adduser 3.110 - en to sv translation catalogue (111 entries)

note: everyone can issue "--help" and "--version", but only root can go on
en: Only root may add a user or group to the system.
sv: Endast root får lägga till användare eller grupper i systemet.

en: Only one or two names allowed.
sv: Endast ett eller två namn tillåts.

note: must be addusertogroup
en: Specify only one name in this mode.
sv: Ange endast ett namn i detta läge.

en: The --group, --ingroup, and --gid options are mutually exclusive.
sv: Flaggorna --group, --ingroup och --gid är ömsesidigt exklusiva.

en: The home dir must be an absolute path.
sv: Hemkatalogen måste vara en absolut sökväg.

en: Warning: The home dir %s you specified already exists.
sv: Varning: Hemkatalogen %s som du angav finns redan.

en: Warning: The home dir %s you specified can't be accessed: %s
sv: Varning: Hemkatalogen %s som du angav kan inte kommas åt: %s

en: The group `%s' already exists as a system group. Exiting.
sv: Gruppen "%s" finns redan som en systemgrupp. Avslutar.

en: The group `%s' already exists and is not a system group. Exiting.
sv: Gruppen "%s" finns redan och är inte en systemgrupp. Avslutar.

en: The group `%s' already exists, but has a different GID. Exiting.
sv: Gruppen "%s" finns redan men har ett annat gid. Avslutar.

en: The GID `%s' is already in use.
sv: Gid "%s" används redan.

en: No GID is available in the range %d-%d (FIRST_SYS_GID - LAST_SYS_GID).
sv: Inget gid är tillgängligt i intervallet %d-%d (FIRST_SYS_GID - LAST_SYS_GID).

en: The group `%s' was not created.
sv: Gruppen "%s" skapades inte.

en: Adding group `%s' (GID %d) ...
sv: Lägger till gruppen "%s" (gid %d) ...

en: Done.
sv: Klar.

en: The group `%s' already exists.
sv: Gruppen "%s" finns redan.

en: No GID is available in the range %d-%d (FIRST_GID - LAST_GID).
sv: Inget gid är tillgängligt i intervallet %d-%d (FIRST_GID - LAST_GID).

en: The user `%s' does not exist.
sv: Användaren "%s" finns inte.

en: The group `%s' does not exist.
sv: Gruppen "%s" finns inte.

en: The user `%s' is already a member of `%s'.
sv: Användaren "%s" är redan medlem av "%s".

en: Adding user `%s' to group `%s' ...
sv: Lägger till användaren "%s" till gruppen "%s" ...

en: The system user `%s' already exists. Exiting.
sv: Systemanvändaren "%s" finns redan. Avslutar.

en: The user `%s' already exists. Exiting.
sv: Användaren "%s" finns redan. Avslutar.

en: The user `%s' already exists with a different UID. Exiting.
sv: Användaren "%s" finns redan med ett annat uid. Avslutar.

en: No UID/GID pair is available in the range %d-%d (FIRST_SYS_UID - LAST_SYS_UID).
sv: Inga uid/gid-par är tillgängliga i intervallet %d-%d (FIRST_SYS_UID - LAST_SYS_UID).

en: The user `%s' was not created.
sv: Användaren "%s" skapades inte.

en: No UID is available in the range %d-%d (FIRST_SYS_UID - LAST_SYS_UID).
sv: Inget uid är tillgängligt i intervallet %d-%d (FIRST_SYS_UID - LAST_SYS_UID).

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Adding system user `%s' (UID %d) ...
sv: Lägger till systemanvändaren "%s" (uid %d) ...

en: Adding new group `%s' (GID %d) ...
sv: Lägger till nya gruppen "%s" (gid %d) ...

en: Adding new user `%s' (UID %d) with group `%s' ...
sv: Lägger till nya användaren "%s" (uid %d) med gruppen "%s" ...

en: `%s' returned error code %d. Exiting.
sv: "%s" returnerade felkoden %d. Avslutar.

en: `%s' exited from signal %d. Exiting.
sv: "%s" avslutades från signal %d. Avslutar.

en: %s failed with return code 15, shadow not enabled, password aging cannot be set. Continuing.
sv: %s misslyckades med felkod 15, shadow inte aktiverat, lösenordsföråldring kan inte ställas in. Fortsätter.

en: Adding user `%s' ...
sv: Lägger till användaren "%s" ...

en: No UID/GID pair is available in the range %d-%d (FIRST_UID - LAST_UID).
sv: Inga uid/gid-par är tillgängliga i intervallet %d-%d (FIRST_UID - LAST_UID).

en: No UID is available in the range %d-%d (FIRST_UID - LAST_UID).
sv: Inget uid är tillgängligt i intervallet %d-%d (FIRST_UID - LAST_UID).

en: Adding new group `%s' (%d) ...
sv: Lägger till nya gruppen "%s" (%d) ...

en: Adding new user `%s' (%d) with group `%s' ...
sv: Lägger till nya användaren "%s" (%d) med gruppen "%s" ...

note: hm, error, should we break now?
en: Permission denied
sv: Åtkomst nekad

en: invalid combination of options
sv: ogiltig kombination av flaggor

en: unexpected failure, nothing done
sv: oväntat fel, ingenting genomfört

en: unexpected failure, passwd file missing
sv: oväntat fel, filen passwd-filen saknas

en: passwd file busy, try again
sv: filen passwd är upptagen, försök igen

en: invalid argument to option
sv: ogiltigt argument till flagga

note: Translators: [y/N] has to be replaced by values defined in your locale.  You can see by running "locale noexpr" which regular expression will be checked to find positive answer.
en: Try again? [y/N]
sv: Försök igen? [j/N]

note: Translators: [y/N] has to be replaced by values defined in your locale.  You can see by running "locale yesexpr" which regular expression will be checked to find positive answer.
en: Is the information correct? [Y/n]
sv: Är informationen korrekt? [J/n]

en: Adding new user `%s' to extra groups ...
sv: Lägger till nya användaren "%s" till extragrupper ...

en: Setting quota for user `%s' to values of user `%s' ...
sv: Ställer in diskkvot för användaren "%s" till värden för användaren "%s" ...

en: Not creating home directory `%s'.
sv: Skapar inte hemkatalogen "%s".

en: The home directory `%s' already exists.  Not copying from `%s'.
sv: Hemkatalogen "%s" finns redan.  Ingen kopiering från "%s".

en: Warning: The home directory `%s' does not belong to the user you are currently creating.
sv: Varning: Hemkatalogen "%s" tillhör inte den användare som du för närvarande skapar.

en: Creating home directory `%s' ...
sv: Skapar hemkatalogen "%s" ...

en: Couldn't create home directory `%s': %s.
sv: Kunde inte skapa hemkatalogen "%s": %s.

en: Copying files from `%s' ...
sv: Kopierar filer från "%s" ...

en: fork for `find' failed: %s
sv: processgrening för "find" misslyckades: %s

en: The user `%s' already exists, and is not a system user.
sv: Användaren "%s" finns redan och är inte en systemanvändare.

en: The user `%s' already exists.
sv: Användaren "%s" finns redan.

en: The UID %d is already in use.
sv: Uid %d används redan.

en: The GID %d is already in use.
sv: Gid %d används redan.

en: The GID %d does not exist.
sv: Gid %d finns inte.

en: Cannot deal with %s.
    It is not a dir, file, or symlink.
sv: Kan inte hantera %s.
    Den är varken en katalog, fil eller symlänk.

en: %s: To avoid problems, the username should consist only of
    letters, digits, underscores, periods, at signs and dashes, and not start with
    a dash (as defined by IEEE Std 1003.1-2001). For compatibility with Samba
    machine accounts $ is also supported at the end of the username
sv: %s: För att undvika problem bör användarnamnet endast innehålla
    bokstäver, siffror, understreck, punkter, @ och minustecken och bör inte börja
    med minustecken (enligt definition av IEEE Std 1003.1-2001). För kompatibilitet
    med Samba-maskinkonton finns också stöd för $ i slutet av användarnamnet

en: Allowing use of questionable username.
sv: Tillåter användning av tvivelaktiga användarnamn.

en: %s: Please enter a username matching the regular expression configured
    via the NAME_REGEX configuration variable.  Use the `--force-badname'
    option to relax this check or reconfigure NAME_REGEX.
sv: %s: Ange ett användarnamn som matchar det reguljära uttrycket som är
    konfigurerat via variabeln NAME_REGEX.  För att släppa på denna kontroll
    använd flaggan "--force-badname" eller konfigurera om NAME_REGEX.

en: Selecting UID from range %d to %d ...
sv: Väljer uid från intervallet %d till %d ...

en: Selecting GID from range %d to %d ...
sv: Väljer gid från intervallet %d till %d ...

en: Stopped: %s
sv: Stoppad: %s

en: Removing directory `%s' ...
sv: Tar bort katalogen "%s" ...

en: Removing user `%s' ...
sv: Tar bort användaren "%s" ...

en: Removing group `%s' ...
sv: Tar bort gruppen "%s" ...

note: Translators: the variable %s is INT, QUIT, or HUP. Please do not insert a space character between SIG and %s.
en: Caught a SIG%s.
sv: Fångade en SIG%s.

en: Adds a user or group to the system.
      
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999 Guy Maor <maor@debian.org>
    Copyright (C) 1995 Ian Murdock <imurdock@gnu.ai.mit.edu>,
                       Ted Hajek <tedhajek@boombox.micro.umn.edu>
sv: Lägger till en användare eller grupp till systemet.
      
    Copyright © 1997, 1998, 1999 Guy Maor <maor@debian.org>
    Copyright © 1995 Ian Murdock <imurdock@gnu.ai.mit.edu>,
                       Ted Hajek <tedhajek@boombox.micro.umn.edu>

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at
    your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License, /usr/share/common-licenses/GPL, for more details.
sv: Följande text är en informell översättning som enbart tillhandahålls i
    informativt syfte. För alla juridiska tolkningar gäller den engelska
    originaltexten.
    
    Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
    av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
    någon senare version.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart,
    men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti
    om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU
    General Public License, /usr/share/common-licenses/GPL för ytterligare information.

en: adduser [--home DIR] [--shell SHELL] [--no-create-home] [--uid ID]
    [--firstuid ID] [--lastuid ID] [--gecos GECOS] [--ingroup GROUP | --gid ID]
    [--disabled-password] [--disabled-login] [--add_extra_groups] USER
       Add a normal user
    
    adduser --system [--home DIR] [--shell SHELL] [--no-create-home] [--uid ID]
    [--gecos GECOS] [--group | --ingroup GROUP | --gid ID] [--disabled-password]
    [--disabled-login] [--add_extra_groups] USER
       Add a system user
    
    adduser --group [--gid ID] GROUP
    addgroup [--gid ID] GROUP
       Add a user group
    
    addgroup --system [--gid ID] GROUP
       Add a system group
    
    adduser USER GROUP
       Add an existing user to an existing group
    
    general options:
      --quiet | -q      don't give process information to stdout
      --force-badname   allow usernames which do not match the
                        NAME_REGEX configuration variable
      --help | -h       usage message
      --version | -v    version number and copyright
      --conf | -c FILE  use FILE as configuration file
sv: adduser [--home KATALOG] [--shell SKAL] [--no-create-home] [--uid ID]
    [--firstuid ID] [--lastuid ID] [--gecos GECOS] [--ingroup GRUPP | --gid ID]
    [--disabled-password] [--disabled-login] [--add_extra_groups] användare
       Lägg till en normal användare
    
    adduser --system [--home KATALOG] [--shell SKAL] [--no-create-home] [--uid ID]
    [--gecos GECOS] [--group | --ingroup GRUPP | --gid ID] [--disabled-password]
    [--disabled-login] [--add_extra_groups]  användare
       Lägg till en systemanvändare
    
    adduser --group [--gid ID] GRUPP
    addgroup [--gid ID] GRUPP
       Lägg till en användargrupp
    
    addgroup --system [--gid ID] GRUPP
       Lägg till en systemgrupp
    
    adduser ANVÄNDARE GRUPP
       Lägg till en befintlig användare till en befintlig grupp
    
    allmänna flaggor:
      --quiet | -q      skicka inte processinformation till standard ut
      --force-badname   tillåt användarnamn som inte matchar
                        konfigurationsvariabeln NAME_REGEX
      --help | -h       meddelande om användning
      --version | -v    versionsnummer och copyright
      --conf | -c FIL   använd FIL som konfigurationsfil

note: everyone can issue "--help" and "--version", but only root can go on
en: Only root may remove a user or group from the system.
sv: Endast root kan ta bort en användare eller grupp från systemet.

en: No options allowed after names.
sv: Inga flaggor tillåts efter namnen.

en: Enter a group name to remove:
sv: Ange ett gruppnamn att ta bort:

en: Enter a user name to remove:
sv: Ange ett användarnamn att ta bort:

en: In order to use the --remove-home, --remove-all-files, and --backup features,
    you need to install the `perl-modules' package. To accomplish that, run
    apt-get install perl-modules.
sv: För att kunna använda funktionerna --remove-home, --remove-all-files och
    --backup behöver du installera paketet "perl-modules". För att göra detta, kör
    apt-get install perl-modules.

en: The user `%s' is not a system user. Exiting.
sv: Användaren "%s" är inte en systemanvändare. Avslutar.

en: The user `%s' does not exist, but --system was given. Exiting.
sv: Användaren "%s" finns inte men --system angavs. Avslutar.

en: WARNING: You are just about to delete the root account (uid 0)
sv: VARNING: Du är på väg att ta bort root-kontot (uid 0)

en: Usually this is never required as it may render the whole system unusable
sv: Oftast så behövs inte detta eftersom det kan göra systemet oanvändbart

en: If you really want this, call deluser with parameter --force
sv: Om du verkligen vill göra detta så anropa deluser med parametern --force

en: Stopping now without having performed any action
sv: Stoppar nu utan att ha genomfört någon åtgärd

en: Looking for files to backup/remove ...
sv: Letar efter filer att säkerhetskopiera/ta bort ...

en: fork for `mount' to parse mount points failed: %s
sv: processgrening av "mount" för att tolka monteringspunkter misslyckades: %s

en: pipe of command `mount' could not be closed: %s
sv: rör för kommandot "mount" kunde inte stängas: %s

en: Not backing up/removing `%s', it is a mount point.
sv: Säkerhetskopierar inte/tar inte bort "%s", det är en monteringspunkt.

en: Not backing up/removing `%s', it matches %s.
sv: Säkerhetskopierar inte/tar inte bort "%s", den matchar %s.

en: Cannot handle special file %s
sv: Kan inte hatera specialfil %s

en: Backing up files to be removed to %s ...
sv: Säkerhetskopierar filer som ska tas bort till %s ...

en: Removing files ...
sv: Tar bort filer ...

en: Removing crontab ...
sv: Tar bort crontab ...

en: Warning: group `%s' has no more members.
sv: Varning: Gruppen "%s" har inga fler medlemmar.

en: getgrnam `%s' failed. This shouldn't happen.
sv: getgrnam "%s" misslyckades. Detta ska inte hända.

en: The group `%s' is not a system group. Exiting.
sv: Gruppen "%s" är inte en systemgrupp. Avslutar.

en: The group `%s' is not empty!
sv: Gruppen "%s" är inte tom!

en: `%s' still has `%s' as their primary group!
sv: "%s" har fortfarande "%s" som sin primära grupp!

en: You may not remove the user from their primary group.
sv: Du får inte ta bort användaren från sin primära grupp.

en: The user `%s' is not a member of group `%s'.
sv: Användaren "%s" är inte medlem av gruppen "%s".

en: Removing user `%s' from group `%s' ...
sv: Tar bort användaren "%s" från gruppen "%s" ...

en: Removes users and groups from the system.
sv: Tar bort användare och grupper från systemet.

en: Copyright (C) 2000 Roland Bauerschmidt <roland@copyleft.de>
sv: Copyright © 2000 Roland Bauerschmidt <roland@copyleft.de>

en: deluser is based on adduser by Guy Maor <maor@debian.org>, Ian Murdock
    <imurdock@gnu.ai.mit.edu> and Ted Hajek <tedhajek@boombox.micro.umn.edu>
sv: deluser är baserad på adduser av Guy Maor <maor@debian.org>, Ian Murdock
    <imurdock@gnu.ai.mit.edu> och Ted Hajek <tedhajek@boombox.micro.umn.edu>

en: deluser USER
      remove a normal user from the system
      example: deluser mike
    
      --remove-home             remove the users home directory and mail spool
      --remove-all-files        remove all files owned by user
      --backup                  backup files before removing.
      --backup-to <DIR>         target directory for the backups.
                                Default is the current directory.
      --system                  only remove if system user
    
    delgroup GROUP
    deluser --group GROUP
      remove a group from the system
      example: deluser --group students
    
      --system                  only remove if system group
      --only-if-empty           only remove if no members left
    
    deluser USER GROUP
      remove the user from a group
      example: deluser mike students
    
    general options:
      --quiet | -q      don't give process information to stdout
      --help | -h       usage message
      --version | -v    version number and copyright
      --conf | -c FILE  use FILE as configuration file
sv: deluser ANVÄNDARE
      tar bort en vanlig användare från systemet
      exempel: deluser mikael
    
      --remove-home             tar bort användarnas hemkataloger och post
      --remove-all-files        ta bort alla filer som ägs av användaren
      --backup                  säkerhetskopiera filer före borttagning.
      --backup-to <katalog>     målkatalog för säkerhetskopiorna.
                                Standardvärde är aktuell katalog.
      --system                  ta endast bort om det är en systemanvändare
    
    delgroup GRUPP
    deluser --group GRUPP
      ta bort en grupp från systemet
      exempel: deluser --group studenter
    
      --system                  ta endast bort om det är en systemgrupp
      --only-if-empty           ta endast bort om inga medlemmar finns kvar
    
    deluser ANVÄNDARE GRUPP
      ta bort användaren från en grupp
      exempel: deluser mikael studenter
    
    allmänna flaggor:
      --quiet | -q      skicka inte processinformation till standard ut
      --help | -h       meddelande om användning
      --version | -v    versionsnummer och copyright
      --conf | -c FIL   använd FIL som konfigurationsfil

en: `%s' does not exist. Using defaults.
sv: "%s" finns inte. Använder standardvärden.

en: Couldn't parse `%s', line %d.
sv: Kunde inte tolka "%s", rad %d.

en: Unknown variable `%s' at `%s', line %d.
sv: Okänd variabel "%s" vid "%s}", rad %d.

en: Could not find program named `%s' in $PATH.
sv: Kunde inte hitta programmet med namnet "%s" i $PATH.
