win32-loader - en to da translation catalogue (63 entries)

note: translate: This must be a valid string recognised by Nsis.  If your language is not yet supported by Nsis, please translate the missing Nsis part first.
en: LANG_ENGLISH
da: LANG_DANISH

note: translate: Charset used by NTLDR in your localised version of Windows XP.  If you don't know, maybe http://en.wikipedia.org/wiki/Code_page helps.
en: cp437
da: cp865

note: translate: The name of your language _in English_ (must be restricted to ascii)
en: English
da: Danish

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii. $target_distro; will be "Debian" and $kernel_name; will be either "GNU/Linux", "GNU/kFreeBSD" or "GNU/H
en: $target_distro $kernel_name - Continue with install process
da: $target_distro $kernel_name - fortsæt med installationsproces

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii.
en: PXE - Network boot
da: PXE - netværksopstart

note: translate: The nlf file for your language should be found in /usr/share/nsis/Contrib/Language files/
en: English.nlf
da: Danish.nlf

note: translate: This is the program name, that appears in the installer windows captions and in the Windows Uninstaller dialog. Ampersands (&) are _forbidden_ in that string.
en: Debian-Installer loader
da: Debians installationsindlæser

en: Cannot find win32-loader.ini.
da: Kan ikke finde win32-loader.ini

en: win32-loader.ini is incomplete.  Contact the provider of this medium.
da: win32-loader.ini er ufuldstændig. Kontakt leverandøren af dette medie.

en: This program has detected that your keyboard type is "$0".  Is this correct?
da: Programmet har registreret at din tastaturtype er "$0". Er dette korrekt?

en: Please send a bug report with the following information:
    
     - Version of Windows.
     - Country settings.
     - Real keyboard type.
     - Detected keyboard type.
    
    Thank you.
da: Indsend venligst en fejlrapport med de følgende informationer:
    
     - Version af Windows.
     - Landeopsætning.
     - Reel tastaturtype.
     - Registreret tastaturtype.
    
    På forhånd tak.

en: There doesn't seem to be enough free disk space in drive $c.  For a complete desktop install, it is recommended to have at least 3 GB.  If there is already a separate disk or partition for this install, or if you plan to replace Windows completely, you can safely ignore this warning.
da: Der ser ikke ud til at være nok ledig diskplads på drev $c. For en fuldstændig skrivebordsinstallation, anbefales det at have mindst 3 GB. Hvis der allerede er en separat disk eller partition til denne installation, eller hvis du planlægger at erstatte Windows fuldstændig, kan du ignorere denne advarsel.

en: Error: not enough free disk space.  Aborting install.
da: Fejl: Ikke nok ledig diskplads. Afbryder installation.

en: This program doesn't support Windows $windows_version yet.
da: Dette program understøtter endnu ikke Windows $windows_version.

en: The system version you're trying to install is designed to run on modern, 64-bit computers.  However, your computer is incapable of running 64-bit programs.
    
    Use the 32-bit ("i386") version, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    This installer will abort now.
da: Den version af systemet du forsøger at installere er designet til at køre på moderne 64-bit computere. Din computer er dog ikke i stand til at køre 64-bit programmer.
    
    Brug versionen til 32-bit ("i386"), eller versionen Multi-arch som kan installere begge typer.
    
    Installationen bliver afbrudt nu.

en: Your computer is capable of running modern, 64-bit operating systems.  However, the system version you're trying to install is designed to run on older, 32-bit hardware.
    
    You may still proceed with this install, but in order to take the most advantage of your computer, we recommend that you use the 64-bit ("amd64") version instead, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    Would you like to abort now?
da: Din computer er i stand til at køre et moderne, 64-bit operativsystem. Den version af systemet du er i gang med at installere er dog designet til at køre på ældre 32-bit hardware.
    
    Du kan fortsætte denne installation, men for at få mest ud af din computer, anbefaler vi at du bruger 64-bit ("amd64") versionen i steden for, eller versionen Multi-arch som er i stand ti lat installere begge versioner.
    
    Ønsker du at afbryde nu?

note: translate: "system partition" and "boot partition" are defined by Microsoft to mean the opposite of what a normal person would expect they mean, so please keep the quotes, and translate them as literally as possible.  Also, I suggest you use the same term used in http://support.microsoft.com/kb/3144
en: Unable to find "system partition", assuming it is the same as the "boot partition" ($c).
da: Kunne ikke finde "systempartition", antager at den er den samme som "bootpartitionen" ($c).

en: Select install mode:
da: Vælg installationstilstand:

en: Normal mode.  Recommended for most users.
da: Normal tilstand. Anbefalet til de fleste brugere.

en: Expert mode.  Recommended for expert users who want full control of the install process.
da: Eksperttilstand. Anbefalet til ekspertbrugere som ønsker fuld kontrol over installationsprocessen.

en: PXE mode: install a PXE loader to allow remote kernel loading.
da: PXE-tilstand: Installer en PXE-indlæser for at tillade ekstern kerneindlæsning.

en: Select action:
da: Vælg handling:

en: Begin install on this computer.
da: Begynd installation på denne computer.

en: Repair an installed system (rescue mode).
da: Reparer et installeret system (brandslukningstilstand).

en: Select the kernel:
da: Vælg kernen:

en: Graphical install
da: Grafisk installation

en: Text install
da: Tekstinstallation

en: Downloading %s
da: Henter %s

en: Connecting ...
da: Forbinder ...

en: second
da: sekunder

en: minute
da: minutter

en: hour
da: timer

en: %dkB (%d%%) of %dkB at %d.%01dkB/s
da: %dkB (%d%%) af %dkB med %d.%01dkB/s

en:  (%d %s%s remaining)
da:  (%d %s%s tilbage)

en: Select which version of Debian-Installer to use:
da: Vælg hvilken version af Debian-Installer der skal bruges:

en: Stable release.  This will install Debian "stable".
da: Stabil udgave. Dette vil installere Debian "stable".

en: Daily build.  This is the development version of Debian-Installer.  It will install Debian "testing" by default, and may be capable of installing "stable" or "unstable" as well.
da: Daglig kompilering. Dette er udviklingsversionen af Debian-Installer. Den vil som standard installere Debian "testing", og kan måske også installere "stable" eller "unstable".

note: translate: You might want to mention that so-called "known issues" page is only available in English.
en: It is recommended that you check for known issues before using a daily build.  Would you like to do that now?
da: Det anbefales, at du tjekker for kendte uhensigtighedsmæssigheder før brug af en daglig kompilering (kun på engelsk). Ønsker du at gøre det nu?

en: Desktop environment:
da: Skrivebordsmiljø:

en: None
da: Ingen

en: The following parameters will be used.  Do NOT change any of these unless you know what you're doing.
da: De følgende parametre vil blive brugt. Ændr IKKE nogen af disse med mindre du ved hvad du laver.

en: Proxy settings (host:port):
da: Proxyindstillinger (vært:port):

en: Location of boot.ini:
da: Placering af boot.ini:

en: Base URL for netboot images (linux and initrd.gz):
da: Base-URL for netbootbilleder (linux og initrd.gz):

en: Error
da: Fejl

en: Error: failed to copy $0 to $1.
da: Fejl: Kunne ikke kopiere $0 til $1.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: Checking GPG signature on $0.
da: Kontrollerer GPG-signatur på $0.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: The downloaded $0 file cannot be trusted! Aborting.
da: Den hentede $0-fil er ikke troværdig! Afbryder.

note: translate: This appears in a MessageBox when the md5 checksum verification failed. $0 is a url; $2 is the filename $1 is the computed checksum and $4 is the expected one.
en: Checksum mismatch for $0/$2. Got $1 when expecting $4. Aborting.
da: Uens kontrolsummer for $0/$2. Fik $1 men forventede $4. Afbryder.

note: translate: $2 is a filename
en: Computing checksum for $2
da: Beregner kontrolsum for $2

en: Generating $0
da: Opretter $0

en: Appending preseeding information to $0
da: Tilføjer forudgående information til $0

en: Error: unable to run $0.
da: Fejl: Kunne ikke køre $0.

en: Disabling NTFS compression in bootstrap files
da: Deaktiverer NTFS-komprimering i bootstrapfiler

en: Registering in NTLDR
da: Registrerer i NTLDR

en: Registering in BootMgr
da: Registrerer i BootMgr

en: Error: failed to parse bcdedit.exe output.
da: Fejl: Kunne ikke fortolke uddata fra bcdedit.exe.

en: Error: $0 not found.  Is this really Windows $windows_version?
da: Fejl: $0 blev ikke fundet. Er dette virkelig Windows $windows_version?

en: VERY IMPORTANT NOTICE:\n\n
da: MEGET VIGTIG BEMÆRKNING:\n\n

note: translate: The following two strings are mutualy exclusive.  win32-loader will display one or the other depending on version of Windows. Take into account that either option has to make sense in our current context (i.e. be careful when using pronouns, etc).
en: The second stage of this install process will now be started.  After your confirmation, this program will restart Windows in DOS mode, and automatically load the next part of the install process.\n\n
da: Den anden del af denne installationsproces vil nu blive startet. Efter din bekræftelse, vil dette program genstarte Windows i DOS-tilstand, og automatisk indlæse den næste del af installationsprocessen.\n\n

en: You need to reboot in order to proceed with the install process.  During your next boot, you will be asked whether you want to start Windows or continue with the install process.\n\n
da: Du skal genstarte for at fortsætte med installationsprocessen. Under din næste genstart vil du blive spurgt, hvorvidt du ønsker at starte Windows eller fortsætte med installationsprocessen.\n\n

en: During the install process, you will be offered the possibility of either reducing your Windows partition or completely replacing it.  In both cases, it is STRONGLY RECOMMENDED that you have previously made a backup of your data.  The authors of this software will NOT take ANY RESPONSIBILITY in the event of data loss.\n\nOnce your install is complete (and if you have chosen to keep Windows in your disk), you can uninstall this loader through the Windows Add/Remove Programs dialog in Control Panel.
da: Under installationsprocessen vil du blive tilbudt muligheden for enten at reducere din Windowspartition eller fuldstændig erstatte den. I begge tilfælde, ANBEFALES DET STÆRKT, at du har lavet en sikkerhedskopi af dine data. Programmørerne af dette program vil IKKE påtage sig NOGET ANSVAR i forhold til tab af data.\n\nNår din installation er færdig (og du har valgt at beholde Windows på din harddisk), kan du afinstallere denne indlæser via Windowsdialogen Tilføj/Fjern programmer i kontrolpanelet.

en: Do you want to reboot now?
da: Ønsker du at genstarte nu?
