printconf - en to cs translation catalogue (447 entries)

en: Username:
cs: Jméno uživatele:

en: Password:
cs: Heslo:

en: Domain:
cs: Doména:

en: Authentication
cs: Autentizace

en: Idle
cs: Nečinný

en: Processing
cs: Provádění

en: Busy
cs: V činnosti

en: Stopped
cs: Zastaveno

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Not authorized
cs: Neautorizován

en: The password may be incorrect.
cs: Heslo může být nesprávné.

en: CUPS server error
cs: Chyba serveru CUPS

en: There was an error during the CUPS operation: '%s'.
cs: V CUPS se při operaci vyskytla chyba: '%s'.

en: The password may be incorrect, or the server may be configured to deny remote administration.
cs: Heslo může být nesprávné nebo je server nakonfigurován tak, že je vzdálená administrace zakázána.

en: Bad request
cs: Špatný požadavek

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Request timeout
cs: Čas pro požadavek vypršel

en: Upgrade required
cs: Je potřeba upgrade

en: Server error
cs: Chyba serveru

en: Not connected
cs: Nepřipojeno

en: status %d
cs: stav %d

en: There was an HTTP error: %s.
cs: Došlo k HTTP chybě: %s.

en: Job
cs: Úloha

en: User
cs: Uživatel

en: Document
cs: Dokument

en: Printer
cs: Tiskárna

en: Size
cs: Velikost

en: Time submitted
cs: Čas přijmutí

en: Status
cs: Stav

en: my jobs on %s
cs: mé úlohy na %s

en: my jobs
cs: mé úlohy

en: all jobs
cs: všechny úlohy

en: Document Print Status (%s)
cs: Stav tisku dokumentu (%s)

en: Message
cs: Zpráva

en: 1 hour ago
cs: před 1 hodinou

en: 1 hour and 1 minute ago
cs: před 1 hodinou a 1 minutou

en: 1 hour and %d minutes ago
cs: před 1 hodinou a %d minutami

en: %d hours ago
cs: před %d

en: %d hours and 1 minute ago
cs: před %d hodinami a 1 minutou

en: %d hours and %d minutes ago
cs: před %d hodinami a %d minutami

en: a minute ago
cs: před minutou

en: %d minutes ago
cs: před %d minutami

en: Pending
cs: Čekající

en: Held
cs: Pozastaveno

en: Canceled
cs: Zrušeno

en: Aborted
cs: Přerušeno

en: Completed
cs: Dokončeno

en: Authentication required for printing document `%s' (job %d)
cs: Pro tisk dokumentu „%s“ (úloha %d) je vyžadována autentizace

en: No documents queued
cs: Žádné dokumenty ve frontě

en: 1 document queued
cs: 1 dokument ve frontě

en: %d documents queued
cs: %d dokumentů ve frontě

en: There was a problem sending document `%s' (job %d) to the printer.
cs: Při odesílání dokumentu „%s“ (úloha %d) na tiskárnu došlo k chybě.

en: There was a problem processing document `%s' (job %d).
cs: Při zpracování dokumentu „%s“ (úloha %d) došlo k chybě.

note: Give up and use the untranslated provided.
en: There was a problem printing document `%s' (job %d): `%s'.
cs: Došlo k chybě při tisku dokumentu „%s“ (úloha %d): „%s“.

en: Print Error
cs: Chyba tisku

en: _Diagnose
cs: _Diagnóza

en: The printer called `%s' has been disabled.
cs: Tiskárna „%s“ byla zakázána.

en: Default Printer
cs: Výchozí tiskárna

en: _Use System Default
cs: _Použít výchozí nastavení systému

en: _Set Default
cs: _Nastavit jako výchozí

en: Location
cs: Umístění

en: Conflicts with:
cs: V konfliktu s:

en: Class
cs: Třída

note: Set up "Problems?" link button
en: Problems?
cs: Problémy?

en: Members of this class
cs: Členové této třídy

en: Others
cs: Ostatní

en: Devices
cs: Zařízení

en: Makes
cs: Umožňuje

en: Models
cs: Modely

en: Drivers
cs: Ovladače

en: Downloadable Drivers
cs: Ovladače ke stažení

en: Users
cs: Uživatelé

en: Automatic rotation
cs: Automatické otočení

en: Printer Properties - `%s' on %s
cs: Vlastnosti tiskárny - „%s“ na %s

en: Printer configuration - %s
cs: Konfigurace tiskárny - %s

en: Connected to %s
cs: Připojeno k %s

en: Remote class
cs: Vzdálená třída

en: Remote printer
cs: Vzdálená tiskárna

en: Local class
cs: Místní třída

en: Local printer
cs: Místní tiskárna

en: Connecting to server:
    %s
cs: Připojuji se k serveru:
    %s

en: Installable Options
cs: Volby instalace

en: Printer Options
cs: Nastavení tiskárny

en: There are conflicting options.
    Changes can only be applied after
    these conflicts are resolved.
cs: Ve zvoleném nastavení jsou některé volby v konfliktu.
    Změny bude možné uložit, až budou konflikty odstraněny.

en: This will delete this class!
cs: Tato třída bude smazána!

en: Proceed anyway?
cs: Přesto provést?

en: Submitted
cs: Odesláno

en: Test page submitted as job %d
cs: Testovací stránka byla odeslána jako úloha %d

en: Not possible
cs: Není možné

en: The remote server did not accept the print job, most likely because the printer is not shared.
cs: Vzdálený tiskový server tiskovou úlohu nepřevzal. Tiskárna zřejmě není sdílena.

en: Maintenance command submitted as job %d
cs: Příkaz údržby byl odeslán jako úloha %d

note: The underlying cupsGetPPD2() function returned NULL without setting an IPP error, so it'll be something like a failed connection.
en: Error
cs: Chyba

en: There was a problem connecting to the CUPS server.
cs: Při připojování k CUPS serveru nastal problém.

en: Option '%s' has value '%s' and cannot be edited.
cs: Volba '%s' má hodnotu '%s' a nemůže být změněna.

en: Really delete class `%s'?
cs: Skutečně smazat třídu „%s“?

en: Really delete printer `%s'?
cs: Skutečně smazat tiskárnu „%s“?

en: Really delete selected destinations?
cs: Skutečně smazat zvolená umístění?

en: Share
cs: Sdílení

en: Comment
cs: Poznámka

note: IPP list columns
en: Queue
cs: Fronta

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
cs: Tiskové popisy ve formátu PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: All files (*)
cs: Všechny soubory (*)

en: Search
cs: Hledat

en: New Printer
cs: Nová tiskárna

en: New Class
cs: Nová třída

en: Change Device URI
cs: Změnit URI zařízení

en: Change Driver
cs: Jiný ovladač

en: Searching
cs: Vyhledávám

en: Searching for drivers
cs: Vyhledávám ovladače

en: This printer supports both printing and sending faxes.  Which functionality should be used for this queue?
cs: Tato tiskárna podporuje jak tisk, tak i posílání faxů. Kterou funkci použít pro tuto frontu?

en: Searching for printers
cs: Hledám tiskárny

en: Other
cs: Ostatní

en:  (Current)
cs:  (Aktuální)

en: Scanning...
cs: Prohledávám...

en: Verified
cs: Ověřeno

en: This print share is accessible.
cs: Tato tiskárna není dostupná.

en: Inaccessible
cs: Nedostupná

en: This print share is not accessible.
cs: Tato sdílená tiskárna není dostupná.

en: It is not possible to obtain a list of queues from this host.
cs: Od tohoto stroje není možné získat seznam front.

en: No queues
cs: Žádné fronty

en: There are no queues available.
cs: Nejsou k dispozici žádné fronty

en: A printer connected to the parallel port.
cs: Tiskárna připojená k paralelnímu portu.

en: A printer connected to a USB port.
cs: Tiskárna připojená k USB portu.

en: HPLIP software driving a printer, or the printer function of a multi-function device.
cs: Tiskárna je řízena ovladačem HPLIP nebo je tiskárna multifunkčním zařízením.

en: HPLIP software driving a fax machine, or the fax function of a multi-function device.
cs: Fax je řízen ovladačem HPLIP nebo je fax multifunkčním zařízením.

en: Local printer detected by the Hardware Abstraction Layer (HAL).
cs: Pomocí HAL (vrstva abstrakce hardware) byla detekována tiskárna.

en: -- Select printer model --
cs: -- Vyberte model tiskárny --

en: -- No matches found --
cs: -- Nebyl nalezen žádný záznam --

en:  (recommended)
cs: (doporučeno)

en: This PPD is generated by foomatic.
cs: Tento PPD byl generován foomaticem.

en: Distributable
cs: Distribuovatelný

en: None
cs: Žádný

en: Not specified.
cs: Neuvedeno.

note: Foomatic database problem of some sort.
en: Database error
cs: Chyba databáze

en: The '%s' driver cannot be used with printer '%s %s'.
cs: Ovladač '%s' nemůže být použit pro tiskárnu '%s %s'.

note: This printer references some XML that is not installed by default.  Point the user at the package they need to install.
en: You will need to install the '%s' package in order to use this driver.
cs: Abyste mohli používat tento ovladač, musíte nainstalovat balíček '%s'.

note: This error came from trying to open the PPD file.
en: PPD error
cs: Chyba PPD

en: Failed to read PPD file.  Possible reason follows:
cs: Čtení PPD selhalo. Pravděpodobný důvod chyby:

note: Failed to get PPD downloaded from OpenPrinting XXX
en: Downloadable drivers
cs: Ovladače ke stažení

en: Failed to download PPD.
cs: Při stažení PPD došlo k chybě.

en: No Installable Options
cs: Žádné volby instalace

en: Adding
cs: Přidávám

en: Adding printer
cs: Přidávám tiskárnu

en: Install driver
cs: Nainstalovat ovladač

en: Printer '%s' requires the %s package but it is not currently installed.
cs: Tiskárna '%s' potřebuje balíček '%s', který však není nainstalován.

en: Missing driver
cs: Chybí ovladač

en: Printer '%s' requires the '%s' program but it is not currently installed.  Please install it before using this printer.
cs: Tiskárna '%s' potřebuje program '%s', který však není nainstalován. Nainstalujte ho, abyste mohli tiskárnu používat.

en: 72 points per inch
cs: 72 bodů na palec

en: <b>Authentication</b>
cs: <b>Autentizace</b>

en: <b>Basic Server Settings</b>
cs: <b>Základní nastavení serveru</b>

en: <b>Common Options</b>
cs: <b>Společné nastavení</b>

en: <b>Description</b>
cs: <b>Popis</b>

en: <b>Description</b> (optional)
cs: <b>Popis</b> (volitelný)

en: <b>Download Printer Driver</b>
cs: <b>Stáhnout ovladač tiskárny</b>

en: <b>Enter device URI</b>
cs: <b>Vložte URI zařízení</b>

en: <b>IPP Printer</b>
cs: <b>IPP tiskárna</b>

en: <b>Image Options</b>
cs: <b>Nastavení obrázků</b>

en: <b>Installed Options</b>
cs: <b>Instalované možnosti</b>

en: <b>License Terms</b>
cs: <b>Podmínky licence</b>

en: <b>Location of the LPD network printer</b>
cs: <b>Umístění síťové tiskárny LPD</b>

en: <b>Location of the network printer</b>
cs: <b>Umístění síťové tiskárny</b>

en: <b>Location</b> (optional)
cs: <b>Umístění</b> (volitelné)

en: <b>Note</b>
cs: <b>Poznámka</b>

en: <b>Other Options (Advanced)</b>
cs: <b>Další nastavení (pokročilé)</b>

en: <b>Policies</b>
cs: <b>Politiky</b>

en: <b>Printer Name</b>
cs: <b> Jméno tiskárny</b>

en: <b>Printers to be members of this Class</b>
cs: <b>Tiskárny, které jsou členy této třídy</b>

en: <b>SMB Printer</b>
cs: <b>SMB tiskárna</b>

en: <b>Select Connection</b>
cs: <b>Zvolte připojení</b>

en: <b>Select Driver</b>
cs: <b>Vyberte ovladač</b>

en: <b>Settings of the serial port</b>
cs: <b>Nastavení sériového portu</b>

en: <b>Settings</b>
cs: <b>Nastavení</b>

en: <b>State</b>
cs: <b>Stav</b>

en: <b>Tests and Maintenance</b>
cs: <b>Správa a testování</b>

en: <b>Text Options</b>
cs: <b>Nastavení textu</b>

en: <i>Not published
    See server settings</i>
cs: <i>Nesdíleno
    Viz nastavení serveru</i>

en: <i>smb://[workgroup/]server[:port]/printer</i>
cs: <i>smb://[skupina/]jménoserveru[:port]/tiskárna</i>

en: <span weight="bold" size="larger">Apply changes?</span>
    
    Any changes you have made will be lost unless you apply them.
cs: <span weight="bold" size="larger">Uložit změny?</span>
    
    Všechny změny, které jste provedli, budou ztraceny, pokud je neuložíte.

en: A CUPS configuration tool.
cs: Konfigurační nástroj CUPS.

en: Accepting jobs
cs: Přijímá úlohy

en: Access Control
cs: Řízení přístupu

en: Add or Remove Members
cs: Přidat nebo odstranit členy

en: Allow printing for everyone except these users:
cs: Povolit tisk všem kromě uvedeným uživatelům:

en: Allow printing from the Internet
cs: Povolit tisk přes Internet

en: Allow remote administration
cs: Povolit vzdálenou administraci

en: Allow users to cancel any job (not just their own)
cs: Povolit uživatelům zrušit tisk (i cizích úloh)

en: Basic Server Settings
cs: Základní nastavení serveru

en: Baud Rate
cs: Přenosová rychlost

en: Bottom margin:
cs: Spodní okraj:

en: Brightness:
cs: Jas:

en: Browse...
cs: Procházet...

en: CUPS server:
cs: CUPS Server:

en: Change...
cs: Změnit...

en: Characters per inch:
cs: Znaků na palec:

note: Not more than 25 characters
en: Clean Print Heads
cs: Vyčistit tiskové hlavy

en: Columns:
cs: Sloupce:

en: Comments...
cs: Poznámka...

en: Connect to CUPS server
cs: Připojit se k CUPS serveru

en: Connecting
cs: Připojování

en: Connecting to Server:
    %s
cs: Připojuji se k serveru:
    %s

en: Copies:
cs: Kopie:

en: Copy Printer
cs: Kopie tiskárny:

en: Create a class from the selected printers (for failover or load-balancing)
cs: Vytvořit třídu ze zvolených ovladačů (pro nastavení zátěže a odolnost vůči chybám

en: Data Bits
cs: Datové bity

en: Default
    1200
    2400
    4800
    9600
    19200
    38400
    57600
    115200
cs: Výchozí
    1200
    2400
    4800
    9600
    19200
    38400
    57600
    115200

en: Default
    8
    7
cs: Výchozí
    8
    7

en: Default
    None
    Odd
    Even
cs: Výchozí
    Žádný
    Lichý
    Sudý

en: Default
    None
    XON/XOFF (Software)
    RTS/CTS (Hardware)
    DTR/DSR (Hardware)
cs: Výchozí
    Žádný
    XON/XOFF (Softwarové)
    RTS/CTS (Hardwarové)
    DTR/DSR (Hardwarové)

en: Deny printing for everyone except these users:
cs: Zakázat tisk všem kromě uvedeným:

en: Description:
cs: Popis:

en: Device URI
cs: URI zařízení

en: Device URI:
cs: URI zařízení:

en: Device description.
cs: Popis zařízení.

en: Driver details
cs: Podrobnosti o ovladači

en: E_nable
cs: P_ovolit

en: Empty
cs: Prázdný

en: Enabled
cs: Povolený

en: Ending Banner:
cs: Ukončující banner:

en: Error Policy:
cs: Chybová politika:

en: Find _Queue...
cs: Nalézt _frontu...

en: Finishings:
cs: Dokončování:

en: Flow Control
cs: Řízení přenosu

en: For the printer you have selected there are drivers available for download.
cs: Pro vám zvolenou tiskárnu jsou k dispozici ovladače ke stažení.

en: Gamma:
cs: Gama:

en: Hold until:
cs: Podržet do:

en: Host:
cs: Jméno počítače:

en: Hue adjustment:
cs: Nastavení odstínu (hue):

en: Human-readable description such as "HP LaserJet with Duplexer"
cs: Popis pro uživatele, jako např. "HP LaserJet s oboustranným tiskem"

en: Human-readable location such as "Lab 1"
cs: Umístění pro uživatele, jako např. "Místnost 3"

en: IPP Browser
cs: Procházení IPP

en: Installed Options
cs: Instalované možnosti

en: Job Options
cs: Volby úlohy

en: Job priority:
cs: Priorita úlohy:

en: Left margin:
cs: Levý okraj:

en: Left to right, top to bottom
    Left to right, bottom to top
    Right to left, top to bottom
    Right to left, bottom to top
    Top to bottom, left to right
    Top to bottom, right to left
    Bottom to top, left to right
    Bottom to top, right to left
cs: Zleva do prava, od vrchu ke spodu
    Zleva do prava, od spodu k vrchu
    Zprava do leva, od vrchu ke spodu
    Zprava do leva, od spodu k vrchu
    Od vrchu ke spodu, zleva do prava
    Od vrchu ke spodu, zprava do leva
    Od spodu k vrchu, zleva do prava
    Od spodu k vrchu, zprava do leva

en: License:
cs: Licence:

en: Lines per inch:
cs: Řádků na palec:

en: Local Driver
cs: Místní ovladač

en: Location:
cs: Umístění:

en: Make and Model:
cs: Značka a model:

en: Make and model:
cs: Vytvořit a modelovat:

en: Media:
cs: Médium:

en: Members
cs: Členové

en: Mirror
cs: Zrcadlo

en: More
cs: Další

en: New Clas_s
cs: Nová tří_da

en: New _Printer
cs: Nová _tiskárna

en: New name for the printer
cs: Nové jméno pro tiskárnu

en: No, I do not accept this license
cs: Ne, tuto licenci nepřijmu

en: None
    Staple
    Punch
    Cover
    Bind
    Saddle stitch
    Edge stitch
    Fold
    Trim
    Bale
    Booklet maker
    Job offset
    Staple (top left)
    Staple (bottom left)
    Staple (top right)
    Staple (bottom right)
    Edge stitch (left)
    Edge stitch (top)
    Edge stitch (right)
    Edge stitch (bottom)
    Staple dual (left)
    Staple dual (top)
    Staple dual (right)
    Staple dual (bottom)
    Bind (left)
    Bind (top)
    Bind (right)
    Bind (bottom)
cs: Žádný
    Sešívačka
    Děrovačka
    Obal
    Svázat
    Sešít uprostřed
    Sešít na okraji
    Přeložit
    Oříznout
    Balíkovat
    Brožurování
    Odchylka úlohy
    Sponka (nahoře vlevo)
    Sponka (dole vlevo)
    Sponka (nahoře vpravo)
    Sponka (dole vpravo)
    Lišta (vlevo)
    Lišta (nahoře)
    Lišta (vpravo)
    Lišta (dole)
    Dvojí sešití (vlevo)
    Dvojí sešití (nahoře)
    Dvojí sešití (vpravo)
    Dvojí sešití (dole)
    Svázat (vlevo)
    Svázat (nahoře)
    Svázat (vpravo)
    Svázat (dole)

en: One-sided
    Two-sided (long edge)
    Two-sided (short edge)
cs: Jednostranně
    Oboustranně (dlouhý kraj)
    Oboustranně (krátký kraj)

en: Operation Policy:
cs: Operační politika:

en: Orientation:
cs: Orientace:

en: Pages per side layout:
cs: Stránek na rozvržení strany:

en: Pages per side:
cs: Stránek na stranu:

en: Parity
cs: Parita

en: Please Wait
cs: Prosím, počkejte

en: Policies
cs: Politiky

en: Port number:
cs: Číslo portu:

en: Portrait (no rotation)
    Landscape (90°)
    Reverse landscape (270°)
    Reverse portrait (180°)
cs: Na výšku (bez rotace)
    Na šířku (90°)
    Obráceně na šířku (270°)
    Obráceně na výšku (180°)

en: PostScript Printer Description (PPD) files can often be found on the driver disk that comes with the printer. For PostScript printers they are often part of the Windows<sup>®</sup> driver.
cs: PPD soubory (PostScript Printer Description) jsou někdy na disku s ovladači, který jste dostali s tiskárnou. U PostScriptových tiskáren jsou občas součástí ovladače pro Windows<sup>®</sup>

en: Pretty print
cs: Pěkný tisk

note: Not more than 25 characters
en: Print Self-Test Page
cs: Tisk testovací stránky

note: Not more than 25 characters
en: Print Test Page
cs: Tisk testovací stránky

en: Printer Properties
cs: Vlastnosti tiskárny

en: Printer State:
cs: Stav tiskárny:

en: Printer model:
cs: Model tiskárny:

en: Probe
cs: Detekce

en: Prompt user if authentication is required
cs: Zeptat se uživatele je-li vyžadována autentizace

en: Provide PPD file
cs: Dodejte PPD soubor

en: Queue:
cs: Fronta:

en: Require encryption
cs: Vyžaduje šifrování

en: Reset to system default
cs: Nastavit na implicitní

en: Right margin:
cs: Pravý okraj:

en: SMB Browser
cs: Procházení SMB

en: Saturation:
cs: Nasycení:

en: Save debugging information for troubleshooting
cs: Uložit ladící informace pro nalezení chyby

en: Scale to fit
cs: Přizpůsobit listu

en: Scaling:
cs: Poměr:

en: Search for a printer driver to download
cs: Najít ovladač tiskárny ke stažení

en: Select A File
cs: Vyberte soubor

en: Select printer from database
cs: Vyberte tiskárnu z databáze

en: Serial
cs: Sériový

en: Set As De_fault
cs: _Nastavit jako výchozí

en: Set As Default
cs: Nastavit jako výchozí

en: Set authentication details now
cs: Nastavit detaily autentizace

en: Settings
cs: Nastavení

en: Share published printers connected to this system
cs: Sdílet tiskárny připojené k tomuto systému

en: Shared
cs: Sdílená

en: Short name for this printer such as "laserjet"
cs: Krátký název této tiskárny, např. „laserjet“

en: Show printers shared by other systems
cs: Zobrazit tiskárny sdílené jinými počítači

en: Sides:
cs: Stran:

en: Specify the default job options for this printer.  Jobs arriving at this print server will have these options added if they are not already set by the application.
cs: Zvolte implicitní nastavení pro tuto tiskárnu. Úlohy předávané tiskovému serveru nastavení převezmou, pokud klient nepošle s úlohou vlastní nastavení.

en: Starting Banner:
cs: Úvodní banner:

en: Supplier:
cs: Dodavatel:

en: The foomatic printer database contains various manufacturer provided PostScript Printer Description (PPD) files and also can generate PPD files for a large number of (non PostScript) printers. But in general manufacturer provided PPD files provide better access to the specific features of the printer.
cs: Databáze tiskáren ve foomaticu obsahuje řadu PPD, které poskytují výrobci tiskáren. Také z ní lze generovat PPD soubory pro nejrůznější tiskárny, které PostScript neumějí. Výrobce, který PPD soubor poskytuje, umožňuje snadnější využití možností tiskárny.

en: These drivers do not come from your operating system supplier and will not be covered by their commercial support.  See the support and license terms of the driver's supplier.
cs: Tyto ovladače nejsou dodávány dodavatelem vašeho operačního systému a nevztahuje se na ně jeho obchodní podpora. Podívejte se na podmínky podpory a licence dodavatele ovladače.

en: This driver supports additional hardware that may be installed in the printer.
cs: Tento ovladač podporuje dodatečný hardware, který může být nainstalován na tiskárně.

en: This is done by assuming that options with the same name do have the same meaning. Settings of options that are not present in the new PPD will be lost and options only present in the new PPD will be set to default.
cs: Funguje to tak, že volby se stejným jménem mají stejný význam. Nastavení voleb, které v novém PPD nejsou, bude ztraceno. Volby z nového PPD budou nastaveny na výchozí hodnoty.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
cs: Tento program je svobodným programem; můžete ho distribuovat a/nebo upravovat shodně s licencí GNU GPL tak, jak byla vydána Free Software Foundation; ve verzi 2 nebo (volitelně) kterékoliv vyšší.
    
    Tento program je distribuován v domnění, že se vám bude hodit, ale BEZ JAKÝCHKOLIV ZÁRUK; bez záruky jako v OBCHODĚ či ZPŮSOBILOSTI PRO KONKRÉTNÍ ÚČELY. Pro více informací se podívejte na licenci GNU GPL.
    
    Kopii licence GNU GPL dostanete spolu s tímto programem; pokud ne, můžete si o ni napsat na adresu Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.

en: This way all current option settings will be lost. The default settings of the new PPD will be used.
cs: Všechna uživatelská nastavení budou ztracena. Použijí se výchozí hodnoty z nového PPD.

en: To add a new option, enter its name in the box below and click to add.
cs: Pro přidání nového nastavení vložte jméno do boxu a klikněte na 'Přidat'.

en: Top margin:
cs: Horní okraj:

en: Try to copy the option settings over from the old PPD.
cs: Zkusit zkopírovat nastavení ze starého PPD.

en: Use the new PPD (Postscript Printer Description) as is.
cs: Použít nový PPD (Postscript Printer Description) tak, jak je.

en: View Print _Queue
cs: Prohlídnout tiskovou _frontu

en: With this choice no driver download will be performed. In the next steps a locally installed driver will be selected.
cs: Touto volbou nebude stažen žádný ovladač. V dalších krocích bude vybrán lokálně instalovaný ovladač.

en: Word wrap
cs: Zalamovat slova

en: Yes, I accept this license
cs: Ano, přijímám tuto licenci

en: _Connect...
cs: _Připojit...

en: _Create Class
cs: _Vytvořit třídu

en: _Disable
cs: _Zakázat

en: _Do not apply
cs: _Neukládat

en: _Edit
cs: _Změnit

en: _File
cs: _Soubor

en: _Help
cs: Nápo_věda

en: _Install
cs: _Instalovat

en: _Rename
cs: _Přejmenovat

en: _Search
cs: _Hledat

en: _Server Settings...
cs: Nastavení _serveru...

en: _Troubleshoot
cs: Řešení _problémů

en: _Verify...
cs: Z_kontrolovat...

en: default
cs: výchozí

en: none
cs: žádný

en: points
cs: body

en: Configure printers
cs: Nastavit tiskárny

en: Printing
cs: Tisk

en: Toner low
cs: Málo toneru

en: Printer '%s' is low on toner.
cs: Tiskárna '%s' má málo toneru.

en: Toner empty
cs: Toner došel

en: Printer '%s' has no toner left.
cs: Tiskárna '%s' již nemá toner.

en: Cover open
cs: Kryt je otevřen

en: The cover is open on printer '%s'.
cs: Kryt na tiskárně '%s' je otevřen.

en: Door open
cs: Otevřena dvířka

en: The door is open on printer '%s'.
cs: Tiskárna '%s' má otevřena dvířka.

en: Paper low
cs: Dochází papír

en: Printer '%s' is low on paper.
cs: Tiskárna '%s' má málo papíru.

en: Out of paper
cs: Došel papír

en: Printer '%s' is out of paper.
cs: Tiskárně '%s' došel papír.

en: Ink low
cs: Málo inkoustu

en: Printer '%s' is low on ink.
cs: Tiskárna '%s' má málo inkoustu.

en: Ink empty
cs: Došel inkoust

en: Printer '%s' has no ink left.
cs: Tiskárně '%s' došel inkoust.

en: Printer off-line
cs: Tiskárna je off-line

en: Printer `%s' is currently off-line.
cs: Tiskárna „%s“ je momentálně off-line.

en: Not connected?
cs: Nepřipojeno?

en: Printer '%s' may not be connected.
cs: Tiskárna '%s' zřejmě není připojena.

en: Printer error
cs: Chyba tiskárny

en: There is a problem on printer `%s'.
cs: Na tiskárně '%s' se vyskytl problém.

en: Printer report
cs: Přehled o tiskárně

en: Printer warning
cs: Varování tiskárny

en: Printer '%s': '%s'.
cs: Tiskárna '%s': '%s'.

en: Printing troubleshooter
cs: Řešení problémů tisku

en: To start this tool, select System->Administration->Printing from the main menu.
cs: Ke spuštění tohoto nástroje, vyberte Systém->Správa->Tisk z hlavního menu.

en: Server Not Exporting Printers
cs: Server neexportuje tiskárny

en: Although one or more printers are marked as being shared, this print server is not exporting shared printers to the network.
cs: Přestože je jedna nebo více tiskáren nastavena jako sdílené, tento tiskový server neexportuje žádnou tiskárnu do sítě.

en: Enable the 'Share published printers connected to this system' option in the server settings using the printing administration tool.
cs: Povolte možnost „Sdílet publikované tiskárny připojené k tomuto počítači“, volbu naleznete v administraci tiskáren.

en: Install
cs: Instalovat

en: Invalid PPD File
cs: Neplatný soubor PPD

en: The PPD file for printer `%s' does not conform to the specification.  Possible reason follows:
cs: Soubor PPD tiskárny „%s“ neodpovídá jejím specifikacím. Možné důvody jsou:

note: Perhaps cupstestppd is not in the path.
en: There is a problem with the PPD file for printer `%s'.
cs: Došlo k problému s PPD souborem tiskárny „%s“.

en: Missing Printer Driver
cs: Chybí ovladač tiskárny

en: Printer `%s' requires the %s package but it is not currently installed.
cs: Tiskárna „%s“ potřebuje balíček %s, který však není nainstalován.

en: Printer `%s' requires the `%s' program but it is not currently installed.
cs: Tiskárna „%s“ potřebuje balíček „%s“, který však není nainstalován.

en: Choose Network Printer
cs: Vyberte síťovou tiskárnu

en: Please select the network printer you are trying to use from the list below. If it does not appear in the list, select 'Not listed'.
cs: Vyberte síťovou tiskárnu, kterou chcete použít, ze seznamu níže. Pokud se tam neobjeví, vyberte 'Nezobrazena'.

en: Name
cs: Jméno

en: Information
cs: Informace

en: Not listed
cs: Nezobrazena

en: Choose Printer
cs: Vyberte tiskárnu

en: Please select the printer you are trying to use from the list below. If it does not appear in the list, select 'Not listed'.
cs: Vyberte tiskárnu, kterou chcete použít, ze seznamu níže. Pokud se tam neobjeví, vyberte 'Nezobrazena'.

en: Choose Device
cs: Zvolit zařízení

en: Please select the device you want to use from the list below. If it does not appear in the list, select 'Not listed'.
cs: Ze seznamu vyberte tiskárnu, kterou chcete použít. Pokud se tam nezobrazí, vyberte 'Nezobrazena'.

en: Debugging
cs: Ladění

en: I would like to enable debugging output from the CUPS scheduler.  This may cause the scheduler to restart.  Click the button below to enable debugging.
cs: Chtěl bych povolit ladící výstup z plánovače CUPS. To může způsobit restart plánovače. Klikněte na tlačítko níže pro povolení ladění.

en: Enable Debugging
cs: Povolit ladění

en: Debug logging enabled.
cs: Ladící zápisy povoleny.

en: Debug logging was already enabled.
cs: Ladící zápisy již byly povoleny.

en: I would like to disable debugging output from the CUPS scheduler.  This may cause the scheduler to restart.  Click the button below to disable debugging.
cs: Chtěl bych vypnout ladící výstup z plánovače CUPS. To může způsobit restart plánovače. Klikněte na tlačítko níže pro vypnutí ladění.

en: Disable Debugging
cs: Vypnout ladění

en: Debug logging disabled.
cs: Ladící zápisy byly vypnuty.

en: Debug logging was already disabled.
cs: Ladící zápisy již byly vypnuty.

en: Error log messages
cs: Výpis chybových zpráv

en: There are messages in the error log.
cs: Ve výpisu chyb (error log) jsou zprávy.

en: Printer Location
cs: Umístění tiskárny

en: Is the printer connected to this computer or available on the network?
cs: Je tiskárna připojena k tomuto počítači nebo dostupní přes síť?

en: Locally connected printer
cs: Lokálně připojená tiskárna

en: Network printer
cs: Síťová tiskárna

en: Queue Not Shared
cs: Fronta není sdílena

en: The CUPS printer on the server is not shared.
cs: Tiskárna CUPS na tomto serveru není sdílena.

en: Status Messages
cs: Stavová zpráva

en: There are status messages associated with this queue.
cs: S touto frontou jsou spojeny stavové zprávy.

en: The printer's state message is: `%s'.
cs: Zpráva o stavu tiskárny je `%s'.

en: Errors are listed below:
cs: Chyby jsou vypsány níže:

en: Warnings are listed below:
cs: Varování jsou vypsána níže:

en: Test Page
cs: Testovací stránka

en: Now print a test page.  If you are having problems printing a specific document, print that document now and mark the print job below.
cs: Teď vytiskněte zkušební stránku. Pokud máte problémy s tiskem určitého dokumentu, vytiskněte ten dokument nyní a označte tiskovou úlohu níže.

en: Cancel All Jobs
cs: Zrušit všechny úlohy

en: Did the marked print jobs print correctly?
cs: Vytiskly se tiskové úlohy v pořádku?

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Error submitting test page
cs: Chyba při odesílání zkušební stránky

en: The reason given is: `%s'.
cs: Udaný důvod je: `%s'.

en: This may be due to the printer being disconnected or switched off.
cs: To může být z důvodu vypnuté nebo odpojené tiskárny.

en: Queue Not Enabled
cs: Fronta není povolena.

en: The queue `%s' is not enabled.
cs: Fronta `%s' není povolena.

en: To enable it, select the `Enabled' checkbox in the `Policies' tab for the printer in the printer administration tool.
cs: Pro její povolení, vyberte políčko `Povolit' na panelu `Politiky' pro tiskárnu ve správě tiskáren.

en: Queue Rejecting Jobs
cs: Fronta odmítnutých úloh

en: The queue `%s' is rejecting jobs.
cs: Fronta `%s' odmítá úlohy.

en: To make the queue accept jobs, select the `Accepting Jobs' checkbox in the `Policies' tab for the printer in the printer administration tool.
cs: Aby fronta přijímala úlohy, vyberte `Přijímá úlohy' v panelu `Politiky' pro tiskárnu ve správě tiskáren.

en: Remote Address
cs: Vzdálená adresa:

en: Please enter as many details as you can about the network address of this printer.
cs: Zadejte prosím co nejvíce informací o síťové adrese této tiskárny.

en: Server name:
cs: Jméno serveru:

en: Server IP address:
cs: IP adresa serveru.

en: CUPS Service Stopped
cs: Služba CUPS zastavena

en: The CUPS print spooler does not appear to be running.  To correct this, choose System->Administration->Services from the main menu and look for the `cups' service.
cs: Tiskový stroj zřejmě neběží. Pro nápravu jděte do nabídky Systém->Administrace->Služby a hledejte službu „cups“.

en: Check Server Firewall
cs: Zkontrolovat firewall na serveru

en: It is not possible to connect to the server.
cs: Není možné připojit se k serveru.

en: Please check to see if a firewall or router configuration is blocking TCP port %d on server `%s'.
cs: Zkontrolujte zda-li nastavení firewallu nebo routeru neblokuje TCP port %d na serveru `%s'.

en: Sorry!
cs: Omlouvám se!

en: I have not been able to work out what the problem is, but I have collected some useful information to put in a bug report.
cs: Nebyl jsem schopen zjistit, kde je problém, I shromáždil jsem užitečné informace do hlášení o chybě.

en: Trouble-shooting Printing
cs: Řešení problémů s tiskem

en: In the next few screens I will ask you some questions about your problem with printing. Based on your answers I will try to suggest a solution.
cs: Na několika dalších stránkách se budu ptát na váš problém s tiskem. Podle vašich odpovědí se pokusím navrhnout řešení.

en: Click 'Forward' to begin.
cs: Začněte kliknutím na 'Další'.

en: Printer added
cs: Tiskárna byla přidána

en: Missing printer driver
cs: Chybí ovladač tiskárny

en: Install printer driver
cs: Instalovat ovladač tiskárny

en: `%s' requires driver installation: %s.
cs: `%s' vyžaduje instalaci ovladače: %s.

en: `%s' is ready for printing.
cs: `%s' je připravena k tisku.

en: Configure
cs: Nastavit

note: Model mismatch
en: `%s' has been added, using the `%s' driver.
cs: `%s' byla přidána, používá ovladač `%s'.

en: Find driver
cs: Najít ovladač

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
cs: <span weight="bold" size="larger">Vyžadováno heslo</span>

en: Printer status
cs: Stav tiskárny

en: Re_print
cs: Znovu _vytisknout

en: Show _completed jobs
cs: Ukázat _dokončené úlohy

en: Show _printer status
cs: Zobrazit stav _tiskárny

en: _Hide
cs: _Skrýt

en: _Hold
cs: _Pozastavit

en: _Refresh
cs: _Obnovit

en: _Release
cs: _Uvolnit

en: _View
cs: _Zobrazit

en: Print Queue Applet
cs: Applet tiskové fronty

en: System tray icon for managing print jobs
cs: Ikona v oznamovací oblasti pro správu tiskových úloh

en: Cancel, pause, resume or reprint jobs
cs: Zrušit, pozastavit, znovu spustit nebo znovu vytisknout úlohu

en: Manage Print Jobs
cs: Spravovat tiskové úlohy

en: Select default printer
cs: Vyberte výchozí tiskárnu
