pppconfig 2.3.12 - en to sv translation catalogue (135 entries)

en: "GNU/Linux PPP Configuration Utility"
sv: "GNU/Linux PPP-konfigurationsverktyg"

en: No UI
sv: Inget gränssnitt

en: You must be root to run this program.
sv: Du måste vara root för att köra det här programmet.

en: %s does not exist.
sv: %s existerar inte.

en: Can't close WTR in parent:
sv: Kan inte stänga WTR i huvud:

en: Can't close RDR in parent:
sv: Kan inte stänga RDR i huvud:

en: cannot fork:
sv: kan inte grena process:

en: Can't close RDR in child:
sv: Kan inte stänga RDR i barnprocess:

en: Can't redirect stderr:
sv: Kan inte dirigera om STDERR:

en: Exec failed:
sv: Exekvering misslyckades:

en: Internal error:
sv: Internt fel:

en: Create a connection
sv: Skapa en anslutning

en: Change the connection named %s
sv: Ändra anslutningen %s

en: Create a connection named %s
sv: Skapa en anslutning kallad %s

en: This is the PPP configuration utility.  It does not connect to your isp: just configures ppp so that you can do so with a utility such as pon.  It will ask for the username, password, and phone number that your ISP gave you.  If your ISP uses PAP or CHAP, that is all you need.  If you must use a chat script, you will need to know how your ISP prompts for your username and password.  If you do not know what your ISP uses, try PAP.  Use the up and down arrow keys to move around the menus.  Hit ENTER to select an item.  Use the TAB key to move from the menu to <OK> to <CANCEL> and back.  To move on to the next menu go to <OK> and hit ENTER. To go back to the previous menu go to <CANCEL> and hit enter.
sv: Detta är PPP-konfigurationsverktyget.  Den ansluter dig inte till din Internetleverantör (ISP),  den bara konfigurerar PPP så att du kan göra det med verktyg såsom pon.  Den kommer att fråga dig efter användarnamn, lösenord och telefonnummer som din ISP givit dig.  Om din ISP använder PAP eller CHAP är allt du behöver veta.  Om du måste använda ett chatskript måste du veta hur din ISP frågar efter användarnamn och lösenord vid inloggning.  Om du inte vet vad din ISP använder, försök med PAP.  Använd upp och nedpilarna för att flytta runt i menyerna.  Tryck ENTER för att välja en funktion.  Använd TAB-knappen för att flytta mellan meny till <OK> och tillbaka.  För att flytta till nästa meny, gå till <OK> och tryck ENTER. För att gå tillbaka till föregående meny, gå till <Avbryt> och tryck ENTER.

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Change a connection
sv: Ändra en anslutning

en: Delete a connection
sv: Ta bort en anslutning

en: Finish and save files
sv: Gör klart och spara filerna

en: Please select the authentication method for this connection.  PAP is the method most often used in Windows 95, so if your ISP supports the NT or Win95 dial up client, try PAP.  The method is now set to %s.
sv: Välj en autentiseringsmetod för denna anslutning.  PAP är den mest använda i Windows 95 så om din Internetleverantör har stöd för NT eller Win95-uppringning, försök med PAP.  Metoden är just nu satt till %s.

en:  Authentication Method for %s
sv:  Autentiseringsmetod för %s

en: Use "chat" for login:/password: authentication
sv: Använd "chat" för login:/lösenord: autentisering

en: Please select the property you wish to modify, select "Cancel" to go back to start over, or select "Finished" to write out the changed files.
sv: Välj den funktion du vill modifiera, välj "Avbryt" för att gå tillbaka och börja om eller välj "Klar" för att skriva ned de ändrade filerna.

en: "Properties of %s"
sv: "Egenskaper för %s"

en: %s Telephone number
sv: %s Telefonnummer

en: %s Login prompt
sv: %s Login fråga

en: %s ISP user name
sv: %s Användarnamn hos Internetleverantör

en: %s Password prompt
sv: %s Lösenordsfråga

en: %s ISP password
sv: %s Lösenord hos Internetleverantör

en: %s Port speed
sv: %s Porthastighet

en: %s Modem com port
sv: %s Modemport

en: %s Authentication method
sv: %s Autentiseringsmetod

en: Advanced Options
sv: Avancerade inställningar

en: Write files and return to main menu.
sv: Skriv ner filerna och återgå till huvudmenyn

en: This menu allows you to change some of the more obscure settings.  Select the setting you wish to change, and select "Previous" when you are done. Use the arrow keys to scroll the list.
sv: Denna meny ger dig chansen att ändra några av de mer obskyra inställningarna.  Välj inställningen du vill ändra och välj "Föregående" när du är klar. Använd pilknapparna för att skrolla i listan.

en: "Advanced Settings for %s"
sv: "Avancerade inställningar för %s"

en: %s Modem init string
sv: %s Initieringssträng för modem

en: %s Connect response
sv: %s Svar vid uppkoppling

en: %s Pre-login chat
sv: %s Före login chat

en: %s Default route state
sv: %s Status för standardrutt

en: %s Set ip addresses
sv: %s Sätt IP-adresser

en: %s Turn debugging on or off
sv: %s Slå på eller av felsökning

en: %s Turn demand dialing on or off
sv: %s Slå på eller av uppringning vid behov

en: %s Turn persist on or off
sv: %s Slå på eller av persist

en: %s Change DNS
sv: %s Ändra DNS

en:                      Add a ppp user
sv:                      Lägg till en PPP-användare

en: %s Post-login chat
sv: %s Efter login chat

en: %s Change remotename
sv: %s Ändra fjärrnamn

en: %s Idle timeout
sv: %s Maxtid för inaktivitet

en: Return to previous menu
sv: Återgå till föregående meny

en: Exit this utility
sv: Avsluta detta verktyg

en: Internal error: no such thing as %s,
sv: Internt fel: finns inget kallat %s.

en: Enter the text of connect acknowledgement, if any.  This string will be sent when the CONNECT string is received from the modem.  Unless you know for sure that your ISP requires such an acknowledgement you should leave this as a null string: that is, ''.
sv: Ange texten för bekräftelse av uppkoppling, om det finns någon.  Denna sträng kommer att skickas när strängen CONNECT tas emot från modemet.  Om du inte vet säkert att din Internetleverantör kräver den här typ av bekräftelse bör du lämna den som en blank sträng, alltså "".

en: Ack String
sv: Ack-sträng

en: Enter the text of the login prompt.  Chat will send your username in response.  The most common prompts are login: and username:.  Sometimes the first letter is capitalized and so we leave it off and match the rest of the word.  Sometimes the colon is omitted.  If you aren't sure, try ogin:.
sv: Ange texten för loginfrågan.  Chat kommer att skicka ditt användarnamn som svar.  Den mest vanliga frågan är "login:" och "username:"..  Ibland kan första bokstaven vara stor så att vi tar bort den och matchar resten av ordet istället.  Ibland är även kolontecknet borta.  Om du inte är säker, prova "ogin:".

en: Login Prompt
sv: Loginfråga

en: Enter the text of the password prompt.  Chat will send your password in response. The most common prompt is password:.  Sometimes the first letter is capitalized and so we leave it off and match the last part of the word.
sv: Ange texten för lösenordsfrågan.  Chat kommer att skicka ditt lösenord som svar. Det mest vanliga här är "password:"  Ibland kan den första bokstaven vara stor bokstav så vi utelämnar den och matchar sista delen av ordet.

en: Password Prompt
sv: Lösenordsfråga

en: You probably do not need to put anything here.  Enter any additional input your isp requires before you log in.  If you need to make an entry, make the first entry the prompt you expect and the second the required response.  Example: your isp sends 'Server:' and expect you to respond with 'trilobite'.  You would put 'erver trilobite' (without the quotes) here.  All entries must be separated by white space.  You can have more than one expect-send pair.
sv: Du behöver antagligen inte ange något här.  Ange ytterligare inmatning som din Internetleverantör kräver före du loggar in.  Om du behöver skapa ett val, ta den första frågan du förväntar dig och sen som den andra, det svar som krävs.  Exempel: din Internetleverantör skickar "Server:" och förväntar sig att du svarar med "trilobyte".  Du skulle då sätta "erver trilobyte" (utan citattecken) här. Alla inlägg måste separeras med mellanslag.  Du kan ha mer än ett förvänta-skicka.

en: Pre-Login
sv: Före login

en: You probably do not need to change this.  It is initially '' \d\c which tells chat to expect nothing, wait one second, and send nothing.  This gives your isp time to get ppp started.  If your isp requires any additional input after you have logged in you should put it here.  This may be a program name like ppp as a response to a menu prompt.  If you need to make an entry, make the first entry the prompt you expect and the second the required response.  Example: your isp sends 'Protocol' and expect you to respond with 'ppp'.  You would put 'otocol ppp' (without the quotes) here.  Fields must be separated by white space.  You can have more than one expect-send pair.
sv: Du behöver antagligen in ändra något här.  Det är initiellt '' \d\c vilket säger till chat att förvänta sig inget, vänta en sekund och skicka inget.  Detta ger din Internetleverantör tid att starta ppp.  Om du Internetleverantör kräver en extra inmatning efter att du har loggat in bör du ange det här.  Detta kan vara ett programnamn såsom ppp som svar på en menyfråga.  Om du behöver göra ett inlägg här, gör det första valet till den frågan och den andra till svaret som krävs.  Exempel: din Internetleverantör skickar "Protocol" och förväntar sig att du svarar med "ppp".  Du borde då ange "otocol ppp" (utan citattecken) här.  Fält måste vara separerade med mellanslag.  Du kan har mer än ett förväntat-skicka par.

en: Post-Login
sv: Efter login

en: Enter the username given to you by your ISP.
sv: Ange användarnamnet du fick av din Internetleverantör.

en: User Name
sv: Användarnamn

en: Answer 'yes' to have the port your modem is on identified automatically.  It will take several seconds to test each serial port.  Answer 'no' if you would rather enter the serial port yourself
sv: Svara "ja" för att få din modemport automatiskt identifierad.  Det kommer att ta flera sekunder att testa varje seriellport.  Svara "nej" om du hellre vill ange porten själv

en: Choose Modem Config Method
sv: Välj konfigurationsmetod för modem

en: Can't probe while pppd is running.
sv: Kan inte avsöka när pppd körs.

en: Probing %s
sv: Söker av %s

en: Below is a list of all the serial ports that appear to have hardware that can be used for ppp.  One that seems to have a modem on it has been preselected.  If no modem was found 'Manual' was preselected.  To accept the preselection just hit TAB and then ENTER.  Use the up and down arrow keys to move among the selections, and press the spacebar to select one.  When you are finished, use TAB to select <OK> and ENTER to move on to the next item.
sv: Nedan är en lista av alla seriellportar som verkar ha rätt hårdvara för att användas med ppp.  En som ser att ha ett modem på sig har blivit förvald.  Om inget modem hittades så är "Manuell" förvald.  För att acceptera förvalet, tryck bara TAB och sedan ENTER.  Använd upp och nedknapparna för att flytta runt mellan valen och tryck mellanslag för att välja en.  När du är klar, använd TAB för att välja <OK> och ENTER för att komma till nästa skärm.

en: Select Modem Port
sv: Välj modemport

en: Enter the port by hand.
sv: Ange porten manuellt.

en: Enter the port your modem is on. /dev/ttyS0 is COM1 in DOS. /dev/ttyS1 is COM2 in DOS. /dev/ttyS2 is COM3 in DOS. /dev/ttyS3 is COM4 in DOS. /dev/ttyS1 is the most common.  Note that this must be typed exactly as shown.  Capitalization is important: ttyS1 is not the same as ttys1.
sv: Ange porten ditt modem är inkopplad på. /dev/ttyS0 är COM1 i Dos. /dev/ttyS1 är COM2 i Dos. /dev/ttyS2 är COM3 i Dos. /dev/ttyS3 är COM4 i DOS. /dev/ttyS1 är den mest vanliga. Observera att den måste anges exakt som den visas.  Stora och små bokstäver är viktiga: ttyS1 är inte samma som ttys1.

en: Manually Select Modem Port
sv: Manuellt val av modemport

en: Enabling default routing tells your system that the way to reach hosts to which it is not directly connected is via your ISP.  This is almost certainly what you want.  Use the up and down arrow keys to move among the selections, and press  the spacebar to select one.  When you are finished, use TAB to select <OK> and ENTER to move on to the next item.
sv: Aktivera standardrutt talar om för ditt system vilken väg den ska ta för att nå till andra värdmaskiner som inte är direkta anslutna till din Internetleverantör.  Detta är mycket säkert att du vill ha.  Använd upp och nedknapparna för att flytta runt mellan valen och tryck mellanslag för att välja en.  När du är klar, använd TAB för att välja <OK> och ENTER för att komma till nästa skärm.

en: Default Route
sv: Standardrutt

en: Enable default route
sv: Aktivera standardrutt

en: Disable default route
sv: Stäng av standardrutt

en: You almost certainly do not want to change this from the default value of noipdefault.  This not the place for your nameserver ip numbers.  It is the place for your ip number if and only if your ISP has assigned you a static one.  If you have been given only a local static ip, enter it with a colon at the end, like this: 192.168.1.2:  If you have been given both a local and a remote ip, enter the local ip, a colon, and the remote ip, like this: 192.168.1.2:10.203.1.2
sv: Med stor sannorlikhet behöver du inte ändra denna från standardvärdet "noipdefault".  Det är inte stället för din namnservers IP-nummer.  Det är stället för ditt IP-nummer och bara om din Internetleverantör har gett dig en statisk.  Om du har fått bara en lokal statisk IP, ange den med ett kolon på slutet, till exempel: 192.168.1.2:  Om du har fått båda en lokal och en fjärr-IP, ange den lokala IP-adressen, ett kolon och fjärr-IP-adressen, till exempel: 192.168.1.2:10.203.1.2

en: IP Numbers
sv: IP-nummer

en: Enter your modem port speed (e.g. 9600, 19200, 38400, 57600, 115200).  I suggest that you leave it at 115200.
sv: Ange porthastigheten för ditt modem (exempel 9600, 19200, 38400, 57600, 115200).  Jag rekommenderar att du lämnar den på 115200.

en: Speed
sv: Hastighet

en: Enter modem initialization string.  The default value is ATZ, which tells the modem to use it's default settings.  As most modems are shipped from the factory with default settings that are appropriate for ppp, I suggest you not change this.
sv: Ange strängen för modeminitiering.  Standardvärdet är ATZ som talar om för modemet att använda dess standardinställningar.  De flesta modem levereras från fabrik med standardinställningar som passar för ppp. Jag rekommenderar att du inte ändrar detta.

en: Modem Initialization
sv: Initiering av modem

en: Select method of dialing.  Since almost everyone has touch-tone, you should leave the dialing method set to tone unless you are sure you need pulse.  Use the up and down arrow keys to move among the selections, and press the spacebar to select one.  When you are finished, use TAB to select <OK> and ENTER to move on to the next item.
sv: Välj metod för uppringning.  Eftersom nästan alla använder ton bör du lämna ringmetoden satt till ton men inte om du är säker att du behöver puls.  Använd upp och nedknapparna för att flytta runt mellan valen och tryck mellanslag för att välja en.  När du är klar, använd TAB för att välja <OK> och ENTER för att komma till nästa skärm.

en: Pulse or Tone
sv: Puls eller ton

en: Enter the number to dial.  Don't include any dashes.  See your modem manual if you need to do anything unusual like dialing through a PBX.
sv: Ange numret som ska ringas upp.  Inkludera inte några minustecken.  Se manualen till ditt modem om du behöver göra något ovanligt som exempel att ringa genom en växel.

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

note: ;
en: Enter the password your ISP gave you.
sv: Ange lösenordet du fick av din Internetleverantör.

en: Password
sv: Lösenord

en: Enter the name you wish to use to refer to this isp.  You will probably want to give the default name of 'provider' to your primary isp.  That way, you can dial it by just giving the command 'pon'.  Give each additional isp a unique name.  For example, you might call your employer 'theoffice' and your university 'theschool'.  Then you can connect to your isp with 'pon', your office with 'pon theoffice', and your university with 'pon theschool'.  Note: the name must contain no spaces.
sv: Ange namnet du önskar använda för att referera till denna Internetleverantör.  Du vill antagligen ge standardnamnet "leverantör" till din primära Internetleverantör.  På så sätt kan du ringa den genom att köra kommandot "pon".  Ge varje ytterligare Internetleverantör ett unikt namn.  För exempel kan du ringa din arbetsgivare "kontoret" och ditt universitet "skolan".  Sen kan du ansluta till din Internetleverantör med "pon", ditt kontor med "pon kontoret" och ditt universitet med "pon skolan".  Notera att namnet inte får innehålla mellanslag.

en: Provider Name
sv: Namn på leverantör

en: This connection exists.  Do you want to overwrite it?
sv: Denna anslutning existerar.  Vill du skriva över den?

en: Connection Exists
sv: Anslutningen existerar

en: Finished configuring connection and writing changed files.  The chat strings for connecting to the ISP are in /etc/chatscripts/%s, while the options for pppd are in /etc/ppp/peers/%s.  You may edit these files by hand if you wish.  You will now have an opportunity to exit the program, configure another connection, or revise this or another one.
sv: Färdigkonfigurerad anslutning och skrivning av ändrade filer.  Chatsträngarna för anslutning till din Internetleverantör finns i /etc/chatscripts/%s medan inställningarna för pppd finns i /etc/ppp/peers/%s.  Du kan ändra dessa filer för hand om du vill.  Du har nu möjlighet att avsluta programmet, konfigurera en annan anslutning eller omarbeta denna eller en annan.

en: Finished
sv: Klar

en: Create Connection
sv: Skapa anslutning

en: No connections to change.
sv: Inga anslutningar att ändra.

en: Select a Connection
sv: Välj en anslutning

en: Select connection to change.
sv: Välj anslutning att ändra.

en: No connections to delete.
sv: Inga anslutningar att ta bort.

en: Delete a Connection
sv: Ta bort en anslutning

en: Select connection to delete.
sv: Välj en anslutning att ta bort.

en: Return to Previous Menu
sv: Återgå till föregående meny

en: Do you wish to quit without saving your changes?
sv: Vill du avsluta utan att spara dina ändringar?

en: Quit
sv: Avsluta

en: Debugging is presently enabled.
sv: Felsökningsläget är aktiverat.

en: Debugging is presently disabled.
sv: Felsökningsläget är avaktiverat.

en: Selecting YES will enable debugging.  Selecting NO will disable it. %s
sv: Valet JA kommer att aktivera felsökning.  Valet NEJ kommer att stänga av den. %s

en: Debug Command
sv: Felsökningskommando

en: Selecting YES will enable demand dialing for this provider.  Selecting NO will disable it.  Note that you will still need to start pppd with pon: pppconfig will not do that for you.  When you do so, pppd will go into the background and wait for you to attempt access something on the Net, and then dial up the ISP.  If you do enable demand dialing you will also want to set an idle-timeout so that the link will go down when it is idle.  Demand dialing is presently %s.
sv: Välja JA kommer att aktivera uppringning vid behov för denna leverantör.  Välj NEJ kommer att stänga av den.  Notera att du fortfarande behöver starta pppd med pon. pppconfig kommer inte att göra det åt dig.  När du gjort det kommer pppd att fortsätta köra i bakgrunden och vänta på att du ska göra något mot nätverket och sen ringa upp din Internetleverantör.  Om du aktiverar uppringning vid behov vill du säkert också sätta en maxtid för inaktivitet så att länken kopplas ned vid inaktivitet.  Uppringning vid behov är nu satt till %s.

en: Demand Command
sv: Behov-kommando

en: Selecting YES will enable persist mode.  Selecting NO will disable it.  This will cause pppd to keep trying until it connects and to try to reconnect if the connection goes down.  Persist is incompatible with demand dialing: enabling demand will disable persist.  Persist is presently %s.
sv: Välja JA kommer att aktivera persist-läge.  Välja NEJ kommer att stänga av det.  Detta kommer få pppd att försöka prova till den ansluter och försöka återansluta om anslutningen bryts.  Persist är inte kompatibel med uppringning vid behov: aktivera uppringning vid behov kommer att stänga av persist.  Persist är just nu %s.

en: Persist Command
sv: Persist-kommando

en: Choose a method.  'Static' means that the same nameservers will be used every time this provider is used.  You will be asked for the nameserver numbers in the next screen.  'Dynamic' means that pppd will automatically get the nameserver numbers each time you connect to this provider.  'None' means that DNS will be handled by other means, such as BIND (named) or manual editing of /etc/resolv.conf.  Select 'None' if you do not want /etc/resolv.conf to be changed when you connect to this provider.  Use the up and down arrow keys to move among the selections, and press the spacebar to select one.  When you are finished, use TAB to select <OK> and ENTER to move on to the next item.
sv: Välj en metod.  "Statisk" betyder att samma namnserver kommer att användas varje gång denna leverantör används.  Du kommer att bli frågad om adressen till namnservern på nästa skärm.  "Dynamisk" betyder att pppd kommer att automatiskt hämta information om namnservern varje gång du ansluter till denna leverantör.  "Ingen" betyder att DNS hanteras på andra sätt, såsom BIND (named) eller manuell ändring av /etc/resolv.conf.  Välj "Ingen" om du inte vill att /etc/resolv.conf ska ändras när du ansluter til denna leverantör.  Använd upp och nedknapparna för att flytta runt mellan valen och tryck mellanslag för att välja en.  När du är klar, använd TAB för att välja <OK> och ENTER för att komma till nästa skärm.

en: Configure Nameservers (DNS)
sv: Konfigurera namnservrar (DNS)

en: Use static DNS
sv: Använd statisk DNS

en: Use dynamic DNS
sv: Använd dynamisk DNS

en: DNS will be handled by other means
sv: DNS kommer att hanteras på annat sätt

en: Enter the IP number for your primary nameserver.
sv: Ange IP-adress till din primära namnserver.

en: IP number
sv: IP-nummer

en: Enter the IP number for your secondary nameserver (if any).
sv: Ange IP-adressen till din sekundära namnserver (om används).

en: Enter the username of a user who you want to be able to start and stop ppp.  She will be able to start any connection.  To remove a user run the program vigr and remove the user from the dip group.
sv: Ange användarnamnet för en användare du vill ska kunna starta och stoppa PPP.  Hon ska kunna starta alla anslutningar.  För att ta bort en användare, kör programmet vigr och ta bort användaren från gruppen "dip".

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: No such user as %s.
sv: Finns ingen användare kallad %s.

en: You probably don't want to change this.  Pppd uses the remotename as well as the username to find the right password in the secrets file.  The default remotename is the provider name.  This allows you to use the same username with different providers.  To disable the remotename option give a blank remotename.  The remotename option will be omitted from the provider file and a line with a * instead of a remotename will be put in the secrets file.
sv: Du vill antagligen inte ändra denna. Pppd använder ett fjärrnamn så väl som användarnamnet för att hitta det rätta lösenordet i filen secrets.  Standard för fjärrnamn är leverantörens namn.  Detta gör att du kan använda samma användarnamn med olika leverantörer.  För att stänga av fjärrnamn, ange ett blankt fjärrnamn.  Inställningen för fjärrnamn kommer att utelämnas från leverantörsfilen och en rad med ett * istället för fjärrnamn kommer att sättas i filen secrets.

en: Remotename
sv: Fjärrnamn

en: If you want this PPP link to shut down automatically when it has been idle for a certain number of seconds, put that number here.  Leave this blank if you want no idle shutdown at all.
sv: Om du vill att denna PPP-länk ska kopplas ned automatiskt när det har varit inaktiv i ett antal sekunder, ange det antalet här.  Lämna den blank och du inte vill ha någon nedkoppling alls.

en: Idle Timeout
sv: Maxtid för inaktivitet

en: Couldn't open %s.
sv: Kunde inte öppna %s.

en: Can't open %s.
sv: Kan inte öppna %s.

en: Can't lock %s.
sv: Kan inte låsa %s.

en: Couldn't print to %s.
sv: Kunde inte skriva till %s.

en: Couldn't rename %s.
sv: Kunde inte byta namn på %s.

en: pppconfig is an interactive, menu driven utility to help automate setting up a dial up ppp connection.  It currently supports PAP, CHAP, and chat authentication.  It uses the standard pppd configuration files.  It does not make a connection to your isp, it just configures your system so that you can do so with a utility such as pon.  It can detect your modem, and it can configure ppp for dynamic dns, multiple ISP's and demand dialing. Before running pppconfig you should know what sort of authentication your isp requires, the username and password that they want you to use, and the phone number.  If they require you to use chat authentication, you will also need to know the login and password prompts and any other prompts and responses required for login.  If you can't get this information from your isp you could try dialing in with minicom and working through the procedure until you get the garbage that indicates that ppp has started on the other end. Since pppconfig makes changes in system configuration files, you must be logged in as root or use sudo to run it.
sv: pppconfig är ett interaktivt, menydrivet verktyg för att hjälpa till att automatisera inställningar för uppringda PPP-anslutningar.  Den har för närvarande stöd för PAP, CHAP och chat-autentisering.  Den använder standard konfigurationsfiler för pppd.  Den ansluter inte din dator till din Internetleverantör, den bara konfigurerar ditt system så att du kan det med andra verktyg såsom pon.  Den kan upptäcka ditt modem och konfigurera ppp för dynamisk DNS, multipla Internetleverantörer och uppringning vid behov. Före pppconfig körs bör du veta vilken typ av autentisering din Internetleverantör kräver, användarnamn och lösenord som de vill du ska använda och telefonnumret.  Om de kräver att du använder chat-autentisering behöver du veta hur login och lösenord frågas efter och andra frågor och svar som krävs för anslutningen.  Om du inte kan få tag på denna information från din internetleverantör kan du prova att ringa in med minicom och jobba dig igenom processen tills du får det skräpdata som indikerar att ppp har startat på andra sidan. Eftersom pppconfig gör ändringar i systemkonfigurationen måste du vara inloggad som root eller använda sudo för att köra det.

en: Usage: pppconfig [--version] | [--help] | [[--dialog] | [--whiptail] | [--gdialog] [--noname] | [providername]]'--version' prints the version. '--help' prints a help message.'--dialog' uses dialog instead of gdialog. '--whiptail' uses whiptail.
sv: Användning: pppconfig [--version] | [--help] | [[--dialog] | [--whiptail] | [--gdialog]  [--noname] | [leverantör]] "--version" skriver ut versionen. "--help" skriv ut ett hjälpmeddelande."--dialog" använder dialog istället för gdialog. "--whiptail" använder whiptail.
