tzdata_2008b-2_sv - en to sv translation catalogue (177 entries)

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Africa
sv: Afrika

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: America
sv: Amerika

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Antarctica
sv: Antarktis

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Australia
sv: Australien

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Arctic
sv: Norra Ishavet

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Asia
sv: Asien

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Atlantic
sv: Atlanten

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Europe
sv: Europa

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Indian
sv: Indiska Oceanen

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Pacific
sv: Stilla Havet

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: SystemV
sv: SystemV-tidszoner

note: Type: select Description
en: Geographic area:
sv: Geografiskt område:

note: Type: select Description
en: Please select the geographic area you live in. Subsequent configuration questions will narrow this down by presenting a list of cities, representing the time zones in which they are located.
sv: Välj det geografiska område du bor i. Följande konfigurationsfrågor kommer att begränsa detta genom att presentera en lista med städer, som representerar de tidszoner i vilka de är placerade.

note: Type: select Choices
en: Addis_Ababa
sv: Addis Abeba

note: Type: select Choices
en: Algiers
sv: Alger

note: Type: select Choices
en: Cairo
sv: Kairo

note: Type: select Choices
en: Dar_es_Salaam
sv: Dar es-Salaam

note: Type: select Choices
en: El_Aaiun
sv: Al-Ayun

note: Type: select Choices
en: Lome
sv: Lomé

note: Type: select Choices
en: Ndjamena
sv: N'Djamena

note: Type: select Choices
en: Sao_Tome
sv: São Tomé

note: Type: select Description
en: Time zone:
sv: Tidszon:

note: Type: select Description
en: Please select the time zone corresponding to your location.
sv: Välj den tidszon som motsvarar din plats.

note: Type: select Choices
en: Araguaina
sv: Araguaína

note: Type: select Choices
en: Argentina/Buenos_Aires
sv: Buenos Aires (Argentina)

note: Type: select Choices
en: Argentina/Catamarca
sv: Catamarca (Argentina)

note: Type: select Choices
en: Argentina/Cordoba
sv: Córdoba (Argentina)

note: Type: select Choices
en: Argentina/Jujuy
sv: Jujuy (Argentina)

note: Type: select Choices
en: Argentina/La_Rioja
sv: La Rioja (Argentina)

note: Type: select Choices
en: Argentina/Mendoza
sv: Mendoza (Argentina)

note: Type: select Choices
en: Argentina/Rio_Gallegos
sv: Río Gallegos (Argentina)

note: Type: select Choices
en: Argentina/San_Juan
sv: San Juan (Argentina)

note: Type: select Choices
en: Argentina/San_Luis
sv: San Luis (Argentina)

note: Type: select Choices
en: Argentina/Tucuman
sv: Tucumán (Argentina)

note: Type: select Choices
en: Argentina/Ushuaia
sv: Ushuaia (Argentina)

note: Type: select Choices
en: Asuncion
sv: Asunción

note: Type: select Choices
en: Belem
sv: Belém

note: Type: select Choices
en: Boa_Vista
sv: Boa Vista

note: Type: select Choices
en: Bogota
sv: Bogotá

note: Type: select Choices
en: Cambridge_Bay
sv: Cambridge Bay

note: Type: select Choices
en: Campo_Grande
sv: Campo Grande

note: Type: select Choices
en: Cancun
sv: Cancún

note: Type: select Choices
en: Cayman
sv: Caymanöarna

note: Type: select Choices
en: Coral_Harbour
sv: Coral Harbour

note: Type: select Choices
en: Costa_Rica
sv: Costa Rica

note: Type: select Choices
en: Cuiaba
sv: Cuiabá

note: Type: select Choices
en: Curacao
sv: Curaçao

note: Type: select Choices
en: Dawson_Creek
sv: Dawson Creek

note: Type: select Choices
en: El_Salvador
sv: El Salvador

note: Type: select Choices
en: Glace_Bay
sv: Glace Bay

note: Type: select Choices
en: Godthab
sv: Godthåb

note: Type: select Choices
en: Goose_Bay
sv: Goose Bay

note: Type: select Choices
en: Grand_Turk
sv: Grand Turk

note: Type: select Choices
en: Havana
sv: Havanna

note: Type: select Choices
en: Indiana/Indianapolis
sv: Indianapolis (Indiana)

note: Type: select Choices
en: Indiana/Knox
sv: Knox (Indiana)

note: Type: select Choices
en: Indiana/Marengo
sv: Marengo (Indiana)

note: Type: select Choices
en: Indiana/Petersburg
sv: Petersburg (Indiana)

note: Type: select Choices
en: Indiana/Tell_City
sv: Tell City (Indiana)

note: Type: select Choices
en: Indiana/Vevay
sv: Vevay (Indiana)

note: Type: select Choices
en: Indiana/Vincennes
sv: Vincennes (Indiana)

note: Type: select Choices
en: Indiana/Winamac
sv: Winamac (Indiana)

note: Type: select Choices
en: Kentucky/Louisville
sv: Louisville (Kentucky)

note: Type: select Choices
en: Kentucky/Monticello
sv: Monticello (Kentucky)

note: Type: select Choices
en: La_Paz
sv: La Paz

note: Type: select Choices
en: Los_Angeles
sv: Los Angeles

note: Type: select Choices
en: Maceio
sv: Maceió

note: Type: select Choices
en: Mazatlan
sv: Mazatlán

note: Type: select Choices
en: Merida
sv: Mérida

note: Type: select Choices
en: Mexico_City
sv: Mexico City

note: Type: select Choices
en: New_York
sv: New York

note: Type: select Choices
en: Noronha
sv: Fernando de Noronha

note: Type: select Choices
en: North_Dakota/Center
sv: Center (North Dakota)

note: Type: select Choices
en: North_Dakota/New_Salem
sv: New Salem (North Dakota)

note: Type: select Choices
en: Port_of_Spain
sv: Port of Spain

note: Type: select Choices
en: Porto_Acre
sv: Porto Acre

note: Type: select Choices
en: Porto_Velho
sv: Porto Velho

note: Type: select Choices
en: Puerto_Rico
sv: Puerto Rico

note: Type: select Choices
en: Rainy_River
sv: Rainy River

note: Type: select Choices
en: Rankin_Inlet
sv: Rankin Inlet

note: Type: select Choices
en: Rio_Branco
sv: Rio Branco

note: Type: select Choices
en: Santo_Domingo
sv: Santo Domingo

note: Type: select Choices
en: Sao_Paulo
sv: São Paulo

note: Type: select Choices
en: St_Barthelemy
sv: Saint-Barthélemy

note: Type: select Choices
en: St_Johns
sv: Saint John's

note: Type: select Choices
en: St_Kitts
sv: Saint Kitts

note: Type: select Choices
en: St_Lucia
sv: Saint Lucia

note: Type: select Choices
en: St_Thomas
sv: Saint Thomas

note: Type: select Choices
en: St_Vincent
sv: Saint Vincent

note: Type: select Choices
en: Swift_Current
sv: Swift Current

note: Type: select Choices
en: Thunder_Bay
sv: Thunder Bay

note: Type: select Choices
en: Virgin
sv: Jungfruöarna

note: Type: select Choices
en: DumontDUrville
sv: Dumount d'Urville

note: Type: select Choices
en: Broken_Hill
sv: Broken Hill

note: Type: select Choices
en: Lord_Howe
sv: Lord Howeön

note: Type: select Choices
en: Aqtobe
sv: Aqtöbe

note: Type: select Choices
en: Ashgabat
sv: Asjchabad

note: Type: select Choices
en: Baghdad
sv: Bagdad

note: Type: select Choices
en: Bishkek
sv: Bisjkek

note: Type: select Choices
en: Choibalsan
sv: Tjojbalsan

note: Type: select Choices
en: Damascus
sv: Damaskus

note: Type: select Choices
en: Dhaka
sv: Dacca

note: Type: select Choices
en: Dushanbe
sv: Dusjanbe

note: Type: select Choices
en: Ho_Chi_Minh
sv: Ho Chi Minh-staden

note: Type: select Choices
en: Hong_Kong
sv: Hongkong

note: Type: select Choices
en: Hovd
sv: Chovd

note: Type: select Choices
en: Kamchatka
sv: Kamtjatka

note: Type: select Choices
en: Kolkata
sv: Calcutta

note: Type: select Choices
en: Krasnoyarsk
sv: Krasnojarsk

note: Type: select Choices
en: Kuala_Lumpur
sv: Kuala Lumpur

note: Type: select Choices
en: Macau
sv: Macao

note: Type: select Choices
en: Muscat
sv: Muskat

note: Type: select Choices
en: Oral
sv: Ural

note: Type: select Choices
en: Phnom_Penh
sv: Phnom Penh

note: Type: select Choices
en: Sakhalin
sv: Sachalin

note: Type: select Choices
en: Tashkent
sv: Tasjkent

note: Type: select Choices
en: Tehran
sv: Teheran

note: Type: select Choices
en: Tel_Aviv
sv: Tel Aviv

note: Type: select Choices
en: Ujung_Pandang
sv: Makassar

note: Type: select Choices
en: Ulaanbaatar
sv: Ulan Bator

note: Type: select Choices
en: Urumqi
sv: Ürümqi

note: Type: select Choices
en: Yakutsk
sv: Jakutsk

note: Type: select Choices
en: Yekaterinburg
sv: Jekaterinburg

note: Type: select Choices
en: Yerevan
sv: Jerevan

note: Type: select Choices
en: Azores
sv: Azorerna

note: Type: select Choices
en: Canary
sv: Kanarieöarna

note: Type: select Choices
en: Cape_Verde
sv: Kap Verde

note: Type: select Choices
en: Faroe
sv: Färöarna

note: Type: select Choices
en: Jan_Mayen
sv: Jan Mayen

note: Type: select Choices
en: South_Georgia
sv: Sydgeorgien

note: Type: select Choices
en: St_Helena
sv: Sankta Helena

note: Type: select Choices
en: Athens
sv: Aten

note: Type: select Choices
en: Belgrade
sv: Belgrad

note: Type: select Choices
en: Brussels
sv: Bryssel

note: Type: select Choices
en: Bucharest
sv: Bukarest

note: Type: select Choices
en: Copenhagen
sv: Köpenhamn

note: Type: select Choices
en: Helsinki
sv: Helsingfors

note: Type: select Choices
en: Isle_of_Man
sv: Isle of Man

note: Type: select Choices
en: Lisbon
sv: Lissabon

note: Type: select Choices
en: Luxembourg
sv: Luxemburg

note: Type: select Choices
en: Moscow
sv: Moskva

note: Type: select Choices
en: Prague
sv: Prag

note: Type: select Choices
en: Rome
sv: Rom

note: Type: select Choices
en: San_Marino
sv: San Marino

note: Type: select Choices
en: Tirane
sv: Tirana

note: Type: select Choices
en: Uzhgorod
sv: Uzjhorod

note: Type: select Choices
en: Vatican
sv: Vatikanstaten

note: Type: select Choices
en: Vienna
sv: Wien

note: Type: select Choices
en: Warsaw
sv: Warszawa

note: Type: select Choices
en: Zurich
sv: Zürich

note: Type: select Choices
en: Chagos
sv: Chagosöarna

note: Type: select Choices
en: Christmas
sv: Christmas Island

note: Type: select Choices
en: Cocos
sv: Cocosöarna

note: Type: select Choices
en: Comoro
sv: Komorerna

note: Type: select Choices
en: Kerguelen
sv: Kerguelenöarna

note: Type: select Choices
en: Mahe
sv: Mahé

note: Type: select Choices
en: Maldives
sv: Maldiverna

note: Type: select Choices
en: Reunion
sv: Réunion

note: Type: select Choices
en: Chatham
sv: Chathamöarna

note: Type: select Choices
en: Easter
sv: Påskön

note: Type: select Choices
en: Efate
sv: Éfaté

note: Type: select Choices
en: Enderbury
sv: Enderburyatollen

note: Type: select Choices
en: Galapagos
sv: Galapagosöarna

note: Type: select Choices
en: Gambier
sv: Gambieröarna

note: Type: select Choices
en: Johnston
sv: Johnston Island

note: Type: select Choices
en: Marquesas
sv: Marquesasöarna

note: Type: select Choices
en: Midway
sv: Midwayöarna

note: Type: select Choices
en: Niue
sv: Niue Island

note: Type: select Choices
en: Norfolk
sv: Norfolk Island

note: Type: select Choices
en: Noumea
sv: Nouméa

note: Type: select Choices
en: Pago_Pago
sv: Pago Pago

note: Type: select Choices
en: Pitcairn
sv: Pitcairnöarna

note: Type: select Choices
en: Ponape
sv: Pohnpei

note: Type: select Choices
en: Port_Moresby
sv: Port Moresby

note: Type: select Choices
en: Truk
sv: Chuuk

note: Type: select Choices
en: Wake
sv: Wakeöarna

note: Type: select Choices
en: Wallis
sv: Wallisön
