

note: official_name for IRQ
en: Republic of Iraq
pt: República do Iraque

note: name for IRL
en: Ireland
pt: Irlanda

note: name for IMN
en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

note: official_name for ISR
en: State of Israel
pt: Estado de Israel

note: name for ITA
en: Italy
pt: Itália

note: official_name for ITA
en: Italian Republic
pt: República Italiana

note: name for JPN
en: Japan
pt: Japão

note: name for JOR
en: Jordan
pt: Jordânia

note: official_name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
pt: Reino Hachemita da Jordânia

note: name for KAZ
en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

note: official_name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
pt: República do Cazaquistão

note: name for KEN
en: Kenya
pt: Quénia

note: official_name for KEN
en: Republic of Kenya
pt: República do Quénia

note: official_name for KIR
en: Republic of Kiribati
pt: República de Kiribati

note: name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
pt: Coreia, República Popular Democrática de

note: official_name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
pt: República Popular Democrática da Coreia

note: name for KOR
en: Korea, Republic of
pt: Coreia, República da

note: official_name for KWT
en: State of Kuwait
pt: Estado do Kuwait

note: name for KGZ
en: Kyrgyzstan
pt: Quirgistão

note: official_name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
pt: República do Quirgistão

note: name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
pt: República Democrática Popular do Laos

note: name for LVA
en: Latvia
pt: Letónia

note: official_name for LVA
en: Republic of Latvia
pt: República da Letónia

note: name for LBN
en: Lebanon
pt: Líbano

note: official_name for LBN
en: Lebanese Republic
pt: República do Líbano

note: name for LSO
en: Lesotho
pt: Lesoto

note: official_name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
pt: Reino do Lesoto

note: name for LBR
en: Liberia
pt: Libéria

note: official_name for LBR
en: Republic of Liberia
pt: República da Libéria

note: name for LBY
en: Libyan Arab Jamahiriya
pt: Jamahirya Árabe Líbia

note: official_name for LBY
en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
pt: Jamahirya Árabe Líbia Popular Socialista

note: common_name for LBY
en: Libya
pt: Líbia

note: official_name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
pt: Principado do Liechtenstein

note: name for LTU
en: Lithuania
pt: Lituânia

note: official_name for LTU
en: Republic of Lithuania
pt: República da Lituânia

note: name for LUX
en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

note: official_name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
pt: Grã-Ducado do Luxemburgo

note: name for MAC
en: Macao
pt: Macau

note: official_name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
pt: Macau, Região Especial de Administração Chinesa

note: name for MKD
en: Macedonia, Republic of
pt: Macedónia, República

note: official_name for MKD
en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
pt: A Antiga República Jugoslava Macedónia

note: name for MDG
en: Madagascar
pt: Madagáscar

note: official_name for MDG
en: Republic of Madagascar
pt: República de Madagáscar

note: official_name for MWI
en: Republic of Malawi
pt: República do Malawi

note: name for MYS
en: Malaysia
pt: Malásia

note: name for MDV
en: Maldives
pt: Maldivas

note: official_name for MDV
en: Republic of Maldives
pt: República das Maldivas

note: official_name for MLI
en: Republic of Mali
pt: República do Mali

note: official_name for MLT
en: Republic of Malta
pt: República de Malta

note: name for MHL
en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

note: official_name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
pt: República das Ilhas Marshall

note: name for MTQ
en: Martinique
pt: Martinica

note: name for MRT
en: Mauritania
pt: Mauritânia

note: official_name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
pt: República Islâmica da Mauritânia

note: name for MUS
en: Mauritius
pt: Maurícias

note: official_name for MUS
en: Republic of Mauritius
pt: República de Maurícias

note: name for MEX
en: Mexico
pt: México

note: official_name for MEX
en: United Mexican States
pt: Estados Unidos Mexicanos

note: name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
pt: Micronesia, Estados Federados da

note: official_name for FSM
en: Federated States of Micronesia
pt: Estados Federados da Micronésia

note: name for MDA
en: Moldova, Republic of
pt: Moldávia, República da

note: official_name for MDA
en: Republic of Moldova
pt: República da Moldávia

note: common_name for MDA
en: Moldova
pt: Moldávia

note: name for MCO
en: Monaco
pt: Mónaco

note: official_name for MCO
en: Principality of Monaco
pt: Principado do Mónaco

note: name for MNG
en: Mongolia
pt: Mongólia

note: name for MAR
en: Morocco
pt: Marrocos

note: official_name for MAR
en: Kingdom of Morocco
pt: Reino de Marrocos

note: name for MOZ
en: Mozambique
pt: Moçambique

note: official_name for MOZ
en: Republic of Mozambique
pt: República de Moçambique

note: official_name for MMR
en: Union of Myanmar
pt: União de Myanmar

note: name for NAM
en: Namibia
pt: Namíbia

note: official_name for NAM
en: Republic of Namibia
pt: República da Namíbia

note: official_name for NRU
en: Republic of Nauru
pt: República de Nauru

note: official_name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
pt: República Democrática Federal do Nepal

note: name for NLD
en: Netherlands
pt: Países Baixos

note: official_name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
pt: Reino dos Países Baixos

note: name for NCL
en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

note: name for NZL
en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

note: name for NIC
en: Nicaragua
pt: Nicarágua

note: official_name for NIC
en: Republic of Nicaragua
pt: República da Nicarágua

note: name for NER
en: Niger
pt: Níger

note: official_name for NER
en: Republic of the Niger
pt: República do Níger

note: name for NGA
en: Nigeria
pt: Nigéria

note: official_name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
pt: República Federal da Nigéria

note: official_name for NIU
en: Republic of Niue
pt: República de Niue

note: name for NFK
en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

note: name for MNP
en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

note: official_name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
pt: Commonwealth das Ilhas Marianas do Norte

note: name for NOR
en: Norway
pt: Noruega

note: official_name for NOR
en: Kingdom of Norway
pt: Reino da Noruega

note: official_name for OMN
en: Sultanate of Oman
pt: Sultanato de Oman

note: name for PAK
en: Pakistan
pt: Paquistão

note: official_name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
pt: República Islâmica do Paquistão

note: official_name for PLW
en: Republic of Palau
pt: República de Palau

note: name for PSE
en: Palestinian Territory, Occupied
pt: Territórios Palestinos, Ocupados

note: official_name for PSE
en: Occupied Palestinian Territory
pt: Territórios Palestinos Ocupados

note: name for PAN
en: Panama
pt: Panamá

note: official_name for PAN
en: Republic of Panama
pt: República do Panamá

note: name for PNG
en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

note: name for PRY
en: Paraguay
pt: Paraguai

note: official_name for PRY
en: Republic of Paraguay
pt: República do Paraguai

note: official_name for PER
en: Republic of Peru
pt: República do Peru

note: name for PHL
en: Philippines
pt: Filipinas

note: official_name for PHL
en: Republic of the Philippines
pt: República das Filipinas

note: name for POL
en: Poland
pt: Polónia

note: official_name for POL
en: Republic of Poland
pt: República da Polónia

note: official_name for PRT
en: Portuguese Republic
pt: República Portuguesa

note: name for PRI
en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

note: name for QAT
en: Qatar
pt: Quatar

note: official_name for QAT
en: State of Qatar
pt: Estado do Quatar

note: name for REU
en: Reunion
pt: Ilha Reunião

note: name for ROU
en: Romania
pt: Roménia

note: name for RUS
en: Russian Federation
pt: Federação Russa

note: name for RWA
en: Rwanda
pt: Ruanda

note: official_name for RWA
en: Rwandese Republic
pt: República do Ruanda

note: name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
pt: Santa Helema, Ascenção e Tristão da Cunha

note: name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
pt: Saint Kitts e Nevis

note: name for LCA
en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

note: name for MAF
en: Saint Martin (French part)
pt: São Martin (Território Francês)

note: name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
pt: Saint Pierre e Miquelon

note: name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Grenadinas

note: official_name for WSM
en: Independent State of Samoa
pt: Estado Independente de Samoa

note: official_name for SMR
en: Republic of San Marino
pt: República de San Marino

note: name for STP
en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

note: official_name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
pt: República Democrática de São Tomé e Príncipe

note: name for SAU
en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

note: official_name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
pt: Reino da Arábia Saudita

note: official_name for SEN
en: Republic of Senegal
pt: República do Senegal

note: name for SRB
en: Serbia
pt: Sérvia

note: official_name for SRB
en: Republic of Serbia
pt: República da Sérvia

note: official_name for SYC
en: Republic of Seychelles
pt: República das Seychelles

note: name for SLE
en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

note: official_name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
pt: República da Serra Leoa

note: name for SGP
en: Singapore
pt: Singapura

note: official_name for SGP
en: Republic of Singapore
pt: República de Singapura

note: name for SXM
en: Sint Maarten
pt: São Martinho

note: official_name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
pt: São Martinho (Países Baixos)

note: name for SVK
en: Slovakia
pt: Eslováquia

note: official_name for SVK
en: Slovak Republic
pt: República Eslovaca

note: name for SVN
en: Slovenia
pt: Eslovénia

note: official_name for SVN
en: Republic of Slovenia
pt: República da Eslovénia

note: name for SLB
en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

note: name for SOM
en: Somalia
pt: Somália

note: official_name for SOM
en: Somali Republic
pt: República da Somália

note: name for ZAF
en: South Africa
pt: África do Sul

note: official_name for ZAF
en: Republic of South Africa
pt: República da África do Sul

note: name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt: Geórgia do Sul e Ilhas Sandwich do Sul

note: name for ESP
en: Spain
pt: Espanha

note: official_name for ESP
en: Kingdom of Spain
pt: Reino de Espanha

note: official_name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
pt: República Democrática Socialista do Sri Lanka

note: name for SDN
en: Sudan
pt: Sudão

note: official_name for SDN
en: Republic of the Sudan
pt: República do Sudão

note: official_name for SUR
en: Republic of Suriname
pt: República do Suriname

note: name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

note: name for SWZ
en: Swaziland
pt: Suazilândia

note: official_name for SWZ
en: Kingdom of Swaziland
pt: Reino da Suazilândia

note: name for SWE
en: Sweden
pt: Suécia

note: official_name for SWE
en: Kingdom of Sweden
pt: Reino da Suécia

note: name for CHE
en: Switzerland
pt: Suíça

note: official_name for CHE
en: Swiss Confederation
pt: Confederação Suíça

note: name for SYR
en: Syrian Arab Republic
pt: República Árabe Síria

note: name for TWN, official_name for TWN
en: Taiwan, Province of China
pt: Taiwan, Província da China

note: name for TJK
en: Tajikistan
pt: Tadjaquistão

note: official_name for TJK
en: Republic of Tajikistan
pt: República do Tadjaquistão

note: name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
pt: Tanzânia, República Unida da

note: official_name for TZA
en: United Republic of Tanzania
pt: República Unida da Tanzânia

note: name for THA
en: Thailand
pt: Tailândia

note: official_name for THA
en: Kingdom of Thailand
pt: Reino da Tailândia

note: official_name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
pt: República Democrática de Timor-Leste

note: official_name for TGO
en: Togolese Republic
pt: República Togolesa

note: official_name for TON
en: Kingdom of Tonga
pt: Reino de Tonga

note: name for TTO
en: Trinidad and Tobago
pt: Trinidade e Tobago

note: official_name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
pt: República de Trinidade e Tobago

note: name for TUN
en: Tunisia
pt: Tunísia

note: official_name for TUN
en: Republic of Tunisia
pt: República da Tunísia

note: name for TUR
en: Turkey
pt: Turquia

note: official_name for TUR
en: Republic of Turkey
pt: República da Turquia

note: name for TKM
en: Turkmenistan
pt: Turcomenistão

note: name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turks e Caicos

note: official_name for UGA
en: Republic of Uganda
pt: República do Uganda

note: name for UKR
en: Ukraine
pt: Ucrânia

note: name for ARE
en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

note: name for GBR
en: United Kingdom
pt: Reino Unido

note: official_name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
pt: Reino Unido da Grã-Bretanha e Irlanda do Norte

note: name for USA
en: United States
pt: Estados Unidos

note: official_name for USA
en: United States of America
pt: Estados Unidos da América

note: name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Exteriores dos Estados Unidos

note: name for URY
en: Uruguay
pt: Uruguai

note: official_name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
pt: República Oriental do Uruguai

note: name for UZB
en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

note: official_name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
pt: República do Uzbequistão

note: official_name for VUT
en: Republic of Vanuatu
pt: República de Vanuatu

note: name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian republic of
pt: Venezuela, República Bolivariana da

note: official_name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
pt: República Bolivariana da Venezuela

note: name for VNM
en: Viet Nam
pt: Vietname

note: official_name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
pt: República Socialista do Vietname

note: name for VGB
en: Virgin Islands, British
pt: Ilhas Virgens, Britânicas

note: official_name for VGB
en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

note: name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
pt: Ilhas Virgens, Estados Unidos

note: official_name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
pt: Ilhas Virgens dos Estados Unidos

note: name for WLF
en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

note: name for ESH
en: Western Sahara
pt: Sahara Ocidental

note: name for YEM
en: Yemen
pt: Yémen

note: official_name for YEM
en: Republic of Yemen
pt: República do Yémen

note: name for ZMB
en: Zambia
pt: Zâmbia

note: official_name for ZMB
en: Republic of Zambia
pt: República da Zâmbia

note: official_name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
pt: República do Zimbabwe

note: historic names for ATB (withdrawn 1979)
en: British Antarctic Territory
pt: Território Antárctico Britânico

note: historic names for BUR (withdrawn 1989-12-05)
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
pt: Burma, República Socialista da União de

note: historic names for BYS (withdrawn 1992-06-15)
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
pt: Repúblca Socialista Soviética da Bielorússia

note: historic names for CTE (withdrawn 1984)
en: Canton and Enderbury Islands
pt: Ilhas Canton e Enderbury

note: historic names for CSK (withdrawn 1993-06-15)
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
pt: Checoslováquia, República Socialista Checoslovaca

note: historic names for DHY (withdrawn 1977)
en: Dahomey
pt: Daomé

note: historic names for ATN (withdrawn 1983)
en: Dronning Maud Land
pt: Terra da Rainha Maud

note: historic names for TMP (withdrawn 2002-05-20)
en: East Timor
pt: Timor Leste

note: historic names for FXX (withdrawn 1997-07-14)
en: France, Metropolitan
pt: França Metropolitana

note: historic names for AFI (withdrawn 1977)
en: French Afars and Issas
pt: Territórios dos Afars e Issas

note: historic names for ATF (withdrawn 1979)
en: French Southern and Antarctic Territories
pt: Terras Austrais e Antárticas Francesas

note: historic names for DDR (withdrawn 1990-10-30)
en: German Democratic Republic
pt: República Democrática da Alemanha

note: historic names for DEU (withdrawn 1990-10-30)
en: Germany, Federal Republic of
pt: Alemanha, República Federal da

note: historic names for GEL (withdrawn 1979)
en: Gilbert and Ellice Islands
pt: Ilhas Gilbert e Ellice

note: historic names for JTN (withdrawn 1986)
en: Johnston Island
pt: Ilha Johnston

note: historic names for MID (withdrawn 1986)
en: Midway Islands
pt: Ilhas de Midway

note: historic names for ANT (withdrawn 1993-07-12)
en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Holandesas

note: historic names for NTZ (withdrawn 1993-07-12)
en: Neutral Zone
pt: Zona Neutra

note: historic names for NHB (withdrawn 1980)
en: New Hebrides
pt: Novas Hébridas

note: historic names for PCI (withdrawn 1986)
en: Pacific Islands (trust territory)
pt: Protectorado das Ilhas do Pacífico das Nações Unidas

note: historic names for PAN (withdrawn 1993-07-22)
en: Panama, Republic of
pt: Panamá, República do

note: historic names for PCZ (withdrawn 1980)
en: Panama Canal Zone
pt: Zona do Canal do Canadá

note: historic names for ROM (withdrawn 2002-02-01)
en: Romania, Socialist Republic of
pt: Roménia, República Socialista da

note: historic names for KNA (withdrawn 1988)
en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
pt: São Cristovão-Nevis-Anguilla

note: historic names for SCG (withdrawn 2006-06-05)
en: Serbia and Montenegro
pt: Sérvia e Montenegro

note: historic names for RHO (withdrawn 1980)
en: Southern Rhodesia
pt: Rodésia do Sul

note: historic names for ESH (withdrawn 1988)
en: Spanish Sahara
pt: Sahara Espanhol

note: historic names for PUS (withdrawn 1986)
en: US Miscellaneous Pacific Islands
pt: Miscelânea de Ilhas Americanas do Pacífico

note: historic names for SUN (withdrawn 1992-08-30)
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
pt: URSS, União das Repúblicas Socialistas Soviéticas

note: historic names for HVO (withdrawn 1984)
en: Upper Volta, Republic of
pt: Alto Volta, República do

note: historic names for VAT (withdrawn 1996-04-03)
en: Vatican City State (Holy See)
pt: Estado Cidade do Vaticano (Santa Sé)

note: historic names for VDR (withdrawn 1977)
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
pt: Vietnam, República Democrática do

note: historic names for WAK (withdrawn 1986)
en: Wake Island
pt: Ilha Wake

note: historic names for YMD (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
pt: Iémen, Democrático, República Popular Democrática do

note: historic names for YEM (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Yemen Arab Republic
pt: Iémen, República Árabe do Iémen

note: historic names for YUG (withdrawn 1993-07-28)
en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
pt: Jugoslávia, República Socialista Federal da

note: historic names for ZAR (withdrawn 1997-07-14)
en: Zaire, Republic of
pt: Zaire, República do
