gallery2 - en to ja translation catalogue (14 entries)

note: Type: multiselect Description
en: Web server to reconfigure automatically:
ja: 自動的に再設定する Web サーバ:

note: Type: multiselect Description
en: If you do not select a web server to reconfigure automatically, gallery2 will not be usable until you reconfigure your webserver to enable Gallery2.
ja: 自動再設定する Web サーバを選択しない場合、gallery2 はあなたがあなたの Web サーバで Gallery2 を有効にするよう再設定するまで利用できません。

note: Type: boolean Description
en: Should ${webserver} be restarted?
ja: ${webserver} を再起動しますか?

note: Type: boolean Description
en: Remember that in order to activate the new configuration, ${webserver} has to be restarted. You can also restart ${webserver} by manually executing 'invoke-rc.d ${webserver} restart'.
ja: 新しい設定をアクティブにするために ${webserver} を再起動する必要があることを忘れないでください。手動で invoke-rc.d ${webserver} restart を実行することでも ${webserver} を再起動できます。

note: Type: boolean Description
en: Configure MySQL?
ja: MySQL を設定しますか?

note: Type: boolean Description
en: Please confirm whether Gallery2 should attempt to configure MySQL automatically.  If you do not choose this option, please see the instructions in /usr/share/doc/gallery2/README.Debian. Do not choose this option if mysql-server is being installed along with gallery2. Read the file /usr/share/doc/mysql-serv/README.Debian to enable networking. It may be wise to set a new MySQL root password when installing mysql-server.
ja: Gallery2 で自動的に MySQL を設定すべきかどうか確認してください。「いいえ」と答える場合、/usr/share/doc/gallery2/README.Debian の説明を参照してください。mysql-server を gallery2 と同時にインストールしている場合は「いいえ」を選んでください。ネットワーキングを有効するために、/usr/share/doc/mysql-serv/README.Debian ファイルを読んでください。mysql-server のインストール時には新しい mysql root パスワードを設定するのが賢明でしょう。

note: Type: string Description
en: MySQL Host:
ja: MySQL ホスト:

note: Type: string Description
en: Please mention the name or IP address of the host running MySQL that will store the Gallery2 database.
ja: Gallery2 データベースを格納する MySQL を実行するホストの名前または IP を記述してください。

note: Type: string Description
en: Database admin user who can create a database:
ja: データベースを作成できるデータベース管理ユーザ:

note: Type: string Description
en: Database admin user account capable of creating new databases.
ja: 新しいデータベースの作成能力を持つデータベース管理ユーザアカウント。

note: Type: boolean Description
en: Delete database on purge?
ja: 完全削除時にデータベースを削除しますか?

note: Type: boolean Description
en: Please choose whether the database should be removed when Gallery2 is purged.
ja: Gallery2 を完全削除するときに、データベースも削除しますか?

note: Type: string Description
en: Gallery2 database name:
ja: Gallery2 データベース名:

note: Type: password Description
en: Database admin password:
ja: データベース管理パスワード:
