console-data - en to it translation catalogue (93 entries)

note: Type: select Choices
en: by
it: Bielorussa

note: Type: select Choices
en: bg
it: Bulgara

note: Type: select Choices
en: croat
it: Croata

note: Type: select Choices
en: cz-lat2
it: Ceca

note: Type: select Choices
en: sg-latin1
it: Tedesca (Svizzera)

note: Type: select Choices
en: de-latin1-nodeadkeys
it: Tedesca (senza tasti muti)

note: Type: select Choices
en: dk-latin1
it: Danese

note: Type: select Choices
en: us
it: Inglese (Stati Uniti)

note: Type: select Choices
en: uk
it: Inglese (Gran Bretagna)

note: Type: select Choices
en: dvorak
it: Dvorak

note: Type: select Choices
en: et
it: Estone

note: Type: select Choices
en: la-latin1
it: Latino-americana

note: Type: select Choices
en: es
it: Spagnola

note: Type: select Choices
en: fi-latin1
it: Finlandese

note: Type: select Choices
en: fr-latin9
it: Francese

note: Type: select Choices
en: fr-latin1
it: Francese (OBSOLETA)

note: Type: select Choices
en: be2-latin1
it: Belga

note: Type: select Choices
en: ca-multi
it: Canadese (multilingua)

note: Type: select Choices
en: fr_CH-latin1
it: Francese (Svizzera)

note: Type: select Choices
en: gr
it: Greca

note: Type: select Choices
en: hebrew
it: Ebraica

note: Type: select Choices
en: hu
it: Ungherese

note: Type: select Choices
en: is-latin1
it: Islandese

note: Type: select Choices
en: it
it: Italiana (it)

note: Type: select Choices
en: lt
it: Lituana

note: Type: select Choices
en: lv-latin4
it: Lettone

note: Type: select Choices
en: jp106
it: Giapponese (106 tasti)

note: Type: select Choices
en: mk
it: Macedone

note: Type: select Choices
en: no-latin1
it: Norvegese

note: Type: select Choices
en: nl
it: Olandese

note: Type: select Choices
en: pl
it: Polacca

note: Type: select Choices
en: pt-latin1
it: Portoghese

note: Type: select Choices
en: br-abnt2
it: Brasiliana (layout ABNT2)

note: Type: select Choices
en: br-latin1
it: Brasiliana (layout EUA)

note: Type: select Choices
en: ro
it: Rumena

note: Type: select Choices
en: ru
it: Russa

note: Type: select Choices
en: sk-qwerty
it: Slovacca

note: Type: select Choices
en: slovene
it: Slovena

note: Type: select Choices
en: sr-cy
it: Serba (Cirillica)

note: Type: select Choices
en: se-latin1
it: Svedese

note: Type: select Choices
en: trfu
it: Turca (layout F)

note: Type: select Choices
en: trqu
it: Turca (layout Q)

note: Type: select Choices
en: ua
it: Ucraina

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
it: Mappa della tastiera da usare:

note: Type: select Choices
en: amiga-us
it: Inglese (Stati Uniti; Amiga)

note: Type: select Choices
en: amiga-fr
it: Francese (Amiga)

note: Type: select Choices
en: amiga-de
it: Tedesca (Amiga)

note: Type: select Choices
en: amiga-it
it: Italiana (Amiga)

note: Type: select Choices
en: amiga-se
it: Svedese (Amiga)

note: Type: select Choices
en: amiga-sg
it: Tedesca (Svizzera; Amiga)

note: Type: select Choices
en: amiga-es
it: Spagnola (Amiga)

note: Type: select Choices
en: atari-us
it: Inglese (Stati Uniti; Atari)

note: Type: select Choices
en: atari-uk
it: Inglese (Gran Bretagna; Atari)

note: Type: select Choices
en: atari-fr
it: Francese (Atari)

note: Type: select Choices
en: atari-de
it: Tedesca (Atari)

note: Type: select Choices
en: atari-se
it: Svedese (Atari)

note: Type: select Choices
en: mac-us-std
it: Inglese (Stati Uniti; Mac; 82 tasti)

note: Type: select Choices
en: mac-us-ext
it: Inglese (Stati Uniti; Mac; tast. estesa)

note: Type: select Choices
en: mac-de2-ext
it: Tedesca (Mac; tast. estesa)

note: Type: select Choices
en: mac-fr2-ext
it: Francese (Mac; tast. estesa)

note: Type: select Choices
en: mac-fr3
it: Francese (Mac; alternativa)

note: Type: select Choices
en: sunkeymap
it: Inglese (Stati Uniti)

note: Type: select Choices
en: sunt5-fi-latin1
it: Finlandese (type 5)

note: Type: select Choices
en: sunt5-fr-latin1
it: Francese (type 5)

note: Type: select Choices
en: sunt5-de-latin1
it: Tedesca (type 5)

note: Type: select Choices
en: sunt5-ru
it: Russa (type 5)

note: Type: select Choices
en: sunt5-es
it: Spagnola (type 5)

note: Type: select Choices
en: sunt4-es
it: Spagnola (type 4)

note: Type: select Choices
en: sun-pl
it: Polacca

note: Type: select Choices
en: sunt5-cz-us
it: Ceca (type 5; layout statunitense)

note: Type: select Choices
en: sunt5-uk
it: Inglese (Gran Bretagna; type 5)

note: Type: select Choices
en: sunt4-no-latin1
it: Norvegese (type 4)

note: Type: select Choices
en: sunt5-no
it: Norvegese (type 5)

note: Type: select Choices
en: sunt5-trqalt
it: Turca (layout Q; type 5)

note: Type: select Choices
en: sunt4-ja
it: Giapponese (type 4)

note: Type: select Choices
en: sunt5-ja
it: Giapponese (type 5)

note: Type: select Choices
en: mac-usb-be
it: Belga

note: Type: select Choices
en: mac-usb-de-latin1
it: Tedesca

note: Type: select Choices
en: mac-usb-de-latin1-nodeadkeys
it: Tedesca (senza tasti muti)

note: Type: select Choices
en: mac-usb-de_CH
it: Tedesca (Svizzera)

note: Type: select Choices
en: mac-usb-dk-latin1
it: Danese

note: Type: select Choices
en: mac-usb-us
it: Inglese (Stati Uniti)

note: Type: select Choices
en: mac-usb-dvorak
it: Dvorak

note: Type: select Choices
en: mac-usb-es
it: Spagnola

note: Type: select Choices
en: mac-usb-fi-latin1
it: Finlandese

note: Type: select Choices
en: mac-usb-fr
it: Francese

note: Type: select Choices
en: mac-usb-fr_CH-latin1
it: Francese (Svizzera)

note: Type: select Choices
en: mac-usb-it
it: Italiana (mac-usb-it)

note: Type: select Choices
en: mac-usb-pt-latin1
it: Portoghese

note: Type: select Choices
en: mac-usb-se
it: Svedese

note: Type: select Choices
en: mac-usb-uk
it: Inglese (Gran Bretagna)

note: Type: select Description
en: Keymap to use for a USB keyboard:
it: Mappa della tastiera da usare per una tastiera USB:

note: Type: select Choices
en: lk201-us
it: Inglese (Stati Uniti)
