update-manager - en to th translation catalogue (104 entries)

en: sets the log level
th: กำหนดระดับการบันทึกปูม

en: sets the log level to debug
th: กำหนดให้บันทึกปูมแบบดีบั๊ก

en: starts an update check
th: เริ่มตรวจสอบแพกเกจใหม่

en: < 5 seconds
th: < 5 วินาที

en: %d seconds
th: %d วินาที

en: %d minute | %d minutes
th[0]: %d นาที

en: %d second | %d seconds
th[0]: %d วินาที

en: %d hour | %d hours
th[0]: %d ชั่วโมง

en: Could not download packages information.
th: ไม่สามารถดาวน์โหลดข้อมูลแพกเกจ

en: Internal error: the commit progress handler did not handle requires_removal_or_installation correctly.
th: ข้อผิดพลาดภายใน: ตัวจัดการความคืบหน้าของการ commit ไม่ได้รองรับ requires_removal_or_installation อย่างถูกต้อง

en: A fatal error has been detected in update-manager.
th: พบข้อผิดพลาดร้ายแรงใน update-manager

en: Do you want to submit a bug report?
th: คุณต้องการจะรายงานบั๊กหรือไม่?

en: Selecting No will close the application.
th: ถ้าเลือก "ไม่" ก็จะปิดโปรแกรมทันที

en: The program will now exit.
th: จะจบโปรแกรมเดี๋ยวนี้

en: Loading package cache.
th: กำลังโหลดแคชของแพกเกจ

en: Finished loading package cache.
th: โหลดแคชของแพกเกจเสร็จแล้ว

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Building Updates List
th: กำลังสร้างรายการการปรับรุ่น

en: Open Link in Browser
th: เปิดลิงก์ในเบราว์เซอร์

en: Copy Link to Clipboard
th: เปิดลิงก์ในคลิปบอร์ด

en: _Uncheck All
th: เลิ_กเลือกทั้งหมด

en: _Check all
th: เ_ลือกทั้งหมด

en: (Size: %s)
th: (ขนาด: %s)

en: From version %(old_version)s to %(new_version)s
th: จากรุ่น %(old_version)s ไปเป็น %(new_version)s

en: Version: %s
th: รุ่น: %s

en: Requires installation of:
th: ต้องการติดตั้ง:

en: None
th: ไม่มี

en: Depends on:
th: ต้องใช้:

en: Depends on (strict):
th: ต้องใช้ (เคร่งครัด):

en: Is depended on by:
th: ต้องใช้โดย:

en: Is depended on by (strict):
th: ต้องใช้โดย (เคร่งครัด):

en: Conflicts with:
th: ขัดแย้งกับ:

en: Download size: %s
th: ขนาดดาวน์โหลด: %s

en: Downloading list of changes...
th: กำลังดาวน์โหลดรายการการเปลี่ยนแปลง...

en: Downloading list of changes failed.
th: ดาวน์โหลดรายการการเปลี่ยนแปลงไม่สำเร็จ

en: Version %s:
th: รุ่น %s:

en: Gathering information about updates...
th: กำลังรวบรวมข้อมูลเกี่ยวกับแพกเกจรุ่นใหม่...

en: Upgrading may require removal or installation of new packages.
th: การปรับรุ่นอาจจำเป็นต้องลบแพกเกจหรือติดตั้งแพกเกจเพิ่ม

en: Do you want to perform a safe-upgrade, which does not remove packages or install new ones?
th: คุณต้องการปรับรุ่นแบบปลอดภัยซึ่งจะไม่มีการลบแพกเกจหรือติดตั้งแพกเกจเพิ่มหรือไม่?

en: Your system is up-to-date
th: ระบบของคุณเป็นรุ่นล่าสุดอยู่แล้ว

en: Welcome to %s!
th: ยินดีต้อนรับสู่ %s!

en: These software updates have been issued since %s was released.
th: ซอฟต์แวร์รุ่นใหม่เหล่านี้มีการออกมาหลังจากที่ %s ออก

en: Software updates are available for this computer.
th: มีซอฟต์แวร์รุ่นใหม่สำหรับคอมพิวเตอร์เครื่องนี้

en: If you don't want to install them now, choose "Update Manager" from the Administraion menu later.
th: ถ้าคุณยังไม่ต้องการติดตั้งซอฟต์แวร์ดังกล่าวในตอนนี้ คุณยังสามารถเลือก "โปรแกรมจัดการการปรับรุ่น" จากเมนู "ดูแลระบบ" ได้ในภายหลัง

en: About Update Manager
th: เกี่ยวกับโปรแกรมจัดการการปรับรุ่น

en: Update Manager
th: โปรแกรมจัดการการปรับรุ่น

en: Progress
th: ความคืบหน้า

en: Source
th: แหล่ง

en: Filename
th: ชื่อแฟ้ม

en: Downloaded
th: ดาวน์โหลดแล้ว

en: Size
th: ขนาด

en: Checking for updates
th: กำลังตรวจหาซอฟต์แวร์รุ่นใหม่

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: TRANSLATORS: This is the download rate in bytes, kilobytes or megabytes per second (hence the trailing /s).
en: Download rate: %s/s
th: อัตราการดาวน์โหลด: %s/s

en: Checking for updates...
th: กำลังตรวจหาซอฟต์แวร์รุ่นใหม่...

en: An internal error has occured and the operation has been aborted.
th: เกิดข้อผิดพลาดภายใน และปฏิบัติการได้ถูกยกเลิก

en: Error message:
th: ข้อความข้อผิดพลาด:

en: Downloading updates
th: กำลังดาวน์โหลดซอฟต์แวร์รุ่นใหม่

en: Changes
th: การเปลี่ยนแปลง

note: ## TRANSLATORS: This is an entry in the package removal or new installation dialog's changes list.
en: Remove %s
th: ถอดถอน %s

note: ## TRANSLATORS: This is an entry in the package removal or new installation dialog's changes list.
en: Install %s
th: ติดตั้ง %s

note: ... and now the dialog
en: Removal or installation of packages
th: การถอดถอนหรือติดตั้งแพกเกจ

en: Installation of the selected upgrades requires removal or installation of new packages.
th: การติดตั้งซอฟต์แวร์รุ่นใหม่ที่เลือกต้องมีการถอดถอนแพกเกจหรือติดตั้งแพกเกจเพิ่ม

en: You can find a list of these changes below.
th: คุณสามารถดูรายการเปลี่ยนแปลงต่างๆ ได้ที่ด้านล่าง

en: Do you want to continue?
th: คุณต้องการดำเนินการต่อไปหรือไม่?

en: Preparing upgrade
th: กำลังเตรียมการปรับรุ่น

en: This operation may take some time.
th: ปฏิบัติการนี้อาจใช้เวลาสักหน่อย

en: Downloading finished
th: ดาวน์โหลดเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: An error has occured and downloading has been aborted.
th: เกิดข้อผิดพลาด และการดาวน์โหลดได้ถูกยกเลิก

en: Installing updates
th: กำลังติดตั้งแพกเกจรุ่นใหม่

en: Preparing installation...
th: กำลังเตรียมการติดตั้ง...

en: Applied %d update | Applied %d updates
th[0]: ปรับรุ่นไป %d รายการ

en: Your system is now up-to-date.
th: ระบบของคุณเป็นรุ่นล่าสุดแล้ว

en: There is %d more update available. | There are %d more updates available.
th[0]: ยังมีรายการปรับรุ่นอีก %d รายการ

en: Software updates correct errors and eliminate security vulnerabilities.
th: การปรับรุ่นซอฟต์แวร์จะแก้ปัญหาและกำจัดจุดอ่อนด้านความปลอดภัย

en: Please consider installing all available updates.
th: กรุณาพิจารณาติดตั้งรายการปรับรุ่นให้ครบทุกรายการ

en: An error has occured and installing has been aborted.
th: เกิดข้อผิดพลาด และการติดตั้งได้ถูกยกเลิก

en: Show progress of individual files
th: แสดงความคืบหน้าของแต่ละแฟ้ม

en: Show terminal
th: แสดงเทอร์มินัล

en: A fatal error has been detected
th: พบข้อผิดพลาดร้ายแรง

en: Exception:
     %s
th: สิ่งผิดปรกติ:
     %s

en: Important security updates
th: การปรับรุ่นด้านความปลอดภัยที่สำคัญ

en: Recommended updates
th: การปรับรุ่นที่แนะนำ

en: Distribution updates
th: การปรับรุ่นข้ามชุดจัดแจก

en: Proposed updates
th: การปรับรุ่นที่เสนอ

en: Backports
th: การพอร์ตย้อนหลัง

en: Third-party updates
th: การปรับรุ่นของแหล่งเสริมภายนอก

en: *deprecated* Check for new distribution releases
th: (ไม่แนะนำให้ใช้) ตรวจหารุ่นจัดแจกรุ่นใหม่

en: Auto close the install window after successful install
th: ปิดหน้าต่างติดตั้งโดยอัตโนมัติหลังจากติดตั้งสำเร็จแล้ว

en: First run welcome message
th: ใช้ข้อความต้อนรับเมื่อทำงานครั้งแรก

en: If automatic checking for updates is disabled, you have to reload the channel list manually. This option allows to hide the reminder shown in this case.
th: ถ้าการตรวจสอบการปรับรุ่นโดยอัตโนมัติถูกปิดไว้ คุณจะต้องโหลดรายการแหล่งซอฟต์แวร์ใหม่เอง ตัวเลือกนี้ช่วยให้ซ่อนคำเตือนที่จะแสดงในกรณีนี้ได้

en: If this key is set a first run welcome message will be presented.
th: ถ้าคีย์นี้เปิดใช้ ก็จะแสดงข้อความต้อนรับเมื่อโปรแกรมทำงานครั้งแรก

en: If this key is set the install window will be automatically closed on successful installation.
th: ถ้าคีย์นี้เปิดใช้ ก็จะปิดหน้าต่างติดตั้งโดยอัตโนมัติเมื่อติดตั้งสำเร็จแล้ว

en: If this key is set the main update list window will show version information (from version to version).
th: ถ้าคีย์นี้เปิดใช้ หน้าต่างหลักที่แสดงรายการปรับรุ่นก็จะแสดงข้อมูลเลขรุ่น (จากรุ่นไหนเป็นรุ่นไหน) ด้วย

en: Remind to reload the channel list
th: เตือนให้โหลดรายการแหล่งซอฟต์แวร์ใหม่

en: Show details of an update
th: แสดงรายละเอียดของการปรับรุ่น

en: Show version in update list
th: แสดงเลขรุ่นในรายการปรับรุ่น

en: Stores the size of the update-manager dialog
th: เก็บขนาดของกล่องโต้ตอบโปรแกรมจัดการการปรับรุ่น

en: Stores the state of the expander that contains the list of changes and the description
th: เก็บสถานะของตัวขยายที่เผยรายการของการเปลี่ยนแปลงและคำบรรยาย

en: The window size
th: ขนาดของหน้าต่าง

en: This key is deprecated in favor of the file /etc/update-manager/release-upgrades Check automatically if a new version of the current distribution is available and offer to upgrade (if possible).
th: (คีย์นี้ไม่แนะนำให้ใช้แล้ว โดยควรใช้แฟ้ม /etc/update-manager/release-upgrades แทน) ตรวจหาโดยอัตโนมัติว่ามีรุ่นใหม่ของชุดจัดแจกปัจจุบันออกมาหรือยัง และเสนอให้ปรับรุ่น (ถ้าเป็นไปได้)

en: Show and install available updates
th: แสดงและติดตั้งรายการการปรับรุ่นที่มี

en: Software Updates
th: ปรับรุ่นซอฟต์แวร์
